Viliam...
05.02.08,16:28
Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
evina
05.02.08,15:32
Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?

Nie je to správne. Na manželku si uplatníš rozdiel celej NČ 95 616 mínus jej príjmy /zo zamestnania i materská/
ekopo
05.02.08,15:32
1) OK treba priložiť potvrdenie.
2) 12
Viliam...
05.02.08,15:33
A ešte jedna podotázka - niekde na porade som sa dočítal, že aj materská je príjem, ktorá je potrebné pripočítať k časti vlastné príjmy. Je to pravda? Zdá sa mi to čudné.
ekopo
05.02.08,15:35
Rozdiel ktorý uviedla evina sa objaví na r. 71
Viliam...
05.02.08,15:43
Chcem sa spýtať ešte na tú materskú - v paragrafe 11, ktorý toto rieši je napísané:

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Materská nie je štátna sociálna dávka?

A ako to je s rodičovským príspevkom, ktorý je vyplácaný následne?
evina
05.02.08,15:44
A ešte jedna podotázka - niekde na porade som sa dočítal, že aj materská je príjem, ktorá je potrebné pripočítať k časti vlastné príjmy. Je to pravda? Zdá sa mi to čudné.

Áno je to jej príjem, píšem Ti to v príspevku 2. Do jej príjmu by sa nepočítal rodičovský príspevok ale materská áno...
evina
05.02.08,15:46
Chcem sa spýtať ešte na tú materskú - v paragrafe 11, ktorý toto rieši je napísané:

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Materská nie je štátna sociálna dávka?

A ako to je s rodičovským príspevkom, ktorý je vyplácaný následne?

Materská nie je štátna sociálna dávka, ale nemocenská dávka ...

Medzi štátne sociálne dávky patrí:

- prídavok na dieťa,
- rodičovský príspevok,
- príspevok pri narodení dieťaťa a príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá,
- príspevky pestúnskej starostlivosti,
- zaopatrovací príspevok,
- príspevok na pohreb
brčko
05.02.08,15:52
Materská nie je štátna "sociálna" dávka ale nemocenská dávka, ktorú vypláca sociálna poisťovna. Do príjmu patrí.
Ak máte základ dane do 880464, tak na manželku si uplatníte odpočítatelnú položku
95616
-(mínus) jej zdanitelný príjem, z potvrdenia o príjme resp. roč.zúčtovania.
-(mínus) materská
ekopo
05.02.08,15:56
Ja si myslím, že nedostáva materský príspevok, ale rodičovský.
Andyke
05.02.08,16:01
Ja si myslím, že nedostáva materský príspevok, ale rodičovský.

Materské sa poberá 28 týždňov , potom nasleduje vyplácania rodičovského príspevku.
ekopo
05.02.08,16:09
Materské sa poberá 28 týždňov , potom nasleduje vyplácania rodičovského príspevku.
Aha, v tomto už dávno nie som v obraze :)
brčko
05.02.08,16:11
Ja si myslím, že nedostáva materský príspevok, ale rodičovský.

Súhlasím s Andyke. Na materskú nastupovala vo februári zo zamestnania. Ak jej vznikol nárok na materské, tak materské sa poberá obvykle 28týždnov. Ak by jej nárok nevznikol, poberá rodičovký príspevok, ale až od narodenia dietata. RP je t.č. 4560Sk mesačne, do septembra 2007 bol 4440,-mesačne.
Viliam...
05.02.08,19:38
Ďakujem Vám všetkým za rady.

Áno, manželka najskôr poberala materskú a teraz už rodičovský príspevok. Keď som si to všetko hodil do daňového priznania, tak mi vyšlo, že odpočítateľná položka je nula.

Takže ďakujem štátu za podporu rodičovstva :)
vlasta28
09.02.08,09:49
Ahojte. Chcem sa spýtať či je nejaká možnosť odpočtu na manželku,pokiaľ je starobná dôchodkyňa,ale nakoľko celý život nepracovala jej dôchodok činí 570,-Sk. Manžel je živnostník,tak isto starobný dôchodca a manželke dopláca niečo ako výživné 5000,-Sk,určené súdom,nakoľko spolu nežijú. Nie sú však rozvedení a trvalý pobyt majú rovnaký.
martina2006
29.02.08,07:21
Ak si SZČO uplatňuje na manželku nezdaniteľnú časť je nutné dokladovať, že je dobrovoľne nezamestnaná k DP FO B?
A ak si uplatňuje aj daňový bonus na dieťa, ktorý si uplatňoval aj
v predchádzajúcich rokoch je potrebné znovu prikladať kopiu rodného listu dieťaťa? Alebo stačí tieto doklady odložiť pre kontrolu?
Ďakujem.
katkaj
29.02.08,07:25
Ak si SZČO uplatňuje na manželku nezdaniteľnú časť je nutné dokladovať, že je dobrovoľne nezamestnaná k DP FO B? nie je to nutné
A ak si uplatňuje aj daňový bonus na dieťa, ktorý si uplatňoval aj
v predchádzajúcich rokoch je potrebné znovu prikladať kopiu rodného listu dieťaťa? Alebo stačí tieto doklady odložiť pre kontrolu? ak si daňový bonus uplatňuje až v rámci DP tak je potrebné priložiť kópiu rodného listu
Ďakujem.

odpoveď v texte
hanelie
29.02.08,07:40
Ahojte. Chcem sa spýtať či je nejaká možnosť odpočtu na manželku,pokiaľ je starobná dôchodkyňa,ale nakoľko celý život nepracovala jej dôchodok činí 570,-Sk. Manžel je živnostník,tak isto starobný dôchodca a manželke dopláca niečo ako výživné 5000,-Sk,určené súdom,nakoľko spolu nežijú. Nie sú však rozvedení a trvalý pobyt majú rovnaký.


môže si uplatniť :

95.616 - / 5000 + 570 x 12 / = 28.776
vlasta28
01.03.08,11:55
Ďakujem za odpoveď.Takže aj keď je dôchodkyňa tak on má nárok si na ňu uplatniť túto nezd. časť? A treba doložiť k DP nejaké jej doklady?
Lydka R
01.03.08,12:30
môže si uplatniť :

95.616 - / 5000 + 570 x 12 / = 28.776

mimotemy
Keďže matematika je moja srdcovka, nedá mi neopraviť.
95.616 - / 5000 + 570 x 12 / = 28.776 83776
ale
95.616 - / 5000 + 570 /x 12 = 28.776
Arava
13.03.08,10:09
Prosím poraďákov o radu,
Ako mám vyplniť opravné daňové priznanie, ked mi už zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie dane za rok 2007 a ja som si neuplatnil odpočitateľnú položku na manželku ktorá v roku 2007 mala príjmy menšie ako 95 616.-Sk???
mak
16.03.08,11:04
Prosím poraďakov o radu .. dala som ju inde a pri vyhľadavaní som zistila, že to patrí sem.
Môj brat je živnostník a manželku na rodičovskom príspevku, ktorá začala pracovať od 1.12.2007 a mala hrubý príjem 11 940, Sk, poistné - 1 603,-. Uplatinila si v tomto mesiaci odpoč. položku a to 7968, Sk. Čo si môže manžel odpočítať za ňu... je to 11 940 minus poistné a rozdiel medzi 95 616 a to si môže uplatniť. a čo s tým jedným mesiacom, ktoré si uplatnila manželka.
Poradí mi niekto....
Prosím pekne

Ďakujem
mak
Iveta Matlovičová
16.03.08,11:19
Prosím poraďakov o radu .. dala som ju inde a pri vyhľadavaní som zistila, že to patrí sem.
Môj brat je živnostník a manželku na rodičovskom príspevku, ktorá začala pracovať od 1.12.2007 a mala hrubý príjem 11 940, Sk, poistné - 1 603,-. Uplatinila si v tomto mesiaci odpoč. položku a to 7968, Sk. Čo si môže manžel odpočítať za ňu... je to 11 940 minus poistné a rozdiel medzi 95 616 a to si môže uplatniť. a čo s tým jedným mesiacom, ktoré si uplatnila manželka.
Poradí mi niekto....
Prosím pekne

Ďakujem
mak

je to presne tak ako píšeš, čo sa týka manželky - tá môže požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie RZD, a zrazená preddavková daň jej bude vrátená - vzhľadom na výšku príjmu, aký dosiahla a skutočnosť, že bola takmer celý rok na RD
Dana K.
16.03.08,11:30
Prosím poraďákov o radu,
Ako mám vyplniť opravné daňové priznanie, ked mi už zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie dane za rok 2007 a ja som si neuplatnil odpočitateľnú položku na manželku ktorá v roku 2007 mala príjmy menšie ako 95 616.-Sk???

Dáš si riadne daňové priznanie, uvedieš tam všetky príjmy a ročné zúčtovanie bude tvoriť jednu z príloh k daň.priznaniu. Znova si vypočítaš svoju daňovú povinnosť, (s tým, že dáš aj odpočít. položku na manželku) od nej odpočítaš to, čo ti zamestnávateľ zrazil, ale treba dávať pozor, aby to,čo ti prípadne vrátil, si nežiadal ešte raz.
Dana K.
16.03.08,11:35
Prosím poraďakov o radu .. dala som ju inde a pri vyhľadavaní som zistila, že to patrí sem.
Môj brat je živnostník a manželku na rodičovskom príspevku, ktorá začala pracovať od 1.12.2007 a mala hrubý príjem 11 940, Sk, poistné - 1 603,-. Uplatinila si v tomto mesiaci odpoč. položku a to 7968, Sk. Čo si môže manžel odpočítať za ňu... je to 11 940 minus poistné a rozdiel medzi 95 616 a to si môže uplatniť. a čo s tým jedným mesiacom, ktoré si uplatnila manželka.
Poradí mi niekto....
Prosím pekne

Ďakujem
mak

Takže, ak som správne pochopila rady z Porady, tak ročné zúčtovanie dane manželky a uplatnenie si odpočítateľnej položky na ňu sú dve rôzne veci, ktoré sa navzájom nevylučujú.

Takže ak nemala iné príjmy, iba tie, ktoré uvádzaš, manžel si na ňu môže uplatniť 95 616 - 10337 = 85279
mak
16.03.08,12:19
ďakujem za radu, veľmi ste mi pomohli
S.Ch.
17.03.08,08:59
Takže, ak som správne pochopila rady z Porady, tak ročné zúčtovanie dane manželky a uplatnenie si odpočítateľnej položky na ňu sú dve rôzne veci, ktoré sa navzájom nevylučujú.

Takže ak nemala iné príjmy, iba tie, ktoré uvádzaš, manžel si na ňu môže uplatniť 95 616 - 10337 = 85279
Ešte by som sa chcela uistiť, čo sa týka nezdaniteľných častí na manželku: Takže ak má manželka príjem napr. 90000,-, podá si daňové priznanie a odpočíta si na seba 95616,- Sk a môže si aj manžel na ňu uplatniť rozdiel 95616 - 90000. Chápem to správne. Tieto dve veci sa navzájom nevylučujú?Ďakujem.
katkaj
17.03.08,09:00
Ešte by som sa chcela uistiť, čo sa týka nezdaniteľných častí na manželku: Takže ak má manželka príjem napr. 90000,-, podá si daňové priznanie a odpočíta si na seba 95616,- Sk a môže si aj manžel na ňu uplatniť rozdiel 95616 - 90000. Chápem to správne. Tieto dve veci sa navzájom nevylučujú?Ďakujem.


Áno správne
KvetkaK
17.03.08,09:01
Ešte by som sa chcela uistiť, čo sa týka nezdaniteľných častí na manželku: Takže ak má manželka príjem napr. 90000,-, podá si daňové priznanie a odpočíta si na seba 95616,- Sk a môže si aj manžel na ňu uplatniť rozdiel 95616 - 90000. Chápem to správne. Tieto dve veci sa navzájom nevylučujú?Ďakujem.
Áno chápeš to správne, tieto dve veci sa nevylučujú. A ešte keď počítaš rozdiel, tak odpočítaš aj zaplatené poistné manželky.;)
S.Ch.
17.03.08,09:13
Ďakujem za rýchlu odpoveď - mám v "hlave o jedného chrobáka menej"
martina2006
25.03.08,13:14
Prosím Vás je nutné dať overiť čestné prehlásenie, že manželka
bola dobrovoľne nezamestnaná u notára? U nás na DU to požadujú.
betka631
28.03.08,15:33
Ja by som potrebovala poradiť:
ak si uplatňuje manžel na manželku NČ pričom manželka 4 mesiace mala príjem, 4 mesiace poberala dávku v nezamestnanosti a 4 mesiace nemala žiadny príjem.
Potom 95 616 - príjem - dávka v nezamestnanosti=NČ na manželku
Uvažujem správne?ďakujem
holubička1
28.03.08,16:08
Ja by som potrebovala poradiť:
ak si uplatňuje manžel na manželku NČ pričom manželka 4 mesiace mala príjem, 4 mesiace poberala dávku v nezamestnanosti a 4 mesiace nemala žiadny príjem.
Potom 95 616 - príjem - dávka v nezamestnanosti=NČ na manželku
Uvažujem správne?ďakujem
ano správne
mimaemma
28.03.08,16:08
Dávka v nezamestnanosti sa nezapočítava.
betka631
28.03.08,16:17
Ďakujem veľmi pekne
betka631
28.03.08,16:22
no teraz mam zmätok tak sa započitava alebo nie?
katka50
28.03.08,16:45
Ja by som potrebovala poradiť:
ak si uplatňuje manžel na manželku NČ pričom manželka 4 mesiace mala príjem, 4 mesiace poberala dávku v nezamestnanosti a 4 mesiace nemala žiadny príjem.
Potom 95 616 - príjem - dávka v nezamestnanosti=NČ na manželku
Uvažujem správne?ďakujem
Dávka v nezamestnanosti sa započítava do príjmu manželky.
Antonia1
28.03.08,16:48
no teraz mam zmätok tak sa započitava alebo nie?
dávky v nezamestnanosti sa započítavajú do príjmu manželky
katka50
28.03.08,16:50
Dávka v nezamestnanosti sa nezapočítava.
Nezapočíta sa do jej RZ, alebo DP, ak by si ho podávala-lebo to nie je zdaniteľný príjem. Ale ak si manžel na ňu uplatňuje nezd.časť základu dane, tak je to jej príjem a započíta sa.
betka631
28.03.08,16:57
ďakujem ste milí pomohlo mi to
mimaemma
28.03.08,18:36
Ejha, tak to je prúúúúúúúser!!!! Ospravedlňujem sa za zlú odpoveď. Ale prúser mám tým pádom aj ja:eek:
mimaemma
29.03.08,08:14
Ešte mám otázočku súvisiacu s danou témou. Kto vystaví potvrdenie o výške dávok v nezamestnanosti? Sociálna poisťovňa alebo úrad práce? Skôr si myslím, že sociálka, keďže ona priznáva výšku dávky...
A ešte dodatok. Je toto potvrdenie nutné doložiť k DP? Ide o to, že DP je už podané a neviem či sa to v pondelok všetko postíha...Poraďte prosím!:confused:
Pepa
29.03.08,08:21
Ešte mám otázočku súvisiacu s danou témou. Kto vystaví potvrdenie o výške dávok v nezamestnanosti? Sociálna poisťovňa alebo úrad práce? Skôr si myslím, že sociálka, keďže ona priznáva výšku dávky...
A ešte dodatok. Je toto potvrdenie nutné doložiť k DP? Ide o to, že DP je už podané a neviem či sa to v pondelok všetko postíha...Poraďte prosím!:confused:
Dávky v nezamestnanosti vypláca SP, čiže SP vystaví potvrdenie o výške vyplatených dávok. K DP sa toto potvrdenie neprikladá.
mimaemma
29.03.08,08:25
Pepa, ďakujem moc. Mám o starosť menej. Ešte sa spýtam, vyrátala som teraz opravu na základe výpisov z účtu. Daň by sa doplatila teraz cez účet. Bude to problém ak im suma naskočí napr. až 1.4.? Čo ak SP vystaví inú sumu ako je z výpisov napr i pár korún, bude to problém doplatiť to?
Chcela by som to spraviť čo najelegantnejšie, bez možnej pokuty. Poradíš?

