comodo
05.02.08,19:42
Nechcem tu vyprovokovat reklamu , ani antireklamu. Rad by som vypatral nejaku dobru kavu. Ked sa este kedysi – za socika , pomlela zrnkova Special , balirny Praha a zalial sa „turek” , bolo vone cely dom , ci cela kancelaria. Teraz , ci kupim Jakobsa , či “čibo” o hnusobe Mainl ani nehovorim , je to iba malo aromaticka hneda vodicka , pachnuca po spalenine, ba az nieco nakyselene. Zozeniem este niekde kvalitnu , najlepsie nemletu zrnkovu ?
Rozalka
05.02.08,18:44
Nechcem tu vyprovokovat reklamu , ani antireklamu. Rad by som vypatral nejaku dobru kavu. Ked sa este kedysi – za socika , pomlela zrnkova Special , balirny Praha a zalial sa „turek” , bolo vone cely dom , ci cela kancelaria. Teraz , ci kupim Jakobsa , či “čibo” o hnusobe Mainl ani nehovorim , je to iba malo aromaticka hneda vodicka , pachnuca po spalenine, ba az nieco nakyselene. Zozeniem este niekde kvalitnu , najlepsie nemletu zrnkovu ?
http://www.kavicka.sk/obchod/kava/
pijeme tú na L.
Zoltán Kovács
05.02.08,18:44
Ak máš na mysli kvalitnú zrnkovú arabiku, tak určite áno.
Paula
05.02.08,19:04
Nechcem tu vyprovokovat reklamu , ani antireklamu. Rad by som vypatral nejaku dobru kavu. Ked sa este kedysi – za socika , pomlela zrnkova Special , balirny Praha a zalial sa „turek” , bolo vone cely dom , ci cela kancelaria. Teraz , ci kupim Jakobsa , či “čibo” o hnusobe Mainl ani nehovorim , je to iba malo aromaticka hneda vodicka , pachnuca po spalenine, ba az nieco nakyselene. Zozeniem este niekde kvalitnu , najlepsie nemletu zrnkovu ?


Dám iba jeden príspevok , taký súkromný. Na kávu som ja veľký pes a obrazne povedané, podelím sa o všetko ale o kávu nie:) a nemusí byť akurátne priam luxusná . Tak, ako v nás isté vône vyvolávajú krásnu spomienku na konkrétne prostredie, konkrétneho človeka , na konkrétnu udalosť, atp., pri citovanom príspevku vééééééééľmi súhlasím. Neprešla som kus sveta, nemala som možnosť ochutnať všetky kávovité zázraky, nemám právo porovnávať ani oponovať...ale tú vôňu vyšie spomínanú by som v mojej jaskyni vďačne opäť rada mala.
chiarca
06.02.08,09:58
Ja, Vás obdivujem poradáci, ste skvelí niet témy na ktorú tu človek nedostane odpoved. Som velmi rada, že som natrafila na túto stránku. Len tak dalej. Ste jednoducho bombastický.

http://www.lucaffe.sk/eshop/?p=productsList&iCategory=2
http://oxalis.czechtrade.sk/zrnkova-kava
http://www.arabes.sk/home.php?m=zrnkova
http://www.fountain.sk/index.php?action=section&id=5960
http://www.espressoservis.sk/zrnkovamleta.htm
VladoaKatka
06.02.08,10:07
Ja mám obdobia, kedy mi chutia iné druhy kávy.

Niekedy som bez klasickej "zalievanej" kávy (do horčičáku) som nemohla existovať, potom som prešla na prekapávanú kávu - poznáte to "kotyogo", a teraz jedine kávu nescafe gold. Kávu som vždy pila nesladenú ale s mliekom.

P.S.: Minulý týždeň som videla kávu TESCO 1 kg. za 78,00 Sk :eek::confused::D
Čo tam asi pomleli?
Zoltán Kovács
06.02.08,10:11
P.S.: Minulý týždeň som videla kávu TESCO 1 kg. za 78,00 Sk :eek::confused::D
Čo tam asi pomleli?

Asi to čo ostalo na zemy v sklade po zametaní.:D
Bionda
06.02.08,10:21
Ja kupujem kávu z obl. Papua Nova G. kupujem ju v sieti Lino kaviarne a naozaj musím povedať , že ani tá na L. nie je tam dobrej chuti a to ju nakupujeme v Taliansku.
Ja preferujem len kávu horkej, silnej chuti,- ako hovoria taliani, musí byť čierna ako noc, horúca ako láva a sladká ako láska :)
Treba myslieť na to, že kávy z južnej Ameriky a tiež z niektorých obl. Afriky sú všetko chute , ktoré sú kyslejšie- to ja nemusím, ja som dlho degustovala, kým som si tú správnu našla. A bohužiaľ dobrá káva nie je lacná. Ale za ten pôžitok to predsa stojí :D
Tweety
06.02.08,10:27
Ja kupujem kávu z obl. Papua Nova G. kupujem ju v sieti Lino kaviarne a naozaj musím povedať , že ani tá na L. nie je tam dobrej chuti a to ju nakupujeme v Taliansku.
Ja preferujem len kávu horkej, silnej chuti,- ako hovoria taliani, musí byť čierna ako noc, horúca ako láva a sladká ako láska :)
Treba myslieť na to, že kávy z južnej Ameriky a tiež z niektorých obl. Afriky sú všetko chute , ktoré sú kyslejšie- to ja nemusím, ja som dlho degustovala, kým som si tú správnu našla. A bohužiaľ dobrá káva nie je lacná. Ale za ten pôžitok to predsa stojí :D
A čo tak zostať na Slovensku?. Ani taká extra špeciál Popradská nie je zlá.:)( kategória A). A ak je ešte k tomu prekapávaná z tzv. koťoga, oj, oj, či je dobrá.:)
bendo
06.02.08,10:31
teraz jedine kávu nescafe gold.

podobne... :)
comodo
06.02.08,10:35
no - až to všetko ja vykoštujem to potrvá , ale vďaka , ani ma nenapadlo aky veľký výber máme. Škoda , že nie v bežnej predajnej sieti. Dnes ešte idem pleglgnúť čo mám po ruke :- )
Bastian
06.02.08,10:53
Ja kupujem kávu z obl. Papua Nova G. kupujem ju v sieti Lino kaviarne a naozaj musím povedať , že ani tá na L. nie je tam dobrej chuti a to ju nakupujeme v Taliansku.
Ja preferujem len kávu horkej, silnej chuti,- ako hovoria taliani, musí byť čierna ako noc, horúca ako láva a sladká ako láska :)
Treba myslieť na to, že kávy z južnej Ameriky a tiež z niektorých obl. Afriky sú všetko chute , ktoré sú kyslejšie- to ja nemusím, ja som dlho degustovala, kým som si tú správnu našla. A bohužiaľ dobrá káva nie je lacná. Ale za ten pôžitok to predsa stojí :D
Minule som si kúpil fajnovú kávu z Afriky. Chcel som skúsiť niečo nové. Tiež rád pijem silnejšiu a preto som to naložil kopcom. Nádherne rozvoniavala až mi tiekli sliny:D. Ale keď som si z nej odpil zostal som sklamaný. Bola mierne kyslá. Ja som dosť fajnový a mám rád iba čerstvé veci, preto som pozrel či nie je už po záruke - nebola. Je to asi taký druh, no čo už robím si teraz trocha slabšie a teším sa na to kedy ju dopijem. Nechce mi s ňou niekto pomôcť?:)
Bionda
06.02.08,11:15
Minule som si kúpil fajnovú kávu z Afriky. Chcel som skúsiť niečo nové. Tiež rád pijem silnejšiu a preto som to naložil kopcom. Nádherne rozvoniavala až mi tiekli sliny:D. Ale keď som si z nej odpil zostal som sklamaný. Bola mierne kyslá. Ja som dosť fajnový a mám rád iba čerstvé veci, preto som pozrel či nie je už po záruke - nebola. Je to asi taký druh, no čo už robím si teraz trocha slabšie a teším sa na to kedy ju dopijem. Nechce mi s ňou niekto pomôcť?:)
:D to poznám, keď kúpi človek na skúšku, ja som to riešila, že do stroja som si kúpila osvedčenú a tú "skúšku" som odložila pre návštevy, ktorým to je jedno čo vypijú event. chcú zalievanú:D
No s tou Popradskou je to veľmi zlé, má malé zrnká, veľmi suché a každé zrnko má inú farbu a tvar t.j. kvalita je mizerná!!
Bionda
06.02.08,11:19
Ja vždy pozerám na zrnká, ak sa raz na ne zahľadíte a budete to sledovať, zistíte aké veľké rozdiely sú medzi jednotlivými kávovými zrnkami a značkami. Tú moju obľúbenú kupujem na Slovensku len v tej menovanej kaviarni- tam je možné kúpiť si z rôznych oblastí kávu v priemere stojí 250g/199Sk.
Ja nikomu netvrdím, že čo chutí mne, musí inému. Je to všetko otázka toho, kto čo hľadá, aký náročný je a čo je ochotný dať. Ja som len prezentovala, že nemyslím si , že som "fajnšmeker" alebo odborník na kávu, ale nevypijem hocičo, radšej piť nebudem.
Je množstvo kaviarní, kde by som si kávu nikdy nedala alebo ju pošlem hneď späť, nech to pijú s majiteľom, ale keď nemám piť čosi čo mi chutí, radšej nepijem vôbec. :)
DanielaSL
06.02.08,11:28
Ja som v mojom pressovare vyskúšala tiež všelijaké značky. Ale nedávno som poslala svoj stroj do Senca na prečistenie. Pán zo servisu mi späť s kávovarom poslal v zásobníku aj niekoľko zrniek kávy. Keď som si ju len robila , už vtedy som podľa farby videla, že to bude konečne to pravé "orechové" ..a aj bolo. Hneď som volala do Senca, čo to bola za káva.
A bola to táto značka.....
http://www.kavicka.sk/obchod/kava-italcaffe/

Objednala som si štyri druhy, práve dopíjam prvý...:)
ingicka
06.02.08,19:46
Ja mám obdobia, kedy mi chutia iné druhy kávy.

Niekedy som bez klasickej "zalievanej" kávy (do horčičáku) som nemohla existovať, potom som prešla na prekapávanú kávu - poznáte to "kotyogo", a teraz jedine kávu nescafe gold. Kávu som vždy pila nesladenú ale s mliekom.

P.S.: Minulý týždeň som videla kávu TESCO 1 kg. za 78,00 Sk :eek::confused::D
Čo tam asi pomleli?
Nescafe gold to je aj u mňa momentálna hviezda.Nepotrebujem mlieko, keď je dobre vyšľahana. Mňam
Ninna
06.02.08,19:47
Nescafe gold to je aj u mňa momentálna hviezda.Nepotrebujem mlieko, keď je dobre vyšľahana. Mňam
čim ju šľaháš?
Rozalka
06.02.08,19:51
Aj ja si potrpím na dobrú kávičku, odkedy ráno doma popíjam kávu s penou (Crema), tá v práci mi akosi nechutí. Prečo sú odrazu všetky kávy kyslé?
ingicka
07.02.08,04:49
sú také šľahače.keď môžem odporučiť tak radšej elektrický. mala som aj na baterky, ale je slabý, a kupovala som často baterky.ten elektrický vyšľaha,či v lete ľadovú, tak v zime nescu. je to pochúťka, ta pena je lepšia ako šľahačka. samozrejmu aspoň pre mňa. prajem vám dobrú chuť už akukoľvek teraz si vychutnávate. /Tie stránky su super, večer som si to prechádzala a ťažko si potom neurobiť aspoň obyčajnú/
heja3
07.02.08,05:24
[/HTML]
Nechcem tu vyprovokovat reklamu , ani antireklamu. Rad by som vypatral nejaku dobru kavu. Ked sa este kedysi – za socika , pomlela zrnkova Special , balirny Praha a zalial sa „turek” , bolo vone cely dom , ci cela kancelaria. Teraz , ci kupim Jakobsa , či “čibo” o hnusobe Mainl ani nehovorim , je to iba malo aromaticka hneda vodicka , pachnuca po spalenine, ba az nieco nakyselene. Zozeniem este niekde kvalitnu , najlepsie nemletu zrnkovu ?

Ja síce nie som kávičkárka, ale vôňu čerstvo pomletej a zaliatej kávičky štandard si pamätám. Moja maminka skôr ako ju išla pomlieť, najprv prebrala od pripálených - a bolo ich tam niekoľko v celom sáčku. Potom to bola kávička. A že vraj to bolo cítiť aj na chuti.
Ibaka
07.02.08,06:01
Ano tú special som pil aj ja, mlel som ju ručne na ručnom mlynčeku, už vtedy voňala a keď sa zaliala, to bola aróma. Moje zásady (aby ste vedeli keď k Vám prídem na návštevu:-), káva musí byť zaliata v šálke s uškom lebo ju pijem hneď po zaliatí a popálil by som si prsty keby bola v sklenom pohári. Moja polovička sa len čuduje že si nepopálim jazyk, (možno by bola rada). Ale keď sa odsrkáva z povrchu , nič sa nemôže stať. Takže pitie dobrej kávy je rituál a veda zároveň.
Bionda
07.02.08,06:51
Ibaka, správne najlepšia je vždy priamo pred prípravou pomletá :) máš môj súhlas, hoci z môjho pohľadu až na tú špeciál kyslastú :D tú nemusím.
Ale krásne ste sa tu všetci stali básnikmi na tému Káva moja :) veľmi milé.
DanielaSL
07.02.08,07:11
Ano tú special som pil aj ja, mlel som ju ručne na ručnom mlynčeku, už vtedy voňala a keď sa zaliala, to bola aróma. Moje zásady (aby ste vedeli keď k Vám prídem na návštevu:-), káva musí byť zaliata v šálke s uškom lebo ju pijem hneď po zaliatí a popálil by som si prsty keby bola v sklenom pohári. Moja polovička sa len čuduje že si nepopálim jazyk, (možno by bola rada). Ale keď sa odsrkáva z povrchu , nič sa nemôže stať. Takže pitie dobrej kávy je rituál a veda zároveň.

