anuskam
05.02.08,14:04
dobry den ludkovia,
zdedila som ornu podu a moj najomca ma nuti podpisat ako noveho prenajimatela najomnu zmluvu o najme ornej pody (katastralne uzemie je v okrese michalovce)na plnohospodarske ucely. zmluva sa mi nepaci, pretoze je to najom na 10 rokov a rocne najomne je 1200sk za 2,05ha. mne sa to zda prilis malo. a ak chcem vypovedat zmluvu tak vypovedna doba je jeden rok. snazila som sa zmenit zmluvu aspon troska v moj prospech, neuspesne. viete mi poradit kolko by malo byt rocne najomne za 2,05ha a kde najdem noveho najomcu na moju ornu podu?
som na porade nova, tak mi prepacte, ak som temu zle zaradila:)
Bionda
05.02.08,17:13
anuskam, aj moja mama prenajima polia, najprv mala zmluvu s takým babrákom, ale našťastie sa mi ju podarilo presvedčiť, že ona má byť ten čo si kladie podmienky. Zisti kto v tej oblasti obhospodaruje okolité polia a ponúkni. Niektorí aj menší roľníci bývajú veľmi seriozni.
kitky
05.02.08,18:06
Ahoj, v prvom rade musis zistit aku bonitu ma poda, ktoru chces prenajimat.

Citujem:

Bonita pôdy sa teda v súčasnej dobe vyjadruje legislatívne určenou cenou pôdy. Jej princípom je stanovenie ceny pôdy, ktorá vychádza z ocenenia produkčných a nákladových parametrov. Hodnota ornej pôdy a trvalých trávnych porastov v tom-ktorom katastrálnom území je v zákone, no to neznamená, že pozemok sa nedá predať drahšie, alebo kúpiť lacnejšie.

Je to orientačný údaj. Táto hodnota totiž nezohľadňuje napríklad vzdialenosť pozemku od intravilánu (zastavanej časti územia obce), jeho veľkosť, tvar, dostupnosť a podobne. Všeobecnú hodnotu majetku stanovujú súdni znalci z príslušného odboru, ktorí tieto skutočnosti zohľadnia.

Zväčša sa obchoduje len s pozemkami v blízkosti intravilánu, pri ktorých sa predpokladá, že sa zmení ich charakter. Inými slovami, že budú preklasifikované na stavebné. V zásade platí, že čím je možnosť tejto zmeny pravdepodobnejšia, tým je cena pôdy vyššia. Paradoxne, pôda nižšej kvality - za predpokladu, že sa zmení na stavebné parcely - má vyššiu trhovú hodnotu ako pôda vyššej kvality.

Trhová cena nejakého pozemku od jeho všeobecnej hodnoty môže značne líšiť. V mnohých prípadoch trhová cena pozemku jeho všeobecnú hodnotu niekoľkonásobne prevyšuje, ale ani opak nie je výnimkou. Je to vecou dohody - kupujúci a predávajúci sa môžu dohodnúť neobmedzene.

Bonita pôdy z hľadiska výskumu malého regiónu je dôležitá najmä pri hľadaní optimálnych agronomických technológií pri využívaní poľnohospodárskej pôdy.

Skus vychadzat aj t toho textu. Dalej skus si dat inzerat, alebo vyhladavaj inzeraty na prenajom pody.Na internete najdes toho dost.

Pozri si www.pozemky.sk

Tu najdes aj uradnu cenu ornej pody a trvalo travnatych porastov.

p.s. Ja prenajimam podu PD a nie je to bohvie co :-)
anuskam
06.02.08,06:36
dakujem velmmi pekne
dadulienka123
06.02.08,08:11
...my máme pdôdu niekde na juhu slovenska, zmluvu máme uobenú tak, že pokiaľ sa ku koncu roku nevypovedá, tak automaticky pokračuje nájom aj další rok......a máme cca.8 alebo 10 ha a nájom ročný je cca. 20-25000 sk ...takže určite je to málo, pýtaj aspon 5ťku.......držím palce.....:)
kitky
06.02.08,11:41
...my máme pdôdu niekde na juhu slovenska, zmluvu máme uobenú tak, že pokiaľ sa ku koncu roku nevypovedá, tak automaticky pokračuje nájom aj další rok......a máme cca.8 alebo 10 ha a nájom ročný je cca. 20-25000 sk ...takže určite je to málo, pýtaj aspon 5ťku.......držím palce.....:)


