moke
05.02.08,17:17
Ahojte,
potrebujem poradit. Mam zmluvu na dobu urcitu, ktora mi konci v maji, ale to uz budem v 7 mesiaci tehotenstva.
V pripade, ze by som nebola tehotna, nebol by problem predlzenia zmluvy, ale v takomto pripade asi nie. Oni vsak o tehotenstve nevedia, a neviem kedy a ci im to mam povedat.
Poradte mi prosim
Dakujem.
brčko
05.02.08,16:37
Ak si to do siedmeho mesiaca nevšimnú (že mimimálne raz do mesiaca navštevuješ lekára) a ak sa tvoj PP stane PP na dobu neurčitú, potom nemáš problém.
Ak oznámiš zamestnávatelovi, že si tehotná, je to na nom, či ti ju predlži.
Ak nepredlži, PP ti skončí dohodnutým dnom a budeš poberať materské (ak splnaš 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom) v ochrannej lehote. Na materskú sa nastupuje obvykle 6týzdnov pred pôrodom (t.j. v 34týzdni teh.), najskôr 8týzdnov pred pôrodom. Pred materským môžeš podla potreby ešte čerpať aj PN-ku zo zamestnania, ak to lekár uváži za potrebné.
moke
05.02.08,18:00
A ak mi zmluvu nepredlzi, tak mam narok na matersku? Podmienku 270 dni splnam, len co s tym zvysnym mesiacom? ten mesiac budem nezamestnana, pokial pojdem na matersku? Budem mat narok poberat matersku aj tak?
Dakujem.
brčko
05.02.08,18:16
Ano, ak skončí PP počas tehotenstva, tak si 6mesiacov v tzv. ochrannej dobe (ak teda okrem toho nemáš iné trvajúce nemocenské poistenie), počas ktorej môžeš začať čerpať nemocenské dávky (PN, očr, materské). Ak nepôjdeš na PN, tak sa hned zaregistruj na UP.