Tak ťa pozývam...osobne by som tiež nepila kávu v pohári...musím mať maličkú peknú šáločku s uškom:). Ale neviem..kto by viac rozprával? Ja alebo ty?
abel
07.02.08,07:15
Ja mám obdobia, kedy mi chutia iné druhy kávy.

Niekedy som bez klasickej "zalievanej" kávy (do horčičáku) som nemohla existovať, potom som prešla na prekapávanú kávu - poznáte to "kotyogo", a teraz jedine kávu nescafe gold. Kávu som vždy pila nesladenú ale s mliekom.

P.S.: Minulý týždeň som videla kávu TESCO 1 kg. za 78,00 Sk :eek::confused::D
Čo tam asi pomleli?
Čoskoro budeme mať možnosť to zistiť, igelitkári nás touto kvalitou určite z vďačnosti zasypú.
DanielaSL
07.02.08,07:17
Čoskoro budeme mať možnosť to zistiť, igelitkári nás touto kvalitou určite z vďačnosti zasypú.
Veru...ku mne už jedna igelitka za DP prišla, ale pekne bez toho, aby som pozrela dnu, som ju vrátila so slovami, že budem mať predsa za to zaplatené...;)
bepo
07.02.08,07:29
Najlepšia káva na svete pre každého je tá, ktorá mu chutí. Každému chutí niečo iné preto treba len skúšať až človek na niečo vhodné narazí.
Viera Klimentová
07.02.08,07:37
Práve sa chystám zaliať si tú spomínanú našu dobrú Popradskú. Už dlhšiu dobu nekupujem inú a som zatiaľ spokojná, aj keď sa jej cena zvýšila o viac ako 10.- Sk. Najlepšia by bola čerstvo pomletá napr ako voľakedy "Štandard", ale musel by to byť dobrý mlynček. Káva má pre mňa osviežujúci účinok, nepridávam do nej okrem lyžičky cukru nič. Cítite tú arómu?
Nika
07.02.08,07:39
P.S.: Minulý týždeň som videla kávu TESCO 1 kg. za 78,00 Sk :eek::confused::D
Čo tam asi pomleli?

Túto kávu som pila iba raz - na návšteve. Nie som "fajnšmeker",ale takéto dačo som teda ešte nepila......:eek: Asi nechcú aby som k nim chodila......;):D
Bionda
07.02.08,09:59
mimotemy a ešte by som rada čosi pridala, viete ako bola objavená káva? údajne jeden pastier sa vždy so zvieratkami vracal veľmi unavený večer domov až raz si všimol, že zvieratá- myslím že kozy ,boli nejako svieže a uvidel ako jedia nejaké bobule. Tak si z nich dal aj on a zistil, že sa po nich cíti sviežejší a tak bola objavená káva.
betyna8
07.02.08,10:12
Kavicka je pre nma drogou uz vela rokov,neviem si ani predstavit,ze by som si ju po vylezeni z pelechu a pred startom do prace nedopriala....Hoci nerobim dobre,ze ju pijem na lacno,neviem sa jej zrieknut a donutit sa ranajkovat uz vonkoncom nie. Ja mam najradsej zelenu Jakobsku, s mlieckom....hm, veru si hned idem uvarit na obednu vzpruhu
Ibaka
07.02.08,11:55
mimotemy a ešte by som rada čosi pridala, viete ako bola objavená káva? údajne jeden pastier sa vždy so zvieratkami vracal veľmi unavený večer domov až raz si všimol, že zvieratá- myslím že kozy ,boli nejako svieže a uvidel ako jedia nejaké bobule. Tak si z nich dal aj on a zistil, že sa po nich cíti sviežejší a tak bola objavená káva.
Ešte že nie bobky :) . Ale fakt, nedávno som videl v TV, že najlepšiie kávové bobule sú tie, ktoré prejdú tráviacou sústavou opíc. Vraj je to káva pre fajšmekrov, má vinikajúcu arómu a predáva sa extrémne draho, len už neviem kde to bolo. No...... to nie je moja šálka kávy.
Ibaka
07.02.08,11:59
Tak ťa pozývam...osobne by som tiež nepila kávu v pohári...musím mať maličkú peknú šáločku s uškom:). Ale neviem..kto by viac rozprával? Ja alebo ty?
Ďakujem za pozvanie na kávu, prídem len čo budem môcť. Ale ja som ukecaný iba na Porade
cactus
07.02.08,12:19
Ešte že nie bobky :) . Ale fakt, nedávno som videl v TV, že najlepšiie kávové bobule sú tie, ktoré prejdú tráviacou sústavou opíc. Vraj je to káva pre fajšmekrov, má vinikajúcu arómu a predáva sa extrémne draho, len už neviem kde to bolo. No...... to nie je moja šálka kávy.

tie zvieratká sa volajú cibetky, a je to vraj najlepšia káva na svete
AlaNR
07.02.08,12:29
Ta opica by mala byť cibetka, ale nie som si istá, či je to druh opice... Netuším.... Ale myslím, že keby mi povedali, čo je to za kávu, tak by prešla aj mojím tráviacim traktom, ale opačným spôsobom, ako je obvyklé... (Fuj,Alena!!!)

My teraz kupujeme do kávovaru Lavazzu, mali sme čiernu a teraz je tam nejaka červeno-strieborná. Ale je chutná.
Ja som človek, čo si dá do 3decovej šálky slabučkú kávu s 3 lyžičkami cukru a 0,5 dcl mlieka, takže sa nejakými kafičkárkymi zážitkami chváliť nemôžem....

Neviem ako vy, ale my sme do roboty dostali kávovar cca v júli 2007 a zo začiatku sme mali veľký problém zohnať nejakú dobrú zrnkovú kávu. Všade v obchodoch sú tie drahšie len mleté a zrnkové len tie v papierových sáčkoch....
Kazu
07.02.08,12:41
Ešte že nie bobky :) . Ale fakt, nedávno som videl v TV, že najlepšiie kávové bobule sú tie, ktoré prejdú tráviacou sústavou opíc. Vraj je to káva pre fajšmekrov, má vinikajúcu arómu a predáva sa extrémne draho, len už neviem kde to bolo. No...... to nie je moja šálka kávy.

Po tejto informácii sa mi z krku škriabala späť aj Mitická tichá :---:---:---
Ibaka
07.02.08,15:53
tie zvieratká sa volajú cibetky, a je to vraj najlepšia káva na svete
Súhlasím s tebou iba pokial sa jedná o tie cibetky, to o tej káve neviem a asi ani nebudem vedieť. :)
cactus
07.02.08,16:11
tie zvieratká sa volajú cibetky, a je to vraj najlepšia káva na svete


Súhlasím s tebou iba pokial sa jedná o tie cibetky, to o tej káve neviem a asi ani nebudem vedieť. :)

no, veď preto som aj napísala, že vraj, lebo ani ja som ju ešte nepila, ale rada by som ochutnala, mne sa to neprotiví:D:D:D


http://www.glitter-graphics.com/images/empty.gifhttp://www.glitter-graphics.com/images/empty.gif
http://www.glitter-graphics.com/images/empty.gifhttp://www.glitter-graphics.com/images/empty.gifhttp://i244.photobucket.com/albums/gg23/hahou111/105-1.gif
bepo
07.02.08,17:40
Tak tu si môžete kúpiť kávu z tých malých mŕch cibetiek ale cena je tam statočná, kto by nechcel veriť tak je to 2 677,50Sk za 250 gr. http://www.kafe.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=317&category_id=7&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Ibaka
07.02.08,18:19
Tak tu si môžete kúpiť kávu z tých malých mŕch cibetiek ale cena je tam statočná, kto by nechcel veriť tak je to 2 677,50Sk za 250 gr. http://www.kafe.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=317&category_id=7&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Tak po tomto vysvetlení som celkom dostal na tú kávičku chuť, veď to zvieratko je celkom milé, odradila ma len cena. :)
Kazu
07.02.08,18:26
Hmmm, ktovie ako rozoznávajú bobule a bobky? :D:D:D To by ma pri tej káve zaujímalo viac ako jej cena :---:---:---
Ajuška
07.02.08,19:19
Hmmm, ktovie ako rozoznávajú bobule a bobky? :D:D:D To by ma pri tej káve zaujímalo viac ako jej cena :---:---:---

...no predsa rozhryznutím...:D:D:D
Rozalka
07.02.08,19:48
...no predsa rozhryznutím...:D:D:D
Dúfam, že tie dobré kávičky, to nie je toto:
JaDo
07.02.08,23:00
Natrafila som na túto vašu diskúsiu (prečítala som všeto) a opäť sa nemôžem dostať včas do postele (už bude 1.00). Ale som sa nasmiala:D!
Na starú voňavú Štandardku si pamätám, teraz kupujem Popradskú... a môj syn vychvaluje "...Gold".

Zaujímalo by ma, prečo si niekto popáli prsty o horúci pohár bez uška ale nepopáli si pery, keď z neho pekne za horúca upíja.
Já mam tiež rada horúcu a pravdepodobne mám azbestové nie len pery ale aj ruky:cool:.
Ibaka
08.02.08,08:58
Zaujímalo by ma, prečo si niekto popáli prsty o horúci pohár bez uška ale nepopáli si pery, keď z neho pekne za horúca upíja.
Já mam tiež rada horúcu a pravdepodobne mám azbestové nie len pery ale aj ruky:cool:.
Tak toto viem celkom presne. :D Vriaca voda naliata do pohára zohreje stenu- sklený povrch tak, že dotyková teplota je vyššia ako 60 stupňov, čo už nie je znesiteľné. (viť normy o kotolniach a rozvodoch horúcej vody, aj z toho dôvodu musia byť zaizolované). Uško na šálke sa na takú teplotu nezohreje - porcelán -izolant.
Pri srkaní horúcej kávy nenamočíš hornú peru do kávy, iba vťahuješ vzduch, ktorý strháva kávu, pričom sa káva ochladuje.
Poznánka: JaDo, vidím že si nový člen, uvádzaš že si technik, ber toto iba ako odľahčenie témy aj keď je to mimotemy od zadavateľa, ale je to moja profesionálna deformácia, či čo.
JaDo
08.02.08,15:35
IBAKA, súhlasím s tebou. mimotemy
Ale tak, ako si pomáhame pri odpíjaní - neponárame pery do kávy, tak si pomáhame i pri držaní šálky - nedotýkame sa pohára v miestach, kde priamo susedí káva ale až na samom hornom okraji pohára.

A ktorá káva je ta najlepšia? Tá, ktorú nám spraví človek, ktorému na nás záleží, resp. nás má rád.;)
Rozalka
10.02.08,18:39
Ja som v mojom pressovare vyskúšala tiež všelijaké značky. Ale nedávno som poslala svoj stroj do Senca na prečistenie. Pán zo servisu mi späť s kávovarom poslal v zásobníku aj niekoľko zrniek kávy. Keď som si ju len robila , už vtedy som podľa farby videla, že to bude konečne to pravé "orechové" ..a aj bolo. Hneď som volala do Senca, čo to bola za káva.
A bola to táto značka.....
http://www.kavicka.sk/obchod/kava-italcaffe/

Objednala som si štyri druhy, práve dopíjam prvý...:)
Je ich tam viacej druhov, nemôžeš prezradiť riadok/cenu/gramáž?
DanielaSL
10.02.08,18:51
Evanka
10.02.08,19:06
Ja som v mojom pressovare vyskúšala tiež všelijaké značky. Ale nedávno som poslala svoj stroj do Senca na prečistenie. Pán zo servisu mi späť s kávovarom poslal v zásobníku aj niekoľko zrniek kávy. Keď som si ju len robila , už vtedy som podľa farby videla, že to bude konečne to pravé "orechové" ..a aj bolo. Hneď som volala do Senca, čo to bola za káva.
A bola to táto značka.....
http://www.kavicka.sk/obchod/kava-italcaffe/

Objednala som si štyri druhy, práve dopíjam prvý...:)
Káva možno dobrá, ale tie namiešané zmesy ma zarazili. Nechápem, ako môže niekto dať na profesionálne urobenú web stránku text s hrubými gramatickými chybami.
DanielaSL
10.02.08,19:13
Asi nepoznajú dobre gramatiku... inak ja som si to absolútne nevšimla...
Evanka
10.02.08,21:13
Ja to žiaľ hneď zaevidujem :mee:. Je smutné, že sa gramatické chyby objavujú často aj v časopisoch a v dennej tlači http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif.
osky
13.11.08,23:12
ja neviem napisat,ktora znacka mi chuti najviac,ale riadim sa zasadou ,ze ma byt 100 percentna arabica.

musim vsak uznat ze niekedy lacnejsia arabica/cafet Grand/chuti lepsie ako drahsia znackova Julius meinl-jubileum.
ale inak mi chutia vsetky arabichi.a velmi dobra je jacobs krönung-hoci neviem ci je to arabica...
robim vzdy prekvapkavanu,nemam kavovar/vlastne ano,ale nepouzivam.../ len taky lievik na prekvapkavanie zomletej kavy ale som s tym max.spokojna.