Pytat moze aj desinu :), ked nebude zaujem nedostane to.
Na juhu slovenska ma poda ovela vacsiu dokonca si myslim, ze najvyssiu bonitu v ramci slovenska.V okoli Michaloviec je to ine.
bulnova
06.02.08,16:22
Máme poľnohospodársku v Prešove, okrese Košice, aj Michalovce Pavlovce n/Uhom, Jenkovce, Ubrež, V. Revištia - veľmi dobrá bonita). Nikde nedostávame väčší nájom ako 200 Sk za ha. Takže je možné, že máš veľmi slušného partnéra. Hoci nám ohlásili, vyšší nájom, toľko nedostaneme a ty.
Bionda
06.02.08,16:34
Neviem ako ostatní, ale ja to vidím tak, že aj z toho zlého aspoň najlepšie:). Väčšina roľníkov plače, ale napr. ten čo tam má moja mama je spokojný.
Ja mám aj ten problém, že moja mam je strašný dobrák a aj vyhľadávanie samotných pozemkov je hrozne zdĺhavé a problematické a ako náhle čosi nejde ľahko moja mama máva rukov, že kašlať na to. Dokonca aj dom s pozemkom po prastarých rodičoch v strede dediny nechala tak, že im ho vzali a nasťahovali tam iných.... nemám slov
anuskam
12.02.08,07:11
moj najomca je hrozny clovek, sprava sa arogantne a ziadne kompromisy neprijima. 200sk za ha???to je hrozne malo, tí samostatne hospodariaci rolníci vyuzivaju svoje postavenie a my prenajimatelia nemame vela moznosti na obranu..za kvalitnu podu platia minimum..
Peter Mikloško
31.07.08,19:01
Ahoj mi platíme urbáru po dobu 1O rokov 5000 ročne
Adamlap
01.08.08,04:55
moj najomca je hrozny clovek, sprava sa arogantne a ziadne kompromisy neprijima. 200sk za ha???to je hrozne malo, tí samostatne hospodariaci rolníci vyuzivaju svoje postavenie a my prenajimatelia nemame vela moznosti na obranu..za kvalitnu podu platia minimum..

10 rokov by bolo v poriadku ale odhad na východ tak 700 až 1000 Sk/ha/rok .
Samo dan a tak on.
Rosch
05.08.08,14:20
Hmmm - som vo veľmi podobnej ak nie takej istej situácii...!
Vlastním pôdu na južnom SVK a je to najkvalitnejšia pôda I. bonity! V súlade so zákonom musí byť zmluva o prenájme na min. 5 rokov (vraj kvôli ochrane hospodáriaceho roľníka resp. poľn. družstva..). Výška nájomného za takúto pôdu za rok je len symbolických +- 200,- Skk/ha ročne + platenie dane z poľnohosp. pôdy obci. S manažmentom farmy ktorá si pôdu aj odo mňa prenajíma sa nedá vôbec dohodnúť. Zneužívajú toho, že nemám na výber - moje bydlisko je cca 70 km od ornej pôdy, teda ja hospodáriť nemôžem... a obrábanie a využívanie pôdy ako aj platenie dane zabezpečené byť musí..! Situácia momentálne bez východiska!

No ale za - myslím ešte 4 či 5 rokov - nejaký čas sa bude môcť obchodovať s takouto pôdou aj medzi krajinami EÚ a to potom bude iná "muzika"! Takúto pôdu si veľmi radi kúpia hospodári z Rakúska, Nemecka, Belgicka, Holandska či UK... a nie za 60 000,- Skk/ha, ale za cca 10 000,-Eur/ha! Taká je reálna cena ornej pôdy v EÚ, preto treba vydržať!
Janurka
06.08.08,11:32
Sme tiež samost. hospod. roľníci a k urážajúcemu príspevku č. 11 sa vyjadrovať nebudem.
K príspevku č. 12: doporučujem preštudovať potrebné zákony, aby človek vedel oponovať nepravdivým informáciám zo strany nájomcu. Môže byť zverejnená presná lokalita?
olybaba
06.08.08,17:03
pozdravujem,
- len tolko, ze moze nastat situacia, ked sa bude musiet vlastnik sam postarat o svoju polnohospodarsku nehnutelnost, potom by ju rad dal do prenajmu

- vlastnik si bude moct vyberat prenajimatela (ked ho nenajde, dan plati vlastnik)
- prenajimatel si bude moct vyberat vlastnika (ked si ho vyberie a uzatvoria najomnu zmluvu, dan plati prenajimatel)
morgov
16.09.08,07:39
Ak dovolíte, rád by som vniesol trochu svetla, hlavne pre vlastníkov poľnohospodárskej pôdy.