Ešte ma teraz napadlo, potrebujem ja vôbec toto potvrdenie v prípade daňovej kontroly keďže výpisy z účtov sú odložené?
Pepa
29.03.08,08:42
Pepa, ďakujem moc. Mám o starosť menej. Ešte sa spýtam, vyrátala som teraz opravu na základe výpisov z účtu. Daň by sa doplatila teraz cez účet. Bude to problém ak im suma naskočí napr. až 1.4.? Čo ak SP vystaví inú sumu ako je z výpisov napr i pár korún, bude to problém doplatiť to?
Chcela by som to spraviť čo najelegantnejšie, bez možnej pokuty. Poradíš?

Ešte ma teraz napadlo, potrebujem ja vôbec toto potvrdenie v prípade daňovej kontroly keďže výpisy z účtov sú odložené?
Neviem - niečo sa mi tu nezdá. Ak si opravovala daňovú povinnosť - teda platila vyššiu daň - nebodaj nezdaňuješ dávky zo SP.
mimaemma
29.03.08,08:54
Tak sa strašne ponáhľam, že píšem asi nezrozumiteľne...sorry;).
Manžel má príjmy zo zamestnania, tie sú v poho, ale má aj príjmy zo živnosti, ktoré samozrejme zdaňuje teraz v DP.Manžel si na mňa uplatnil NŽM. Dala som si tam celú sumu 95616, ale až teraz - včera večer, po podaní DP som zistila, že sa tam mala zarátavať aj moja podpora v nezamestnanosti. Čiže musím upraviť výšku NZČ a z preplatku mi víde nedoplatok.Moja otázka znie či stačí v prípade kontroly preukázať výšku podpory z výpisov z účtu.
Inak Tvoja otázka či nezdaňujem dávky z SP - svojím spôsobom áno...:(
Pepa
29.03.08,09:02
Tak sa strašne ponáhľam, že píšem asi nezrozumiteľne...sorry;).
Manžel má príjmy zo zamestnania, tie sú v poho, ale má aj príjmy zo živnosti, ktoré samozrejme zdaňuje teraz v DP.Manžel si na mňa uplatnil NŽM. Dala som si tam celú sumu 95616, ale až teraz - včera večer, po podaní DP som zistila, že sa tam mala zarátavať aj moja podpora v nezamestnanosti. Čiže musím upraviť výšku NZČ a z preplatku mi víde nedoplatok.Moja otázka znie či stačí v prípade kontroly preukázať výšku podpory z výpisov z účtu.
Inak Tvoja otázka či nezdaňujem dávky z SP - svojím spôsobom áno...:(
:) No už rozumiem - čítam asi medzi riadkami, v tomto období nie je čudo - včera som povedala jednému klientovi, nie - nemáte nárok na odpočítateľnú položku na manželku, to majú fyzické osoby a vy ste "psychická" namiesto právnická :)
K DP bolo potrebné priložiť vyhlásenie o vlastnom príjme manželky.
K otázke - či stačia výpisy z účtu na preukázanie vlastného príjmu manželku - neviem zodpovedne povedať, pretože takúto kontrolu som ešte nemala. Možno sa vyjadria ešte iní.
mimaemma
29.03.08,09:06
mimotemy Erika, som rada, že nie som jediná čo je mimo;). Psychická osoba je náhodou krásny výraz:D. Ďakujem Ti ešte raz.
profi
31.03.08,06:32
prosim o radu este na poslednu chvilu: keď ma danovník zaklad dane 901.138,- tak nema narok na odpocitatelnu polozku, manzelka mala prijem(star.dochodok) 83.808,- - vznika narok na odpocitatelnu polozku manzelky? podla toho co som vycitala tak :
63,4 x 4980(ziv.min) = 315732 - (901138:4) - 83808 = 6.640,- je toto odpocet na manzelku, je to takto správne? dakujem
katkaj
31.03.08,06:37
prosim o radu este na poslednu chvilu: keď ma danovník zaklad dane 901.138,- tak nema narok na odpocitatelnu polozku, manzelka mala prijem(star.dochodok) 83.808,- - vznika narok na odpocitatelnu polozku manzelky? podla toho co som vycitala tak :
63,4 x 4980(ziv.min) = 315732 - (901138:4) - 83808 = 6.640,- je toto odpocet na manzelku, je to takto správne? dakujem

Áno vzorec na výpočet odpočtu na manželku je
315 732 -(základ dane:4)-vlastný príjem manželky
profi
31.03.08,06:58
dakujem, dam teda 6640 na manzelku.
juko
07.02.09,19:19
Odpočítateľná položka na manželku (poberateľka invalidného dôchodku) bola vo výške rozdielu odpočítateľnej položky a výšky invalidného dôchodku za príslušný kalendárny rok.
Zostalo to platiť aj pre daňové priznanie za rok 2008?

Trochu ma vyviedol z miery článok "Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála (2.)", v ktorom hovorí:
"Ak daňovník je poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku, priznaného k 1.1.2008 alebo skôr, nezdaniteľná časť podľa predošlého postupu sa zníži o sumu dôchodku za rok 2008 (a ak je suma dôchodku vyššia, ako suma nezdaniteľnej časti podľa predošlého postupu, výsledná nezdaniteľná časť na daňovníka je nula). Uvedené obmedzenie sa nevzťahuje na poberateľov invalidných dôchodkov."

Ako je to vlastne s tým invalidným dôchodkom? Počíta sa ako príjem?
veronikasad
07.02.09,19:27
Odpočítateľná položka na manželku (poberateľka invalidného dôchodku) bola vo výške rozdielu odpočítateľnej položky a výšky invalidného dôchodku za príslušný kalendárny rok.
Zostalo to platiť aj pre daňové priznanie za rok 2008?

Trochu ma vyviedol z miery článok "Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála (2.)", v ktorom hovorí:
"Ak daňovník je poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku, priznaného k 1.1.2008 alebo skôr, nezdaniteľná časť podľa predošlého postupu sa zníži o sumu dôchodku za rok 2008 (a ak je suma dôchodku vyššia, ako suma nezdaniteľnej časti podľa predošlého postupu, výsledná nezdaniteľná časť na daňovníka je nula). Uvedené obmedzenie sa nevzťahuje na poberateľov invalidných dôchodkov."

Ako je to vlastne s tým invalidným dôchodkom? Počíta sa ako príjem?
Článok p. Mihála hovorí o uplatňovaní odpoč. položky v prípade, ak si ju uplatňuje daňovník - sám na seba.

Pri uplatňovaní NČZD na manželku sa nič nezmenilo - invalidný dôchodok je vlastným príjmom manželky, o ktorý sa znižuje nezd.časť základu dane.
Jozef Mihál
07.02.09,19:28
V tom mojom článku, ktorý citujete, je reč o nezdaniteľnej časti na daňovníka, nie na manželku.

Takže tá prvá veta Vášho príspevku (51) platí aj naďalej.
juko
07.02.09,19:29
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
akinom7
07.02.09,21:38
Chcela by som reagovať na tvoju otázku. Na manželku si odpočítaš celú nezdaniteľnú položku čiže 98 496, pretože materská sa nezapočítava do príjmu manželky. Je to príjem neovplyvňujúci základ dane. Keďže som ešte len nedávno skončila materskú dovolenku tak ti viem z určitosťou povedať, že materská sa nepočíta do príjmu. Odpočitateľná položka na manželku za rok 2008 je v tvojom prípade 98 496 Sk.
JarkaL
07.02.09,22:00
Pozor na pojmy "materská" a "rodičovský príspevok", sú to 2 druhy príjmov, pozrite na príspevky 7,8,9.
Katy a R
07.02.09,22:01
Chcela by som reagovať na tvoju otázku. Na manželku si odpočítaš celú nezdaniteľnú položku čiže 98 496, pretože materská sa nezapočítava do príjmu manželky. Je to príjem neovplyvňujúci základ dane. Keďže som ešte len nedávno skončila materskú dovolenku tak ti viem z určitosťou povedať, že materská sa nepočíta do príjmu. Odpočitateľná položka na manželku za rok 2008 je v tvojom prípade 98 496 Sk.

Tak pozor!!! Nie je to tak. Je to tu už síce uvedené ....
Materská je príjem, ktorý poberateľka materského neuvádza vo svojom DP. Ale ... je to príjem manželky ... a ak si chce manžel uplatniť ... tak len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej príjmom (materskou).
Rodičovský príspevok (štátna dávka) sa nepočíta do príjmu manželky!
Llívia
11.02.09,12:10
Najskôr by som malilinko mimotemy chcela povedať (napísať :) ), že som hrozne rada, že existuje Porada. Teraz mi pomohla zabrániť riadnej chybe pri ročnom zúčtovaní dane, lebo som bola presvedčená, že materská sa neráta do príjmu manželky. Našťastie je to tu dobre rozobraté (a ešte väčšie šťastie, že som to ročné zúčtovanie zatiaľ neurobila :) ).

Potrebovala by som však poradiť s problémom, čo vyrobila moja predchodkyňa. Manželka jedného zamestnanca bola v r. 2005 celý rok na rodičovskej dovolenke. Doniesol potvrdenie o rodičovskom príspevku za r. 2005 v sume 45.570. V ročnom zúčtovaní mu bola uplatnená nezdaniteľná časť na manželku v sume 42.366 (t.j. 87.936 - 45.570). Nepamätám si už znenie zákona v tom období, ale asi stále platilo, že rodičovský príspevok sa nezahŕňal do vlastného príjmu manželky. V 12/2005 sa im narodilo druhé dieťa. Neviem, ako je to so súbehom poberania rodičovského príspevku a materskej, ale aj keby poberala materské, tak stále mala byť na ňu uplatnená vyššia nezdaniteľná časť než bola. Teraz neviem, ako to mám opraviť. Bola to jednoznačne chyba zamestnávateľa. Mám zamestnancovi urobiť dodatočné daňové priznanie typ A? Zaplatí zaň pokutu 2.000 Sk? Alebo aký má byť správny postup? Táto chyba bola aj v ročnom zúčtovaní za r. 2006. Tiež bola od nezdaniteľnej časti odrátaná suma rodičovského príspevku. Mala byť odrátaná len suma materského, ale toto potvrdenie tu nemám. Dajú sa tieto potvrdenia o poberaní materského za r. 2005 a 2006 dodatočne vyžiadať od Sociálnej poisťovne?
Ďakujem.
mimaemma
11.02.09,12:24
Od sociálnej sa dá dodatočne vypýtať potvrdenie, samam som si tak pýtala za predchádzajúci rok. Len nerozumiem, prečo by zamestnanec mal platiť pokutu za to, že mu zamestnávateľ zle vyplnil daňové priznanie:confused:
Llívia
11.02.09,16:03
... Len nerozumiem, prečo by zamestnanec mal platiť pokutu za to, že mu zamestnávateľ zle vyplnil daňové priznanie:confused:

1. Mala som aj opačný prípad, keď bol zamestnancovi priznaný daňový bonus na deti, ktoré už nespĺňali podmienky (ukončili štúdium). Keď som si na Porade hľadala ako to mám opraviť, tak niekde bolo písané, že zamestnanec dostane pokutu 2.000 za podanie dodatočného priznania, keďže v tomto prípade si to musel opraviť (dať na poriadok) sám. Ja viem, že je blbosť, aby za chybu zamestnávateľa platil zamestnanec.
Nevieš mi poradiť, ako opraviť ročné zčútovanie? Mám to spraviť za zamestnávateľa alebo si to musí spraviť zamestnanec sám? (= tak či tak to spravím ja :D ) Nebudú problém z toho, že poukázal 2 %?

2. A ešte k vlastnému príjmu manžela/ky: patria do neho aj úroky z vkladov v bankách a myslím si, že aj napr. prémia na stavebnom sporení. Ale asi nikde toto zamestnanci nedokladujú. Keď to však nepreukážu, nie je to môj problém, následky si budú znášať sami?
mimaemma
11.02.09,16:14
K bodu 1 sa neviem vyjadriť, možno poradí niekto iný.
K bodu 2 - úroky z vkladov v banke sú už zdanené, takže ich netreba dokladovať k DP.
evina
11.02.09,16:23
Najskôr by som malilinko mimotemy chcela povedať (napísať :) ), že som hrozne rada, že existuje Porada. Teraz mi pomohla zabrániť riadnej chybe pri ročnom zúčtovaní dane, lebo som bola presvedčená, že materská sa neráta do príjmu manželky. Našťastie je to tu dobre rozobraté (a ešte väčšie šťastie, že som to ročné zúčtovanie zatiaľ neurobila :) ).

Potrebovala by som však poradiť s problémom, čo vyrobila moja predchodkyňa. Manželka jedného zamestnanca bola v r. 2005 celý rok na rodičovskej dovolenke. Doniesol potvrdenie o rodičovskom príspevku za r. 2005 v sume 45.570. V ročnom zúčtovaní mu bola uplatnená nezdaniteľná časť na manželku v sume 42.366 (t.j. 87.936 - 45.570). Nepamätám si už znenie zákona v tom období, ale asi stále platilo, že rodičovský príspevok sa nezahŕňal do vlastného príjmu manželky. V 12/2005 sa im narodilo druhé dieťa. Neviem, ako je to so súbehom poberania rodičovského príspevku a materskej, ale aj keby poberala materské, tak stále mala byť na ňu uplatnená vyššia nezdaniteľná časť než bola. Teraz neviem, ako to mám opraviť. Bola to jednoznačne chyba zamestnávateľa. Mám zamestnancovi urobiť dodatočné daňové priznanie typ A? Zaplatí zaň pokutu 2.000 Sk? Alebo aký má byť správny postup? Táto chyba bola aj v ročnom zúčtovaní za r. 2006. Tiež bola od nezdaniteľnej časti odrátaná suma rodičovského príspevku. Mala byť odrátaná len suma materského, ale toto potvrdenie tu nemám. Dajú sa tieto potvrdenia o poberaní materského za r. 2005 a 2006 dodatočne vyžiadať od Sociálnej poisťovne?
Ďakujem.

RZD sa vykonáva na základe žiadosti zamestnanca. V tejto žiadosti zamestnanec udáva aj príjem svojej manželky /zodpovedá teda zaň on/ a prikladá Čestné prehlásenie. V tom duchu má byť vypracované aj RZD. Ak teda chyba nastala na strane zamestnanca podá si DDP.



§ 37Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus
1/ Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),



Za samotné podanie DDP sa nikdy nedáva pokuta 2000 SK. Táto pokuta sa dáva za nepodanie DP, resp. neskoré podanie DP. Spomínaná pokuta je aj v tomto linku, ale tu nebolo podané RZD, resp. DP vôbec. osobne som ešte nikde na Porade nečítala, že by za samotné podanie DDP sa platila pokuta.

http://www.porada.sk/t50638-dodatocne-dp-alebo-opravne.html
Llívia
12.02.09,04:36
RZD sa vykonáva na základe žiadosti zamestnanca. V tejto žiadosti zamestnanec udáva aj príjem svojej manželky /zodpovedá teda zaň on/ a prikladá Čestné prehlásenie. V tom duchu má byť vypracované aj RZD. Ak teda chyba nastala na strane zamestnanca podá si DDP.




§ 37Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus

1/ Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),


1. Oprávnenosť nároku na nezdaniteľnú časť na manželku preukáže sobášnym listom. Výšku príjmu zdokladoval prinesením potvrdenia zo Sociálnej poisťovne o poberaní a výške rodičovského príspevku za r. 2005 a 2006, čo je štátna sociálna dávka, ktorá sa nezahŕňa do vlastného príjmu. Do žiadosti o ročné zúčtovanie tieto sumy doplnila podľa písma predchádzajúca účtovníčka a predpokladám, že to urobila až po podpísaní vyhlásenia (ak robíš mzdy, tak asi vieš, ako to chodí: tu daj 0, tu prečiarkni poberal, tu daj dátum, tu to podpíš, dones potvrdenia k poistkám...) (mimotemy A "zbožňujem", keď zamestnacni (teraz myslím iných než tu vo firme) prehlásia, keď dostanú potvrdenie o príjme, aby si daňové podali sami, keďže v termíne nepodpísali žiadosť: "Ona mi to nedala podpísať!" Ako keby bola učtovníčka povinná za nimi ísť a strkať im papiere pod nos.) Lenže ona sumu rodičovského príspevku dala do kolonky vlastného príjmu a na manželku uplatnila nezdaniteľnú časť len vo výške rozdielu. Takže v tomto prípade jednoznačne pochybila účtovníčka (teda firma). Len za rok 2005 ide o sumu cca 8.000 SKK, čo určite pri rodine s deťmi nie je vôbec zanedbateľná suma. Rada by som to opravila, ale neviem ako.
mimotemy Asi skúsim zavolať na daňový úrad, nech mi poradia. Aj keď mám skúsenosť síce pri dani z motorových vozidiel, kedy predchodkyňa zaradila úžitkové auto s hmotnosťou 1,94 t do kategórie nad 3 t, samozrejme sa zaplatila vyššia daň, platila sa tak 3 roky, a keď som sa s pracovníčkou daňového úradu dohovárala na tom, ako to mám opraviť, tak sa ma na drzáka spýtala, či to vôbec musím opravovať, či tie peniaze stoja za to. Mimochodom, opraviť konkrétne DzMV je vážne problém, lebo daňové sa podávalo v r. 2005 a ďalšie roky sa daň už len zaplatila, takže teoretický za r. 2006 a 2007 ani nemôžem podať dodatočné priznanie, keďže žiadne podané nebolo.

