vieroslava
05.02.08,14:23
Dnes som sa stretla s pojmom "švajčiarska hypotéka". Vedel by mi niekto, tak ako laikovi, vysvetliť, čo presne je podstatou takejto hypotéky a či niekto takýto produkt využívate?
Chobot
05.02.08,14:25
Dnes som sa stretla s pojmom "švajčiarska hypotéka". Vedel by mi niekto, tak ako laikovi, vysvetliť, čo presne je podstatou takejto hypotéky a či niekto takýto produkt využívate?

A kde si sa s týmto pojmom stretla?

Asi tuším o aký produkt hypotekárneho úveru pôjde, len ja to nepoznám pod týmto názvom. Preto ti zatiaľ nebudem popisovať ten produkt, na ktorý myslím, aby som ťa nezavádzal, keby som sa mýlil.

Aspoň naznač nejaké informácie, ktoré k tomu máš. Má to súvis so životným poistením?
vieroslava
05.02.08,15:48
To netuším. Naklavírovala sa mi do pozornosti jedna dáma, ktorá tvrdila, že vie zabezpečiť lukratívne finančné poradenstvo ohľadne zhodnocovania finančných prostriedkov, prípadne prefinancovanie "nevýhodného" hypotekárneho úveru cez švajčiarsku hypotéku a striktne sa ohradila pri otázke, či mi chce ponúknuť životné poistenie.
Priznám sa, takýmto osobám všeobecne a od podstaty neverím, obyčajne mi nerobí problém ich odmietnuť, záver nášho rozhovoru bol samozrejme negatívny, ale zo zvedavosti som chcela niečo vedieť o švajčiarskej hypotéke, lebo tvrdila, že dokázala nejakému klientovi napriklad pri hypotéke, ktorú by preplatil za 30 rokov splácania o 100 %, ona dokáže znížiť (neviem akým spôsobom) tento preplatok na napr.40% (pritom mi položila otázku, či som už počula o švajčiarskej hypotéke)
Nemám záujem o taký produkt, pýtam sa jedine teoreticky a zo zvedavosti. Hlavne ma zaujíma, či sa s tým niekto aj prakticky stretol, alebo ide iba o zhodnocovanie typu "BMG Invest".
Som od podstaty tvor zvedavý a všetko nové ma zaujíma.
bepo
06.02.08,06:07
By som tipoval že sa jedná o spojenie hypoúveru so životnou poistkou v švajčiarskej banke, preto to volá švajčiarska hypotéka.
Chobot
06.02.08,07:24
By som tipoval že sa jedná o spojenie hypoúveru so životnou poistkou v švajčiarskej banke, preto to volá švajčiarska hypotéka.

Tak dobre. Vysvetlím.

Ale neviem, či skutočne ide o tú "švajčiarsku hypotéku" ktorú ti tá známa ponúkala. Popíšem ti, ako funguje ten produkt hypotéky kombinovanej životnou poistkou.

25 ročný klient si zoberie hypotéku - napr. 1 mil. SKK na 30 rokov. Zároveň uzatvorí kap. životnú poistku na sumu 1 mil. SKK. Počas doby splácania hypotéky spláca pravidelne len úrok, napr. 8%. Na životnej poistke má garantované zhodnotenie prostriedkov napr. 3,5% (čo v reále vychádza na zhodnotenie niečo cez . 3%). Na živ. poistke platí pravidelne poistné.

Splatnosť hypotéky je v rovnaký deň ako skončenie poistnej doby, a vtedy sa istina hypotéky splatí vyplatením poistnej sumy. Keby klient nemal živ. poistenie, tak platí banke istinu aj úrok 8%. Takto platí len úrok, ale istina je čiastočne zhodnocovaná na tej životnej poistke. Zároveň má ochranu, že keby niekedy po 10 rokoch zomrel, tak zo životnej poistky sa uhradí celá istina - tých 1 mil. SKK, lebo na tú sumu je poistený. Na poistke navyše môže získať formou pripísania výnosov z prebytku poistného aj vyššie zhodnotenie prostriedkov, čo platí ako sporivú zložku.