len vo velmi stresovych situaciach siaham po granulovanej kave.
diabol4
14.11.08,08:56
Som veľká kávičkárka. Denne vypijem minimálne štyri. Aspoň dvakrát za deň musím mať klasického turka. Zvyšok kombinujem s neskou.Vyskúšala som veľmi veľa druhov kávy, ale u mňa jednoznačne vítazí Popradská káva. Mám veľmi nízky tlak, takže bez kávy nemôžem vyžiť. A priznám sa že som na nej poriadne závislá. Aj keď ideme na dovolenku, v mojej taške nesmie chýbať popradská káva. Ak nemám možnosť dostať sa ku káve, okolo tretej hodiny sa dostavia bolesti hlavy a malátnosť. Čerstvo pomletá a zaliata káva má pre mňa magický účinok, zdvihne mi náladu a hneď je deň krajší.
mimi3
15.11.08,18:40
Ja kávu milujem a neviem si bez nej život predstaviť. Dnes som prvý krát vyskúšala Nes......Alta Rica a môžej ju odporučiť. Je naozaj dobrá.
astra
17.11.08,08:45
náhodou som natrafila na túto voňanú diskusiu a nedá mi nepridať sa. Som kávičkárka aj keď denne si dám max dve šáločky, takže nejdem na kvantitu, ale pijem len picollo, bez mlieka a bez cukru. Aj v robote aj doma máme našťastie pressovar. Keď si spomeniem na časy na vysokej škole, kde keď káva nébola aspoň pollitrová a s tromi lyžičkami cukru ani sa nerátala...

inak tú cibetkovú kávu sme kúpili kamarátovi na okrúhle narodky (100g za 900Sk), takže som mala možnosť ochutnať. Bola výborná!! Veľmi jemná, bez akojkoľvek kyslosti a pachute. Ale keďže treba vyskakovať len do výšky vlastného príjmu, tak si ju veru kupovať nebudem, jedine, že by sa kamaráti utrhli a darovali mi ju na MOJE okrúhle narodky.Dokávičkovania!!
astra
17.11.08,08:48
ešte by som chcela povedať, že neviem prečo, ale vždy mi to picollko najviac chutí v Chorvátsku v konobe na pláži... čím to asi bude???
Bionda
18.11.08,15:14
osky já ti neviem, neochutnala som všetky arabiky- ale niektoré sú až odporne kyslé. Minule som bola nútená - pokazil sa mi mlynček kúpiť si už zomletú 100% arabica Lavazza- no hrôza- ani z najväčším sebazapretím som nezvládla tú octovú chuť vypiť :eek: Mám preto aj skúsenosti , že niekedy je lepšia dobrá miscella di cafe ( robusta ,arabica), ako také čosik.
A tiež aj v Taliansku je najlepšia káva tam, kde už z vonka cítite jej vôňu.:D keď prejdeme hranice na Campiolo už aj si ju dáme :D
DanielaSL
18.11.08,15:45
No ....po ochutnaní všetkých mojich káv, ktoré som tu niekde vyššie prilepila musím skonštatovať, že do pressovaru sú určite lepšie pre chuť zmes arabicy a robusty ako čistá 100% arabica. Súhlasím s tebou Andy, že niektorá 100% arabica je tak kyslá, až je nechutná. Práve to správne namiešanie spôsobuje tie rôzne príjemné vône a chute.
Denda
18.11.08,16:13
Hm, vonia veru v tejto téme. Po skúsenostiach s rôznymi značkami káv, rozhodol aj pomer ceny a kvality - stredná cesta zlatá cesta. Zatiaľ sme zostali na značke segafredo, ale jednoznačne na pomere 80% arabica a 20% robusta. Veľa záleží aj na dobrom kávovare, lacné niekedy nie je o kvalite.
Iši
18.11.08,16:14
:)Lepšiu kávu, ako Popradská káva Extra špeciál som v posledných rokoch nepila. Mne vyhovuje, ale chuť kávy tiež ovplyvňuje aj voda. Dcéra si zasa pochvaľuje JACOBS Kronung, ktorý je medzi Jakobs najlepšia.Ja si myslím, že nestačí ochutnať jednotlivé druhy, ale je potrebné určitú značku piť niekoľko dní (najlepšie vypiť celé balenie, keď potom prejdeš na ďalšiu značku, tak zistíš, či je lepšia, alebo či bola tá predchádzajúca lepšia. Tak sa dá vylučovacou metodou prísť ku káve, ktorá najviac vyhovuje. Prajem dobrú chuť.;)
bobaes
01.06.09,09:06
Ahojte, dostali sme kavovar Gaggia espresso. Viete mi poradit, ako pripravit dobru kavu? Zatial sa nam podarila iba kavicka bez peny, taka nic moc....Nemate tip na nejaku dobru stranku- moze byt aj anglicka, kde by bol popisany postup pripravy kavy aj pre zaciatocnikov? Zhanam informacie o mnozstve kavy, ako ju spravne utlacit, ako dosiahnut kremovu penu atd.... Dakujem za kazdu informaciu.
kukučka
01.06.09,09:24
neviem či som dobre hľadala, ale našla som toto
http://www.gaggiashop.com/gaggrangages1.html
Meghan
03.06.09,09:06
Zdravim, moj tip na vybornu kavu (overenu rokmi pouzivania)
je jednoznacne talianska kava ILLY.
popelka.
06.06.09,21:13
Když tady čtu tady ty příspěvky tak nejvíce se zhodnu s tebou. Také mám ráda kávu, která musí být hodně hořká, prostě delikates. Na jednu jsem natrefila je to KOLUMBIA od ní jsem lepší kávu nepila. Asi jsem něco popletla. Moje správa patří Biondě.
Bionda
09.06.09,12:04
Když tady čtu tady ty příspěvky tak nejvíce se zhodnu s tebou. Také mám ráda kávu, která musí být hodně hořká, prostě delikates. Na jednu jsem natrefila je to KOLUMBIA od ní jsem lepší kávu nepila. Asi jsem něco popletla. Moje správa patří Biondě.
Popelka :) ;)
Na margo Illy- mne až tak nechutí- má kyslejšiu chuť - nemusí všetkým vyhovovať:) - ak porovnám čosi podobnej triedy, asi by som uprednostnila Lavazzu Qualita Rossa je horkejšia- pre mňa vyhovujúcejšia :) .
2009
06.08.09,07:30
Toto mi teraz prišlo poštou. Ja som káve na chuť neprišla. Vonia mi ale nechutí.
erzet
16.08.09,11:26
Toto mi teraz prišlo poštou. Ja som káve na chuť neprišla. Vonia mi ale nechutí.
Pekné, ale naučiť sa to by bolo drahé
alla66
16.08.09,18:28
Toto mi teraz prišlo poštou. Ja som káve na chuť neprišla. Vonia mi ale nechutí.

Pekné video, kto odolá neochutnať túto kávu?
V posledných rokoch mi chutí zelená Jacobs Krönung...mletá vakuovanáhttp://vezemenakup.cz/webdata/0000001628_01.jpg a Nescafé - instatnáhttp://vezemenakup.cz/webdata/0000000495_01.jpg..ani jedna nemá chybu.
Zdenka 0705
16.08.09,19:07
Aj mne tieto dve kávy chutia v posledných rokoch.
Ale v posledných mesiacoch aj zelená Jakobska páchne potuchlinou a je kyslá, kupovala som vo viacerých obchodoch, a stále to tam cítim. Nezdá sa to aj Vám? Už ani neviem, čo je dobrá káva. :-(
rozum
16.08.09,19:19
Na káve zvykne byť označná akosť.Označenie je hneď pri dátume aspoň pri popradskej káve, to je tá zo šľahačkou je tam písmeno a čislo tedaA1,A3 atď. A1 je najkvalitnejšia a nie je kyslá.Prajem vám príjemné ochutnávanie.
alla66
16.08.09,19:27
Aj mne tieto dve kávy chutia v posledných rokoch.
Ale v posledných mesiacoch aj zelená Jakobska páchne potuchlinou a je kyslá, kupovala som vo viacerých obchodoch, a stále to tam cítim. Nezdá sa to aj Vám? Už ani neviem, čo je dobrá káva. :-(

Nescafé, alebo mletá?..Aké balenie kupuješ? Minulý týždeň som si v práci otvorila 125g balenie mletej, nepostrehla som potuchlinu... chutí mi (pijem s cukrom a so smotanou)...stačí vojsť do miestnosti a cítim vôňu kávy:---
rozum
16.08.09,19:30
Vyskúšali ste kávu nescafé tú novú je jemná a netreba do nej dávať mlieko.
Zdenka 0705
16.08.09,19:33
Myslím mletú zelenú Jacobs, kupujem väčšie balenie, aj dvojbalenie.
Skúsim teda kúpiť 125 g.
alla66
16.08.09,19:42
Vyskúšali ste kávu nescafé tú novú je jemná a netreba do nej dávať mlieko.
značka? popis?
rozum
16.08.09,19:44
Nescafé Sensazione extra crema, výýýýborná a je jemnučká len ochutnať, prajem dobrú chuť alebo na zdravie?
lipka41
18.08.09,18:11
Súhlasím s Tebou "rozum", tá káva je ozaj vynikajúca. Chutí mi viac ako Nescafé Gold. Ja pijem túto kávu bez cukru, ale pridávam si mlieko. Momentálne mám jedno 200 g balenie doma a jedno také isté aj v robote.
rozum
18.08.09,18:16
Teším sa že chutí;):);)je fajnová však?
liba2
18.08.09,18:51
Nescafé Sensazione extra crema, výýýýborná a je jemnučká len ochutnať, prajem dobrú chuť alebo na zdravie?
Vyskúšam aj ja, len v ktorom reťazci ho ponúkajú ?:D
rozum
18.08.09,18:56
BALLA ju má v akcii a 200g
Muška
18.08.09,21:15
K Vianociam som dostala takúto kávičku:
http://www.kavicka.sk/obchod/kava-compagnia-dell-arabica/compagnia-jamaica-blue-mountain-125g/ - bola drahá, ale neuveriteľné dobrá :)

Mojej polovičke som na chalupe povedala, že môj sen je ísť na Jamajku a okrem iného ako pochodiť miesta kráľa reggae Boba Marleyho dať si túto kávičku.
Načo moja segra /totálny kávičkový analfabet/ povedala, že jej sa zdá , že ju od niekoho dostala a má ju vo svojej chalupe /čo je od našej asi 10 minút/. Okamžite sme išli ku nej .... a fakt ju mala - samozrejme "dokorán" otvorenú :eek:
Myslela som, že jej plesnem. :D

A reakcia mojej polovičky /pre ktorého je chalupa asi ako pre niekoho Jamajka :rolleyes:/ bola: Chvalabohu, že sa už nemusíme trepať na Jamajku :eek:

P.S.
Posledné zvyšky z tejto, teda už aj trošku vyprchanej, kávičky dopili poraďáci keď ma boli pozrieť na chalupe. Libuške /liba2/ chutila :)

....a ešte dodám, že tú dobrú "starú komunistickú" kávu môžete kúpiť na Kube. Priniesol mi ju "bepo" a normálne ma vrátila do starých čias. To sme vtedy netušili, že máme jednu z najlepších káv.

Tento článok je veľmi pekný:
http://chladovci.blog.sme.sk/c/166715/Je-jamajska-kava-najlepsia-na-svete.html .....a posledný odstavec je najkrajší :)
mimi3
19.08.09,03:29
Ja som včera dostala kávu CARTE NOIRE. Som zvedavá aká bude. Už ju niekto mal? Inak ja kupujem Omniu v HU táto mi zatiaľ vyhovuje najlepšie.
alla66
19.08.09,14:45
Ja som včera dostala kávu CARTE NOIRE. Som zvedavá aká bude. Už ju niekto mal? Inak ja kupujem Omniu v HU táto mi zatiaľ vyhovuje najlepšie.

Ak je v sklenenej fľaške, s čiernou fóliou so zlatým popisom...mala som ju pred rokmi priamo z Francúzska, kupovala som ju kvôli obalu..pamätám si, bola drahá, "chuťovo nič moc"...teraz ju vidím v každom obchode, už po nej netúžim.
Na záver dodám, 100 ľudí = 100 chutí
Keď si uvaríš kávu, napíš, ako chutí tebe.Ď.;)
liba2
19.08.09,15:20
Vyskúšam aj ja, len v ktorom reťazci ho ponúkajú ?:Duž ju mám doma,
Nescafé Sensazione extra crema
ani som nemusela ďaleko chodiť - v našich potravinách :D zajtra vyskúšam, dám vedieť ako mi chutila.
mimi3
19.08.09,15:49
Alla, tak som si ju uvarila. Je dobrá a hlavne pekne vonia. Je to mletá káva v čiernom sáčku.
alla66
19.08.09,15:53
Alla, tak som si ju uvarila. Je dobrá a hlavne pekne vonia. Je to mletá káva v čiernom sáčku.

Ja som mala inú, vo fľaške...určite ju uvidíš na regáloch v obchode;)
... prajem dobrú chuť kávy.:)
mimi3
19.08.09,16:09
Ďakujem, každopádne ostanej už pri spomenutej Omnii z HU . Ale Carte noire je príjemná zmena.
DanielaSL
19.08.09,16:49
Apropo...už ste pili cibetkovú kávu? Chutila ?
Lenka1979
19.08.09,16:55
Apropo...už ste pili cibetkovú kávu? Chutila ?