1/ cena pôdy
V súčastnosti na Slovensku existuje dvojaké ocenenie pôdy
a/ podľa zákona č. 582/2004 - používa sa sa pri vyrubení dane na pozemky
obce a mestá. keď stanovujú výšku dane / je asi trojnásobne vyššia, ako cena pôdy úrčená podľa bonity/ v tabuľke prílohy tohto zákona je urobený priemer za obec, kde sa parcela nachádza, čo je veľmi nepresné,
b/ cena pôdy podľa BPEJ - reálna cena určená podľa - bonito pôdno - ekologickej jednotky, táto sa pohybuje podľa bonity od 1 - 13, a je rozdelená
cca do 7 typov produkčných pôd, najbonitnejšia je 13,

Pokiaľ niekto chce zistiť cenu podľa BPEJ, stačí len vedieť kde má pozemok a nájsť ho na mape pôdneho portálu www.vupu.sk (http://www.vupu.sk), a je v obraze,

2/ nájomná zmluva
Tu už nastávajú problémy, nakoľko táto problematika je zložitá, pre vlastníkov,
predovšetkým treba naštudovať zákon č.504/2003 Z.z. v znení zákona č. 549/2004 o nájme poľnohospodárskych pozemkov, atď,

nakoľko sám prenajímam, poľnohospodársku pôdu asi 20 rokov, na viacerých
miestach Slovenska, mám bohaté skúsenosti s nájomcami, a preto rád poradím, prípadne pošlem zmluvu,
a ešte jedno by som podotkol: Pre poľnohospodárov nastávajú zlaté časy !

;):):D
elis500
21.09.08,17:05
Dobry den,

mohli by ste mi poslat vzor - priklad zmluvy o najme polnohospodarskej pody,
mame sa dohodnut s druzstvom na prenajme a radi by sme si porovnali text s nejakou inou obdobnou zmluvou..., ktora by bola samozrejme vyvazena a nie nevyhodna pre prenajimatela / vlastnika pody...

Dakujem velmi pekne,

elis
elis500
21.09.08,17:06
Dobry den,

mohli by ste mi poslat vzor - priklad zmluvy o najme polnohospodarskej pody,
mame sa dohodnut s druzstvom na prenajme a radi by sme si porovnali text s nejakou inou obdobnou zmluvou..., ktora by bola samozrejme vyvazena a nie nevyhodna pre prenajimatela / vlastnika pody...

Dakujem velmi pekne,

elis
morgov
22.09.08,06:11
pošlite mi do schránky Váš mail,;)
pettruss
20.11.08,15:49
pre morgov:
potreboval by som poradit. ako vidim tak tu mate najvacsie skusenosti. vlastním polnohodpodarsku podu a viem aj to, ktore polnohodpodarske drustvo ju obraba. ked som sa u sa na tomto pd prihlasil, ze ja som vlastnik tak mi dali zmluvu s tym, ze "na tie pozemky davame 700 sk/ha" bez toho, aby sa so mnou dalej bavili. ako som sa docital v zakone povinne najomne je 1 % s bonity pody. priemerna bonita na tuto podu je 6,21, co splna tuto podmienku, ale dana zmluva bola dost "ohryzena". nenachadzalo sa v nej vycislenie bonity, datum splatnosti najmu, to kto bude platit prislusne dane a podobne. chcel by som vas poprosit, ci bolo mozne zaslat mi zmluvu na najom. dakujem
pettruss
20.11.08,15:51
pre morgov:
moj mail vam poslem, ked tu budem registrovany 5 dni. ked je tu taka podmienka....
este raz dakujem
pettruss
20.11.08,16:13
pre morgov:
este posleny pokus s e-mailom
pettruss "zavinac" pobox "bodka" sk :)
morgov
20.11.08,16:47
odpoveď máte v schránke, :)
evula0
21.11.08,05:53
S prenájmom pôdy väčšinou "priemerný slovenský vlastník", ktorý má v obhospodarovaní svojej pôdy nejakého nástupcu JRD, pozemky o rozlohe 1-2 ha a to ešte rozdelené na viacero parciel(napr. 7), býva úplne inde, je v nevýhodnej pozícii. Mám takýto prípad a nedostávam nič.
PD poslalo návrh zmluvy, ktorý som nepodpísal a rozporoval. V roku 1995 ponúkli 101,- Sk za 2ha a "podľa finančnej situácie PD v naturáliach". Viac sa neozvali a mne to pre tie peniaze nestálo za hádanie, cestovanie 150km a neistý výsledok.
V tomto roku som z nejakého neznámeho dôvodu dostal nový návrh zmluvy. Ponúkli 150Sk/ha, plochy parciel pre výpočet nájmu zmenšili (vraj ich nevyužívajú na 100%), niektoré celkom vynechali. Poslal som protinávrh. Zmenil som dobu prenájmu na 5 rokov, žiadal započitanie plochy parciel v plnom rozsahu(dane platia za akú plochu?),nepovolil ich ďaľší prenájom tretiemu( napr.poľovníci), zrušil predkupné právo a navrhol obrovskú nehoráznu cenu 400,-Sk/ha. Odvtedy je zase ticho, PD si hospodári na mojej pôde bez akejkoľvek zmluvy, ja neplatím daň a keď sa nájde nejaký kupec, môžem to predať bezohľadu na nápady PD.
Je to celé riadne akceptované súkromné vlastníctvo. Ja to nemôžem a nechcem obhospodarovať, nedá sa to predať ani prenajať inému, lebo sú to parcely široké 7-15 metrov a dlhé 100-300 m, roztrúsené po celom katastrálnom území obce bez fyzického určenia hraníc a užívateľ PD nechce podpísať aspoň trochu normálnu zmluvu.
morgov
21.11.08,09:05
Je zrejmé, že PD vo Vašom prípade berie dotáciu na plochu, ktorá predstavuje
96,64/ha eura čo je 2928,-Sk. Navyše túto dotáciu, nakoľko ste im nepodpísal platnú nájomnú zmluvu, poberá neoprávnene - protizákonne.
Tu treba voliť ostrejší postup a upozorniť Poľnohospodársku platobnú agentúru na tento protiprávny stav. Zároveň Vás upozorňujem, že cena, ktorú Vám ponúkajú za 1ha, určite nebude ani povinné 1% z hodnoty pôdy
ktoré by Vám mali platiť za prenájom pozemkov.:)
evula0
24.11.08,05:34
Je zrejmé, že PD vo Vašom prípade berie dotáciu na plochu, ktorá predstavuje
96,64/ha eura čo je 2928,-Sk. Navyše túto dotáciu, nakoľko ste im nepodpísal platnú nájomnú zmluvu, poberá neoprávnene - protizákonne.
Tu treba voliť ostrejší postup a upozorniť Poľnohospodársku platobnú agentúru na tento protiprávny stav. Zároveň Vás upozorňujem, že cena, ktorú Vám ponúkajú za 1ha, určite nebude ani povinné 1% z hodnoty pôdy
ktoré by Vám mali platiť za prenájom pozemkov.:)