Aké sú nevýhody? Je tam jeden zádrheľ, čo asi "poradcovia" nepovedia. Kým pri klasickej hypotéke sa istina postupne znižuje a tým sa znižuje aj výška platených úrokov, pri tejto hypotéke je istina stále rovnaká a preto platí klient od začiatku až do konca úrok z 1 mil. SKK.

Ale aj na to mysleli pri zriadení takéhoto produktu a preto môže mať takýto produkt zakomponované, že hypotéka sa nesplatí celá naraz až pri skončení poistenia, ale uskutočnia sa počas životnosti nejaké 2-3 medzisplátky zo životného poistenia. Tým sa dosiahne, že klient nebude platiť úroky z celej sumy istiny po celý čas, ale čiastočne sa to zníži. Pri klasickej hypotéke sa istina znižuje každou splátkou.

Ďalšou výhodou je, že klient nemusí platiť aj istinu aj životnú poistku osobitne, keď chce mať poistenie smrti. Teda on to vlastne platí, lebo poistné, ktoré bude platiť obsahuje aj rizikové poistné aj sporiacu časť. Len to platí v jednom, nie osobitne.
vieroslava
06.02.08,14:09
Ďakujem. Potvrdilo sa mi, že to predsa súvisí so životným poistením. A tú životnú poistku predsa treba platiť tiež, čiže de facto tú pôžičku splácaš aj formou platby poistenia, čo za tých 30 rokov predstavuje tiež celkom slušnú sumu, ktorú už neuvidíš. Akurát výhodou je, že v prípade úmrtia nemajú starosti Tvoje deti s vyplácaním hypotéky.
kobolcs
06.02.08,17:04
dovolim si nesuhlasit :eek:

pozrite si definiciu svajciarskej hypoteky :


Švýcarská hypotéka je typem hypotečního úvěru, kdy klient nesplácí jistinu úvěru, platí bance pouze úroky. Jedná se tedy o jakýsi překlenovací úvěr se splatností až 50 let. V průběhu splácení má dlužník možnost částečně svůj závazek umořovat.

Tento typ úvěru zatím české banky nenabízejí. Až se na našem trhu švýcarské hypotéky objeví, budou jistě zajímavou možností financování bydlení – v kombinaci s vhodně volenou pravidelnou investicí bude možné splatit úvěr výnosem z této investice dříve než v případě klasické anuitní hypotéky, a to dokonce při stejném měsíčním zatížení.

Zároveň budou flexibilní a méně nákladnou alternativou k dnes již dobře známým hypotékám kombinovaným s životním pojištěním nebo stavebním spořením.

Josef Uchytil, zdroj : finmag.cz FAQ

len pridam ze ani na Slovensku som s tymto typom HU este nestretol.

Doplnene : Podmienky :
Čerpanie až do hodnoty 65% , min splatnosť 25 rokov, max. 50 rokov, zaistenie len nehnuteľnostou. Dlžník platí každých 6 mesiacov len úroky z dlžnej čiastky a môže zaplatiť časť pôžičky na základe oznámenia. Úroky sa v súčasnej dobe pohybujú okolo 4.5%.
Možnosť umoriť hocikoľko každých 6 mesiacov, keď je zároveň splatný aj úrok na pol roku dopredu, ktorý ako jediný sa banke spláca. Istina je totiž odložená a je čiste na chuti dlžníka, či niečo z čiastky umorí, alebo nie.
modrosvet
27.06.08,05:32
No komplexne opisana svajciarska hypoteka je tu
jozefpuchon.blog.sme.sk/c/149589/Svajciarska-hypoteka.html
Filip Glasa
28.06.08,14:53
ifina
16.09.08,09:10
k tej švajčiarskej hypotéke ..

klasický hypotekárny úver napr. na milion - mesacna splatka 6000 sa skladá z úroku a istiny...

pokial viem, pri švajčiarskej hypotéke je to tak, že napr. 4000 - úrok 6% ide banke, 2000 správcovskej spoločnosti - čo je istina - 8-10 %...

