ede
05.02.08,16:14
Prosím o radu. Mam "zmluvu o podnajme stroj.zariadenia" - vraj podla §630 a nasl.Obchod.zakonnika - podla ktorej " prenajimatel ako najomca so suhlasom vlastnika prenechava podnajomcovi /3.osobe/ do užívania stroj.zariadenie na urcitu dobu..."
Rozumiem tomu asi tak, ze istá a.s. ako prenajimatel ma na leasing stroj.zariadenie, ktore prenajima dalej 3. osobe SZCO -na zaklade spominanej zmluvy. SZCO plati za to mesacne urcitu sumu na zaklade faktury vystavenej a.s.
Je to pravne v poriadku ?
koňo
05.02.08,16:21
Predpokladám, že pre tretieho je to klasická nájomná zmluva. Prvý nájomca má súhlas prvého prenajímateľa - vlastníka. Nevidím v tom problém žiaden problém, ani právny ani účtovný, ani daňový.
Ak ide o strojné zariadenie, potom by som radšej odporúčal vypracovať zmluvu podľa § 663 a nasl. Občianskeho zákonníka.
ede
05.02.08,17:17
Dakujem za reakciu..
No, zmluva je na svete od 10/2007, ja sa to len teraz pokusam uctovat. Zmluva sa vola "Zmluva o podnajme ...".
Mam este otazku - ako teda uctovat mesacne najomne u tej tretej osoby -SZCO /v JÚ/. Najomne - ako VOZD alebo ako VNZD, zariadenie zaradit a odpisovat? Ako urcim OC tohto majetku, ak ho mam zaradit a odpisovat? Poznam len vysku mesacnej splatky najomneho - podla zmluvy o podnajme.
koňo
07.02.08,16:00
Sorry, nepoznám jednoduché účtovníctvo.
Ak ide u tretej strany o operatívny nájom (teda na určitú dobu, bez práva kúpy, teda nie finančný leasing), neúčtuje sa o obstarávacej cene a odpisoch, ale o nákladoch na nájomné.
Takže treba v prvom rade jednoznačne definovať vzájomný vzťah.
ede
08.02.08,06:36
No prave to ma zmiatlo...Tiez som to najprv pochopila ako operativny prenajom, to je jasne aj v JU. No v zmluve sa v ostat.dojednaniach dohodli, ze "prenajimatel sa zavazuje odpredat predmet najmu najomcovi do 15 dni od uskutocnenia prevodu predmetu leasingu na prenajimatela....za zostatkovu cenu 1000,-SK". A tu som zacala vahat ...
Ale tiez sa skor priklanam k tomu, ze je to operativny prenajom, teda mesacne najomne uctujem do VOZD a predmet prenajmu som nezaradovala ani neodpisujem.
Dakujem.:)
vladenl
08.02.08,08:17
No prave to ma zmiatlo...Tiez som to najprv pochopila ako operativny prenajom, to je jasne aj v JU. No v zmluve sa v ostat.dojednaniach dohodli, ze "prenajimatel sa zavazuje odpredat predmet najmu najomcovi do 15 dni od uskutocnenia prevodu predmetu leasingu na prenajimatela....za zostatkovu cenu 1000,-SK". A tu som zacala vahat ...
Ale tiez sa skor priklanam k tomu, ze je to operativny prenajom, teda mesacne najomne uctujem do VOZD a predmet prenajmu som nezaradovala ani neodpisujem.
Dakujem.:)
no ja nie som v odpisovaní úplne doma, ale zo znenia v zmluve mi vychádza, že budete mať právo stať sa vlastníkom potom ako sa staen vlastníkom prenajímateľ. Nemá to žiadny vplyv na odpisovanie?
ede
08.02.08,11:32
No a som tam kde som bola na zaciatku....:(
Ma este niekto s tymto skusenosti ?
Alebo co je smerodajne k urceniu, kto je povinny predmet najmu zaradit a odpisovat ?
koňo
08.02.08,20:21
Skúsme zvážiť túto variantu:
Pre prvého prenajímateľa ide o finančný leasing, prvý nájomca je pre teba prenajímateľ. Je otázka, či má v predmete podnikania prenájom formou leasingu, či má od prvého prenajímateľa právo uzavrieť leasingovú zmluvu. je možné, že so súhlasom prvého prenajímateľa s podnájmom, môže ísť o operatívny podnájom, ktorý sa ukončí kúpou.
Treba zistiť presne zadefinovanie zmluvného vzťahu. Bez toho len tápeme o všelijakých možnostiach. A tých je veľa.
andrej_rv
08.02.08,21:08
No a som tam kde som bola na zaciatku....:(
Ma este niekto s tymto skusenosti ?
Alebo co je smerodajne k urceniu, kto je povinny predmet najmu zaradit a odpisovat ?Podľa mňa je potrebné vychádzať z definície finančného prenájmu v zmysle § 2 písm. s) ZoDP. Podmienkou v zmysle bodu 1 je prechod vlastníckeho práva bez zbytočného odkladu po ukončení nájmu z prenajímateľa na nájomcu. Vlastnícke právo k predmetu leasingu má len pôvodný prenajímateľ, teda len ten môže uzatvoriť zmluvu o finančnom prenájme s prvým nájomcom. A len prvý nájomca môže zaradiť predmet prenájmu do obchodného majetku a odpisovať ako majetok obstarávaný finančným prenájmom. Tá ďalšia zmluva s "podnájomcom" - bez ohľadu na to, ako je formulovaná - je z hľadiska vlastníckych vzťahov len akousi zmluvou o budúcej zmluve a určite nespĺňa podmienky vyžadované pre finačný leasing. Podnájom sa podľa mňa môže účtovať len ako obyčajný resp. operatívny nájom - bez zaradenia a odpisovania majetku u podnájomcu. Ten bude môcť majetok zaradiť až po ukončení leasingu prvým nájomcom, nadobudnutí do vlastníctva a jeho následnom odpredaji podnájomcovi.
andrej_rv
08.02.08,21:11
Najomne - ako VOZD alebo ako VNZD, zariadenie zaradit a odpisovat? Ako urcim OC tohto majetku, ak ho mam zaradit a odpisovat? Poznam len vysku mesacnej splatky najomneho - podla zmluvy o podnajme. Majetok sa nezaradí a neodpisuje (odpisuje ho leaasingový nájomca), VOZD je len dohodnuté mesačné nájomné (v JÚ uhradené, pri prípadnej nepravidelnej splátke resp. splátke vopred časovo rozlíšené).
ede
09.02.08,10:30
Ano prvy najomca je pre mna prenajimatel, predmete podnikania ma aj prenajom formou leasinge - je to a.s., ktora sa zaobera leasingom /mame u nich aj leasing.zmluvy. A z ostatnych dojednani v zmluve o podnajme usudzujem, ze sa teda jedna o "operativny prenajom, ktory sa..... za dodrzania ostat.ustanovení zmluvy, ukonci kupou."
Dakujem, vdaka vam som sa v tom zorientovala....