Pôda je pod Tatrami, takže bonita je slabá, ale ďakujem za informáciu o dotáciach, asi sa im pokúsim spríjemniť život.
shureido
24.11.08,06:15
prenajimam podu v okrese komarno a za 2100 sk za hektar. neviem ci je to vela alebo malo, kedze neviem za kolko prenajimaju ostatni susedia, ale najomca neprotestoval.
morgov
24.11.08,09:15
Treba si zistiť bonitu Vašej pôdy a budete v obraze. Pokiaľ máte od 9 vyššie,
je to veľmi málo, no treba brať do úvahy aj to, kto platí daň z pozemkov a aká výška je v danej oblasti. ;)
jaja99
25.11.08,16:38
Odporúčanie pre vlastníkov pozemkov: starajte sa o svoj majetok a znažte sa dosiahnuť vymeranie parciel na pôvodnom mieste. Mnohí totiž majú vymerané na náhradných plochách a teraz sa hlásia vlastníci náhradných plôch a žiadajú vymerať na pôvodnom mieste - no chaos.
Účtujem SHR, ktorí vyplácajú cca od 2500 SKK/ha (juh SR) + daň z nehnuteľností. Nie všade sú nájomcovia neseriózni.
Neradím neplatiť daň z pôdy, pokiaľ nie je zapísaný v LV nájomca alebo keď nie je aspoň písomná dohoda s najomcom, že bude daň znášať on.
Daňovníkom je v prvom rade vlastník pozemku, nájomca ním je v prípade, že je zapísaný na LV ako nájomca.
evula0
01.12.08,09:19
Je zrejmé, že PD vo Vašom prípade berie dotáciu na plochu, ktorá predstavuje
96,64/ha eura čo je 2928,-Sk. Navyše túto dotáciu, nakoľko ste im nepodpísal platnú nájomnú zmluvu, poberá neoprávnene - protizákonne.
Tu treba voliť ostrejší postup a upozorniť Poľnohospodársku platobnú agentúru na tento protiprávny stav. Zároveň Vás upozorňujem, že cena, ktorú Vám ponúkajú za 1ha, určite nebude ani povinné 1% z hodnoty pôdy
ktoré by Vám mali platiť za prenájom pozemkov.:)

