wiktoria
05.02.08,14:08
ahojte,

prosím o radu k závierke - spoločnosť prenajíma nebytové priestory. Svojim podnajomníkom fakturuje zálohové platby na služby.
ku koncu roka som dostala iba faktúru - preplatok za el.energiu. Za teplo dostanem niekedy v máji.
Mám v zavierke tvorit rezervy a zaroven vynosy buducich obdobi na teplo a el.energiu?

dakujem
Vladimír Ozimý
05.02.08,13:36
a skúsili ste si to zaúčtovať...rezervy sa k výnosom netvoria...
wiktoria
07.02.08,14:15
nemyslela som robiť rezervy k výnosom - mala som na mysli či sa mi oplatí robiť si rezervy na energiu a zaroveň zaúčtovať výnosy budúcich období to čo prefakturujem ja energiu ďalej
halmir
07.02.08,18:56
Skúste si pozrieť,účtovanie o časovom rozlíšení §5 postupov účt. a taktiež účtovanie rezerv § 19 postupov účt.
andrej_rv
07.02.08,19:04
nemyslela som robiť rezervy k výnosom - mala som na mysli či sa mi oplatí robiť si rezervy na energiu a zaroveň zaúčtovať výnosy budúcich období to čo prefakturujem ja energiu ďalej
Prefakturuješ celú faktúru za teplo nájomníkom, alebo nejakú časť "spotrebuješ" aj pre firmu prenajímateľa ? Účtuješ došlú fa za teplo do nákladov ? Ak áno, podľa mňa by si rezervu na nevyfakturovanú energiu tvoriť mala. Napr. podľa známej ceny plynu a odčítanej skutočnej spotreby na plynomere sa dá urobiť akceptovateľný odhad. A keďže z odhadu spotreby a zálohových platieb je možné stanoviť následne aj predpokladané výnosy z refakturácie, mala by si tento výnos (teda pomernú časť týkajúcu sa roku 2007) podchytiť účtovne aj v uzávierke. Umožňuje resp. vyžaduje to aj § 48 ods. 3 Postupov PÚ: "Ak do dňa zostavenia účtovnej závierky nie je vystavený účtovný doklad pre dlžníka, výška pohľadávky sa určí napríklad na základe zmluvy alebo iného dokladu a pohľadávka sa zaúčtuje na príslušných účtoch pohľadávok, s ktorými súvisí a vedie sa na samostatnom analytickom účte".
wiktoria
08.02.08,05:10
ďakujem veľmi pekne za radu, idem pozriet presne paragrafy