Danielka, to je aká?:rolleyes::)
Dav
19.08.09,16:59
Apropo...už ste pili cibetkovú kávu? Chutila ?
No,...veľmi ma ani neláka ju ochutnať;) http://www.kava-online.cz/pestovani-kavy/zajimavosti-o-kave/kopi-luwak-v-prekladu-cibetkova-kava/
Muška
19.08.09,21:37
Raz ju na TV Markíza dali piť pani Feldekovej - to som premeškala.
Prišla Vera Wisterová a oznámili jej, že dostane super kávu, načo ona povedala, že dajte pani Feldekovej......pani Feldeková veeeeľmi rýchlo a dosť dôrazne povedala: ďakujem už som mala. Začalo mi to byť podozrivé.
Vera si odpila a vystrúhala taký ksicht, že jej to bolo samej trápne a keď jej povedali akú kávu pila, tak myslím, že iba profesionalita jej nedovolila vyprázdniť celý obsah žalúdka :D:D

Takže som kávičkár. Kto ma pozná vie, že pijem kávu "na kýble".....ale odtál potál :D
ErikaDP
20.08.09,04:55
Apropo...už ste pili cibetkovú kávu? Chutila ?
Nedám mi nezapojiť sa, síce trochu od veci( ale je to o káve).
Cibetková káva "hrala" jednu z podstatných rekvizít vo vynikajúcom filme "Kým si po nás príde" s Jackom Nicolsonom a Morganom Freemanom. Doporučujem si tento film pozrieť ( je to film kde som sa ja súčasne smiala a súčasne plakala a rezonuje vo mne ešte stále) a v úvode filmu Jack Nickolson sa predvádza rituálom pitia tejto kávy ... až neskôr zistí čo pije ... nebudem prezrádzať čo ... veď si to pozrite.
Tweety
20.08.09,05:19
No,...veľmi ma ani neláka ju ochutnať;) http://www.kava-online.cz/pestovani-kavy/zajimavosti-o-kave/kopi-luwak-v-prekladu-cibetkova-kava/
Nerobte jej takú zlú reklamu, veď to je najdrahšia káva.( Je z trusu cibetiek)
bepo
20.08.09,05:26
Taká nesmelá otázka- ak pôjdem na Jamajku a zjem pár kávových zŕn bude mať niekto záujem o moju kávu? Síce to nebude Blue Mountain ( Modré vrchy) skôr nejaká iná farba ale zato bude jedinečná :D
Tweety
20.08.09,05:27
Taká nesmelá otázka- ak pôjdem na Jamajku a zjem pár kávových zŕn bude mať niekto záujem o moju kávu? Síce to nebude Blue Mountain ( Modré vrchy) skôr nejaká iná farba ale zato bude jedinečná :D
Skús, čo to spraví.:--- ( Len musíš to po sebe potom pozbierať) Možno najdrahšia bude bepová káva:--- Kde sa hrabú cibetky.:---
Kazu
20.08.09,06:18
Taká nesmelá otázka- ak pôjdem na Jamajku a zjem pár kávových zŕn bude mať niekto záujem o moju kávu? Síce to nebude Blue Mountain ( Modré vrchy) skôr nejaká iná farba ale zato bude jedinečná :D

Kuuurňa bepo :D skoro mi hodila spiatočku aj tá naša popradská :D:D:D
Muška
20.08.09,13:32
Teda Peťo, :eek:
čítať toto pred Tvojou návštevou...tak neviem, neviem.

Ale u mňa si pil Illy.
Zita5
20.08.09,13:44
No,...veľmi ma ani neláka ju ochutnať;) http://www.kava-online.cz/pestovani-kavy/zajimavosti-o-kave/kopi-luwak-v-prekladu-cibetkova-kava/

No a toto je čo ....fúúúúúúúúúúúúúj, ani som nečítala ďalej .:rolleyes:
DanielaSL
20.08.09,14:06
Ja som ju dostala pod stromček na vianoce a na moje vyslovené želanie....treba sa len od toho odosobniť a pije sa to ako každá iná....No môžem povedať, že nato, že je najdrahšia...alebo jedna z najdrahších na svete...tak nebola nejako práve mimoriadna. Pila som aj lepšie ....:)
bepo
21.08.09,06:26
Ja som ju dostala pod stromček na vianoce a na moje vyslovené želanie....treba sa len od toho odosobniť a pije sa to ako každá iná....No môžem povedať, že nato, že je najdrahšia...alebo jedna z najdrahších na svete...tak nebola nejako práve mimoriadna. Pila som aj lepšie ....:)
Mne sa zdá že na to množstvo kávy je tých cibetiek nejako primálo, či to nebude tým? :)


Teda Peťo, :eek:
čítať toto pred Tvojou návštevou...tak neviem, neviem.

Ale u mňa si pil Illy.
Nemboj, aj na Illy vyzrejem ;)
Milada K
03.09.09,17:35
Nechcemnikomu robiť reklamu, ale v Spišskej Novej Vsi je super obchod, kde Vám upražia, pomelú ako chcete a aj pripravia kávu akú len chcete. Sama som ich objavila len nedávno, ale ani 60 km ma neodradí, aby som si ju z času na čas nekúpila. Je na letnej stane blízko Levočskej brány a má zelené okrúhle logo.....
osky
10.09.09,09:41
:mee:
podobne... :)

kavy typu Nesca su nezdrave-obsahuju dake umele pridavne latky cim sa dosahuje rozpustanie,ci co.uz dakde davnejsie som to citala.je to napr.i v kakaovom prasku alebo v prasku na pecivo a inych instantnych veciach.
mne osobne vzdy pri rozpustnej kave ostalo zle na zaludok.pouzivam ju len na zakusky,ak surne potrebujem kavovy odvar a nemam uvarenu a vychladenu.
osky
10.09.09,10:32
K Vianociam som dostala takúto kávičku:
http://www.kavicka.sk/obchod/kava-compagnia-dell-arabica/compagnia-jamaica-blue-mountain-125g/ - bola drahá, ale neuveriteľné dobrá :)

Mojej polovičke som na chalupe povedala, že môj sen je ísť na Jamajku a okrem iného ako pochodiť miesta kráľa reggae Boba Marleyho dať si túto kávičku.
Načo moja segra /totálny kávičkový analfabet/ povedala, že jej sa zdá , že ju od niekoho dostala a má ju vo svojej chalupe /čo je od našej asi 10 minút/. Okamžite sme išli ku nej .... a fakt ju mala - samozrejme "dokorán" otvorenú :eek:
Myslela som, že jej plesnem. :D

A reakcia mojej polovičky /pre ktorého je chalupa asi ako pre niekoho Jamajka :rolleyes:/ bola: Chvalabohu, že sa už nemusíme trepať na Jamajku :eek:

P.S.
Posledné zvyšky z tejto, teda už aj trošku vyprchanej, kávičky dopili poraďáci keď ma boli pozrieť na chalupe. Libuške /liba2/ chutila :)

....a ešte dodám, že tú dobrú "starú komunistickú" kávu môžete kúpiť na Kube. Priniesol mi ju "bepo" a normálne ma vrátila do starých čias. To sme vtedy netušili, že máme jednu z najlepších káv.

Tento článok je veľmi pekný:
http://chladovci.blog.sme.sk/c/166715/Je-jamajska-kava-najlepsia-na-svete.html .....a posledný odstavec je najkrajší :)


zaujimave citanie.vdaka za prijemny clanok,velmi osviezujuce.na chvilu ma to vytiahlo z realneho zivota niekam,kde je to pre mna ako v sne.
Bionda
10.09.09,10:50
Ja som tiež s novým kávovarom musela prejsť na inú kávu.... mali ste vidieť naše skrčené tváre od hnusu nad niektoými kávami- béé ešte teraz ma hnus obchádza- pri samotnej spomienke a tobôž ak jej pijeme len za pol šáločičky ...
Ako som už písala, mne osobne 100% arabica je kyslá ( niekto ale má rád práve tú kyslú chuť- takže proti gustu...) , ja osobne preferujem horkú chuť kávy. Z nášho kávovaru je najlepšie Segafredo - tiež miešaná a nie čistá arabica....
Na margo nesca - mne zas najhoršie na žalúdok spraví, zalievaná káva ( smeťová ), takže ak mi klient poviem, buď zalievaná alebo nesca, tak radšej to, ale aj tam najradšej so svetlými granulami Jacobs :D:D:D .....
Zdenka 0705
17.09.09,10:20
Práve som dopila "smeťovú" Douwe Egberts, červenú. 250g + 25g grátis za slušnú cenu. Musím povedať, že mi chutila, pekne voňala a asi si istý čas budem kupovať len túto. Doteraz zelená Jacobs-ka mi akosi prestala chutiť, ale myslím si, že tie, čo som kupovala, boli nejaké neštandartné "partiové" šarže, zrejme preto boli aj podozrivo lacné. Takže nabudúce sa neulakomím :---. Dobrá káva má mať aj svoju cenu.:);)
kaco11
17.09.09,10:32
Myslite si ze sa da kava vypestovat aj u nas? Resp.doma?
pepsikova
17.09.09,11:06
Myslite si ze sa da kava vypestovat aj u nas? Resp.doma?..

.mimotemy..no neskoro by si si pochutil na vlastnoručne vypestovanej káve..pestujem kávovník zo surového zrniečka kávy už sedem rokov..jedine v kuchyni na stole je krásny..keď som ho preložila na zem, lebo má už skoro meter, lístočky posmutneli, tak je zase na stole, krásny..ale vidina zrniečok - ani nedúfam...:D
kaco11
17.09.09,14:21
Sedem rokov???:) tak to si dovtedy dojdem do juznej ameriky a spat po tú kavu:):):) peso:) nic v zlom, len mi to prislo smiesne. Ja ze tak do roka. Ale dakujem pekne
emilly1
24.09.09,09:37
V osemdesiatych rokoch káva nebola až takým obľúbeným nápojom ako dneska. V tom období trh ponúkal mletú kávu Fénix a zrnkovú nemletú kávu. V dnešnej dobe trh ponúka neskutočné mnžstvo káv ako instatných tak aj pomletých. Hoci zo zdravotných dôvodov nemôžem piť zrnkovú kávu, pijem Velvet alebo Senzacione, ale podľa môjho názoru je najlepšou kávou na našom trhu naša Popradská káva.
Silvernola
24.09.09,15:53
V osemdesiatych rokoch káva nebola až takým obľúbeným nápojom ako dneska. V tom období trh ponúkal mletú kávu Fénix a zrnkovú nemletú kávu. V dnešnej dobe trh ponúka neskutočné mnžstvo káv ako instatných tak aj pomletých. Hoci zo zdravotných dôvodov nemôžem piť zrnkovú kávu, pijem Velvet alebo Senzacione, ale podľa môjho názoru je najlepšou kávou na našom trhu naša Popradská káva.
Úplne súhlasím. Popradská Extra špeciál aj mne chutí najviac. Najviac pripomína Štandard zmes, ktorú si pamätám spred 20 rokov. Ked som urobila mame kávu, cítila ju aj z prízemia. Dnes máloktorú cítiť zo susednej miestnosti. A práve výrobka BOP Poprad v niektorých reťazcoch vôbec nedostať. Napr Kaufland s nimi ukončil spoluprácu. Viac mi neprezradili. Tesco od nich berie len minimum produktov. Zdá sa mi, že kvalitné slovenské výrobky tieto reťazce odmietajú. Napríklad aj ich vynikajúci čaj Mistral
buchač
24.09.09,16:29
Úplne súhlasím. Popradská Extra špeciál aj mne chutí najviac. Najviac pripomína Štandard zmes, ktorú si pamätám spred 20 rokov. Ked som urobila mame kávu, cítila ju aj z prízemia. Dnes máloktorú cítiť zo susednej miestnosti. A práve výrobka BOP Poprad v niektorých reťazcoch vôbec nedostať. Napr Kaufland s nimi ukončil spoluprácu. Viac mi neprezradili. Tesco od nich berie len minimum produktov. Zdá sa mi, že kvalitné slovenské výrobky tieto reťazce odmietajú. Napríklad aj ich vynikajúci čaj Mistral

A prečo by ju aj bolo dostať kúpiť v tých reťaziach ....presnejšie - A NAČO ???

" Veď je to len smiešne Slovensko / a ďaľšie / " ,

povedali si v Bruseli

" ktoré sme z milosti zobrali do EU , veď kde inde by sme mohli vyvážať a zaplaviť aušusom od nás vyspelých západných krajín ..???? "

Že Ti neprezradili ??? Sa čuduješ ??? Aj v tých reťaziach nie každý vie všetko !!!;)
Keby si vedela pozadie tých kšeftov , len veľmi málo sa vyplaví na povrch .....!!!
Silvernola
24.09.09,17:20
mimotemy Myslíš, že to neviem?! Prečítaj si môj príspevok ešte raz a čítaj aj medzi riadkami
Rozalka
24.09.09,17:28
Práve som dopila "smeťovú" Douwe Egberts, červenú. 250g + 25g grátis za slušnú cenu. Musím povedať, že mi chutila, pekne voňala a asi si istý čas budem kupovať len túto. Doteraz zelená Jacobs-ka mi akosi prestala chutiť, ale myslím si, že tie, čo som kupovala, boli nejaké neštandartné "partiové" šarže, zrejme preto boli aj podozrivo lacné. Takže nabudúce sa neulakomím :---. Dobrá káva má mať aj svoju cenu.:);)
Boli časy, keď káva mala označené a viditeľné písmenká od "a" až po "d", pričom "a" bola I.A trieda a "d" také smeti.
V 90-tych rokoch "a" mala len Douwe Egberts, voňala vynikajúco, farba a chuť skvelá. Dnes tieto písmenká tam nevidieť, Jacobs aj mne už prestala chutiť a keď mi niekde spravia Tchibo, tak to mi riadne vykrúti tvár ...
Momentálne pijeme taliansku, má skvelú chuť a z kávovoru hustú, cca 0,8 cm penu ...
A moji kolegovia sa čudujú, prečo už v práci kávu nepijem ...
buchač
24.09.09,18:37
mimotemy Myslíš, že to neviem?! Prečítaj si môj príspevok ešte raz a čítaj aj medzi riadkami

Zdalo sa mi , že čítam , alebo sa mi to zdá ....že je niečo medzi riadkami ...;)


Silvernola Re: Kávičkári na slovíčko
Citát:Pôvodca textu príspevku: emilly1
V osemdesiatych rokoch káva nebola až takým obľúbeným nápojom ako dneska. V tom období trh ponúkal mletú kávu Fénix a zrnkovú nemletú kávu. V dnešnej dobe trh ponúka neskutočné mnžstvo káv ako instatných tak aj pomletých. Hoci zo zdravotných dôvodov nemôžem piť zrnkovú kávu, pijem Velvet alebo Senzacione, ale podľa môjho názoru je najlepšou kávou na našom trhu naša Popradská káva.