Musím konštatovať, že po vyčerpávajucej mailovej diskusii s riad.odboru kontroly Poľnohospodárskej platobnej agentúry mi bolo vysvetlené, že PPA neskúma vlastníka ani nájomné vzťahy a bez problémov vyplatí dotácie napr. družstvu, ktoré hospodári na cudzej pôde bez skúmania právneho vzťahu k pôde.Dokonca by zamietla moju žiadosť na moju pôdu, ak už poberá dotáciu na tejto mojej pôde niekto iný! Je to vraj v súlade s platnou legislatívou a v EU sa vraj nikomu ani nesníva, že by mohol nastať taký prípad. Týmto môžem len gratulovať našim úradníkom a spoločne sa tešiť podpore hospodárenia na cudzom.Taktiež PPA (ako garant?) nebude nijako vstupovať do nájomných vzťahov a môžem sa obrátiť na políciu a súdy pre neodôvodnené obohatenie a podobné drísty.
A ešte k daniam. Tie je povinný platiť ten, kto pôdu užíva (reálne, nie na papieri). Preto, som rád, že ich platí PD aj bez nájomnej zmluvy. Keby som ich platil ja, tak by som sa aj tak nedopracoval k spravodlivosti ale iba k potvrdenkám o zaplatení.
K vytýčeniu pozemkov(jaja99): ak mám zaplatiť za vytýčenie napr. 15 parciel o celkovej výmere 3 ha rádovo desaťtisíce korún a uskutočniť celú "tortúru" na vydanie, ohraničenie a pod. v tomto právnom štáte, tak radšej oželiem tých možno 1000-2000 korún ročne.
morgov
01.12.08,09:50
Musím konštatovať, že po vyčerpávajucej mailovej diskusii s riad.odboru kontroly Poľnohospodárskej platobnej agentúry mi bolo vysvetlené, že PPA neskúma vlastníka ani nájomné vzťahy a bez problémov vyplatí dotácie napr. družstvu, ktoré hospodári na cudzej pôde bez skúmania právneho vzťahu k pôde.Dokonca by zamietla moju žiadosť na moju pôdu, ak už poberá dotáciu na tejto mojej pôde niekto iný! Je to vraj v súlade s platnou legislatívou a v EU sa vraj nikomu ani nesníva, že by mohol nastať taký prípad. Týmto môžem len gratulovať našim úradníkom a spoločne sa tešiť podpore hospodárenia na cudzom.Taktiež PPA (ako garant?) nebude nijako vstupovať do nájomných vzťahov a môžem sa obrátiť na políciu a súdy pre neodôvodnené obohatenie a podobné drísty.
A ešte k daniam. Tie je povinný platiť ten, kto pôdu užíva (reálne, nie na papieri). Preto, som rád, že ich platí PD aj bez nájomnej zmluvy. Keby som ich platil ja, tak by som sa aj tak nedopracoval k spravodlivosti ale iba k potvrdenkám o zaplatení.
K vytýčeniu pozemkov(jaja99): ak mám zaplatiť za vytýčenie napr. 15 parciel o celkovej výmere 3 ha rádovo desaťtisíce korún a uskutočniť celú "tortúru" na vydanie, ohraničenie a pod. v tomto právnom štáte, tak radšej oželiem tých možno 1000-2000 korún ročne.

nemôžem s Vami súhlasiť, úradníci dávajú odpovede také, ako sa im hodia,
preto si podrobne naštudujte príslušné zákony, dane, dotácie,;)
evula0
01.12.08,10:30
nemôžem s Vami súhlasiť, úradníci dávajú odpovede také, ako sa im hodia,
preto si podrobne naštudujte príslušné zákony, dane, dotácie,;)