2. Aj pri deťoch pochybila účtovníčka, pretože je síce pravda, že zamestnanci nepoznačili do vyhlásenia, že si od XXXXX prestávajú uplatňovať daňový bonus na deti, ale keďže išlo o deti, ktoré už ukončili povinnú školskú dochádzku, mali zamestnanci priniesť potvrdenie o návšteve školy alebo o poberaní rodinných prídavkov. Toto nepriniesli a na základe toho im mala účtovníčka minimálne od septembra prestať vyplácať daňový bonus, keďže nepreukázali jeho oprávnenosť. Lenže bonus bol vyplácaný ešte aj v nasledujúcom roku. Takže opäť chyba účtovníčky (aj keď len od určitého obdobia).
Llívia
12.02.09,05:41
K bodu 2 - úroky z vkladov v banke sú už zdanené, takže ich netreba dokladovať k DP.

Ale je to príjem, ktorý má byť zahrnutý do vlastného príjmu manžela/ky.
mimaemma
12.02.09,08:21
Neviem si predstaviť že by Ti zamestnanci dávali všetky výpisy z bánk, kde sú úroky z vkladov...dajme tomu že majú 2 -3 účty a každý mesiac tam bude pár koruniek z úrokov....
Llívia
12.02.09,09:54
Neviem si predstaviť že by Ti zamestnanci dávali všetky výpisy z bánk, kde sú úroky z vkladov...dajme tomu že majú 2 -3 účty a každý mesiac tam bude pár koruniek z úrokov....

To od nich ani nechcem. Za uvedenú výšku príjmu manžela/ky si zodpovedajú sami. Len som sa tak nad tým zamyslela, že by to tam malo byť. A niekedy to nemusí byť len pár koruniek.
evina
12.02.09,11:05
1. Oprávnenosť nároku na nezdaniteľnú časť na manželku preukáže sobášnym listom. Výšku príjmu zdokladoval prinesením potvrdenia zo Sociálnej poisťovne o poberaní a výške rodičovského príspevku za r. 2005 a 2006, čo je štátna sociálna dávka, ktorá sa nezahŕňa do vlastného príjmu. Do žiadosti o ročné zúčtovanie tieto sumy doplnila podľa písma predchádzajúca účtovníčka a predpokladám, že to urobila až po podpísaní vyhlásenia (ak robíš mzdy, tak asi vieš, ako to chodí: tu daj 0, tu prečiarkni poberal, tu daj dátum, tu to podpíš, dones potvrdenia k poistkám...) (

Neviem z čoho vyplýva preukazovanie sobášnym listom....
Príjem nepreukazuje ani prinesenými potvrdeniami, ale berie sa do úvahy ten, ktorý daňovník vypíše v Žiadosti a priloží spomínané Čestné prehlásenie. Ak príjem dopísala mzdárka /či dobre alebo zle a on to na ňu nechal/, ale on žiadosť podpísal, t.j. uviedol to on nie mzdárka, t.j pochybil on a ak chce späť peniažky musí si podať DDP.
Mzdárku by som vôbec nevinili, nakoľko ľudia si musia konečne zvyknúť, že toto sú ich osobné veci a majú si nájsť čas minimálne na vysvetlenie, čo to podpisujú. Áno aj ja to väčšinou za nich vypisujem, ale mám čas im to vysvetliť resp. upozorniť. Ak to je zle, najľahšie je povedať, že to mzdárka .....


mimotemy A "zbožňujem", keď zamestnacni (teraz myslím iných než tu vo firme) prehlásia, keď dostanú potvrdenie o príjme, aby si daňové podali sami, keďže v termíne nepodpísali žiadosť: "Ona mi to nedala podpísať!" Ako keby bola učtovníčka povinná za nimi ísť a strkať im papiere pod nos.) Lenže ona sumu rodičovského príspevku dala do kolonky vlastného príjmu a na manželku uplatnila nezdaniteľnú časť len vo výške rozdielu. Takže v tomto prípade jednoznačne pochybila účtovníčka /absolútne nesúhlasím. On to musel podpísať (teda firma). Len za rok 2005 ide o sumu cca 8.000 SKK, čo určite pri rodine s deťmi nie je vôbec zanedbateľná suma. Rada by som to opravila, ale neviem ako. Pri oprave nemôže predsa dôvodiť tým, že jeho vlastnú žiadosť zle vyplnila mzdárka. T.j. jednoznačne podať DDP zo strany zamestnanca /s tým mu samozrejme môžeš pomôcť/.
mimotemy Asi skúsim zavolať na daňový úrad, nech mi poradia. Aj keď mám skúsenosť síce pri dani z motorových vozidiel, kedy predchodkyňa zaradila úžitkové auto s hmotnosťou 1,94 t do kategórie nad 3 t, samozrejme sa zaplatila vyššia daň, platila sa tak 3 roky, a keď som sa s pracovníčkou daňového úradu dohovárala na tom, ako to mám opraviť, tak sa ma na drzáka spýtala, či to vôbec musím opravovať, či tie peniaze stoja za to. Mimochodom, opraviť konkrétne DzMV je vážne problém, lebo daňové sa podávalo v r. 2005 a ďalšie roky sa daň už len zaplatila, takže teoretický za r. 2006 a 2007 ani nemôžem podať dodatočné priznanie, keďže žiadne podané nebolo.

2. Aj pri deťoch pochybila účtovníčka, pretože je síce pravda, že zamestnanci nepoznačili do vyhlásenia, že si od XXXXX prestávajú uplatňovať daňový bonus na deti, ale keďže išlo o deti, ktoré už ukončili povinnú školskú dochádzku, mali zamestnanci priniesť potvrdenie o návšteve školy alebo o poberaní rodinných prídavkov. Toto nepriniesli a na základe toho im mala účtovníčka minimálne od septembra prestať vyplácať daňový bonus, keďže nepreukázali jeho oprávnenosť. Lenže bonus bol vyplácaný ešte aj v nasledujúcom roku. Takže opäť chyba účtovníčky (aj keď len od určitého obdobia).


Oba prípady ako píšem červeným v texte by som riešila podaním DDP zo strany zamestnanca. U DB vznikajú obrovské problémy s prehľadmi, hláseniami atď.
evina
12.02.09,11:08
Ale je to príjem, ktorý má byť zahrnutý do vlastného príjmu manžela/ky.

Znova podčiarkujem - príjem manželky sa nedokladuje žiadnymi potvrdeniami. vypisuje sa v žiadosti o vykonanie RZD a dokladá Čestným prehlásením. Úroky sú zdanené zrážkovou daňou, t.j. vysporiadané a nie je ich potrebné do príjmu uvádzať....
Llívia
12.02.09,12:11
K príspevku 68.
1. Ako preukáže, že skutočne má manželku, ak nie sobášným listom? Podľa ZDP:
§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus

(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
Pri deťoch rodné listy nežiadaš?

2. V prípade zlej sumy o príjme manželky jednoznačne pochybila účtovníčka. Zamestnanec priniesol potvrdenie o tom, že manželka poberá rodičovský príspevok. Do žiadosti o ročné zúčtovanie nevpísal do kolonky jej príjmu žiadnu sumu, tú tam dodatočne dopísala účtovníčka už po tom, čo žiadosť zamestnanec podpísal.

3. V prípade chybne uplatneného daňového bonusu som im spravila priznanie typ A (nepekne na mňa zazerali, keď zistili, že musia vrátiť pár tisíc).
Llívia
12.02.09,12:15
Znova podčiarkujem - príjem manželky sa nedokladuje žiadnymi potvrdeniami. vypisuje sa v žiadosti o vykonanie RZD a dokladá Čestným prehlásením. Úroky sú zdanené zrážkovou daňou, t.j. vysporiadané a nie je ich potrebné do príjmu uvádzať....

Podľa ZDP § 11:
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Úroky sa tam neuvádzajú. Je v nejakom inom paragrafe popísané, čo prestavuje "vlastný príjem"?
Llívia
12.02.09,12:17
Z toho, čo ste mi tu radili, mi teda vyplýva, že mu vystavím potvrdenie o ročnom zúčtovaní, spravím mu daňové priznanie typ A, zamestnanec dostane späť peniaze a žiadnu pokutu platiť nebude.
veronikasad
12.02.09,12:23
1. Mala som aj opačný prípad, keď bol zamestnancovi priznaný daňový bonus na deti, ktoré už nespĺňali podmienky (ukončili štúdium). Keď som si na Porade hľadala ako to mám opraviť, tak niekde bolo písané, že zamestnanec dostane pokutu 2.000 za podanie dodatočného priznania, keďže v tomto prípade si to musel opraviť (dať na poriadok) sám. Ja viem, že je blbosť, aby za chybu zamestnávateľa platil zamestnanec.
Nevieš mi poradiť, ako opraviť ročné zčútovanie? Mám to spraviť za zamestnávateľa alebo si to musí spraviť zamestnanec sám? (= tak či tak to spravím ja :D ) Nebudú problém z toho, že poukázal 2 %?Ročné zúčtovanie dane sa nedá opraviť, môže to urobiť len zamestnanec podaním dodatočného daňového priznania, ako prílohu k DDP doloží kopiu ročného zúčtovania dane zamestnávateľa.Pokuta v tomto prípade uložená nebude, len sankčný úrok ak bude vyšší ako 500,-sk /prepoč.na EUR /daňovú kalkulačku nájdeš na www.drsr.sk/ (http://www.drsr.sk/). Pokuta by bola v prípade, ak by si napr. dôchodca, ktorý nemal povinnosť podať DP za rok 2007, chcel uplatniť vrátenie dane z úrokov za rok 2007 a DP za rok 2007 by podal po lehote na podanie DP za rok 2007.
K 2 % dane sa neviem vyjadriť.

2. A ešte k vlastnému príjmu manžela/ky: patria do neho aj úroky z vkladov v bankách a myslím si, že aj napr. prémia na stavebnom sporení. Ale asi nikde toto zamestnanci nedokladujú. Keď to však nepreukážu, nie je to môj problém, následky si budú znášať sami?To nie je problém mzdového účtovníka. Výšku vlastného príjmu manžela/ky uvádza v žiadosti o ročné zúčtovanie dane zamestnanec. [/B]
odpoveď v texte
mimaemma
12.02.09,12:46
Ale veď úroky sú už zrazené o daň...nechápem prečo ich tam chceš uvádzať...
evina
12.02.09,12:47
K príspevku 68.
1. Ako preukáže, že skutočne má manželku, ak nie sobášným listom? Podľa ZDP:
§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus

(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
Pri deťoch rodné listy nežiadaš? Čítaj pozorne - odseky 3 a 4 sa týkajú životných a pod. poistení a manželky to, čo som Ti už vyššie citovala.
K DB žiadam presne to, čo píše zákon v § 37 odsek 2

2. V prípade zlej sumy o príjme manželky jednoznačne pochybila účtovníčka. Zamestnanec priniesol potvrdenie o tom, že manželka poberá rodičovský príspevok. Do žiadosti o ročné zúčtovanie nevpísal do kolonky jej príjmu žiadnu sumu, tú tam dodatočne dopísala účtovníčka už po tom, čo žiadosť zamestnanec podpísal.

neviem, či nepíšem zrozumiteľne, ale Žiadosť je zamestnancova, on ju podpísal on je zodpovedný -účtovníčka tam mohla napísať čo chcela, on za to zodpovedá, on si tam bol povinný ten príjem napísať

3. V prípade chybne uplatneného daňového bonusu som im spravila priznanie typ A (nepekne na mňa zazerali, keď zistili, že musia vrátiť pár tisíc).


......
Llívia
13.02.09,04:16
......

Evina, to mi chceš tvrdiť, že ak si vypíšeš žiadosť, podpíšeš ju a niekto tí tam dopíše napr. že si uplatňuješ nezdaniteľnú časť na manžela, aj keď si to tam neuviedla, tak to bude tvoja chyba a ty si budeš v prípade kontroly za to znášať dôsledky? :confused:

Opäť:
"§ 37 ZDP
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela), "
Za čestné vyhlásenie sa dá považovať aj žiadosť. Zamestnanec do kolonky príjmu manželky nenapísal nič a nič = 0. Takže on nepochybil, pretože sumu príjmu uviedol správne.
Llívia
13.02.09,04:21
K príspevku 75:

Evina, asi nečítaš pozorne ty. Nemôžeš si zobrať len podmienky jedného paragrafu a ignorovať podmienky podľa ostatných paragarafov. § 37 ods. 2 ZDP: "(2) Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa..." Čo je podľa teba ten "doklad o právnenosti nároku?"

"§ 37 ZDP
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),"

"§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane

ods. 3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane

a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule."

Opäť sa ťa pýtam, čo je "doklad preukazujúci oprávnenosť nároku" v prípade manželky?

mimotemy Čéče, takže si teraz môžem uplatniať ako vyživovanú osobu manžela za celý minulý rok (to bude 98.496 * 0,19 = 18.714 SKK) a daňový bonus na 4 deti (to bude 6.822 x 4 = 27.288 SKK), veď keď stačí len moje čestné vyhlásenie, kto to bude zisťovať, či to je pravda alebo nie?! Pekne mi prispeješ!
Llívia
13.02.09,04:49
Ale veď úroky sú už zrazené o daň...nechápem prečo ich tam chceš uvádzať...

Pri tom vlastnom príjem nejde o to, či manžel/ka mal už z príjmov zrazenú daň, ale o to, aké vysoké tie príjmy boli a či sa zahŕňaju do vlastného príjmu alebo nie. Vezmi si takú dohodu o vykonaní práce, ktorá trvala celý rok a mesačný zárobok bol napr. 4.000. Z nej už tiež bola daň zrazená, a predsa sa hrubá suma z dohody, t.j. 48.000 SKK, ráta ako vlastný príjem.
Úroky som spomenula len preto, že som chcela poukázať na to, že aj tak väčšina zamestnancov, pokiaľ si uplatňuje nezdaniteľnú časť na manžela/ku neuvádza pravdivé údaje.
Llívia
13.02.09,04:51
Z toho, čo ste mi tu radili, mi teda vyplýva, že mu vystavím potvrdenie o ročnom zúčtovaní, spravím mu daňové priznanie typ A, zamestnanec dostane späť peniaze a žiadnu pokutu platiť nebude.

Čo musí dať do prílohy k priznaniu:
1. potvrdenie o ročnom zúčtovaní od zamestnávateľa.
2. rodné listy detí?
3. sobášný list kvôli manželke?
4. potvrdenie od sociálnej poisťovne o výške materskej?
Monika C.
13.02.09,06:32
Pekný deň poradáci chcela by som len potvrdiť u Vás nezdaniteľnú časť na manželku : živnostník odpočítáva NZČ na manželku, ktorá poberala rodičovský príspevok nie materskú. Viem to na 100 % keď tvrdím, že o rodičovský príspevok sa neznižuje nezdaniteľná časť na manželku. Ďakujem.
Potvrdíte mi to .
mimaemma
13.02.09,07:14
Pri tom vlastnom príjem nejde o to, či manžel/ka mal už z príjmov zrazenú daň, ale o to, aké vysoké tie príjmy boli a či sa zahŕňaju do vlastného príjmu alebo nie. Vezmi si takú dohodu o vykonaní práce, ktorá trvala celý rok a mesačný zárobok bol napr. 4.000. Z nej už tiež bola daň zrazená, a predsa sa hrubá suma z dohody, t.j. 48.000 SKK, ráta ako vlastný príjem.
Úroky som spomenula len preto, že som chcela poukázať na to, že aj tak väčšina zamestnancov, pokiaľ si uplatňuje nezdaniteľnú časť na manžela/ku neuvádza pravdivé údaje.
Tak mi teda napíš kde si vyčítala, že úrok z vkladov sa zahŕňa do vlastného príjmu manželky pre účely odpočítateľnej položky.
katkaj
13.02.09,07:16
Pekný deň poradáci chcela by som len potvrdiť u Vás nezdaniteľnú časť na manželku : živnostník odpočítáva NZČ na manželku, ktorá poberala rodičovský príspevok nie materskú. Viem to na 100 % keď tvrdím, že o rodičovský príspevok sa neznižuje nezdaniteľná časť na manželku. Ďakujem.
Potvrdíte mi to .