Rozdiel medzi tým činí 2-4%, čo je pri celkovom splácaní šetrenie 20 - 40 %..z toho sa teda môže predčasne hypotéka splaciť, cím sa vám vlastne zníži celková doba splácania a ešte aj človek ušetrí...

Myslím , že sa to oplatí .... :)
ifina
16.09.08,09:12
celkom ma to pobavilo :)
Filip Glasa
16.09.08,09:57
2000 správcovskej spoločnosti - čo je istina - 8-10 %

To najprv tých 8-10% p.a. museli vo fonde urobiť.
Zároveň by sa museli úroky (celkové náklady nie len samotný úrok) hypotéky držať pod 7% p.a.
To je príliš optimistické na to, aby sa ten koncept dal vyhlásiť za výhodný.

Naviac pri týchto hypotékách sa istina nezhodnocuje priamo v nejakom fonde, ale tiečie do neho cez investičné životné poistenie. Môžemebyť radi ak to IŽP zhltne iba 1-2% z istiny.
Chobot
16.09.08,10:07
celkom ma to pobavilo :)

Čo ťa pobavilo?
radowan1
27.09.08,07:05
Pride mi dost vtipne ako ludia dokazu naletiet na kadejake taraniny... permanentne, napriek tomu, ze nas uz oklamali stovky firiem.

Takze: Svajciarska hypoteka je vyhodna len a len vtedy ak vynosy z investovanych penazi (% pa) su vyssie ako rocny urok vasej hypoteky. Lenze takyto vynos vam nikto garantovat nedokaze.. a ak by aj ano, tak by banky radsej investovali peniaze tam ako do rizikovejsieho a nakladnejsieho hypotekarneho uveru.
Filip Glasa
05.10.08,10:19
„Predpokladám preto, že k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb z bankových produktov dôjde ešte pred konca tohto roka,“ povedal hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.

http://www.etrend.sk/osobne-financie/moje-uvery/slovensko-ide-dobiehat-urokovy-naskok-europy/145342.html
charonme
03.11.08,12:15
Svajciarska hypoteka v kombinacii s poistenim dozitia je vyhodnejsia len zdanlivo. To preto, ze sa operuje s vyrazom "preplatenie hypoteky", ktory je znacne zavadzajuci. Pri beznych hypotekach ho jednoduchi ludia pocitaju ako rozdiel medzi nominalnou sumou splatok a pozicanou sumou a neberu do uvahy zhodnotenie (predpokladanou urokovou mierou) a inflaciu. Pri svajciarskej hypoteke kombinovanej s poistenim dozitia sa uz s ciastocnym zhodnotenim pocita, takze to nakoniec vychadza ako keby "vyhodnejsie". A su tam este dalsie faktory, ktore to zdanlivo "vylepsuju".

Cela myslienka "preplatenia" hypoteky je velmi nestastna. Ked niekto uvazuje, ze si vezme uver 5 000 000 s urokom napr. 6% na ~30 rokov a bude splacat ~30 000 mesacne, spocita si, ze "preplati" o daco cez 5 000 000. V skutocnosti jeho "preplatok" vyjadreny v sucasnych peniazoch pri predpokladanej urokovej miere (vymyslime si) 4% a inflacii dajme tomu 5% by bol len okolo pol az tristrvrte miliona. To je dost velky rozdiel...
duves
14.02.09,16:02
Tak dobre. Vysvetlím.

Ale neviem, či skutočne ide o tú "švajčiarsku hypotéku" ktorú ti tá známa ponúkala. Popíšem ti, ako funguje ten produkt hypotéky kombinovanej životnou poistkou.