Úplne súhlasím. Popradská Extra špeciál aj mne chutí najviac. Najviac pripomína Štandard zmes, ktorú si pamätám spred 20 rokov. Ked som urobila mame kávu, cítila ju aj z prízemia. Dnes máloktorú cítiť zo susednej miestnosti. A práve výrobka BOP Poprad v niektorých reťazcoch vôbec nedostať. Napr Kaufland s nimi ukončil spoluprácu. Viac mi neprezradili. Tesco od nich berie len minimum produktov. Zdá sa mi, že kvalitné slovenské výrobky tieto reťazce odmietajú. Napríklad aj ich vynikajúci čaj Mistral

Možno teraz nie je káva až taká obľúbená , ako bola v 80-tych rokoch....
Ten bordel , pozametaný po veľkých halách sa nenazýva káva - aspoň ja to tak nenazývam ...

V 70 až 80-tych rokoch bola napríklad v KE na Hlavnej predajňa - espresso na stojáka , u Meinla sme to volali ...
Kde je dnes nejaký taký podnik , ktorý by urobil poriadnu kávu , ktorej by som onikal ????
Tie poondiate kaviarne , kde podávajú tie macate , biele , smoranove 3 v 1 , 23 v 3 , alebo iné tzv. " variácie na kávu " , hlavne , že sme in ....
Jedna in káva za 2 - 6 eury / Banán + Ali :cool:/ , fuj , hanba by ma bila , toľko love za dva malé hlty .....

mimotemy
Keby si vedela pozadie tých kšeftov , len veľmi málo sa vyplaví na povrch .....!!!
Kontrolní otázka :

Vieš pozadie kšeftov ? Ak áno , prezraď , stačí jednou , podotýkam , holou vetou ...;)
Sharon
26.09.09,22:04
Nedávno som pila výbornú kávu, na obale bolo uvedené "kaawa" a pod tým Africká Fairtrade káva z úpätia hory Kilimanjaro.
2009
02.10.09,09:09
Niečo ku káve :rolleyes:
camozzi
02.10.09,09:39
Skusal niekto z vas kavu znamej nemeckej znacky, ktora vyraba okrem ineho aj cigarety? Uz dlhsiu dobu sa pohravam ochutnat od nich Arabicu Grande Cuveé. Zaujima ma predovsetkym priprava takejto kavy.
Silvernola
02.10.09,15:58
Niečo ku káve :rolleyes:
Úžasné.
pepsikova
31.08.10,19:59
..teda!!..2.10.2009 sa prestala piť káva?..posledným príspevkom sa odplavila dobrota z nášho života?..lebo odvtedy už nikto nič na tému ""káva"" nenapísal.....(alebo už sa pije káva len na šuťáku?..

.mne momentálne chutí zelený Jakobs, ten kronung,klasika do kotlíka,teda do hrnčeka, podobného kotlu..veľa kávy, do pol zaliať a ostatok doliať studenou...to preto, aby sa mohla hneď vypiť,lebo ja som na kávu pažravá..tak..
VieraPopluharova
31.08.10,20:11
Pepsi,

takto som volakedy pijavala kavu i ja a vyber kavy rovnaky, najlepsie chutí, teraz si ju dam z casu na cas v podobe nescafe /ale len odvar/ to, aby som nezabudla ako kava chutí.Z núdze som presedlala na varenu cokoladu, ale nad kavu nie je to mas svätu pravdu, mama ked si 3x do dna uvarí uz som pri nej a aspon cucham ako nas pudel.
pepsikova
31.08.10,20:16
..Vieroč, ja nesku moc nemusím, nemám ten správny sócový pôžitok...škoda, že ťa núdza prinútila piť bársčo, lebo kávik je kávik..
osky
02.09.10,05:20
Nedávno som pila výbornú kávu, na obale bolo uvedené "kaawa" a pod tým Africká Fairtrade káva z úpätia hory Kilimanjaro.

taketo oznacenie maju vyrobky,ktore su spracovavane setrne,maju tu pravu chut,väcsinou su to vyrobky z bio kultur a z rucnej vyroby/napr.rucne oberane plody a pod./....
su o nieco drahsie,ale cena zodpoveda ozaj kvalite.ziadne pozametane smeti.;)
osky
02.09.10,05:27
kupujeme si bud Julius Meinl-cervenu alebo zltu,alebo v poslednej dobe Bellarom/z lidl/Gold.tieto nam chutia.
tchibo je hrozna,jacobs monarch este ujde-ale kupujem ju len v krajnych pripadoch.
zk24
02.09.10,05:44
Moja obľúbená je Hausbrandt, a vyhľadávam aj kaviarne, ktoré ju pripravujú. Zatiaľ som lepšiu nenašla.

Aj tak si myslím, že minimálne polovica úspechu dobrej kávy spočíva v jej samotnej príprave, než v káve... Aj dobre prípravená Lavazza sa dá piť ;)
Daniela1010
02.09.10,06:45
Teraz sa dostala na trh novinka Nescafé Green Blend. Už ste ju niekto chutnali? Oplatí sa do nej investovať?
lujza.j
02.09.10,19:07
ja na espresso, kávu Franck, Molinári, Naber Kaffe:)
rozum
06.09.10,17:09
A počuli ste o Gano káve? Je výborná dodáva energiu a je zdravá.Ak ju pijete pred spaním nie je žiadný problém že nezaspíte, zároveň odkysľuje oraganizmus.http://www.aukcie.sk/upload/item166506/classic_small.jpgVyskúšala som sama inú už nechcem.Nie je to žiadna reklama ani inzercia ale moja vlastná skúsenosť.
durisovad
06.09.10,18:13
Niekto nemoze spat, ked vypije kavu. Ja nemozem pit kavu, ked spim.
hubatá
17.09.10,05:55
Na najlepšiu kávu môjho života potrebujeme:

8,- korunovú kávu,
presýpací mlynček na kávu po svokre
kýblom čerstvo vytiahnutá, nechlórovaná voda zo záhoráckej studne.
Postup:
Ráno o 6.00 hod. si sadneme na lavičku a horúcou vodou zalejeme 2 lyžičky kávy do šálky po babke s nadpisom "Jozefke".
Striedavo popíjame, kocháme sa zeleným okolím a len v diaľke počuť gagotať husy, mekotať kozu alebo kotkodákať sliepku. Deti spia, manžel spí -všade mier, pohoda a na svete som len ja a moja káva.....
JankaII
17.09.10,06:07
Tak takýto relax mám aj ja najradšej,:)kávu síce pijem inú ,ale pohár by aj pasoval:D
Tweety
17.09.10,06:11
Na najlepšiu kávu môjho života potrebujeme:

8,- korunovú kávu,
presýpací mlynček na kávu po svokre
kýblom čerstvo vytiahnutá, nechlórovaná voda zo záhoráckej studne.
Postup:
Ráno o 6.00 hod. si sadneme na lavičku a horúcou vodou zalejeme 2 lyžičky kávy do šálky po babke s nadpisom "Jozefke".
Striedavo popíjame, kocháme sa zeleným okolím a len v diaľke počuť gagotať husy, mekotať kozu alebo kotkodákať sliepku. Deti spia, manžel spí -všade mier, pohoda a na svete som len ja a moja káva.....
A Ty si vari zakliata panna vo Váhu, čo jej divný Janko spí? Veď káva za 8Sk, terazky je už pomaly za toľlko €. Ale pekne si to napísala, len čo je pravda.:)
hubatá
17.09.10,06:32
Zakliata nie ..... ale stará hej.
Veľa, preveľa ja pamätám: 8,-Sk kávu, ba aj rómov čo vstávali spolu s nami ráno do práce ..... heh !
alabut
17.09.10,06:33
Hansa
17.09.10,06:34
...baby nebláznite, veď toto pamatám aj ja :):confused:
buchač
17.09.10,08:56
A počuli ste o Gano káve? Je výborná dodáva energiu a je zdravá.Ak ju pijete pred spaním nie je žiadný problém že nezaspíte, zároveň odkysľuje oraganizmus.Vyskúšala som sama inú už nechcem.Nie je to žiadna reklama ani inzercia ale moja vlastná skúsenosť.

Niekto nemoze spat, ked vypije kavu. Ja nemozem pit kavu, ked spim.
Mne je jedno ...v pohode si dám presso a zaľahnem ...
A keď už spím , tak kávu nepijem ...;):D:D:D

Teraz vážne ...
Niekto tu spomínal Lavazzu ...
Teraz ju mám v šálke ...

Názor ???..

Pil som aj lepšiu ...
Halli
17.09.10,09:00
Veľa, preveľa ja pamätám: 8,-Sk kávu, ba aj rómov čo vstávali spolu s nami ráno do práce ..... heh !...


Tak toto ma dnes rozosmialo:D...100 bodov ;)
buchač
17.09.10,09:05
...hm , ja ešte aj to pamätám , že nielen vstávali ráno do práce , ale aj , to sa ťažko vyslovuje , aj pracovali ....
hubatá
17.09.10,09:26
Buchač pssst ..... a teraz všetci vedia koľko máme rokov ......
kamoska1
18.09.10,19:12
Ja pijem s manželom zelenu Jakobsku kronung,ale teraz začali robit novy obal a aj kava v ňom je iná,horšia.Je viacej zhorená,nema chuť ani penu ako ta pôvodná,čo bola.:mee:
hubatá
18.09.10,19:46
a čo takto skúsiť ju piť bez manžela ..... s niekym iným?
durisovad
18.09.10,19:51
Mila HUBATA, vies, ze aj mne najlepsie chutila ta 8-korunova kava? Akasi bola lepsia ako tie dnesne kadejake drahe. Alebo je to tym, ze vtedy sme nic ine nemali /iba ak sme mali stastie nakupovat v TUZEXE/ a vychutnali sme si to, co bolo.
hubatá
18.09.10,19:59
Možno to bolo aj tým, že ja som si ju doma sama mlela a tým voňal celý byt. Inak je fakt, že keď som si ju urobila na chalupe kde nebola chlórovaná voda ale len zo studne, tak som mala penu aj 3 cm.
Ja neviem ale mne sa zdá že aj cukor akoby dačím nadstavovali: nie je už taký sladký, na spodu je vždy plno nejakého prášku akoby kukuričného škrobu. Vždy som si dávala do kávy 1 lyžičku cukru a teraz musím aj dve dať.
durisovad
18.09.10,20:03
Kava sa dala kupit len zrnkova a mlela sa v obchode alebo doma. Aj ja som melavala doma a ta vona bola celkom inaksia ako u terajsich kav. Co sa tyka cukru, krystalovy alebo kockovy sa mi nezda byt inaksi, ale do praskoveho naozaj pridavaju skrob, aj je to na sacku napisane.
durisovad
18.09.10,20:38
Este ma napadla jedna epizoda s kavou v Madarsku. Bola som upozornena, ze v kaviarnach podavaju kavu vo velmi malych sialockach a ze ak chcem vacsiu, musim si pytat DUPLA. Tak som si aj pytala, ale aj ta dupla sa mi zdala mala, a videla som, ze pri vedlajsom stole maju kavu vo vascich. Casnicka mi povedala /rozumela po slovensky/, ze to je DUPLA-DUPLA.
hubatá
19.09.10,04:43
Pipinky, ale mne sa zdá že sme mali aj prísne potravinárske normy: ak tam bola napísaná že je to káva "arabica" alebo "robusta" tak tam aj bola!!!! Ak jej malo byť 8 dkg, tak tam aj bolo !!!
Lebo vtedy balička v pražiarni kávy na K.....ho ul. v Paštekove nemala záujem na tom aby klamala, dokonca ak by zistila kontrola že nedodržiava normu tak má prémie dole. A ak sebe šupla do podprsenky denne zopár zrniek .... Vtedy nikomu obsah jej podprdy nechýbal .......hihihi !
janka1710
23.09.10,13:41
Este ma napadla jedna epizoda s kavou v Madarsku. Bola som upozornena, ze v kaviarnach podavaju kavu vo velmi malych sialockach a ze ak chcem vacsiu, musim si pytat DUPLA. Tak som si aj pytala, ale aj ta dupla sa mi zdala mala, a videla som, ze pri vedlajsom stole maju kavu vo vascich. Casnicka mi povedala /rozumela po slovensky/, ze to je DUPLA-DUPLA.
a ja mám jednu skúsenosť s kávou v Maďarsku....boli sme na kúpalisku a zašli sme si s manželom na kávu. On si dal pivo a ja kávičkárka kávu.... čakala som pri pulte aspoň 5 minút na tu kávu, kým čašníčka sa porozpráva a ja že sa voda varí .....a tu zrazu si spomenula, že čakám na kávu ... zobrala papierový asi poldecovi pohárik a naliala mi z termosky vedľa do pohárika kávu.... moje prekvapenie bolo veľké... manžel pri stole sa len usmieval....odvtedy si do Maďarska nosím len svoju kávu....
durisovad
23.09.10,17:07
Bolo by to aj zabavne, keby to nebolo do jedu.
Eva99
29.09.10,10:23
Drahí kávičkári, nemáte niekto informácie o tom, že je zo zákona povinné podávať ku káve pohárik studenej vody? Ak je to pravda, viete mi poradiť zákon, ktorý toto upravuje? Ďakujem. ;)
Tweety
29.09.10,10:26
Drahí kávičkári, nemáte niekto informácie o tom, že je zo zákona povinné podávať ku káve pohárik studenej vody? Ak je to pravda, viete mi poradiť zákon, ktorý toto upravuje? Ďakujem. ;)
Toto neupravuje žiaden zákon. Ale v tých lepších reštauráciách je to samozrejmé.
Eva99
29.09.10,10:30
Toto neupravuje žiaden zákon. Ale v tých lepších reštauráciách je to samozrejmé.
Tiež mi to príde milý zvyk, ale už som pár krát počula, že je to povinné. Takže v tomto smere ide zatiaľ stále len o dobrovoľnosť... Ďakujem veľmi pekne ;)
durisovad
29.09.10,11:35
Ako je zname, kava organizmus odvodnuje a ten poharik vody ma doplnit tekutimu.
Tweety
29.09.10,11:49
Tiež mi to príde milý zvyk, ale už som pár krát počula, že je to povinné. Takže v tomto smere ide zatiaľ stále len o dobrovoľnosť... Ďakujem veľmi pekne ;)
Ešte keď sme boli mladší a krajší, išli sme si častejšie posedieť do dobrej kaviarne. Ku káve nám automaticky doniesli aj pohárik vody. Vtedy sme to nechápali, o pitnom režime sa tak nehovorilo ako teraz, stále sme hundrali, že sme chceli kávu, nie vodu, ale už to prešlo, sme múdrejší a vieme, že nielen dobrá káva je zdraviu prospešná.
mati111
29.09.10,12:02
Podavat ku kave vodu na to nie je ziaden zakon ani nariadenie.
Poharik vody sa podava preto, ze ak pijete dobru a kvalitnu kavu, tak pred jej pitim by ste si mali vodou vyplachnut usta, aby ste si vedeli vychutnat chut kavy, i ked podavanie kavy na slovensku a jej kvalite to nenasvedcuje.
Najcastejsie to upravuju iba vnutorne normy prevadzok a ich planov a cenovych kalkulacii.