Áno, RP nie je na tieto účely považovaný za príjem manželky
veronikasad
13.02.09,07:20
Tak mi teda napíš kde si vyčítala, že úrok z vkladov sa zahŕňa do vlastného príjmu manželky pre účely odpočítateľnej položky.
odpoviem ti inak. § 11 . definuje, čo nie je vlastným príjmom manželky.
Keďže úrok nie je štátna sociálna dávka, započítava sa do vlastného príjmu manželky

Podľa ZDP § 11:
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
mimaemma
13.02.09,07:23
odpoviem ti inak. § 11 . definuje, čo nie je vlastným príjmom manželky.
Keďže úrok nie je štátna sociálna dávka, započítava sa do vlastného príjmu manželky

Podľa ZDP § 11:
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)


Hm, áno z tohto by to aj vychádzalo...myslíš teda, že bude daňová kontrola chcieť vidieť všetky výpisy z účtov a kontrolovať či to je zahrnuté do príjmov?:confused:
veronikasad
13.02.09,07:26
Hm, áno z tohto by to aj vychádzalo...myslíš teda, že bude daňová kontrola chcieť vidieť všetky výpisy z účtov a kontrolovať či to je zahrnuté do príjmov?:confused:
väčšina zamestancov si tento príjem nepriznáva, odpovedala som ti čo hovorí zákon. Ako bude postupovať kontrola neviem, Za výšku vlastného príjmu manželky, ktorú uvedie v žiadosti o RZD, zodpovedá zamestnanec,
mimaemma
13.02.09,07:32
Pýtam sa preto, lebo ani ja sama som si tento " príjem" neuvádzala...úprimne, fakt by ma to nenapadlo, keďže je to už príjem zdanený...
ďakujem za odpoveď.
Monika C.
13.02.09,07:55
Áno, RP nie je na tieto účely považovaný za príjem manželky
Ďakujem Katka a Paula :)
Llívia
13.02.09,10:23
Čo musí dať do prílohy k priznaniu:
1. potvrdenie o ročnom zúčtovaní od zamestnávateľa.
2. rodné listy detí?
3. sobášný list kvôli manželke?
4. potvrdenie od sociálnej poisťovne o výške materskej?

Máte niekto skúsenosti, čo z vyššie uvedeného, príp. aj niečo naviac, treba dať ako prílohu k priznaniu typ A?
evina
13.02.09,10:33
Máte niekto skúsenosti, čo z vyššie uvedeného, príp. aj niečo naviac, treba dať ako prílohu k priznaniu typ A?

Prílohy máš uvedené aj na vlastnom tlačive DP.
Prikladá sa len Potvrdenie ...od zamestnávateľa a pre DB
rodný list alebo potvrdenie z UPSVR o poberaní rodinných príspevkov alebo potvrdenie o návšteve školy.
Daňovník správnosť všetkého ostatného potvrdzuje podpisom samotného DP...
IVEB
03.03.09,06:12
Čiže ak mal manželku na RD celý rok 2008 , k DP na uplatnenie NZČD na manželku nie je potrebné žiadne potvrdenie , že ho poberala ?
katkaj
03.03.09,06:12
Čiže ak mal manželku na RD celý rok 2008 , k DP na uplatnenie NZČD na manželku nie je potrebné žiadne potvrdenie , že ho poberala ?

nie nepotrebuje
denisie
03.03.09,06:15
a čo čestné prehlásenie manželky, že okrem rodičovského príspevku nemala žiadny iný príjem v roku 2008? to nie je potrebné???;)
ZDENIELA
03.03.09,06:23
a čo čestné prehlásenie manželky, že okrem rodičovského príspevku nemala žiadny iný príjem v roku 2008? to nie je potrebné???;)
Nie nie je potrebné uvedú sa len údaje o manželke na 2. strane DP a to o výške príjmu a počet mesiacov a dosť
mzdarka renca
03.03.09,06:24
a čo čestné prehlásenie manželky, že okrem rodičovského príspevku nemala žiadny iný príjem v roku 2008? to nie je potrebné???;)

nie, nie je
mimaemma
03.03.09,07:36
" Prikladá sa len Potvrdenie ...od zamestnávateľa a pre DB
rodný list alebo potvrdenie z UPSVR o poberaní rodinných príspevkov alebo potvrdenie o návšteve školy. "
Veď to máš napísané v príspevku od Eviny...
m.lujza
04.03.09,20:55
Už som sa v jednej téme pýtala, skúsim sa opýtať tu:

Do vlastného príjmu manželky sa o.i. započítava aj príspevok zamestnávateľa na stravovanie (zdroj: príspevok pána mihála v drakovi).

Ide o sumu 55% stravného a príspevok zo soc.fondu? Má si manželka pýtať od zamestnávateľa potvrdenie o sume tohto príspevku za rok?
mzdarka renca
04.03.09,21:31
Nie, ani príspevok zamestnávateľa na stravu vo výške 55% a ani príspevok zo soc. fondu sa v zmysle zákona o dani z príjmu nezdaňuje.
galanova
05.03.09,12:48
Prosim niekoho o radu:
ak som v roku 2008 prve 3 mesiace poberala materske a zvysnu cast roka som na RD, potrebujem o vyske materskej potvrdenie od SP alebo cestne prehlasenie o vyske vlastneho prijmu manzelky - teda mna alebo iba v manzelovom DP uvediem vysku mojich prijom teda v mojom pripade len uhrn tej materskej a uvediem tam pocet mesiacov v spolocnej domacnosti a to je vsetko?
A este teda prijem sa uvadza znizeny o poistne a prispevky...rata sa do poistneho aj dobrovolne nemocenske poistenie, ktore som v roku 2008 platila alebo nie? A nahodou poistne na investicnom zivotnom poisteni do tohto nepatri?
Dakujem krasne za rychlu odpoved.
Vdaka vdaka vdaka

A este doplnenie: zaplatene poistne sa rata len do 31.12. alebo do 31.1? lebo mesiac december sa platil do 8.1.
m.lujza
06.03.09,09:30
Nie, ani príspevok zamestnávateľa na stravu vo výške 55% a ani príspevok zo soc. fondu sa v zmysle zákona o dani z príjmu nezdaňuje.
nehovorim o zdaňovani ale o prijmoch zahrňovanych do vlastneho prijmu manzelky na ucely urcenia NČZD na manželku. Do tychto prijmov vchadzaju aj prijmy, ktore su od DzP oslobodene, ako:
-náhrada príjmu počas PN
-cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
-suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
-podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
-nemocenské dávky (nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok),
-dôchodky, dávky v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi

Preto som sa pytala ci niekto vie, ako sa prukazeje ten príspevok Zľa na stravovanie. Stále mi nikto nevie odpovedat...
m.lujza
06.03.09,09:35
Prosim niekoho o radu:
ak som v roku 2008 prve 3 mesiace poberala materske a zvysnu cast roka som na RD, potrebujem o vyske materskej potvrdenie od SP alebo cestne prehlasenie o vyske vlastneho prijmu manzelky - teda mna alebo iba v manzelovom DP uvediem vysku mojich prijom teda v mojom pripade len uhrn tej materskej a uvediem tam pocet mesiacov v spolocnej domacnosti a to je vsetko? ano
A este teda prijem sa uvadza znizeny o poistne a prispevky...rata sa do poistneho aj dobrovolne nemocenske poistenie, ktore som v roku 2008 platila alebo nie? anoA nahodou poistne na investicnom zivotnom poisteni do tohto nepatri? nie
Dakujem krasne za rychlu odpoved.
Vdaka vdaka vdaka

A este doplnenie: zaplatene poistne sa rata len do 31.12. alebo do 31.1? lebo mesiac december sa platil do 8.1.len poistne zaplatene v roku 2008, t.j. 1.1.2008-31.12.2008
mzdarka renca
06.03.09,09:42
nehovorim o zdaňovani ale o prijmoch zahrňovanych do vlastneho prijmu manzelky na ucely urcenia NČZD na manželku. Do tychto prijmov vchadzaju aj prijmy, ktore su od DzP oslobodene, ako:
-náhrada príjmu počas PN
-cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
-suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
-podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
-nemocenské dávky (nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok),
-dôchodky, dávky v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi

Preto som sa pytala ci niekto vie, ako sa prukazeje ten príspevok Zľa na stravovanie. Stále mi nikto nevie odpovedat...

nie, nie je. prečítaj si §5 odst. 7, písm. b) ZoDP
certik
07.03.09,20:08
Prosím vás o radu v nasledujúcom prípade: manželia sa zosobášili v roku 2007. Manželka má z predchádzajúceho vzťahu jedno dieťa. Ani jeden z manželov si po sobáši nezmenil adresu trvalého pobytu - čiže každý z nich má adresu inú
1. Môže si manžel uplatniť na manželku odpočítatenú položku, keď nemajú rovnakú adresu, ale žili v spoločnej domácnosti?
2. Ako je to s uplatnením daňového bonusu na dieťa, keďže manžel nie je biologický otec a nefiguruje ani v rodnom liste.
Za odpoveď vopred ďakujem.
mzdarka renca
07.03.09,20:29
Prosím vás o radu v nasledujúcom prípade: manželia sa zosobášili v roku 2007. Manželka má z predchádzajúceho vzťahu jedno dieťa. Ani jeden z manželov si po sobáši nezmenil adresu trvalého pobytu - čiže každý z nich má adresu inú
1. Môže si manžel uplatniť na manželku odpočítatenú položku, keď nemajú rovnakú adresu, ale žili v spoločnej domácnosti?
2. Ako je to s uplatnením daňového bonusu na dieťa, keďže manžel nie je biologický otec a nefiguruje ani v rodnom liste.
Za odpoveď vopred ďakujem.

1. áno, môže a to rozdiel medzi NČZD 98496 a jej vlasnými príjmami

2. iba v týchto prípadoch, ak je dieťa daňovníka vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.
Adula
08.03.09,13:09
Čo sa chápe pod vlastným príjmov manželky - príspevok na stravovanie od zamestnávateľa - závodná jedáleň alebo gastrolístky -niesú vlastným príjmom a za vlastný príjem sa považuje, keď zamestnávateľ prispieva finančný príspevok?
Tweety
08.03.09,13:12
Čo sa chápe pod vlastným príjmov manželky - príspevok na stravovanie od zamestnávateľa - závodná jedáleň alebo gastrolístky -niesú vlastným príjmom a za vlastný príjem sa považuje, keď zamestnávateľ prispieva finančný príspevok?
Áno, je to finančný príspevok na stravovanie.
stano314
09.03.09,10:26
len poistne zaplatene v roku 2008, t.j. 1.1.2008-31.12.2008

§ 11
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. ...

Mojej manželke vyčíslila Socialna poisťovňa v r. 2008 na základe kontroly nedoplatok na poistnom spred 3 rokov. Dlžnu sumu uhradila v r. 2008. Chcem sa spýtať či aj to spada do odst. (5) medzi "zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť" ?

Ďakujem vopred za odpoveď
Tweety
09.03.09,10:28
§ 11
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. ...

Mojej manželke vyčíslila Socialna poisťovňa v r. 2008 na základe kontroly nedoplatok na poistnom spred 3 rokov. Dlžnu sumu uhradila v r. 2008. Chcem sa spýtať či aj to spada do odst. (5) medzi "zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť" ?

Ďakujem vopred za odpoveď
Áno.
Alexandra777
10.03.09,11:40
Takže zaplatené preddavky na daň sa od vlastného príjmu neodpočítavajú ani sa nijako nezohľadňujú? Ku daňovému sa má ako príloha priložiť potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti?
veronikasad
10.03.09,11:43
Takže zaplatené preddavky na daň sa od vlastného príjmu neodpočítavajú ani sa nijako nezohľadňujú? Ku daňovému sa má ako príloha priložiť potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti?
Neviem na čo sa pýtaš. Vlastné daňové priznanie alebo odpočitatelná položka na manžela/ku ?
Alexandra777
10.03.09,11:44
na odpočítateľnú položku na manželku
Alexandra777
10.03.09,11:55
prosím vás, prikladá sa ku uplatňovaniu odpočítateľnej položky na manželku aj potvrdenie o príjmoch Fo manželky a potvrdenie o príjmoch z PN ku daňovému manžela, alebo nie?
mzdarka renca
10.03.09,11:57
prosím vás, prikladá sa ku uplatňovaniu odpočítateľnej položky na manželku aj potvrdenie o príjmoch Fo manželky a potvrdenie o príjmoch z PN ku daňovému manžela, alebo nie?

nemusíš ich prikladať, ale v prípade daňovej kontroly ich musíš mať
Alexandra777
10.03.09,12:42
Ďakujem. A nemusí sa prikladať ani ten sobášny list?
Keď chcem uplatniť odpočítateľnú na manželku, beriem do úvahy hrubý príjem manželky mínus odvody a preddavky na daň z príjmov neberiem do úvahy? PN sa takisto počíta do príjmu?
evina
10.03.09,13:26
K príspevku 75:

Evina, asi nečítaš pozorne ty. Nemôžeš si zobrať len podmienky jedného paragrafu a ignorovať podmienky podľa ostatných paragarafov. § 37 ods. 2 ZDP: "(2) Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa..." Čo je podľa teba ten "doklad o právnenosti nároku?"

"§ 37 ZDP
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),"

"§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane

ods. 3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane

a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule."

Opäť sa ťa pýtam, čo je "doklad preukazujúci oprávnenosť nároku" v prípade manželky?

mimotemy Čéče, takže si teraz môžem uplatniať ako vyživovanú osobu manžela za celý minulý rok (to bude 98.496 * 0,19 = 18.714 SKK) a daňový bonus na 4 deti (to bude 6.822 x 4 = 27.288 SKK), veď keď stačí len moje čestné vyhlásenie, kto to bude zisťovať, či to je pravda alebo nie?! Pekne mi prispeješ!

Až teraz som si všimla Tvoju reakciu a naozaj nechápem. Neviem, čo sa vlastne pýtaš stále dokola a dokola a k čomu by som mala prispieť.
Vykonanie RZD zamestnanec žiada Žiadosťou..... podľa zákona /nie podľa môjho výmyslu/. Príjmy partnera dokladuje čestným vyhlásením spomínaným vyššie a nárok na DB jedným z troch tlačív /omieľané na Porade do aleluja a i v tejto téme:
- rodný list alebo Výpis z rodného listu
- potvrdenie o návšteve školy
- potvrdenie o poberaní detských prídavkov s príslušného úradu.
Svojím podpisom na Žiadosti zamestnanec potvrdzuje správnosť údajov v nej uvedených.

Tú časť mimo témy považujem úplne od veci. Nebudem si uplatňovať DB na štyri deti ak ich nemám ani na NČ na manželku ak to nie je oprávnené. Ak áno, vystavujem sa riziku trestného stíhania, a to si asi rozmyslím. Všetko podlieha daňovej kontrole a nikto nepovedal, že to nikdy nikto nebude kontrolovať. To si myslíš, že SZČO prikladá k DP celé účtovníctvo, aby dokázal, že jeho DP je O.K. Ak Ti nestačia citáty zo zákona, tak už potom neviem, čo by mohol človek odpovedať.....ale tot nie je forma na diskusiu :)

P.s. Ak si pozrieš moje príspevky x-sto krát som písala o prílohách DP, resp. čím čo podľa zákona preukazuješ...
rommy
10.03.09,21:28
Ahoj poraďáci, vyplňali ste už DP FO B v alfe? Zamestnanec, szčo má manželku na rodičovskej dovolenke, za 12/2008 mala ZD 926sk (príjem - poistné) myslela som že NČZD na manželku je 98496-926=97570 ale program počíta ešte ďalej 97570/12*1=8131 ... je to správne? teraz som v pomykove ostala...
Adula
11.03.09,10:24
Adala si si, že je manželkou 12 mesiacov?
Llívia
11.03.09,18:03
P.s. Ak si pozrieš moje príspevky x-sto krát som písala o prílohách DP, resp. čím čo podľa zákona preukazuješ...