Napriek uvedeným absurdnostiam Vám môžem celú diskusiu s PPA poslať (stačí ma požiadať) na súkr.adresu. Ak viete o právnom predpise, ktorý zakazuje poskytovať dotácie na hospodárenie s pôdou bez vyriešeného právneho vzťahu k tejto pôde, našepkajte mi. Diskusiu s PPA tu nechcem uverejňovať, lebo za ochotu riaditeľa kontroly by som asi zosmiešnil PPA a jej autora diskusie.
morgov
01.12.08,13:18
odpoveď máte v schránke,
liptos
14.02.09,17:53
Pekny den prajem vsetkym debatujucim ohladom prenajmov pody. Surfujem po nete hladam co sa len da ohladom prenajmu pozemkov a prave som vas nasiel:O) Ak by mi miekto mohol poradit rad by som sa vas nieco opytal. Nasa rodina taktiez zdedila podiely na parcelach s ornov podou, trvalo travnymi porastmi, lesy a ostatne plochy. Uz sme kontaktovali predsedov PD a urbarov ktori nam odkazali ze im mame poslat LVcka podielov parciel nachadzajcich sa v prislusnej obci, a nasledne namposlu najomne zmluvy. Rad by som sa vas skusenejsich opytal na co by som si mal dat pozor a ako by mala taka najomna zmluva aspon priblizne vyzerat. Vopred velmipekne dakujem za radu
liptos
14.02.09,18:21
morgov ste zlaty dakujem som tu prvykrat takze sukromne spravy sa nedaju posielat. tak iba takto. moja adresa liptosZAVINACazetBODKAsk dakujem:O)
liptos
14.02.09,18:26
morgov ste zlaty dakujem som tu prvykrat takze sukromne spravy sa nedaju posielat. tak iba takto. moja adresa liptosZAVINACazetBODKAsk dakujem:O)
ventil
02.09.09,16:02
ZDRAVIM VAS.
prave som cital vas prispevok k zmluve o prenajme pozemku a poprosil by som vas o zaslanie takehoto NAVRHU ZMLUVY O NAJME POZEMKU.
poprosim vas o zaslanie na
ventilisko ZAVINAAC gmail BODKA com .
S pozdravom RADKO
ventil
02.09.09,16:12
Prosim vas ktory mate tento navrh zmluvy na prenajom pozemku poslite mi ho na email


ventilisko zavinaaac gmail bodka com

VDAKA
ventil
03.09.09,07:35
Prosim vas ktory mate tento navrh zmluvy na prenajom pozemku poslite mi ho na email


ventilisko zavinaaac gmail bodka com

VD AKA
ventil
03.09.09,08:03
please help me

potrebujem neaky vzor na PRENAJOM POZEMKU

kontakt ventilisko zavinac gmail bodka com
ventil
03.09.09,08:04
please help me

potrebujem neaky vzor na PRENAJOM POZEMKU

kontakt ventilisko zavinac gmail bodka com


ak mate kontakt na MORGOVa please send me to my email
thx
ventil
03.09.09,08:05
please help me