25 ročný klient si zoberie hypotéku - napr. 1 mil. SKK na 30 rokov. Zároveň uzatvorí kap. životnú poistku na sumu 1 mil. SKK. Počas doby splácania hypotéky spláca pravidelne len úrok, napr. 8%. Na životnej poistke má garantované zhodnotenie prostriedkov napr. 3,5% (čo v reále vychádza na zhodnotenie niečo cez . 3%). Na živ. poistke platí pravidelne poistné.

Splatnosť hypotéky je v rovnaký deň ako skončenie poistnej doby, a vtedy sa istina hypotéky splatí vyplatením poistnej sumy. Keby klient nemal živ. poistenie, tak platí banke istinu aj úrok 8%. Takto platí len úrok, ale istina je čiastočne zhodnocovaná na tej životnej poistke. Zároveň má ochranu, že keby niekedy po 10 rokoch zomrel, tak zo životnej poistky sa uhradí celá istina - tých 1 mil. SKK, lebo na tú sumu je poistený. Na poistke navyše môže získať formou pripísania výnosov z prebytku poistného aj vyššie zhodnotenie prostriedkov, čo platí ako sporivú zložku.

Aké sú nevýhody? Je tam jeden zádrheľ, čo asi "poradcovia" nepovedia. Kým pri klasickej hypotéke sa istina postupne znižuje a tým sa znižuje aj výška platených úrokov, pri tejto hypotéke je istina stále rovnaká a preto platí klient od začiatku až do konca úrok z 1 mil. SKK.

Ale aj na to mysleli pri zriadení takéhoto produktu a preto môže mať takýto produkt zakomponované, že hypotéka sa nesplatí celá naraz až pri skončení poistenia, ale uskutočnia sa počas životnosti nejaké 2-3 medzisplátky zo životného poistenia. Tým sa dosiahne, že klient nebude platiť úroky z celej sumy istiny po celý čas, ale čiastočne sa to zníži. Pri klasickej hypotéke sa istina znižuje každou splátkou.

Ďalšou výhodou je, že klient nemusí platiť aj istinu aj životnú poistku osobitne, keď chce mať poistenie smrti. Teda on to vlastne platí, lebo poistné, ktoré bude platiť obsahuje aj rizikové poistné aj sporiacu časť. Len to platí v jednom, nie osobitne.
Ano, je to tak s tymi čiastočnými splátkami. Banky, ktore ponukali hypoteky na kapitalovky (napr.vub) tak sa jednalo o tzv. balonove splatky, nie o uplne splatenie na konci.
Martin Vacho
05.11.11,21:04
k tej švajčiarskej hypotéke ..

klasický hypotekárny úver napr. na milion - mesacna splatka 6000 sa skladá z úroku a istiny...

pokial viem, pri švajčiarskej hypotéke je to tak, že napr. 4000 - úrok 6% ide banke, 2000 správcovskej spoločnosti - čo je istina - 8-10 %...

Rozdiel medzi tým činí 2-4%, čo je pri celkovom splácaní šetrenie 20 - 40 %..z toho sa teda môže predčasne hypotéka splaciť, cím sa vám vlastne zníži celková doba splácania a ešte aj človek ušetrí...

Myslím , že sa to oplatí .... :)

Záväzok na záväzok - to je fakt výhodné :(... Len koľko ľudí keď príde o prácu musí prestať platiť poistenie aby mali na pokrytie základných potrieb? A koľko ľudí o poistenie prišlo, lebo po mesiacoch meškania už nestíhali doplatiť omeškané a tak boli radi ak sa im podarilo aspoň niečo dostať naspäť... Ako to bude v tomto prípade?
Najväčšou výhodou to je pre sprostredkovateľa - ten má z toho opakované provízie... A neviem či je možné, aby to zaplatil niekto iný ako ten "švajčiarsky konzument"...