Evina, keby si si pozrela svoje príspevky v tejto téme, tak by si zistila, že si mi odpovedala v tvojom príspevku č. 89. Ďalej som sa už nikoho nepýtala na prílohy k priznaniu.
Llívia
11.03.09,18:09
mimotemy
Až teraz som si všimla Tvoju reakciu a naozaj nechápem. Neviem, čo sa vlastne pýtaš stále dokola a dokola a k čomu by som mala prispieť.
Vykonanie RZD zamestnanec žiada Žiadosťou..... podľa zákona /nie podľa môjho výmyslu/ - a tvrdí tu niekto, že je to tvoj výmysel?. Príjmy partnera dokladuje čestným vyhlásením spomínaným vyššie a nárok na DB jedným z troch tlačív /omieľané na Porade do aleluja a i v tejto téme:
- rodný list alebo Výpis z rodného listu
- potvrdenie o návšteve školy
- potvrdenie o poberaní detských prídavkov s príslušného úradu.
Svojím podpisom na Žiadosti zamestnanec potvrdzuje správnosť údajov v nej uvedených.

Tú časť mimo témy považujem úplne od veci. Nebudem si uplatňovať DB na štyri deti ak ich nemám ani na NČ na manželku ak to nie je oprávnené. Ak áno, vystavujem sa riziku trestného stíhania, a to si asi rozmyslím. Všetko podlieha daňovej kontrole a nikto nepovedal, že to nikdy nikto nebude kontrolovať. To si myslíš, že SZČO prikladá k DP celé účtovníctvo, aby dokázal, že jeho DP je O.K - toto tu tiež nikto netvrdil. Ak Ti nestačia citáty zo zákona, tak už potom neviem, čo by mohol človek odpovedať.....ale tot nie je forma na diskusiu :)

A pozri sa ešte tvoj príspevok č. 68, citujem: "Neviem z čoho vyplýva preukazovanie sobášnym listom...."
Už som sa tu pýtala, ako zamestnanec preukáže oprávnenosť nároku na nezdaniteľnú časť na manželku, ak nie sobášným listom? Alebo to vie preukázať inak (no určite nie čestným vyhlásením)? Mimochodom, tvoj príspevok je reakcia na môj príspevok č. 64, kde píšem o tom, čo predložil zamestnanec k RZD.
mzdarka renca
11.03.09,18:23
Ďakujem. A nemusí sa prikladať ani ten sobášny list? nie nemusí, predloží ho len na žiadosť DÚ
Keď chcem uplatniť odpočítateľnú na manželku, beriem do úvahy hrubý príjem manželky mínus odvody a preddavky na daň z príjmov neberiem do úvahy? PN sa takisto počíta do príjmu?

OP=ZD (príjem-odvody)+náhrada príjmu pri dočasnej PN platenej zámestnávateľom + PN zo soc. poisťovne.
rommy
12.03.09,12:16
Jááj ďakujem už som našla chybu mala som v tom počte mesiacov iba 1 dovjka mi od nej asi ušla nebola som si toho vedomá lebo som písala 12 mesiacov :) ospravedlňujem sa za zbytočnú otázku.:o
m.lujza
15.03.09,20:28
nie, nie je. prečítaj si §5 odst. 7, písm. b) ZoDP

prepáč, čo nie je? ten § nedáva odpoveď na moju otázku.
straposko
16.03.09,06:32
Ahojte, aj ja by som potrebovala poradit ak ma niekto cas... Nas zamestnanec ma manzelku ktora je SZCO. Jej prijem vsak bol len 103.000,-Sk a Odvody okolo 30.000,-Sk. Moze si tento zamestnanec uplatnit rozdiel odpocitatelnej polozky na manzelku, cca 25.496,-Sk ?Ak ano, ake potvrdenie o jej prijme k tomu dolozi?
Tweety
16.03.09,07:05
Ahojte, aj ja by som potrebovala poradit ak ma niekto cas... Nas zamestnanec ma manzelku ktora je SZCO. Jej prijem vsak bol len 103.000,-Sk a Odvody okolo 30.000,-Sk. Moze si tento zamestnanec uplatnit rozdiel odpocitatelnej polozky na manzelku, cca 25.496,-Sk ?Ak ano, ake potvrdenie o jej prijme k tomu dolozi?
Áno, môže, výšku jej príjmov, po odpočítaní odvodov, mal uviesť v žiadosti o RZD.
straposko
16.03.09,08:31
Dakujem ti velmi pekne. Este som neurobila RZD, takze to este mozem urobit. Urcite sa potesia, ze im vyjde viac vratenia dani. Prajem ti pekny den :)
adenka
16.03.09,08:48
v jednom príspevku som sa dočítala, že je rozdiel pri materskej
keď si uplatňuje odpočítateľnú položku manžel na manželku a rozdiel keď si sama podáva DP. Keď si uplatňuje manžel tak odpočíta výšku materskej a uplatní si len rozdiel. A keď si podáva DP ako SZČO a pri tom poberala materskú? Je to tak, že si uplatní celú odpočítateľnú a materská sa vôbec nikde neuvádza ako vlastný príjem??
Tweety
16.03.09,08:50
v jednom príspevku som sa dočítala, že je rozdiel pri materskej
keď si uplatňuje odpočítateľnú položku manžel na manželku a rozdiel keď si sama podáva DP. Keď si uplatňuje manžel tak odpočíta výšku materskej a uplatní si len rozdiel. A keď si podáva DP ako SZČO a pri tom poberala materskú? Je to tak, že si uplatní celú odpočítateľnú a materská sa vôbec nikde neuvádza ako vlastný príjem??
Áno, je, príjem z MD do jej vlastného príjmu nepočítame.
Anja111
16.03.09,08:50
v jednom príspevku som sa dočítala, že je rozdiel pri materskej
keď si uplatňuje odpočítateľnú položku manžel na manželku a rozdiel keď si sama podáva DP. Keď si uplatňuje manžel tak odpočíta výšku materskej a uplatní si len rozdiel. A keď si podáva DP ako SZČO a pri tom poberala materskú? Je to tak, že si uplatní celú odpočítateľnú a materská sa vôbec nikde neuvádza ako vlastný príjem??
Áno.
adenka
16.03.09,09:02
Ďakujem za rýchle odpovede.
Alexandra777
16.03.09,11:40
prosím Vás a dávky PN plynúce manželke sa musia pri daňovom zdokladovať napr. ústrižkom z pošty, alebo nie?
mzdarka renca
16.03.09,11:47
prosím Vás a dávky PN plynúce manželke sa musia pri daňovom zdokladovať napr. ústrižkom z pošty, alebo nie?

ak si chce manžel uplatniť NČZD na manželku, tak si treba zo soc. poisťovne vyžiadať potvrdenie.
Misicka21
20.03.09,12:24
Zamestnancova manželka mala príjem v čistom mesačne 3077,-Sk?? nieje na MD. Viem uplatniť zostatok je NČZD?? Zostáva mi 61 572,- SK
Tweety
20.03.09,12:26
Zamestnancova manželka mala príjem v čistom mesačne 3077,-Sk?? Viem uplatniť zostatok je NČZD?? Zostáva mi 61 572,- SK
Musíš brať jej hrubý príjem očistený o odvody.
Misicka21
20.03.09,12:31
:) myslela som na ten, zle som to pomenovala, ale výsledné číslo je z jej RZD, takže môžem. dobre, ďakujem
martina100
22.03.09,08:39
Ahojte poradaci, mohli by ste mi pomoct? FO sa ozenil v juni 2008, jeho manzelka je studentka, nikde nepracovala, byvaju u jej rodicov, v decembri sa im narodilo dieta. Kedze danovnik mal prijem vyssi ako 98.496,- Sk, otec manzelky si nemoze za cely rok 2008 uplatnit dan. bonus. ALe predpokladam, ze za mesiace januar - jun by si na nu mohol bonus uplatnit. Manzel si uplatni za ostavajuce mesiace nezdan. cast na manzelku a danovy bonus na dieta za mesiac december?
mimaemma
22.03.09,20:01
Ak je dieťa narodené v decembri, môže si naň uplatniť daňový bonus v prípade že zarobil viac ako 1/2 z NČ, čo on spĺňa. Nerozumiem "
Kedze danovnik mal prijem vyssi ako 98.496,- Sk, otec manzelky si nemoze za cely rok 2008 uplatnit dan. bonus."...
veronikasad
22.03.09,20:02
Ak je dieťa narodené v decembri, môže si naň uplatniť daňový bonus v prípade že zarobil viac ako 1/2 z NČ, čo on spĺňa. Nerozumiem "
Kedze danovnik mal prijem vyssi ako 98.496,- Sk, otec manzelky si nemoze za cely rok 2008 uplatnit dan. bonus."...
Čomu nerozumieš ?
johny18
23.03.09,08:03
Zamestnanec si chce uplatnit odpocet na manzelku, ktora mala v roku 2008 hruby prijem 103.851 Sk, poistne zaplatila 13.752 Sk, cize zaklad dane mala 90.099 Sk. Jej manzel si teda na nu uplatni orzdiel 98.496 Sk - 90.099 Sk, cize 8.397 Sk? Spravne?
KvetkaK
23.03.09,08:08
Zamestnanec si chce uplatnit odpocet na manzelku, ktora mala v roku 2008 hruby prijem 103.851 Sk, poistne zaplatila 13.752 Sk, cize zaklad dane mala 90.099 Sk. Jej manzel si teda na nu uplatni orzdiel 98.496 Sk - 90.099 Sk, cize 8.397 Sk? Spravne?
Áno správne.
johny18
23.03.09,08:14
Dakujem, a iny pripad, ak manzelka poberala cely rok len rodicovsky prispevok vo vyske 31.920 Sk, uplatni si na nu celu sumu 98.496 Sk?
mzdarka renca
23.03.09,08:16
Dakujem, a iny pripad, ak manzelka poberala cely rok len rodicovsky prispevok vo vyske 31.920 Sk, uplatni si na nu celu sumu 98.496 Sk?

tá suma sa mi zdá nízka, nepoberala aj materskú?
Anja111
23.03.09,08:17
Dakujem, a iny pripad, ak manzelka poberala cely rok len rodicovsky prispevokvo vyske 31.920 Sk, a nemala žiadne iné príjmy, uplatni si na nu celu sumu 98.496 Sk? Áno.
Doplnené v texte...
martina100
23.03.09,15:33
Ak je dieťa narodené v decembri, môže si naň uplatniť daňový bonus v prípade že zarobil viac ako 1/2 z NČ, čo on spĺňa. Nerozumiem "
Kedze danovnik mal prijem vyssi ako 98.496,- Sk, otec manzelky si nemoze za cely rok 2008 uplatnit dan. bonus."...


Islo mi o to, ze ak sa dcera vydala v juni, za 6 mesiacov si na nu uplatni odpoc. polozku uz manzel. Ale kedze ona bola cely rok este studentkou, ci si za mesiace januar - jun, moze na nu uplatnit dan. bonus jej otec.
Tweety
23.03.09,16:10
Islo mi o to, ze ak sa dcera vydala v juni, za 6 mesiacov si na nu uplatni odpoc. polozku uz manzel. Ale kedze ona bola cely rok este studentkou, ci si za mesiace januar - jun, moze na nu uplatnit dan. bonus jej otec.
Ak bola vyživovaným dieťaťom a žili s otcom v spoločnej domácnosti, tak áno. Otec samozrejme musí splňať výšku príjmov na uplatnenie nároku na DB.
martina100
23.03.09,16:17
Byvaju u jej rodicov aj nadalej. Super, dakujem krasne.
majernikova
23.03.09,19:14
....ako je to s odpočitateľnou položkou na manželku ak bola časť roka zamestnaná a časť roka evidovaná na úrade práce a pracovala na dohodu? Ďakujem za odpoveď
mzdarka renca
23.03.09,19:19
....ako je to s odpočitateľnou položkou na manželku ak bola časť roka zamestnaná a časť roka evidovaná na úrade práce a pracovala na dohodu? Ďakujem za odpoveď
98496 - jej príjem

príjem manželky - základ dane z príjmov zo závislej činnosti - na prac. zmluvu + dohoda, podpora v nezamestnanosti, ak poberala
majernikova
23.03.09,19:28
hmmm takže dobre to chápem, že to môžem ?
Ďakujem
lubimca
23.03.09,21:06
Ak manzelka bola na neplatenej materskej a od septembra mala prijem z dohody /z ktorej aj odvádzala dan / . V DP sa odpocita od sumy 98 496 -/jej CZD ,napr 16000/ takze odpocitatelna bude 82496 a co s danou ,ktoru odviedla? Ta sa pripocita k preddavkom na dan ktore odviedol manzel? dakujem.... :-)
veronikasad
23.03.09,21:52
Ak manzelka bola na neplatenej materskej a od septembra mala prijem z dohody /z ktorej aj odvádzala dan / . V DP sa odpocita od sumy 98 496 -/jej CZD ,napr 16000/ takze odpocitatelna bude 82496 a co s danou ,ktoru odviedla? Ta sa pripocita k preddavkom na dan ktore odviedol manzel? dakujem.... :-)
NČZD na manželku sa znižuje o hrubý príjem z dohody. Zrazená daň sa nikde nezohľadňuje.
Nutricia
24.03.09,10:41
Vážení ako mám chápat potvrdenie o nemocenských dávkach za 1.1.2008 až 31.12.2008 z potvrdenia soc.poistovne, kde je uvedené nasl.:

9/2008 4455 Skk
10/2008 4455 Skk
11/2008 4604 Skk
12/2008 4455 Skk
1/2009 152,83 Eur

Spolu: 22.574,- Skk
749,33 Eur
pani na sociálnej poistovni mi vravela že tá suma vyplatená v eurách je za 12/2008 ale vyplatená v 1/2009.

Dakujem
Nutricia
24.03.09,11:06
nenájde sa nikto na odpoved?:)
leozka
24.03.09,18:16
Ahojte.Zamestnankyňa si robí DP A.Odrobila 5 mes., potom bola 3mes.na marodke, potom na materskej/na materskú sa odchádza ako pred pôrodom?/Do príjmov si uvedie aj materskú a PN?A potom následne jej manžel, keď mu robí RZPD účtovníčka v práci, keď si chce na ňu uplatniť NČ, tak ako Nč - materská a PN, alebo ako?Čo treba doložiť pri podávaní DP, aj potvrdenie ZO sociálky? Ďakujem, mám z toho guláš.
mzdarka renca
24.03.09,19:56
Ahojte.Zamestnankyňa si robí DP A.Odrobila 5 mes., potom bola 3mes.na marodke, potom na materskej/na materskú sa odchádza ako pred pôrodom?/Do príjmov si uvedie aj materskú a PN?A potom následne jej manžel, keď mu robí RZPD účtovníčka v práci, keď si chce na ňu uplatniť NČ, tak ako Nč - materská a PN, alebo ako?Čo treba doložiť pri podávaní DP, aj potvrdenie ZO sociálky? Ďakujem, mám z toho guláš.

Manželka - DP typ A príjem len zo závislej činnosti. Materské a PN nie.

Manžel si môže na manželku uplatniť NČZD a to rozdiel medzi 98496 a jej príjmami.
Za jej príjmy na výpočet NČZD na manželku je považovaný príjem zo závislej činnosti mínus poistné, náhrada príjmu pri dočasnej PN, PN a materské vyplácané soc. poisťovňou.
leozka
24.03.09,20:19
Dík moc, už tomu rozumiem.
faloo
10.01.10,17:55
MANZELKA JE DENNY DOKTORAND SO STIPENDIOM....
povazuje sa za prijem alebo nie?
mozem si uplatnit narok na odpocitatelnu polozku?
bendo
22.01.10,19:15
Chcela by som sa spýtať, či uvažujem správne...
SZČO si chce uplatniť NČZD na manželku... sobáš bol v 9/2009 a časť roka 1-3/2009 poberala materskú vo výške 902,5 EUR, zvyšok obdobia bola poberateľkou rodičovského príspevku.