potrebujem neaky vzor na PRENAJOM POZEMKU

kontakt ventilisko zavinac gmail bodka com

thx
trisestri
11.01.11,10:48
Má nárok na dodacie spoločnost ktorá síce uzavrela najomné zmluvy,ale zatial za tri roky neuhradila nájom,respektíve ma pozdlžnosti na zdravodných a soc.poistovni?
morgov
11.01.11,11:10
Podľa našich zákonov, má nárok na dotácie......Platobná agentúra neskúma, jej platobnú disciplínu......
Janurka
11.01.11,13:01
Má nárok na dodacie spoločnost ktorá síce uzavrela najomné zmluvy,ale zatial za tri roky neuhradila nájom,respektíve ma pozdlžnosti na zdravodných a soc.poistovni?
Ak myslíš podporu na plochu, tak áno. Ak myslíš štátnu pomoc - dotácia na platby poistného v poľnohospodárstve, tak tam vidím problém, nakoľko prílohou k žiadosti je aj čestné prehlásenie v ktorom žiadateľ potvrdzuje, že nemá nedoplatky na poistnom, ďalej prikladá potvrdenie z DÚ, že nevykazuje nedoplatky na daniach.
Nadine01
03.02.11,09:25
Dobry den, v 2008 ste ponukali rady a vzor najomnej zmluvy kedze mate bohate skusenosti. chme vas preto poziadat aj ked mame pokrocily cas o vzor zmluvy k najmu polno. pody. Zaroven sa chcem opytat, ktory § v 504/2003 ma obmedzuje v stanoveni vysky najmu? Podla §10 ods.1 zakona 504/2003 je urcena minimalna hranica 1% ale z hora obmedzeny nie som. Dokonca ani vyhlaskou ak jej dobre rozumiem.
V kazdom pripade dakujem za skoru odpoved.
Janurka
03.02.11,14:56
V § 10 a 11 je uvedené, kedy môže dôjsť k úprave nájomného.
Minimálna výška nájomného je taká, ako si uviedla, potom už závisí od požiadaviek prenajímateľa a možností nájomcu. Vzor zmluvy môžem prilepiť najskôr zajtra.
morgov
03.02.11,22:05
zdá sa, že Janurka bol rýchlejší.......
Nadine01
04.02.11,12:47
vdaka. treba poslat mail adresu?
morgov
04.02.11,12:54
aj ja čakám na tú nájomnú zmluvu...
trisestri
04.02.11,13:04
Nejde nahodou o taliana?-ten podnika v katastri niekolkých obcí aj Michalovského okresu.Inak najomné za ha sa na Zemplíne často pohybuje v rozmedzí 1000-2000 sk za hektar,prenajimatelia dostavajú dotacie,pritom špekulujú aby platili vlastníkom čo najmenej,to je trh, pody je vela,najomcov malo-nám urobil talian takú srandu,vystavil a podpisal kupnopredajné zmluvy na podu a teraz namiesto platenia,nám odkazal že ich možme roztrhat,spočital si a neskoro mu došlo že vyhodnejšie je prenajom,ved s konkurentom sa už nejako dohodnú. Výsledkom je že majitelia dostavajú mizerné najomne,rolníci zase plaču že aj tak majú neunosné naklady,spotrebitelia sa stažujú že slovenské potraviny sú drahé a zastupcovia štatu zase že dotacie sú vysoké,nuž z tým agrosektorom to nebude až také zle,ked konatel ma tri pretekarské Ferarri,drahých pravnikov a uživa si luxusné dovolenky.A zákony sa nemenia,aj ked pán Kanik pred volbami na blogoch aj v kampani sluboval ich zmenu v prospech majitelov pozemkov.
Janurka
05.02.11,11:03
aj ja čakám na tú nájomnú zmluvu...
Trošku to trvalo, ale predsa...
Na strane č. 2 by som ja vynechala oznámenie daňovému úradu.
morgov
05.02.11,11:23
Pozorne som si prečítal vzor nájomnej zluvy a musím povedať, že je koncipovaná v prospech nájomcu. Ja osobne by som takúto nájomnú zmluvu z pohľadu vlastníka ornej pôdy nikdy nepodpísal.
Ale je to len môj osobný názor. :)
Katy a R
05.02.11,11:26
.. však si treba upraviť podľa seba..
Katy a R
05.02.11,11:34
Ja by som sa takto opýtala..
Ak namiesto nájomnej zmluvy len splnomocním - napr niekoho z rodiny (SHR) - na užívanie pôdy (samozrejme riadne písomne) ... bude to dostačujúci doklad pre neho, ako poberateľa dotácie na pôdu od PPA:confused:
morgov
05.02.11,11:42
Myslím, že toto je otázka pre pracovníka PPA, ktorá prideľuje dotácie.
Majú predpísané interné postupy a podmienky podľa ktorých sa riadia. Ja nie som štátny úradník a preto nemôžem zaujať odborné stanovisko.;)
Janurka
05.02.11,12:08
Katy a R k Tvojej otázke: k žiadosti o dotácie sa neprikladajú zmluvy o prenájme. Prikladajú sa tzv. ortofotomapy, čo je vlastne letecký snímok pozemkov, do ktorého hospodáriaci na pozemkoch vyznačí svoju výmeru /či už vlastnú alebo prenajatú/ a tento dokument sa prikladá k žiadosti o dotácie.
morgov
05.02.11,12:53
Podľa par. 11 ods. 1, nariadenia vlády č. 20/2009, je žiadateľ povinný na požiadanie agentúry riadne preukázať vlastnícky, nájomný alebo uživateľský vzťah k pôde.
Z toho vyplýva, že splnomocnenie na užívanie pozemkov, nebude dostatočným dokladom na žiadosť o podporu. ;)
Janurka
05.02.11,16:05
Musím sa priznať, že za tie roky som sa nestretla s tým, že by agentúra žiadala zdokladovať vzťah k pôde. Zaujímalo by ma, čo sa dá vtesnať do pojmu "užívateľský vzťah".
morgov
05.02.11,16:31
To nariadenie platí od roku 2009, a bolo prijaté kvôli množiacim sa sťažnostiam na podvodníkov, ktorí poberali dotácie na pôdu, ktorú nevlastnili a nemali ani v prenájme. Navyše sa stávalo že pôdu ani neobrábali. Preto sme vyvinuli tlak na tedajšieho riaditeľa PPA a museli s tým niečo urobiť. Myslím, že v nasledujúcom období bude Miklošova vláda ešte sprísňovať tieto kritériá poberania podpôr.

Pod pojmom "uživateľský vzťah" si ja vysvetľujem,
a/ vlastníctvo
b/ nájomný vzťah
c/ podnájom

:)
Katy a R
05.02.11,18:42
Podľa par. 11 ods. 1, nariadenia vlády č. 20/2009, je žiadateľ povinný na požiadanie agentúry riadne preukázať vlastnícky, nájomný alebo uživateľský vzťah k pôde.
Z toho vyplýva, že splnomocnenie na užívanie pozemkov, nebude dostatočným dokladom na žiadosť o podporu. ;)