Takze:
Pohar vody ste dostali ku kave nato ze ju pijete, respektive si vyplachujete ustnu dutinu pred pitim kavy. Informacia pre ripkalov, voda sa potom prehlta :)))))
Valcake
29.09.10,23:25
durisovad, písala správne. Káva odvodňuje organizmus. V TČM sa vraj hovorí, že za jednou šálkou kávy by človek mal vypiť asi 30 pohárov vody. Ja nie som kávičkárka, ale robí to niekto?:confused:
Valcake
29.09.10,23:49
Čo na to poviete?????

Skúmaním zdravotných účinkov kávy na ľudský organizmus sa v uplynulých troch storočiach zaoberalo mnoho vedeckých pracovníkov. Skutočné účinky boli vedecky preukázané až v roku 1820, kedy bola z kávy prvýkrát izolovaná aktívna látka, neskôr nazvaná kofeín. Nemecký vedec Friedlieb Ferdinad Runge popísal tiež jej účinky na ľudský organizmus. Prišiel k záveru, že v semenách kávy obsiahnutý alkaloid kofeín povzbudzuje alebo podporuje činnosť niektorých orgánov ako sú srdce, mozog, nervy, ľadviny i svaly. Neskôr bol vyvinutý postup oddelenia kofeínu zo zŕn nepraženej kávy a vyriešené spracovanie a praženie kávy bez kofeínu.

O tom, či pitie kávy prospieva alebo škodí zdraviu, bolo v minulosti, ale stále je i v súčasnosti, vedené mnoho diskusií a sporov. Pri posudzovaní týchto otázok musíme brať do úvahy, koľko šálok denne vypijeme a akú silnú kávu si pripravujeme. Medzi milovníkmi kávy je však značná diferencia. Väčšina tých, čo pravidelne konzumujú kávu, pije 1-2 šálky kávy denne. I keď sa odborníci zhodujú v názore, že primerané pitie kávy ( 2 až 3 šálky denne) zdravým ľuďom neuškodí, a naopak môže ich zdraviu prospievať, nad pitím kávy by sa mali zamyslieť predovšetkým tí, ktorí toto množstvo mnohonásobne prekračujú.

V minulosti boli v boji proti tomuto čiernemu nápoju zdravotné dôvody väčšinou zveličené. Prvé šíky bojovníkov proti káve sa začali formovať už v období, kedy sa káva začínala postupne piť v spoločenských miestnostiach – vtedajších prvých kaviarňach. V skutočnosti sa mocní obávali politického nebezpečenstva. Ľudia sa zhromažďovali, aby spolu diskutovali a tak boli kaviarne považované za podozrivé miesta schôdzok a stretnutí ľudí s rôznymi názormi. Na to sa vládnuce kruhy dívali s podozrievavosťou. Preto sa začalo o pití kávy hovoriť ako o tekutine zdraviu škodlivej, vyvolávajúcej rôzne ochorenia. So zdravotným stavom milovníkov pitia kávy to však nemalo vôbec nič spoločného.

Vzhľadom k tomu, aké obrovské množstvo kávy sa v tak veľkom geografickom priestore vypije, je pre vedcov, ktorí sa intenzívne zaoberajú zdravotným stavom ľudskej populácie dôvodom, aby zistili a dali jasnú odpoveď, ako to vlastne s dlhodobým požívaním kávy je a aký to má dopad na ľudské zdravie. O vzťahu pitia kávy a jej účinkom na zdravie je zhromaždené úctyhodné množstvo odbornej literatúry a vedeckých informácii a neustále pribúdajú nové. Pri sledovaní a hodnotení vplyvu kávy na ľudský organizmus je treba brať do úvahy nielen množstvo skonzumovanej kávy, ale tiež skutočnosť, pri akých príležitostiach a v akých súvislostiach sa káva pije. V prípade, že pitie kávy býva sprevádzané fajčením a súčasnou konzumáciou alkoholu, čo sa deje veľmi často, sledované parametre účinkov kávy sú zahmlené týmito zmienenými faktormi a celkovo to skresľuje výsledky účinkov kávy. Veľmi dôležitým faktorom je tzv. „spôsob života - životný štýl“. Vedie to k rozporným výsledkom, nezrovnateľným a nejednoznačným záverom. Je ťažké získať tzv. „očistené“ údaje týkajúce sa daného lekárskeho problému a potom ich štatisticky objektívne vyhodnotiť. Svedčia o tom často nejednoznačné výsledky vedeckých štúdií. Preto výskum ďalej intenzívne pokračuje. Škodlivosť pitia kávy na zdravotný stav človeka sa dosiaľ nepodarilo jednoznačne dokázať, ale ani úplne vylúčiť. V poslednej dobe je publikovaných mnoho výsledkov vedeckých štúdií, ktoré naopak poukazujú na pozitívne účinky kávy v spojitosti s prevenciou mnohých rôznych ochorení, a to nielen vďaka prítomnosti kofeínu, ale mnohých ďalších látok ako sú napríklad dôležité antioxidanty kávy – polyfenoly. Tieto nedávne štúdie nám pomôžu lepšie porozumieť a snáď i ochrániť pred častými chorobami, ktoré sú spúšťané oxidačnými reakciami, kde majú antioxidanty protektívny účinok. Záverom možno teda povedať, držme sa doporučení a „pime kávu s mierou“ a vedomím, že stále narastajú vedecké dôkazy o pozitívnom vplyve kávy na kvalitu nášho života.

Pôsobenie na dýchanie
Káva a astma
Výskyt astmy ako onemocnenie dýchacích ciest v posledných dvadsiatich rokoch celosvetovo významne vzrástol. Vo vyspelých štátoch jej výskyt dosahuje okolo 10% populácie. Prospešný účinok kávy na astmu je známy už viac ako 100 rokov a káva bola používaná ako liečebná metóda v Škótsku minimálne od roku 1859. Pozitívne účinky sú potvrdené nedávnymi vedeckými štúdiami. Talianske štúdiá ukázali, že výskyt astmy sa znížil o 28% u ľudí, ktorí pili 3 a viac šálok kávy za deň. Podobné výsledky boli získané i v ďalších štúdiách, kde sa výskyt astmy u konzumentov kávy znížil o 29% a výskyt „piskotu“ o 13% v porovnaní s tými, čo kávu nepijú. Vdychovanie aromatických látok pri pití kávy pôsobí proti astmatickým ťažkostiam. Tieto látky uvoľňujú svalstvo. I kofeín a teofilín, ktoré sú v káve obsiahnuté povzbudzujú pri väčších dávkach dýchanie. Je to následok ich pôsobenia na nervové centrum, ktoré je umiestnené v hornej časti miechy, a ktoré riadi intenzitu dýchania. Za normálnych okolností sa to u zdravých jedincov, ktorí vypijú 1-3 šálky za deň vôbec na dýchaní neprejaví. Svaly na stenách priedušiek patria medzi svaly našou vôľou neovládateľné a práve pri astmatickom záchvate, pokiaľ sú stiahnuté, ich kofeín a predovšetkým teofilín výrazne uvoľňuje. Obe látky predstavujú jednu zo základných liekov proti astme.

Pôsobenie na srdce a cievny systém
Účinky kofeínu na srdce a cievy sú už veľmi dlho diskutované. Nedávne výskumy ale potvrdili, že mierne pitie kávy nemožno spojiť s rozvojom kardiovaskulárnych onemocnení, vrátane arteriosklerózy, infarktu myokardu, srdečných arytmií alebo vysokého krvného tlaku. Kofeín krátkodobo zvyšuje srdečný výkon, čo znamená, že srdce začína pumpovať väčšie množstvo krvi do krvného obehu. Kofeín i teofilín rozširuje cievy takmer v celom tele. Výnimkou sú mozgové cievy. Tie reagujú opačne (vazokonstrikcia). Niektoré vedecké odkazy naznačujú, že by mohol kofeín mierne znižovať zrážanlivosť krvi. U krvného tlaku nie je taká jednoduchá odpoveď. Je veľký rozdiel medzi ľuďmi, ktorí kávu pijú pravidelne a medzi abstinentmi. Všeobecne je možné povedať, že po podaní kofeínu k zvýšeniu tlaku dochádza, lebo sa zvyšujú hladiny niektorých látok v krvnej plazme, ktoré na zvýšenie tlaku majú priamy vplyv, keď to telo potrebuje (adrenalín, noradrenalín, renín a pod.).U ľudí, ktorí si od kofeínu odvykli, precitlivených na tento alkaloid, alebo sa s ním vôbec nestretli, dochádza k zvýšeniu tlaku. Pri sledovaní opakovaného podávania kofeínu bol u osôb zaznamenaný postupne klesajúci tlak, ktorý sa vrátil do normálu. Tento jav je nazývaný tolerancia na kofeín. Telo sa naučí látku znášať a nereagovať negatívne. Kofeín napríklad prestane zvyšovať krvný tlak. Podľa doteraz zistených vedeckých výsledkov prítomnosť kofeínu u normálne zdravých jedincov nespôsobuje zvýšenie krvného tlaku, alebo ho zvýši len krátkodobo.

Ako pôsobí kofeín na stres?
Pitie kávy pri strese sa neodporúča a to z dôvodu kombinácie pôsobenia kávy na krvný tlak a zároveň jeho súčasné zvýšenie vyvolané stresom. Sčítanie týchto účinkov je veľmi pravdepodobné, a tým sa môže zvyšovať zdravotné riziko. Odborníci kávu neodporúčajú piť pri zvýšenej miere stresu, ktorý je vyvolaný neúmerným pracovným zaťažením, v konfliktných a emotívne napätých situáciách.

Pôsobenie na mozgové bunky
Káva a bolesti hlavy
Kofeín vyvoláva zúženie mozgových ciev, čo nám môže pomôcť pri niektorých bolestiach hlavy (migrénach). Bolesťami hlavy trpí mnoho ľudí a pri použití analgetík s obsahom kofeínu alebo kávy, sa nám uľaví alebo bolesti prestanú. V štúdii z nedávnej doby bola ľuďom, ktorí trpeli bolesťami hlavy, podávaná kombinácia lieku proti bolesti ibalginu a kofeínu. U 80% pacientov sa prejavilo výrazné zlepšenie v priebehu 6 hodín v porovnaní so 67%, ktorí užili iba liek proti bolesti. Kofeín je často pridávaný do liekov, pretože zlepšuje ich absorpciu a zvyšuje sa liečebný účinok proti bolesti. Veľa ľudí tvrdí, že kofeín v silnej šálke kávy môže pomôcť pri migrénach, keď je podaná včas. Predpokladaný mechanizmus účinku kofeínu je stiahnutie ciev (vazokonstrikcia). Toto môže platiť len pre určitý typ migrény.