1) NČZD na manželku bude iba za 3 mesiace 4025,70/12*3 = 1006,43 - 902,5 (príjem manželky) = 103,93 EUR.
2) zo Sociálnej poisťovne si žiadate aké tlačivo? O vyplatených dávkach (materskej) alebo o nároku na materskú za dané obdobie...

Ďakujem :)
Katy a R
22.01.10,20:20
.. čo sa týka aké potvrdenie - stačí na SP (útvar NP) povedať, že pre daňové účely.. oni už majú vzor .. len doplnia údaje. Je to "Potvrdenie o ND, vyplatených SP..." (už som v rovnakej téme písala)
bendo
22.01.10,20:28
No veď práve, záleží od toho, na akú pracovníčku natrafím, pretože "vzor" nemajú, iba na výber z týchto dvoch potvrdení... a je na mne, ktoré si vypýtam.. :(
Mary45
23.01.10,15:56
Som celý rok vedená na úrade práce, ale podávam DP ako FO z prenájmu bytu, kde si môžem odpočítať odpočítateľnú položku vo výške 4.025,70 Eur. Lenže po odpočítaní paušálnych nákladov mi výjde len smiešna daň.
Chcem sa opýtať, či by nebolo výhodnejšie, keby si odpočítateľnú položky uplatnil manžel, ak má príjem zo závislej činnosti nad 35.000 Eu.
Ďakujem
veronikasad
23.01.10,15:58
Som celý rok vedená na úrade práce, ale podávam DP ako FO z prenájmu bytu, kde si môžem odpočítať odpočítateľnú položku vo výške 4.025,70 Eur. Lenže po odpočítaní paušálnych nákladov mi výjde len smiešna daň.
Chcem sa opýtať, či by nebolo výhodnejšie, keby si odpočítateľnú položky uplatnil manžel, ak má príjem zo závislej činnosti nad 35.000 Eu.
Ďakujem
čo je to smiešna daň - nemyslela si základ dane ? Kto je registrovaný na DU ?
bendo
24.01.10,18:00
Chcela by som sa spýtať, či uvažujem správne...
SZČO si chce uplatniť NČZD na manželku... sobáš bol v 9/2009 a časť roka 1-3/2009 poberala materskú vo výške 902,5 EUR, zvyšok obdobia bola poberateľkou rodičovského príspevku.

1) NČZD na manželku bude iba za 3 mesiace 4025,70/12*3 = 1006,43 - 902,5 (príjem manželky) = 103,93 EUR.
2) zo Sociálnej poisťovne si žiadate aké tlačivo? O vyplatených dávkach (materskej) alebo o nároku na materskú za dané obdobie...

Ďakujem :)

Poradí mi niekto prosím...:)
Iveta Matlovičová
25.01.10,07:52
Pôvodca textu príspevku: bendo http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/71826-odpocitatelna-polozka-na-manzelku-post1267415.html#post1267415)
[I]Chcela by som sa spýtať, či uvažujem správne...
SZČO si chce uplatniť NČZD na manželku... sobáš bol v 9/2009 a časť roka 1-3/2009 poberala materskú vo výške 902,5 EUR, zvyšok obdobia bola poberateľkou rodičovského príspevku.

1) NČZD na manželku bude iba za 3 mesiace 4025,70/12*3 = 1006,43 - 902,5 (príjem manželky) = 103,93 EUR.
2) zo Sociálnej poisťovne si žiadate aké tlačivo? O vyplatených dávkach (materskej) alebo o nároku na materskú za dané obdobie...

Ďakujem

add. 1
Ak ZD daňovníka < 31 489,92 € a zároveň manželka mala vlastný príjem uvádzaš materské tak NČZD na manželku bude (4 025,70 - 902,50) : 12 x 3 = 780,80 €, ak by bol sobáš 1.9. - tak to x 4 mesiace

add. 2
zo sociálnej poisťovne nie je potrené žiadať nič, výšku vlastných príjmov uvádza daňovník, ktorý si uplatňuje nárok na NČZD na manželku v žiadosti a je za správne uvedenie výšky zodpovedný
bendo
26.01.10,15:26
Pôvodca textu príspevku: bendo http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/71826-odpocitatelna-polozka-na-manzelku-post1267415.html#post1267415)
[I]Chcela by som sa spýtať, či uvažujem správne...
SZČO si chce uplatniť NČZD na manželku... sobáš bol v 9/2009 a časť roka 1-3/2009 poberala materskú vo výške 902,5 EUR, zvyšok obdobia bola poberateľkou rodičovského príspevku.

1) NČZD na manželku bude iba za 3 mesiace 4025,70/12*3 = 1006,43 - 902,5 (príjem manželky) = 103,93 EUR.
2) zo Sociálnej poisťovne si žiadate aké tlačivo? O vyplatených dávkach (materskej) alebo o nároku na materskú za dané obdobie...

Ďakujem

add. 1
Ak ZD daňovníka < 31 489,92 € a zároveň manželka mala vlastný príjem uvádzaš materské tak NČZD na manželku bude (4 025,70 - 902,50) : 12 x 3 = 780,80 €, ak by bol sobáš 1.9. - tak to x 4 mesiace

add. 2
zo sociálnej poisťovne nie je potrené žiadať nič, výšku vlastných príjmov uvádza daňovník, ktorý si uplatňuje nárok na NČZD na manželku v žiadosti a je za správne uvedenie výšky zodpovedný

Ďakujem :)

ad 1/ nebola som si istá, či je postup takýto (NČZD : 12 x 3) - príjem alebo (NČZD - príjem) : 12 x 3 ... tak ďakujem za pomoc :)
ad 2/ zo SP predsa potrebujem potvrdenie, aby som zistila presnú výšku vyplatenej materskej, či už to potrebuje ako SZČO alebo zamestnanec... (viem, že zamestnanec uvedie výšku príjmov v žiadosti) mňa skôr zaujímal druh potvrdenia, ale už ho mám a majú nové potvrdenia a je to správne podľa nároku...
oklinka
01.02.10,18:22
Dobry den,
bola som do oktobra nezamestnana, nepoberala som podporu. Od oktobra som SZCO, a urad prace mi poskytol dotaciu na podporu podnikania. Chcem sa spytat ci sa to pocita ako prijem. Ak nie, mohol by si manzel na mna uplatnit NCZD. Okrem toho som nemala ziaden prijem, s podnikanim zacinam az tento rok.
Dakujem
veronikasad
01.02.10,19:14
Dobry den,
bola som do oktobra nezamestnana, nepoberala som podporu. Od oktobra som SZCO, a urad prace mi poskytol dotaciu na podporu podnikania. Chcem sa spytat ci sa to pocita ako prijem. Ak nie, mohol by si manzel na mna uplatnit NCZD. Okrem toho som nemala ziaden prijem, s podnikanim zacinam az tento rok.
Dakujem
Čerpala si dotáciu v roku 2009 v súlade s podnikatelským plánom ?
oklinka
01.02.10,20:10
Ano, dotaciu.
timejka200
02.02.10,14:03
môže si zamestnanec uplaťni nezdant. časť na manželku ktorá pracovala dva mesiace potom ostala na materskej a nasledovne pobera rodičovsky až do dnes, aké potvrdenia od nej potrebujem? a kolko si vlastne môže uplaniť? ako to vypočítam?
veronikasad
02.02.10,14:05
Ano, dotaciu.
Kolko si z nej v roku 2009 minula ?
oklinka
02.02.10,14:26
Zatial som ju neminala, V podstate zacinam az tento rok s podnilkanim, aj ked mam zivnost otvorenu od oktobra.
Timka1
02.02.10,14:51
môže si zamestnanec uplaťni nezdant. časť na manželku ktorá pracovala dva mesiace potom ostala na materskej a nasledovne pobera rodičovsky až do dnes, aké potvrdenia od nej potrebujem? a kolko si vlastne môže uplaniť? ako to vypočítam?



(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
martina100
02.02.10,14:59
Ahojte, manzelka zamestnanca bola cely rok 2009 nezamestnana, podporu nepoberala. V decembri sa odhlasila z UP a opatruje svokru. Priznali jej pripsevok na opatrovanie spatne od augusta 2009. Peniazky vyplatili az v januari 2010. Tento prijem sa do vlastneho prijmu manzelky zarata az v r. 2010?
Tweety
02.02.10,15:41
Áno.
timejka200
02.02.10,17:43
čiže ak poberala len rodičovsky tak si môže uplaniť celu nezdaniteľlnu časť na manželku a ak 2 mesiace aj pracovala? je to pre mna miš maš
Anja111
02.02.10,17:49
čiže ak poberala len rodičovsky tak si môže uplaniť celu nezdaniteľlnu časť na manželku a ak 2 mesiace aj pracovala? je to pre mna miš maš
... tak si uplatní rozdiel medzi NČ a jej príjmom.
timejka200
02.02.10,18:15
díky
Volodja1
02.02.10,19:59
Dobrý deň, ja sa chcem opýtať, či sa do manželkiných príjmov pre účely zníženia daňového základu za rok 2009 ráta aj výplata za December 2009 (vyplatená v Januári 2010)? Tipujem, že nie, ale radšej sa opýtam :-).
tinaM
02.02.10,20:09
Dobrý deň, ja sa chcem opýtať, či sa do manželkiných príjmov pre účely zníženia daňového základu za rok 2009 ráta aj výplata za December 2009 (vyplatená v Januári 2010)? Tipujem, že nie, ale radšej sa opýtam :-).
Pokiaľ jej bola vyplatená do 31.1.2010, tak áno.
Volodja1
02.02.10,20:42
Pokiaľ jej bola vyplatená do 31.1.2010, tak áno.
Na základe čoho to tvrdíš? Pre účely dane z príjmu máš pravdu, počítajú sa aj príjmy za zdaňovacie obdobie 2009, vyplatené do 31.1.2010 (§4 ods. 3 ZDP). Ale pre účely odpočítateľnej položky na manželku sa píše o príjme "v zdaňovacom období" teda v kalendárnom roku 2009 (§11, ods. 3 ZDP). Teda logicky mi vychádza, že ako aj materská za december 2009, vyplatená v januári 2010 sa použije pre účely výpočtu odpočítateľnej položky za manželku až v zdaňovacom období 2010, tak aj výplata v zamestnaní. Opravte ma ak sa mýlim, ale zdá sa mi to logickejšie.
Marína
02.02.10,23:59
Zdieľam tvoj názor.:)
martina100
03.02.10,06:32
Ahojte, manzelka zamestnanca bola cely rok 2009 nezamestnana, podporu nepoberala. V decembri sa odhlasila z UP a opatruje svokru. Priznali jej pripsevok na opatrovanie spatne od augusta 2009. Peniazky vyplatili az v januari 2010. Tento prijem sa do vlastneho prijmu manzelky zarata az v r. 2010?

Nakoniec mi zamestnanec doniesol potvrdenie z UPSVAR o poberani penazneho prispevku na opatrovanie za rok 2009, kde vycislili sumy od augusta do decembra, tak to asi predsa dam do vl. prijmu manzelky za rok 2009.
oklinka
03.02.10,10:20
Dobry den,
bola som do oktobra nezamestnana, nepoberala som podporu. Od oktobra som SZCO, a urad prace mi poskytol dotaciu na podporu podnikania. Chcem sa spytat ci sa to pocita ako prijem. Ak nie, mohol by si manzel na mna uplatnit NCZD. Okrem toho som nemala ziaden prijem, s podnikanim zacinam az tento rok.
Dakujem


Prosim Vas potrbujem surne radu, moze si mazel uplatnit nzdanitelnu ciastku, ked som v oktobri dostala dotaciu podniktelskho planu?
Dakujem
tinaM
03.02.10,12:34
Na základe čoho to tvrdíš? Pre účely dane z príjmu máš pravdu, počítajú sa aj príjmy za zdaňovacie obdobie 2009, vyplatené do 31.1.2010 (§4 ods. 3 ZDP). Ale pre účely odpočítateľnej položky na manželku sa píše o príjme "v zdaňovacom období" teda v kalendárnom roku 2009 (§11, ods. 3 ZDP). Teda logicky mi vychádza, že ako aj materská za december 2009, vyplatená v januári 2010 sa použije pre účely výpočtu odpočítateľnej položky za manželku až v zdaňovacom období 2010, tak aj výplata v zamestnaní. Opravte ma ak sa mýlim, ale zdá sa mi to logickejšie.
Vychádzam zo ZDP § 4 :
(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.

Predpokladám, že manželka má "Potrvrdenie o zdaniteľných príjmoch za r. 2009" a toto by malo byť podkladom pre výpočet odpočítateľnej položky na manželku.
Nech sa vyjadria k tomu aj iní.
zejnova
07.02.10,10:38
Milí poraďáci, potrebovala by som poradiť. Mamina sestra od 01.01.2009 do 16.09.2009 podnikala. Dosiahla príjem podľa §6 ods.1 písm. b 1631,55 €. Zaplatila poistné a príspevky do SP a ZP spolu vo výške 460,25 €. Od 17.09.2009 je evidovaná nezamestnaná a mala príjem do konca roka vo výške 400 €. Jej manžel je zamestnaný a chcel by si na manželku uplatniť odpočítateľnú položku. Jeho mzdová účtovníčka potrebuje čestné prehlásenie o tom, aké mala príjmy z podnikania. Nie si je istá, či tam má napísať:
1. 1631,55 - 460,25 = 1171,30 €
alebo
2. 1631,55 - (paušálne výdavky 40%) 1112,87 - 460,25 = 518,68 + 707,91 (pripočítateľná položka za tovar na sklade) = r.44 1226,59 (základ dane).

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
mondes
07.02.10,19:49
Dobrý večer, prosím Vás ak som v roku 2009 poberala rodičovský príspevok do apríla, potom som bola na dobrovoľnej rodičovskej dovolenke a necelé 2 mesiace som pracovala na dohodu. Mám si podať daňové priznanie typ A? Oplatí sa to? Vďaka.
Lenka1979
07.02.10,19:56
Dobrý večer, prosím Vás ak som v roku 2009 poberala rodičovský príspevok do apríla, potom som bola na dobrovoľnej rodičovskej dovolenke a necelé 2 mesiace som pracovala na dohodu. Mám si podať daňové priznanie typ A? Oplatí sa to? Vďaka.

Určite áno,hlavne ak si mala zrážkovú daň.
mondes
07.02.10,20:14
Ďakujem pekne.
zsazsula
07.02.10,20:46
Milí poraďáci, potrebovala by som poradiť. Mamina sestra od 01.01.2009 do 16.09.2009 podnikala. Dosiahla príjem podľa §6 ods.1 písm. b 1631,55 €. Zaplatila poistné a príspevky do SP a ZP spolu vo výške 460,25 €. Od 17.09.2009 je evidovaná nezamestnaná a mala príjem do konca roka vo výške 400 €. Jej manžel je zamestnaný a chcel by si na manželku uplatniť odpočítateľnú položku. Jeho mzdová účtovníčka potrebuje čestné prehlásenie o tom, aké mala príjmy z podnikania. Nie si je istá, či tam má napísať:
1. 1631,55 - 460,25 = 1171,30 €
alebo
2. 1631,55 - (paušálne výdavky 40%) 1112,87 - 460,25 = 518,68 + 707,91 (pripočítateľná položka za tovar na sklade) = r.44 1226,59 (základ dane).

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

1631,55 - 460,25 = 1171,30 € uvádza sa tento príjem ,,hrubý príjem - odvody do SP a ZP,,
zejnova
08.02.10,18:00
Ďakujem, takto som jej poradila aj ja ale chcela som si to potvrdiť.
promont maja
12.02.10,07:43
Poprosím ... manželka je na rodičovskej dovolenke, má príjem z prenájmu. Môže si z tohto príjmu na posúdenie jej vlastného príjmu, resp. uplatnenia nezdaniteľnej čiastky zo základu dane jej manželom, odpočítať päťnásobok životného minima ( 5x178,92 ... § 9, ods. 1, písm. h) zákona č. 595/2003 Z.z.)?
Melnick
12.02.10,07:54
Poprosím ... manželka je na rodičovskej dovolenke, má príjem z prenájmu. Môže si z tohto príjmu na posúdenie jej vlastného príjmu, resp. uplatnenia nezdaniteľnej čiastky zo základu dane jej manželom, odpočítať päťnásobok životného minima ( 5x178,92 ... § 9, ods. 1, písm. h) zákona č. 595/2003 Z.z.)?

