jjaro
05.02.08,17:56
Prajem pekný deň,riešim takúto situáciu. Manželke rodičia darovali starší rodinný dom aj s pozemkom. Bolo to v čase keď sme už boli manželia ale chceli to darovať výlučne len jej(na LV je vedená ako výlučný vlastník). Chcem vedieť ako postupovať ak to chceme previesť do bezpodielového vlastníctva nás oboch,ak je to teda možné. Dá sa to riešíť nejakou darovacou zmluvou alebo inak. Poradte prosím.
Mária27
05.02.08,19:02
Prepáč, neporadím ti.
Ale zaujímalo by ma, prečo to chceš urobiť. Veď užívať to môžeš. Vysporiadať - napr. po rozvode - sa dá pekne aj prípadná nová stavba, či prestavba.
Bezpodielové vlastníctvo ako inštitút má svoj dôvod, a dôvodné je aj to, aby darované veci do neho nepatrili.
Ja si myslím, že by sa mala rešpektovať vôľa darcov.
dadulienka123
06.02.08,08:16
podľa občianského zákonníka, čo sa týka BSM:
Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

Dohoda vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.
vieroslava
06.02.08,08:53
Prajem pekný deň,riešim takúto situáciu. Manželke rodičia darovali starší rodinný dom aj s pozemkom. Bolo to v čase keď sme už boli manželia ale chceli to darovať výlučne len jej(na LV je vedená ako výlučný vlastník). Chcem vedieť ako postupovať ak to chceme previesť do bezpodielového vlastníctva nás oboch,ak je to teda možné. Dá sa to riešíť nejakou darovacou zmluvou alebo inak. Poradte prosím.
Do bezpodielového spoluvlastníctva to už previesť nemôžete. Rozšíriť BSM na túto nehnuteľnosť ste mohli notárskou zápisnicou, ale len pred prevodom. Rozšíriť alebo zúžiť BSM sa dá len do budúcna a nie na to, čo sa už vlastní.
Manželka Ti môže darovať 1/2 svojho vlastníctva, ale potom budete podieloví spoluvlastníci, každý v rovnakom podiele.
jjaro
06.02.08,17:01
No dôvod je v tom že v záhrade plánujeme stavať rodinný dom na ktorý chceme čerpať úver zo šfrb. Kedže to musíme ako manželia žiadať spoločne aj v stavebnom povolení ktoré už pri žiadosti musím mať maju byť ako vlatníci a stavitelia vedený obaja žiadatelia teda ja aj manželka. Aspoň takto som to pochopil ked mi to vysvetlila pani ktorá má na starosti sfrb.Podľa jej slov to treba ošetriť už teraz aby mi to kvôli tomu nakoniec nazamietli.???
vieroslava
07.02.08,08:22
Tak na pozemok urob s manželkou nájomnú zmluvu, prípadne nech Ti zriadi vecné bremeno užívania. Tým osvedčíš právny vzťah k pozemku. Ako stavebníci aj tak musíte byť uvedení obidvaja, pretože idete stavať z prostriedkov spoločne nadobudnutých (predpokladám), stavať budete už ako manželia, takže dom bude v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. ŠFRB Vám predsa nedáva príspevok na pozemok, ale na to, že si idete riešiť spoločné bývanie.
Mária27
13.02.08,20:25
Oceňujem vieroslavu.
Ale sa to nedá zrealizovať, lebo vraj "stavba" nie je odborná téma!
bulnova
14.02.08,09:26
Najlepšie bude, ak ti manželka daruje polovičku pozemku, na ktorom bude nová stavba. Tak budete obaja učastníci stavebného konania a potom aj vlastníci celej stavby a pozemku pod ňou.
staslov
14.02.08,09:41
Nikomu nič nedaruj, jediné normálne riešenie je zriadenie vecného bremena. Vecné bremeno sa ruší ľahšie ako sa domáha vrátenia daru. To, že ste manželmi nemení nič na uvedenom. (sorry, ale život je ......).