Káva a Parkinsonova choroba
Parkinsonova choroba je jedno z najvýznamnejších neurologických onemocnení. V súčasnosti je touto chorobou postihnutých viac než 4 milióny ľudí na celom svete. Symptómy sa obvykle objavujú po päťdesiatom roku života a riziko rozvoja tejto choroby s pribúdajúcim vekom stúpa. Hlavnými symptómami je svalová stuhnutosť, pomalá pohyblivosť a stres, hoci niektorí majú tiež problémy s rovnováhou, komunikačné problémy ako je písanie, hovorenie a výraz tváre. Príznaky vznikajú na podklade nedostatku dopamínu, jedného z neuroprenášačov mozgu. Väčšina vedcov sa zhoduje, že táto nemoc má spúšťací mechanizmus v kombinácii génov, životného štýlu a faktorov životného prostredia. Na začiatku roku 2002 bola zrevidovaná vedecká literatúra a bolo identifikovaných 8 prípadových štúdií a 5 skupinových analýz vo vzťahu pitia kávy a rizikom onemocnenia Parkinsonovou chorobou. Táto analýza výsledkov ukázala, že ľudia, ktorí pijú kávu, majú o 31% menšiu šancu vývoja Parkinsonovej choroby ako ľudia, ktorí kávu nepijú. Obecné výsledky sú menej jasné u žien. Z týchto dôvodov dostupné dôkazy konzistentne ukazujú, že konzumácia kávy znižuje riziko výskytu Parkinsonovej choroby. Rôzne štúdia nasvedčujú tomu, že kofeín pomáha koncentrácii dopamínu v mozgu, blokuje v ňom bunkové receptory, a tak pôsobí ako liek proti Parkinsonovej chorobe.

Káva a Alzheimerova nemoc
Alzheimerova choroba je dnes jedna z najbežnejších foriem demencie. Prevencia a liečba tohto onemocnenia je veľkou celosvetovou výzvou. Vedecké štúdiá ukázali, že príjem kofeínu je spojovaný s menším rizikom Alzheimerovej choroby. Celonárodné kanadské štúdiá zahrňujúce 4 615 ľudí starších ako 65 rokov ukázala, že konzumácia kávy, medzi inými faktormi, ako je pravidelná aktivita, je významne spojená so znížením rizika vývoja Alzheimerovej choroby. Podobné výsledky pre kávu boli získané i v Portugalskom výskume .

Účinky na funkciu ľadvín
Pravdepodobne každý, kto pije kávu alebo čaj, si všimol močopudný tzv. diuretický účinok. Kofeín i theofylín zvyšujú vylučovanie vody ľadvinami pomerne krátkodobo a pri dostatočnom prísune tekutín nie je 24 hodinová rovnováha príjmu a výdaja tekutín narušená. Umiernená, rozumná konzumácia kávy až do 4 - 5 šálok za deň, nemá väčší efekt než ktorý je pozorovaný u obyčajnej vody. Vo vzťahu k športovcom bolo hodnotené 9 štúdiami, ktoré zisťovali efekty konzumácie kofeínu na objem moču. Autor uzavrel vedecké výsledky potvrdením, že atléti a rekreační športoví nadšenci si nerozhodia hospodárenie tela s tekutinami, pokiaľ budú konzumovať kofeínové nápoje s mierou a stravovať sa zdravo. Pre cestovateľov s dlhými letmi je dôležité upozornenie, že je nutné zabezpečiť normálny denný príjem tekutín 1,5-2 l a k tomuto môže prispievať i káva. Efekt kávy resp. kofeínu bol sledovaný ešte z ďalších aspektov ako je vplyv na svalovinu močového mechúra a možný vznik tzv. dráždivého močového mechúra (prítomnosť častého močenia a úniku moču) a v poslednej rade vplyv na vznik močových kameňov. Urgenciu a únik moču podľa dostupných dát nemožno dávať do súvislosti s primeraným príjmom kávy. Pri vzniku močových kameňov je najstarším a najspoľahlivejším liečebným a preventívnym postupom zvýšený príjem tekutín. K objasneniu vplyvu kávy na vznik urolitiázy (výskyt močových kameňov) boli koncipované dve rozsiahle demografické štúdie v USA zahrňujúce 45 285 mužov a 81 093 žien. Záverom tejto štúdie neboli zistené rozdiely vo výskyte močových kameňov u jedincov pijúcich bežnú a bezkofeínovú kávu. Rozhodujúci pre tvorbu kameňov bol objem prijatých tekutín.

Osteoporóza
Rastúce povedomie o výskyte degeneratívneho onemocnenia kostí, osteoporózy, u starších žien, možný vzťah medzi dávkou kofeínu a zdravými kosťami, je relatívne nová oblasť vedeckého záujmu. Jedna súčasná štúdia ukazuje, že hoci vylučovanie vápnika močom mierne rastie po použití kofeínových nápojov, tento efekt bol kompenzovaný zníženým vylučovaním vápnika neskôr v priebehu dňa, takže tento efekt je bezvýznamný na vývoj osteoporózy alebo hustoty kostí. Iné štúdiá zaznamenali len určité, malé zvýšenie rizika osteoporózy, ktoré môže byť ľahko kompenzované stravou. Toto riziko bolo obzvlášť u žien v menopauze a u starších jedincov. Bolo potvrdené, že nedochádza k úbytku vápnika v kostiach, ani k žiadnym zmenám v hustote kostí. U mladších jedincov nebol ani v jednom prípade zaznamenaný prípad vyplavovania vápnika z kostí.

Pôsobenie na žalúdočnú sliznicu a žlčník
Účinok kávy na žalúdočnú sliznicu je veľmi dôležitý. Kofeín zvyšuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny (kyseliny chlorovodíkovej), rovnako ako enzýmu pepsínu. To môže mať pozitívny dopad na naše trávenie. Pravdaže ľudia trpiaci na žalúdočné vredy, vredy dvanástorníka a iné zažívacie onemocnenia by mali byť s kávou opatrní. Bolo preukázané, že i bezkofeínová káva zvyšuje vylučovanie žalúdočných kyselín a to pôsobením ďalších látok, ktoré vznikajú pri procese praženia. Pitie kávy tiež povzbudzuje sťahy žlčníka a urýchľuje tvorbu a tok žlče. Tieto účinky môžu mať vplyv na prevenciu tvorby žlčových kameňov. Tieto účinky boli zistené i u bezkofeínovej kávy a tak lekári odporúčajú v prípadoch príznakov vredových onemocnení nepiť kávu na lačný žalúdok.

Káva a pálenie záhy
Pálenie záhy je veľmi častá a nepríjemná záležitosť, ktorá môže mať mnoho príčin. Od konzumácie výdatných, pálivých a korenených jedál až po stres. Štúdie zahrňujúce pacientov s problémami s pálením záhy nepreukázala, že káva by mala byť dávaná do súvislosti s týmito ťažkosťami. Niektorí ľudia sa sťažujú na pálenie záhy po vypití kávy. Dá sa predpokladať, že toto je skôr následok spojený s predchádzajúcim jedlom, ako s kávou. Nie je tu žiadny presvedčivý dôkaz, že pitie kávy je nevhodné na žalúdok alebo spôsobuje vznik žalúdočných vredov a vredov dvanástorníka.

Vplyv na hladinu cholesterolu
V kávovom extrakte sa nachádzajú látky kafestol a kahweol. Sú to látky lipidickej povahy, tzv. „tukové duo“ , z nich je viac účinný kafestol. Tieto dve látky sú vedeckými pracovníkmi dávané do súvislosti so zvyšovaním hladiny nielen cholesterolu, ale tiež triglyceridov v krvnom riečisku. Obecne ale platí, že ľudia, ktorí pijú kávu, nemajú vyššiu hladinu cholesterolu než ľudia, ktorí kávu nepijú. Podrobnejšie analýzy preukázali, že záleží na metóde prípravy kávy. Pokiaľ sa pije káva pripravená technikou prekvapkávania cez filtračný papier alebo káva rozpustná, hladiny cholesterolu v krvi sa nezvýšia. Takto pripravená káva prakticky tieto látky neobsahuje alebo len v malom množstve. Ľudia s vyšším rizikom kardiovaskulárneho onemocnenia by mali piť výhradne kávu rozpustnú, alebo by aspoň nemali zabúdať na používanie papierového filtra.

Vplyv na rakovinové bunky
Účinkami pitia kávy pri nádorových onemocneniach sa vedci zaoberajú dlhú dobu. Dnes máme k dispozícii mnoho epidemiologických štúdií sledujúcich výskyt zhubných nádorov a z nich vyplývajúcich úmrtí u obyvateľov rôznych geografických oblastí, príslušníkov odlišnej rasy, etnických skupín apod. Neexistuje žiadny vedecký podklad pre tvrdenie, že primerané pitie kávy zvyšuje pravdepodobnosť vzniku akéhokoľvek nádorového onemocnenia. S novými výsledkami sa záujem sústredil na močový mechúr, pankreas a hrubé črevo. Vo väčšine výskumných prác nie je vzťah medzi konzumáciou kávy a nádorovými ochoreniami tohto typu preukázaný. Silným rizikovým faktorom sa však potvrdilo fajčenie. U nádorov hrubého čreva, pŕs, vaječníkov, žalúdka a zažívacieho traktu, mozgu, ale i ďalších nádorových onemocneniach, sa spojitosť s pitím kávy taktiež nepreukázala. Naopak, niektoré štúdia sa prikláňajú k názoru, že káva môže mať v prípadoch nádorového onemocnenia protektívny účinok. V káve sa nachádzajú látky, ktoré majú laxatívny účinok a majú schopnosť stimulovať činnosť hrubého čreva. To podporuje vyrovnanú funkciu tohto orgánu a tým znižuje jeho náchylnosť k zhubným onemocneniam. Používanie kávy ako tekutiny na čistenie čriev sa využívalo už dávno. Svetová nadácia pre výskum rakoviny (World Cancer Research Fund) a Americký inštitút pre výskum nádorových ochorení (Amecrican Institute for Cancer Research) konštatovali vo svojich správach z roku 1997 a 2000, že nie je preukázateľná žiadna príčinná súvislosť medzi pitím kávy a vznikom nádorového ochorenia. Nové vedecké poznatky naopak vyzdvihujú antioxidanty v káve ako možnú prevenciu týchto ochorení, ktoré sú zatiaľ sledované v laboratóriách a ktoré musia byť ďalšími štúdiami potvrdené.

Vplyv na pečeň
Pečeň je najväčším orgánom v tele a je nevyhnutné, aby bola zachovaná jej správna funkcia. Pomáha nám, aby naše telo bolo funkčné a efektívne. Narastajúce vedecké dôkazy ukazujú, že káva môže taktiež prispievať k významnej ochrane proti vzniku a rozvoju choroby pečene. Pitie kávy a jej ochranného účinku je zmieňované najmä v súvislosti s cirhózou pečene, onemocnením, ktoré spôsobuje progresívne poškodenie a odumieranie pečeňového tkaniva a tým zníženie jej funkcie. Ďalej bola sledovaná v súvislosti s konzumáciou kávy aktivita enzýmov pečene. Bolo preukázané, že pitie kávy má pozitívny vplyv na zdravie a tiež na funkcionalitu pečene.

Antibakteriálne vlastnosti kávy
Vedci zistili, že v čerstvo pripravenom kávovom extrakte sa nachádzajú antibakteriálne pôsobiace látky proti Streptococcus mutans. Tým káva dokáže zabrániť škodlivému povlaku na zuboch, ktorý tento mikroorganizmus spôsobuje. Pri podrobnejších analýzach vedci došli k záveru, že nie purinové alkaloidy, ale práve ďalšie látky ako je kyselina chlorogenová, nikotínová a trigonelín majú antibakteriálne vlastnosti. Kofeín, dlho považovaný za najpodstatnejšiu bioaktívnu zložku kávy, sa na týchto účinkoch zúčastňuje len v nepatrnej miere.

Iné vplyvy na zdravie
Publikované výsledky napr. udávajú, že ženy, ktoré konzumujú viac kofeínu alebo kávy, majú kratší menštruačný cyklus v porovnaní s ostatnými. U žien konzumujúcich viac kávy sa omnoho menej vyskytuje dlhá menštruácia a ich celkový menštruačný cyklus je tiež v priemere kratší. Ako už bolo povedané, kofeín ľahko prechádza placentou a preniká do materského mlieka. Telo tiež v tehotenstve pomalšie odbúrava kofeín a ten môže dlhšie pôsobiť. Tento vplyv kávy a kofeínu na zdravie matky a plodu je samozrejme starostlivo sledované. Pre ženy, ktoré pijú primerané množstvo kávy ( 2-3 šálky) predstavuje kofeín len minimálne riziko. Mnoho žien v tehotenstve stráca chuť na kávu, a tak nie je vylúčené, že sa jedná o prirodzenú ochranu plodu. Samozrejme je v tehotenstve možné piť kávu bezkofeínovú, ktorá obsahuje iba zostatkové množstvo kofeínu. Tiež boli sledované účinky kávy na ľudskú reprodukciu. Výskumy dokazujú, že primerané pitie kávy nemá žiadny nepriaznivý vplyv na mužskú i ženskú plodnosť.