Ak si uplatňuje NČZD na manželku jej manžel potom :

Do vlastného príjmu manželky sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov podľa § 2 písm.c) zákona, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý je predmetom dane alebo nie je predmetom dane alebo či ide o príjem oslobodený od dane.

Do vlastného príjmu sa započítava napríklad:

príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona, príjmy zo zamestnania), bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený,
príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 zákona) - pozor, započítava sa samotný "hrubý" príjem, nie príjem znížený o výdavky,
príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 3 - a to aj v prípadoch, ak ide o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm. h) zákona,
promont maja
12.02.10,11:33
Melnick, vďaka za pomoc.
profi
12.02.10,12:07
Zamestnancovi robíme ročné zúčtovanie, jeho manželka bola na RD, čiže si mohol uplatnit odpočitatelnu polozku aj na nu (co by mu celkom pekne vyslo) ale teraz nam oznamil ze manzelka je od 12/2009 zamestnaná....tým padom by jej mal urobit rocne zuctovanie sucasny zamestnavatel, da sa to urobit nejako aby si napriklad manzel uplatnil na mazelku odpoc.polozku za 11 mesiacov a do rocneho zuctovania zeny by dali len ten 1 mesiac? alebo tym padom, ze sa zamestnala si na nu manzel nic uplatnit nemoze? pravdu povediac nechce sa mi verit, ze take daco by sa dalo len ten zamestnanec je dost sklamany ze mu to "nevyslo"........ preto sa chcem poradit, dakujem...
katka50
12.02.10,12:12
Zamestnancovi robíme ročné zúčtovanie, jeho manželka bola na RD, čiže si mohol uplatnit odpočitatelnu polozku aj na nu (co by mu celkom pekne vyslo) ale teraz nam oznamil ze manzelka je od 12/2009 zamestnaná....tým padom by jej mal urobit rocne zuctovanie sucasny zamestnavatel, da sa to urobit nejako aby si napriklad manzel uplatnil na mazelku odpoc.polozku za 11 mesiacov a do rocneho zuctovania zeny by dali len ten 1 mesiac? alebo tym padom, ze sa zamestnala si na nu manzel nic uplatnit nemoze? pravdu povediac nechce sa mi verit, ze take daco by sa dalo len ten zamestnanec je dost sklamany ze mu to "nevyslo"........ preto sa chcem poradit, dakujem...
Treba sa troška "potrápiť" a pohľadať. Bolo tu už riešených veľa podobných prípadov:(. Ale k veci. Aj manžel si môže uplatniť nezd. časť základu na manželku rozdiel 4025,70-(príjem za 12/09 - poistné), aj manželka si môže požiadať svojho zamestnávateľa o roč. zúčtovanie a daň zraz. za 12/09 sa jej vráti. Jedno nevylučuje druhé. Aj manžel, aj manželka to však musia stihnúť do 15.2.2010. Po tomto dátume už len daň. priznanie do 31.3.2010.
veronikasad
12.02.10,12:14
Zamestnancovi robíme ročné zúčtovanie, jeho manželka bola na RD, čiže si mohol uplatnit odpočitatelnu polozku aj na nu (co by mu celkom pekne vyslo) ale teraz nam oznamil ze manzelka je od 12/2009 zamestnaná....tým padom by jej mal urobit rocne zuctovanie sucasny zamestnavatel, da sa to urobit nejako aby si napriklad manzel uplatnil na mazelku odpoc.polozku za 11 mesiacov a do rocneho zuctovania zeny by dali len ten 1 mesiac? alebo tym padom, ze sa zamestnala si na nu manzel nic uplatnit nemoze? pravdu povediac nechce sa mi verit, ze take daco by sa dalo len ten zamestnanec je dost sklamany ze mu to "nevyslo"........ preto sa chcem poradit, dakujem...
Ročné zúčtovanie dane zamestnanca(manželky) a uplatnenie NČZD na manželku sú dve rozdielne veci, ktoré spolu vôbec nesúvisia.

Zamestnanec si môže uplatniť NČZD na manželku vo výške rozdielu medzi 4025,70 a vlastným príjmom manžtelky, zníženým o zaplatené poistné.
profi
12.02.10,12:25
viem že sa s tym hladanim tu treba "potrapit",ale dost nam to ponahla tak sa ospravedlnujem, a dakujem pekne za radu, pomohli ste, ako vzdy ;)
Iwett
15.02.10,17:48
Dobry vecer, prosim o radu, manzel si uplatňuje NČZD na manzelku u zamestnavatela v RZ. Manželka si bude robit DP na zaklade potvrdenie o zdan.mzde. Kto bude mat original tohto potvrdenia? Manželka pri DP, manžel pri RZ, alebo obaja kopie, a manželka original pre pripad kontroly doma? Ďakujem
drobeceva
15.02.10,17:56
Dobry vecer, prosim o radu, manzel si uplatňuje NČZD na manzelku u zamestnavatela v RZ. Manželka si bude robit DP na zaklade potvrdenie o zdan.mzde. Kto bude mat original tohto potvrdenia? Manželka pri DP, manžel pri RZ, alebo obaja kopie, a manželka original pre pripad kontroly doma? Ďakujem
Žiadosť o vykonanie RZD je zároveň čestným vyhlásením zamestnanca, takže stačí, ak manžel uvedie výšku príjmu. Ale môže doložiť kópiu potvrdenia.
Melnick
15.02.10,17:58
JA : Originál si nikdy nedám z ruky.
- manželovi prefotenú kópiu
- a aj k DP prikladám kópie.
Mia3683
17.02.10,13:39
Ahoj, prosím poradiť. Zamestnanec si uplatňuje nezd. časť na manželku, t.j. jej príjem mínus poistenie (3651,21 €/rok). A je možné, aby si táto manželka u svojho zamestnavateľa v RZD uplatnila tiež nezd. časť na manžela? je možné, aby si obaja na toho druhého uplatnili NČZD?
ĎAKUJEM
Tweety
17.02.10,13:40
Ahoj, prosím poradiť. Zamestnanec si uplatňuje nezd. časť na manželku, t.j. jej príjem mínus poistenie (3651,21 €/rok). A je možné, aby si táto manželka u svojho zamestnavateľa v RZD uplatnila tiež nezd. časť na manžela? je možné, aby si obaja na toho druhého uplatnili NČZD?
ĎAKUJEM
Áno, je.
heike
18.02.10,14:21
Prosím vás, má niekto tlačivo na čestné prehlásenie na nezdaniteľnú časť na manželku? vopred ďakujem
katka50
18.02.10,15:23
Prosím vás, má niekto tlačivo na čestné prehlásenie na nezdaniteľnú časť na manželku? vopred ďakujem
Aké čestné prehlásenie ?
TATRY MKS
18.02.10,15:39
Čestné prehlásenie sa asi nepripája k DP manžela, len sa spočítajú príjmy manželky, odpočítajú sa od odpočítateľnej položky - rozdiel sa uvedie do daňového priznania manžela. Ani na školení p.Dr.Mihála sa čestné prehlásenie nespomínalo.
drobeceva
18.02.10,16:03
Prosím vás, má niekto tlačivo na čestné prehlásenie na nezdaniteľnú časť na manželku? vopred ďakujem
Pozri príspevok č. 197
dobrava
19.02.10,11:40
Ak si chce žena na rodičovskej dovolenke požiadať o vrátenie dane zo stavebného sporenia a bežného účtu a je dobrovoľne nemocensky poistená /to znamená, že vlastný príjem mala iba OČR a PN z DNP/, odpočíta si od tohto príjmu príspevky do SP, ktoré zaplatila z tohto dobrovoľného poistenia, alebo tam ide iba povinné nemocenské poistenie /teda si neodpočíta nič, keďže je na rodič.dovolenke a odvody za ňu platí štát/? Toto mi vôbec nie je jasné, keďže všade sa píše "vlastný príjem - zaplatené POVINNÉ príspevky ..."
Timka1
19.02.10,11:45
Ak si chce žena na rodičovskej dovolenke požiadať o vrátenie dane zo stavebného sporenia a bežného účtu a je dobrovoľne nemocensky poistená /to znamená, že vlastný príjem mala iba OČR a PN z DNP/, odpočíta si od tohto príjmu príspevky do SP, ktoré zaplatila z tohto dobrovoľného poistenia, alebo tam ide iba povinné nemocenské poistenie /teda si neodpočíta nič, keďže je na rodič.dovolenke a odvody za ňu platí štát/? Toto mi vôbec nie je jasné, keďže všade sa píše "vlastný príjem - zaplatené POVINNÉ príspevky ..."

rodičovský príspevok, nemocenské dávky - PN, ošetrovné nie sú zdaniteľný príjem pre ňu .....
ak si chce uplatniť vrátenie dane z úrokov zo stavebného sporenia, nech si podá DP typ B, v oddieli VII - príjmy za kapitálového majetku zapíše úroky, následne v X oddieli zapíše daň z úrokov a v XV oddieli nech vypíše, ako chce vrátiť preplatky dane - na účet alebo poukážkou.
dobrava
22.02.10,14:03
rodičovský príspevok, nemocenské dávky - PN, ošetrovné nie sú zdaniteľný príjem pre ňu .....
ak si chce uplatniť vrátenie dane z úrokov zo stavebného sporenia, nech si podá DP typ B, v oddieli VII - príjmy za kapitálového majetku zapíše úroky, následne v X oddieli zapíše daň z úrokov a v XV oddieli nech vypíše, ako chce vrátiť preplatky dane - na účet alebo poukážkou.
Ďakujem veľmi pekne, takže ak som správne pochopil:
Manžel SZČO podá DP na seba a na manželku uplatní:
Odpočitateľnú položku mínus vlastný príjem manželky /OČR, PN, úroky zo staveb.sporenia a z bežného účtu/
Od vlastného príjmu manželky ešte odpočíta zaplatené príspevky v roku 2009 z dobrovoľného nemoc. poistenia.
Manželka - celý rok na rodič.dovolenke /chce si len uplatniť vrátenie dane zo staveb.sporenia/:
vypíše si len DP B a uvedie v príslušných kolonkách výšku zrazenej dane zo staveb.sporenia a bežného účtu. Vlastný príjem nikde v DP neuvádza.
Je to tak správne? Ďakujem za trpezlivosť.
mariana11
22.02.10,15:49
Prosím vás, má niekto tlačivo na čestné prehlásenie na nezdaniteľnú časť na manželku? vopred ďakujem

RZD robí zamestnávateľ a to na základe žiadosti zamestnanca. V tej žiadosti uvedie zamestnanec aj prijmy manželky. Nemusí nič dokladovať. Svojím podpisom potvrdzuje ,že uvedené údaje sú pravdivé. To je vlastne akoby čestné prehlásenie.
Ak robíš danové priznanie, tiež len uvedieš príjem manželky, bez akehokolvek preukazovania a podpisom na daňovom priznaní daňovník potvrdí pravdivosť údajov.Takže nikde žiadne čestné vyhlásenie netreba.
beika
23.02.10,09:02
Dobrý deň, poprosila by som o pomoc. Máme zamestnanca, ktorého manželka bola celý rok 2009 na rodičovskej dovolenke. V novembri 2009 jej bolo vyplatené odstupné zo zamestnania z ktorého jej strhli daň.
1. manžel si môže na manželku v ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť: nezdaniteľná časť - odstupné (rodičovský príspevok sa nezapočítava)
2. manželka si podá daňové priznanie A do ktorého uvedie len príjem z odstupného a DÚ jej vráti zaplatenú daň.
A tu mám problém. Do daňového priznania si jeho manželka napíše celú sumu nezdaniteľnej časti, alebo stačí iba do výšky odstupného? Keďže ostatnú časť by si uplatnil jej manžel v ročnom zúčtovaní na základe jej potvrdenia o príjme?
ďakujem
dobrava
23.02.10,11:05
Ďakujem veľmi pekne, takže ak som správne pochopil:
Manžel SZČO podá DP na seba a na manželku uplatní:
Odpočitateľnú položku mínus vlastný príjem manželky /OČR, PN, úroky zo staveb.sporenia a z bežného účtu/
Od vlastného príjmu manželky ešte odpočíta zaplatené príspevky v roku 2009 z dobrovoľného nemoc. poistenia.
Manželka - celý rok na rodič.dovolenke /chce si len uplatniť vrátenie dane zo staveb.sporenia/:
vypíše si len DP B a uvedie v príslušných kolonkách výšku zrazenej dane zo staveb.sporenia a bežného účtu. Vlastný príjem nikde v DP neuvádza.
Je to tak správne? Ďakujem za trpezlivosť.
Prosím potvrdí mi niekto moje úvahy?
misurka
23.02.10,11:19
Manželka si do daňového priznania uvedie celú NČ, niečo ako časť NČ daňové priznanie nepozná. To, že si ona uplatní NČ na seba v jej DP, nijako neovplyvní rozdiel NČ na manželku minus manželkine príjmy v RZD jej manžela.


Dobrý deň, poprosila by som o pomoc. Máme zamestnanca, ktorého manželka bola celý rok 2009 na rodičovskej dovolenke. V novembri 2009 jej bolo vyplatené odstupné zo zamestnania z ktorého jej strhli daň.
1. manžel si môže na manželku v ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť: nezdaniteľná časť - odstupné (rodičovský príspevok sa nezapočítava)
2. manželka si podá daňové priznanie A do ktorého uvedie len príjem z odstupného a DÚ jej vráti zaplatenú daň.
A tu mám problém. Do daňového priznania si jeho manželka napíše celú sumu nezdaniteľnej časti, alebo stačí iba do výšky odstupného? Keďže ostatnú časť by si uplatnil jej manžel v ročnom zúčtovaní na základe jej potvrdenia o príjme?
ďakujem
misurka
23.02.10,11:24
Vyplní oddiel VII. DP typ B - príjmy z kapitálového majetku a zrazenú daň uvedie v r.99


Prosím potvrdí mi niekto moje úvahy?
mperhacova
23.02.10,14:28
dobrý deň, chcela by som sa spytať ak manžel si uplaňuje NČ na maželku(prijem -odvody), má narok manželka na zamest.prémiu ak splnila podmieky
Iwett
23.02.10,14:32
dobrý deň, chcela by som sa spytať ak manžel si uplaňuje NČ na maželku(prijem -odvody), má narok manželka na zamest.prémiu ak splnila podmieky
Ano, manželka má nárok na ZP pri splnení podmienok aj keď si manžel na ňu uplatňuje NČZD
mperhacova
23.02.10,14:38
Ďakujem
beika
23.02.10,14:39
misurka: ďakujem veľmi pekne a prajem pekný zbytok dňa.
tinka111
23.02.10,14:49
Ahojte, potrebovala by som poradit s nasledovnym pripadom:
Zamestnanec ma manzelku dochodkynu, chce si na nu uplatnit odpocitatelnu polozku na znizenie ZD pri RZ. V minulom roku mala manzelka dochodok vo vyske 2830,3 Eur. Cize by mala mat narok este na 1194,9 Eur.
Mala vsak minuly rok aj DVP vo vyske 967,84 Eur kde jej bola zrazena dan 183,88 Eur. Za tento prijem uz podala DP a poziadala o vratenie dane nakolko tento prijem nepresiahol 2012,85 Eur.
Mozem jej aj napriek tejto dohode uplatnit celych tych 1194,9 Eur?
Dakujem velmi pekne za pomoc!
Anja111
23.02.10,15:19
Ahojte, potrebovala by som poradit s nasledovnym pripadom:
Zamestnanec ma manzelku dochodkynu, chce si na nu uplatnit odpocitatelnu polozku na znizenie ZD pri RZ. V minulom roku mala manzelka dochodok vo vyske 2830,3 Eur. Cize by mala mat narok este na 1194,9 Eur.
Mala vsak minuly rok aj DVP vo vyske 967,84 Eur kde jej bola zrazena dan 183,88 Eur. Za tento prijem uz podala DP a poziadala o vratenie dane nakolko tento prijem nepresiahol 2012,85 Eur.
Mozem jej aj napriek tejto dohode uplatnit celych tych 1194,9 Eur?
Dakujem velmi pekne za pomoc!
Uplatniť môžeš len 227,56 €, (4025,70 - 2830,30 - 967,84 = 227,56)...
tinka111
23.02.10,15:28
Este jedna otazka: Ak by nepodala to danove priznanie a neziadala tu dan z dohody, mohla by som uplatnit tych spominanych 1194,9 Eur? Dakujem!
Anja111
23.02.10,16:04
Este jedna otazka: Ak by nepodala to danove priznanie a neziadala tu dan z dohody, mohla by som uplatnit tych spominanych 1194,9 Eur? Dakujem!
Nie. Od NČ sa musí odrátať celkový príjem manželky...
majernikova
26.02.10,06:59
Ahojte ,
ak je manželka na doma s dieťaťom /1r/ tak príjem je "materská" alebo "rodičovský príspevok" ? Manžel FO podnikateľ " živnostník" si chce uplatniť odpočitateľnú položku na manželku. Stále mám v tom chaos :-( , Prosím poraďte mi.
Ďakujem
drobeceva
26.02.10,07:00
Ahojte ,
ak je manželka na doma s dieťaťom /1r/ tak príjem je "materská" alebo "rodičovský príspevok" ? Manžel FO podnikateľ " živnostník" si chce uplatniť odpočitateľnú položku na manželku. Stále mám v tom chaos :-( , Prosím poraďte mi.
Ďakujem
Materská sa do príjmu ráta, rodičovský príspevok nie.
Timka1
26.02.10,07:00
Ahojte ,
ak je manželka na doma s dieťaťom /1r/ tak príjem je "materská" alebo "rodičovský príspevok" ? Manžel FO podnikateľ " živnostník" si chce uplatniť odpočitateľnú položku na manželku. Stále mám v tom chaos :-( , Prosím poraďte mi.
Ďakujem

ak si chceš uplatniť na manželku NČ, tak urobíš rozdiel NČ 4025,70 a materskej, tá sa považuje za príjem v tomto prípade, rodičovský príspevok sa nepovažuje za príjem, nakoľko je to štátna sociálna dávka.
mariana11
26.02.10,12:49
ak si chceš uplatniť na manželku NČ, tak urobíš rozdiel NČ 4025,70 a materskej, tá sa považuje za príjem v tomto prípade, rodičovský príspevok sa nepovažuje za príjem, nakoľko je to štátna sociálna dávka.