.. prečo si myslíš, že splnomocnenie na užívanie pozemku na poľnohospodárske účely (napíšem tam presne aké - podľa toho, čo ten SHZ robí) nedostatočne dokladuje užívateľský vzťah :confused:
Ja si myslím, žeby to malo byť OK.
Uvítam aj ďalšie názory ....:confused::confused::confused:
morgov
05.02.11,19:44
No podľa mňa sa splnomocnenie udeľuje na nejaký právny úkon, /zastupovanie na súde, u notára atď./ a nie na disponovanie s cudzou vecou. Ale nie som právnik a preto neviem zaujať odborné stanovisko.
Teraz sa spýtam ja, prečo nie nájomná zmluva ? Celkom nerozumiem.....:confused:
Katy a R
06.02.11,10:55
.. odrádza ma jedna vec ... všimla som si, že v katastri je v ťarchách zapísané - ak je nájomná zmluva - týka sa to ale prípadov, keď to ľudia prenajímjú družstvu...:confused:
morgov
06.02.11,11:02
Myslím, že to sa už nerobí, nie je to povinné. Ja prenajímam 20 rokov a na LV nemám žiadnu ťarchu. :)
Janurka
09.02.11,12:59
morgov
09.02.11,14:08
zdá sa, že aj zmluva o vypôžičke sa javí, ako jedna z možností....:)
Betina2
22.11.11,12:50
Ahojte, poprosila by som Vás o radu. Svokor prenajímal ornú pôdu pri Piešťanoch súkromnej sro podnikajúcej v polnohospodárstve. Ešte za života celý pozemok vrátane domu prepísal na svojho syna. Kým žil, nebol problém, mal (síce podla nás nevýhodnú, ale mal) zmluvu s týmto nájomcom. Raz ročne vždy pred vianocami svokor dostával výplatu nájomného cez poštovú poukážku za daný rok. Koncom roku 2007 ale zomrel. Za rok 2007 ešte peniaze dostal. V tom čase ale už pozemky boli na jeho syna riadne na katastri prepísané. Odvtedy neprišla žiadna výplata ani žiadna výzva na uzatvorenie zmluvy, pravdupovediac, my sme to nejako neriešili, nejde o velkú sumu, ale treba to dať do poriadku. Nikde som nenašla nič o tom, či práva a povinnosti prechádzajú na nového vlastníka, ktorým je svokrov syn, alebo ako. Lebo tu nešlo o dedenie, nadobudol to darovacou zmluvou. Práve píšem list nájomcovi so žiadosťou o výplatu, za roky 2008-2011, lebo nájomca tú pôdu riadne vyúžíval a zmluva bola pôvodne aj tak na 10 rokov dohodnutá a tie ešte nevypršali. A nebola ani jednou stranou vypovedaná. A ešte doplním, že nevidím problém v tom, že oni to posielali poukážkou. Dom je pravidelne navštevovaný, takže keby niečo od nich dorazilo, vedeli by sme o tom a vybrať tie peniaze nemohol nikto (teda to by bola drzosť....a museli by nám to oni predsa nejako preukázať, že to zaplatili). Neviete, ako je to s tým prechodom práv? Bojíme sa totiž vydržania alebo niečoho obdobného, proste nech neužívajú ten pozemok neoprávnene a nech my oň hlavne neprídeme nejakou nevedomosťou. A ešte, v tej zmluve bola nejaká divná ovela menšia výmera pozemku zapísaná 0,1468 ha a k tomu cena cca 320 Sk za rok. Viete mi niekto k tomu poradiť?
Ďakujem.
morgov
22.11.11,13:05
Jednoznačne ste to zanedbali......... ihneď po prepise pôdy na katastry a získaniu LV, ste mali kontaktovať nájomcu a žiadať potvrdenie platnej nájomnej zmluvy. Treba okamžite predložiť nájomcovi návrh nájomnej zmluvy so skutočnou výmerou a primeranou cenou......
Mimochodom, kto teraz platí dań z pozemkov ?
Betina2
22.11.11,14:04
Daň platia oni. Takže vedome tú pôdu užívajú.
266mato
03.05.15,21:11
Dobrý deň, chcel by som poradiť ako sa sa vypovedať nájomná zmluva s družstvom. Zmluva bola podpísaná v roku 2001 na odbobie 10 rokov čize je už 4 rok neplatná a žiadna nova zmluva nebola podpísaná nájomne posielajú aj naďalej. Pri kontaktovaní ze chcem ukončiť nájom mi odpovedali vraj trebalo dať výpoveď rok pred ukončením zmluvy a tým že sme tak neurobili sa zmluva vraj automaticky predlžuje. Je to skutočne tak alebo sa ma snažia oklamať? Ak áno ta sa zmluva opäť predĺžila na 10 rokov alebo na aké obdobie? Je nejaký spôsob ako zmluvu vypovedať? Ďakujem za každú radu.