Inuska17
05.02.08,14:41
Keď sme postúpili leasing, auto už nie je majetkom spoločnosti čo s daňovými odpismi?
Vladimír Ozimý
05.02.08,14:08
hm a čo sa stalo došlo k postúpeniu, k porušeniu zmluvy?
Katarína Cigánová
05.02.08,14:46
Keď sme postúpili leasing, auto už nie je majetkom spoločnosti čo s daňovými odpismi?

Daňové odpisy sa pri postúpenom lizingu nemusia "upravovať " , v prípade , ak u postupníka nedôjde k porušeniu pôvodnej lizingovej zmluvy , resp. k inej úprave . To znamená , že ak sa postupuje podľa pôvodnej zmluvy a zmení sa iba nájomca , tak nikto nič neupravuje. Starý nájomca má v daňových nákladoch to čo má, nový si majetok zaradí podľa pravidiel. Pozor : je potrebné sledovať do konca lizingu , či nedošlo k porušeniu pôvodnej zmluvy.
Doplnenie : ak dôjde k porušeniu , resp inej úprave liz. zmluvy , v tom prípade je potrebné upraviť dań. odpisy u pôvodného nájomcu.
apo
26.06.08,21:18
Prispejem k tejto téme svojou skúsenosťou.

Mám na stole splátkový kalendár od 15. splátky. Úvodná tabuľka s údajmi o istine má hodnoty predpokladám zhodné ako pri prvom nájomcovi, takže mal by som sa dopracovať k zhodnej výške odpisov ako u prvého nájomcu.

Môj klient, ktorý je druhým nájomcom zaplatil ešte poplatok za vyhotovenie dodatku k lízingovej zmluve. Podľa doteraz získaných informácií o účtovaní lízingu by som mal tento poplatok zahrnúť do istiny. Okrem toho sa do istiny má zahrnúť aj ČASŤ sumy, ktorá je vyplatená prvému nájomcovi ako náhrada časti nultej splátky.

V §26 Zákona o dani z príjmu o odpisoch je uvedené: Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy.

Ja sa pýtam : Čo sa myslí pod ODSTUPNÝM NAD RÁMEC SUMY DOHODNUTÝCH PLATIEB?

Zatiaľ nemám doklad o tom koľko sa zaplatilo a NEVIEM či sa bude niečo platiť.

V minulosti som už jeden takýto lízing účtoval. Postupoval som tak ako keby som lízing začal ja od prvej splátky a zaúčtoval som celú istinu 022/042. Potom som zaúčtoval všetky odpisy prvého nájomcu jednou sumou 551/082 a upravil som hospodársky výsledok o tieto odpisy zápisom 474/648. Ďalej som postupoval štandardne ako keby som bol ja prvým nájomcom. Nie som si istý týmito zápismi (ešte som nechodil na Poradu), a PROSÍM o názor, alebo radu ako to správne účtovne zrealizovať.

Ďakujem.

apo
Vladimír Ozimý
27.06.08,11:56
apo: veď je to jasné odstupné zahrniem u najomcu do OC a odpisujem po zvyšok trvania prenájmu v rámci odpisov podľa § 26 ods. 8,9
apo
28.06.08,18:25
apo: veď je to jasné odstupné zahrniem u najomcu do OC a odpisujem po zvyšok trvania prenájmu v rámci odpisov podľa § 26 ods. 8,9

Áno, tak ako to píšeš to je jednoduché, ale ak sa do istiny zahrnie odstupné a zvyšok splátkového kalendára napríklad od 15. splátky tak sa nedopracujem k hodnote istiny z ktorej vypočítam výšku mesačného odpisu zhodného s prvým nájomcom, ALEBO áno?

Ako tak uvažujem možno, že hej, lebo istinu nebudem deliť 48 mesiacmi, ale iba zvyšnými 34 a skutočne môže vyjsť podiel na jeden mesiac rovnaký.

Tak vyskúšam.

:DJeden sa učí celý život.

Zatiaľ ďakujem.

apo