Súhlasím, len doplnim, že to platí len do prijmu / základ dane/ 31.489,92
Ak je nad tento príjem tak sa počíta 11898,18-/ ZD : 4 / - vlastný príjem manželky.
A od ZD 47592,72 sa uz nedá odrátať .
MartaSk
03.03.10,14:54
rodičovský príspevok, nemocenské dávky - PN, ošetrovné nie sú zdaniteľný príjem pre ňu .....
ak si chce uplatniť vrátenie dane z úrokov zo stavebného sporenia, nech si podá DP typ B, v oddieli VII - príjmy za kapitálového majetku zapíše úroky, následne v X oddieli zapíše daň z úrokov a v XV oddieli nech vypíše, ako chce vrátiť preplatky dane - na účet alebo poukážkou.


Aj ja by som si chcela uplatnit vratenie dane z urokov. Poberam prispevok za opatrovanie od UP,SVa rodiny - 800eur rocne, kde ich mam do prijmu zapisat, alebo sa tato davka do prijmu neberie?
Andyke
03.03.10,15:15
MartaSk : Už som Ti odpovedala tu :
http://www.porada.sk/1321049-post5.html
MarkaK
03.03.10,16:56
Ahojte,
manželka bola v roku 2009 zamestnaná január až máj, príjem mala len minimálnu mzdu. Ďalších 7 mesiacov bola dobrovoľne nezamestnaná a do ZP si ako samoplatiteľ platila mesačne 26,74EUR(7x26,74=187,18).
1)Môžem si pri uplatnení nezdaniteľnej čiastky na manželku ponížiť jej príjmy aj o zaplatené poistné do ZP, ktoré zaplatila ako samoplatiteľ ?
2)Ak áno, potrebujem k DP aj nejaké potvrdenie o týchto zaplatených odvodoch do ZP?
mariana11
05.03.10,12:34
Ahojte,
manželka bola v roku 2009 zamestnaná január až máj, príjem mala len minimálnu mzdu. Ďalších 7 mesiacov bola dobrovoľne nezamestnaná a do ZP si ako samoplatiteľ platila mesačne 26,74EUR(7x26,74=187,18).
1)Môžem si pri uplatnení nezdaniteľnej čiastky na manželku ponížiť jej príjmy aj o zaplatené poistné do ZP, ktoré zaplatila ako samoplatiteľ ?
2)Ak áno, potrebujem k DP aj nejaké potvrdenie o týchto zaplatených odvodoch do ZP?


Od príjmu manželky sa odrátavajú aj preddavky samoplatiteľa na zdravotné poistenie. Teda mozes. A netreba prikladať k DP k príjmu manželky nič. Ani potvrdenie o príjme ani o poistnom. V DP ty potvrdzuješ , že si všetko uviedol správne.
deni27
05.03.10,19:51
Môže si starobný dôchodca pracujúci na HPP uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá bola celý rok nezamestnaná? Ráta sa do príjmu manželky aj vyplatená podpora. ďakujem
jacekova
05.03.10,20:33
Môže si starobný dôchodca pracujúci na HPP uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá bola celý rok nezamestnaná? Ráta sa do príjmu manželky aj vyplatená podpora. ďakujem


áno, dávky v nezamestnanosti sa započítavajú do vlastného príjmu manželky.
lu_lu
05.03.10,21:29
Prosím o radu: manželka - živnostníčka dostala v júli 2009 z Úradu práce príspevok na začatie SZČ v sume 2416,15 eur. Z uvedenej sumy zatiaľ nakúpila len jedno zariadenie v hodnote 200eur. K 31.12.2009 má teda zaúčtovaný zdaniteľný príjem 200 eur, zvyšok sumy 2216,15 eur je evidovaný ako záväzok.
Do vlastného príjmu manželky na uplatnenie NZD na manželku zaráta manžel celý príspevok alebo len sumu 200eur? Vopred ďakujem za odpoveď.
jeso
05.03.10,21:50
a ako živnostníčka si nedosahovala žiadne príjmy z podnikania ?
cloe
05.03.10,22:03
Prosím o radu: manželka - živnostníčka dostala v júli 2009 z Úradu práce príspevok na začatie SZČ v sume 2416,15 eur. Z uvedenej sumy zatiaľ nakúpila len jedno zariadenie v hodnote 200eur. K 31.12.2009 má teda zaúčtovaný zdaniteľný príjem 200 eur, zvyšok sumy 2216,15 eur je evidovaný ako záväzok.
Do vlastného príjmu manželky na uplatnenie NZD na manželku zaráta manžel celý príspevok alebo len sumu 200eur? Vopred ďakujem za odpoveď.

V prípade, že vedie účtovníctvo, jej príjmom bude len suma do výšky vyčerpaného príspevku, teda 200 €. Ak si uplatňuje výdavky percentom z príjmu, musí dať do POZD celú sumu príspevku.
Podľa tvojho príspevku sa ale zdá, že viedla účto.
jacekova
06.03.10,06:06
Prosím o radu: manželka - živnostníčka dostala v júli 2009 z Úradu práce príspevok na začatie SZČ v sume 2416,15 eur. Z uvedenej sumy zatiaľ nakúpila len jedno zariadenie v hodnote 200eur. K 31.12.2009 má teda zaúčtovaný zdaniteľný príjem 200 eur, zvyšok sumy 2216,15 eur je evidovaný ako záväzok.
Do vlastného príjmu manželky na uplatnenie NZD na manželku zaráta manžel celý príspevok alebo len sumu 200eur? Vopred ďakujem za odpoveď.


takže manželka je SZČO a má príjmy podľa §6. v skutočnosti naozaj dostala 2416,15 €. takže vlastným príjmom manželky na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky pre manžela bude "hrubý" príjem, t.j. tých 2416,15€ (ovšem ak nemala žiadne iné príjmy zo živnosti alebo zamestnania počas roka 2009) a môže si od toho odpočítať poistné na SP a ZP.
lu_lu
06.03.10,13:07
takže manželka je SZČO a má príjmy podľa §6. v skutočnosti naozaj dostala 2416,15 €. takže vlastným príjmom manželky na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky pre manžela bude "hrubý" príjem, t.j. tých 2416,15€ (ovšem ak nemala žiadne iné príjmy zo živnosti alebo zamestnania počas roka 2009) a môže si od toho odpočítať poistné na SP a ZP.

Potrebujem len doriešiť otázku, čo sa týka toho príspevku z Úradu práce, v ostatnom mám jasno (teda čo všetko zarátať a čo odrátať). Logicky súhlasim s tebou, avšak niekde tu na porade som sa v minulosti dočítala aj iný názor a síce, že ak sa nesplnia podmienky dohodnuté v zmluve o poskytnutí príspevku, poberateľ príspevku je povinný vrátiť nevyčerpanú čiastku, a tá potom nebude predstavovať jeho príjem. Aj preto je účtovanie takéhoto príspevku ošetrené ako účtovanie záväzku a až po čerpaní príspevku sa záväzok odúčtuje a zaúčtuje sa do zdaniteľných príjmov. Chápem, že čo sa týka "vlastných príjmov manželky" na uplatnenie NZD na manželku, nie je dôležité, či je to zdaniteľný alebo nezdaniteľný príjem, ale že je to príjem. Preto späť k otázke: je príspevok z Úradu práce príjmom od začiatku prijatia alebo až potom, čo sú splnené podmienky na jeho poskytnutie?
mimaemma
08.03.10,09:11
Vyplní oddiel VII. DP typ B - príjmy z kapitálového majetku a zrazenú daň uvedie v r.99
Ahojte poraďáci -tento príspevok mi nie je jasný...Manžel si na mňa uplatní nezdaniteľné žm (som celý rok na rodičovskej - iný príjem okrem úrokov z term. vkladov som nemala) a ja si ešte vlastne druhý krát uplatním NŽM na seba v podobe zrazených úrokov zo stavebného sporenia či termínovaných účtov?:confused:
Ďakujem vopred za vysvetlenie.
Timka1
08.03.10,09:15
Ahojte poraďáci -tento príspevok mi nie je jasný...Manžel si na mňa uplatní nezdaniteľné žm (som celý rok na rodičovskej - iný príjem okrem úrokov z term. vkladov som nemala) a ja si ešte vlastne druhý krát uplatním NŽM na seba v podobe zrazených úrokov zo stavebného sporenia či termínovaných účtov?:confused:
Ďakujem vopred za vysvetlenie.

áno presne tak, máš aj ty nárok na celú NČ aj tvoj manžel na rozdiel NČ a tvojich príjmov
mimaemma
08.03.10,09:22
A má rátať do svojich príjmov výnosové úroky z termínovaných vkladov alebo kvartálnych výnosových úrokov z bežného účtu?
čítala som si tu nariadenie DU - v odseku oslobodené od dane bolo uvedené Príjmy oslobodené od dane
-
"do výšky 894,60 eura, ak úhrn príjmov z prenájmu (§ 6 ods. 3) a z príležitostných činností nepresiahol sumu oslobodenia 894,60 eura, ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu)
-
do výšky 894,60 eura, ak úhrn príjmov z prevodu opcií, z prevodu cenných papierov, z prevodu podielu na s.r.o., k. s. alebo členských práv družstva znížený o výdavok nepresiahol sumu oslobodenia 894,60 eura, ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad túto ustanovenú sumu)
Nie je mi jasná tá posledná veta - do príjmov sa zahrnie zrážková daň nad uvedenú sumu?
radobo
08.03.10,22:16
Ahojte, bolo to tu myslim raz spomenute, ale potrebujem sa uistit. Ako postupovat v pripade, pokial DP podavaju obaja manzelia.
Manzel ako zivnostnik podava svoje DP kde si uplatni celu svoju nezdanitelnu cast.
Manzelka je sice na materskej dovolenke, ale podava si vlastne DP, pretoze dostala v danom roku odstupne od zamestnavatela a narokuje si o vratenie zaplatenej dane. Napriek tomu ze celkovy prijem jej nepresiahol celu odpocitatelnu polozku, v kolonke DP musi vyplnit celu vysku nezdanitelnej casti na danovnika.

Ako je mozne dalej nalozit so "zvyskom" manzelkinej nezdanitelnej casti? Moze si ju manzel uplatnit este vo svojom DP aj napriek tomu, ze manzelka uvadza vo vlastnom DP celu nezdanitelnu cast?

Vdaka za podnety.
Muška
08.03.10,22:19
Muška
08.03.10,22:22
..a ešte zo zákon:
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
Nutricia
10.03.10,09:04
prosím ako to je s príjmom manželky z ČR: rodičovský príspevok je v Čechách takisto státna sociálna dávka.Môže si manžel na SK uplatnit na manželku celú NZČ?
Obaja spolu žijú na SK.
Zdenka175
10.03.10,09:35
prosím ako to je s príjmom manželky z ČR: rodičovský príspevok je v Čechách takisto státna sociálna dávka.Môže si manžel na SK uplatnit na manželku celú NZČ?
Obaja spolu žijú na SK.

Máš nárok na celú NC 4025,70
Muška
10.03.10,09:41
zdroj:
http://www.porada.sk/t19231-dan-z-prijmu-nezd-cast-na-manzelku.html

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa nezapočítava:

- daňový bonus,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štipendium pri sústavnej príprave na povolanie a
- štátne sociálne dávky.

Štátne sociálne dávky (nezapočítavajú sa) sú:
- rodičovský príspevok /zákon č.280/2002 Z.z./,
- príspevok pri narodení dieťaťa /zákon č.235/1998 Z.z./,
- zaopatrovací príspevok /zákon č.236/1998 Z.z./,
- príspevok na pohreb /zákon č.238/1998 Z.z./,
- príspevky pestúnskej starostlivosti /zákon č.265/1998 Z.z./,
- prídavok na dieťa /zákon č.600/2003 Z.z./.
Muška
10.03.10,09:43
Manžel si môže uplatniť na manželku len rozdiel 4025,70 - rodičovský príspevok.
Zdenka,
keď je rodičovský z ČR, tak sa započítava do príjmu???
Muška
10.03.10,09:53
Muška chápem , že RP je sociálna dávka, ale berie sa do úvahy pri uplatnení NČ u manžela či nie?
Neberie.
Materská áno. Čítaj môj predchádzajúci príspevok aj s pridaným linkom.
Len ja sa tomu moc nevenujem, tak som nevedela, že keďže je to z ČR , tak snáď je to o niečom inom ;) a že tento nemôže.
Nutricia
10.03.10,10:10
to že sa RP neberie do príjmu manželky viem ja len k tomu,že sú to sociálne dávky ale podla českého zákona.
Pripojí sa niekto k tejto téme?
svx
13.03.10,14:20
Viete mi prosím poradiť. Pani je od 1.4.2009 SZČO. Dostala dotáciu z UPSVaR 3775 €. Celkový príjem mala len 850 €. Zaplatila odvod do ZP - 330,96 €. Keď si spraví DP a chce uplatniť paušálne výdavky - čiže
3775 + 800 = 4575 €
40% -1830 €
odvod -330,96
rozdiel 2414,04

Vyjde jej nejaká nezd.časť - ktorú by si mohol uplatniť jej manžel.
svx
13.03.10,14:22
Zahŕňa sa dotácia z UPSVaR do príjmu manželky ?!?
Timka1
13.03.10,14:31
Viete mi prosím poradiť. Pani je od 1.4.2009 SZČO. Dostala dotáciu z UPSVaR 3775 €. Celkový príjem mala len 850 €. Zaplatila odvod do ZP - 330,96 €. Keď si spraví DP a chce uplatniť paušálne výdavky - čiže
3775 + 800 = 4575 €
40% -1830 €
odvod -330,96
rozdiel 2414,04

Vyjde jej nejaká nezd.časť - ktorú by si mohol uplatniť jej manžel.

máš to správne, už som ti odpovedala tu

http://www.porada.sk/1335324-post197.html

ak mala manželka príjem 4575 mínus 330 odvody = 4244, je to viac ako je nČ 4025,70, peto si ju manžel nemôže uplatniť