Prepáčte milí kávičkárky, až teraz som prečítala celú tému, takže je to asi mimotemy. Tak krásne píšete o tom zázračnom moku,;), až mi je ľúto, že ja ju nepijem /nemôžem/, ale viem o čom hovoríte veď... pila sooooom;)
lujza.j
30.09.10,05:52
to, že káva odvodňuje je pravda, ja som počula, že vody treba po káve vypiť 3x toľko aká veľká bola káva. u mňa ranné presso tým, že ma odvodní vyvolá zníženie tlaku a keď si dám ešte tabletku ta tlak, ktorú užívam, vtedy musím riadne doplniť tekutiny.mne osobne káva tlak zníži tým, že ma odvodní a krv je hustejšia.
hubatá
01.10.10,17:00
tccc...tccc..... dievčatá ste ma teda vystrašili !!!
Asi začnem piť borovičku, tá vraj neodvodní ani po povodni !!!
durisovad
01.10.10,17:25
Ja si zas myslim, ze keby v lete v potokoch riekla borovicka, nikoho by nevytopilo.
Katka11111
10.12.10,12:28
Ja pijem kávu s ktorou robi moj priatel.Je chutná a zdravá a hlavne pomohla priatelovi s palenim záhy.Po klasickej kave mal problemy a nemohol ju pit ale kavy sa nechcel vzdat.Po tejto káve mu palenie zahy zmizlo takze sme sa rozhodli pre tuto.Nechcem pisat nazov spolocnosti aby to nevyznelo ze robim reklamu.
Katka11111
10.12.10,12:52
Práve preto , DAJ názov kávy.
kava od spolocnosti DXN.
Ak chces web stranku tak ti moze napisat SS priatel.Staci dat vediet.(dufam ze ma admin nevypne za reklamu,som tu nova :-)
gulko1
10.12.10,15:17
je to kava DXN.Mam to sam na sebe vyskušane a pomaha to.

Web stranka s info je www.daniel.ganodermakava.sk
durisovad
10.12.10,18:55
Citala som, ze Ludovitovi XIII.francuzskemu priniesli kavu a caj, ale kedze to bol darcek z arabskych krajin, myslel, ze mu ukladaju o zivot.. Prikazal to varit a podavat dvom vaznom. Ten, ktory pil denne caj, sa dozil 70 rokov, ten, ktory pil kavu este viac. Obaja krala prezili. Kava sa vo Francii ujala az za jeho nastupcu Ludovita XIV.
Halli
10.12.10,19:09
Dobré vedieť, mňa nemusia ani väzniť, pijem ju dobrovoľne :D
Flinstone
10.12.10,19:17
veru.. dobré presso nieje zlé :)
Mária27
10.12.10,19:58
U nás sa tiež hovorí - čo je dobré, nie je zlé.
Halli
10.12.10,20:01
júúúj a toto prežívam každé ráno :D

http://www.youtube.com/watch?v=Xwn4smT4v7o
durisovad
10.12.10,20:41
Je to paradna masina, ale ja najradsej zalievanu a ako hovoria v Pesti dupla-dupla.
Halli
11.12.10,10:11
Je to paradna masina, ale ja najradsej zalievanu a ako hovoria v Pesti dupla-dupla.

Ja sa tiež dám uniesť sem tam zalievanou -smeťovou, ale na bruško to je nedobré aj keď dávam pozor na ...ale na konci vždy káva chutí najlepšie ...a tam je sós :o
Flinstone
11.12.10,11:48
Ja sa tiež dám uniesť sem tam zalievanou -smeťovou, ale na bruško to je nedobré aj keď dávam pozor na ...ale na konci vždy káva chutí najlepšie ...a tam je sós :o
ale zas, také dobré presso... na vrchu vrstva chutnej voňavej peny a horúcu ju uchlipnúť...
Mne smeťová káva pripomína skôr robotu, lebo máloktorý zamestnávateľ má espresso. A presso mi potom pripomína tú pohodu doma alebo v kaviarni, kde si nerušene vychutnám. Neznášam v takej chvíli ešte aj telefón.
Gapo
11.12.10,14:25
Kedysi tak trochu neskôr po prevrate, pardón sametovej revolúcii, bola debata o káve ešte v československej tv. Pani odborníčka z kávovej oblasti vtedy povedala, že do republiky sme dovážali výhradne prvotriedne zrná, veľké aromatické a malé kofeinové a z toho sa potom robili Špeciál, Extra špeciál(v plechovke)a pod. Aby som nezabudol na ešte jednu vynikajúcu Kolumbia. V našich sáčkoch boli zrniečka krásne hnedé a ligotavé.
Bohužiaľ, prešlo sa na systém veľko biznisu, nakúpim za pár drobných, predám ako kvalitu. Takže dnes takú kávu nezoženiete. Je to daň za čo najväčší zisk.:cool:
hubatá
11.12.10,14:54
Presne tak !!! A je smutné že sa to netýka len jedného výrobku (kávy) ale všetkých výrobkov. A chudák spotrebiteľ ťahá vždy za ten najdrahší koniec.....
lujza.j
11.12.10,14:55
Kedysi tak trochu neskôr po prevrate, pardón sametovej revolúcii, bola debata o káve ešte v československej tv. Pani odborníčka z kávovej oblasti vtedy povedala, že do republiky sme dovážali výhradne prvotriedne zrná, veľké aromatické a malé kofeinové a z toho sa potom robili Špeciál, Extra špeciál(v plechovke)a pod. Aby som nezabudol na ešte jednu vynikajúcu Kolumbia. V našich sáčkoch boli zrniečka krásne hnedé a ligotavé.
Bohužiaľ, prešlo sa na systém veľko biznisu, nakúpim za pár drobných, predám ako kvalitu. Takže dnes takú kávu nezoženiete. Je to daň za čo najväčší zisk.:cool:
ja si myslím, že sa dá aj dnes kúpiť dobrá a kvalitná káva, ale musíš si za ňu aj "cvaknúť" a potom 100 ludí 100 chutí;) čo chutí mne, nemusí zase tebe:D inak také zrná ako opisuješ má zrovna v espresso mašine:D ale takú kávu už nemusím, ale ako sa hovorí "darovanému koňovi sa na zuby nepozerá":D:---ale čo sa týka biznisu okolo kávy súhlasím;), veľká reklama, ale káva nič moc;)
Rozalka
11.12.10,15:04
Je to paradna masina, ale ja najradsej zalievanu a ako hovoria v Pesti dupla-dupla.

Akurát tá dupla-dupla v Pešti nie je zalievaná .... ale také silné preso, že sa mi zdá, keby som prevrátila mini šálku, nevytiekla by. ;)
Gapo
11.12.10,15:31
ja si myslím, že sa dá aj dnes kúpiť dobrá a kvalitná káva, ale musíš si za ňu aj "cvaknúť" a potom 100 ludí 100 chutí;) čo chutí mne, nemusí zase tebe:D inak také zrná ako opisuješ má zrovna v espresso mašine:D ale takú kávu už nemusím, ale ako sa hovorí "darovanému koňovi sa na zuby nepozerá":D:---ale čo sa týka biznisu okolo kávy súhlasím;), veľká reklama, ale káva nič moc;)
Ja som z toho dôvodu prešiel na instantné kávy a najviac mi chutí z Nescafé collection ESPRESSO, ako vravíš aj stojí.
Ale objavil som aj na zalievanie dobrú voňavú zrnkovú mletú, ale za to by ma mnohí odstrelili:D;), sú to totiž kapsule do kávomatov Tchibo, cafissimo system. Ja ich rozoberám a zalievam, je to klasika.;), ale tá cena, uff, 10 kapsulí 2,99EUR,pravda je, že sú z jednej dve dobré kávy.:---
lujza.j
11.12.10,17:56
ja som momentálne dostala grátis 1kg kávy, dotyčný predáva espresso mašiny aj kávu, kávu ktorú som chcela /Naber caffe/ nemal, ale vraj tú čo on predáva, že tá je lepšia, možno pre neho, pre mňa nie:(ale čo už. každý máme tú svoju srdcovku.kapsová káva je fajn je to čistý extrakt z kávy:)
Halli
11.12.10,18:13
ale zas, také dobré presso... na vrchu vrstva chutnej voňavej peny a horúcu ju uchlipnúť...
Mne smeťová káva pripomína skôr robotu, lebo máloktorý zamestnávateľ má espresso. A presso mi potom pripomína tú pohodu doma alebo v kaviarni, kde si nerušene vychutnám. Neznášam v takej chvíli ešte aj telefón.


samozrejme niet nad dobré espressko, smeťovú len výnimočne, keď som na navšteve a iné nieto :)

V kancli mám ale tu mašinku, čo som sem priložila, mám aj dobrú zrnkovú kávu, takže je fakt vynikajúca...tak to je jeden z dôvodov prečo sa teším ráno do práce.:D, doma to nemám naschvál a cez víkend sa prejdeme s mangelkom do kancelárie :D
Rozalka
11.12.10,18:17
Jaj, to sa ti žije, keď do práce chodíš v papučkách ...
Halli
11.12.10,19:50
Rozálečka, ale niééé, to by mi nohy omrzli. ..:o .. do práce mám tak 5 minút....ale v lete by sa dalo, máš pravdu
Hlavne teraz v zime, keď dôjdem do práce je tá kávička dvakrát tak dobrá :)
DanielaSL
11.12.10,20:17
Akurát tá dupla-dupla v Pešti nie je zalievaná .... ale také silné preso, že sa mi zdá, keby som prevrátila mini šálku, nevytiekla by. ;)

A toto ja Rozálka milujem.....:)
durisovad
11.12.10,20:23
Akurát tá dupla-dupla v Pešti nie je zalievaná .... ale také silné preso, že sa mi zdá, keby som prevrátila mini šálku, nevytiekla by. ;)
Ta dupla-dupla, ktoru mne ponukli v Pesti bola naozaj zalievana. Ale bolo to asi pred 30-timi rokmi, dnes to uz asi robia inaksie.
Rozalka
11.12.10,20:25
To sa teda čudujem, lebo moje prvé "kotyogó" je staršie, ako 30 rokov (presnejšie z r. 1972) a oni už vtedy nepoznali zalievanú kávu, ďalej do minulosti si nepamätám, predtým som kávu nepíjavala.
durisovad
11.12.10,20:31
To kotogo som si doniesla vtedy aj ja a nejaky cas sme v tom kavu varili.
Rozalka
11.12.10,21:16
Nie je to náhodou reklama resp. samoreklama?
gulko1
12.12.10,09:51
mimotemy Aaaale pan Guľa. Myslite to s tym odkazom na vasu stranku vazne? Toto je predsa Porada, nie Adwords.

Ano myslim to važne.Ten odkaz pišem za každym svojim príspevkom aj mimo tejto temy čiže v témach ktore nemaju nič spoloćne s kávou a nevidim v tom nič zlé.Ak to je problem tak poprosim admina aby ma o tom informoval cez SS a ja to budem rešpektovať.
Ale inač na tom naozaj nevidim nič zle.
Prajem pekný deň.
mati111
14.12.10,12:07
Ano myslim to važne.Ten odkaz pišem za každym svojim príspevkom aj mimo tejto temy čiže v témach ktore nemaju nič spoloćne s kávou a nevidim v tom nič zlé.Ak to je problem tak poprosim admina aby ma o tom informoval cez SS a ja to budem rešpektovať.
Ale inač na tom naozaj nevidim nič zle.
Prajem pekný deň.


V tejto teme sa bavime o kave: Coffea arabica pripadne Coffea robusta a nie o inich bylinkach z ktorych sa pripravuju napoje, To ze sucasna kava nechuti uz tak ako chutila je pravda, a diskutujuci sa tu snazia najst daku rozumnu znacku, co obsahuje Coffeu arabica alebo Coffea robusta nie vsak ine byliky ci nebodaj huby ako prezentujete VY, a dovolim si povedat ze za Vasim prispevkom je to lacna reklama v tejto casti. Teda Vy a Vasa "priatelka" ak to ofsem nie je Vas ini nick.
gulko1
14.12.10,16:06
Tak za prve dakujem za Vas nazor.Sice iny ako mam ja ale nazor.Za druhe,Katka11111 je moja priatelka,nieje to moj druhy nick.Za tretie-chvalit,nadavat alebo odsudzovat mozte az ked nieco vyskusate.Vy nemate ziadne skusenosti s kavou o ktorej pisem ja takze myslim si ze nieje spravne od Vas to nejak komentovat ci uz v dobrom alebo v zlom.
A za stvrte-necakal som taku vlnu nevole z toho ze tu uvediem tu web-stranku,v ziadnom pripade mi neslo o "lacnu" reklamu ako ste to nazvali.A preto nebudem viac tu webstranku pisat do mojich prispevkov a budem to respektovat ze si to par ludi na porade nepraje.
Prajem pekny vecer.
mati111
16.12.10,14:55
Tak za prve dakujem za Vas nazor.Sice iny ako mam ja ale nazor.Za druhe,Katka11111 je moja priatelka,nieje to moj druhy nick.Za tretie-chvalit,nadavat alebo odsudzovat mozte az ked nieco vyskusate.Vy nemate ziadne skusenosti s kavou o ktorej pisem ja takze myslim si ze nieje spravne od Vas to nejak komentovat ci uz v dobrom alebo v zlom.
A za stvrte-necakal som taku vlnu nevole z toho ze tu uvediem tu web-stranku,v ziadnom pripade mi neslo o "lacnu" reklamu ako ste to nazvali.A preto nebudem viac tu webstranku pisat do mojich prispevkov a budem to respektovat ze si to par ludi na porade nepraje.
Prajem pekny vecer.

Pokusim sa Vam zopakovat: kava je produkt byliny kavovnika coffea arabica alebo cofea robusta. Skuste sa nad tim zamysliet. Ako som cital tak som cital svoj predchadzajuci prispevok nikde som tam nevidel hodnotenie nicoho co by nebolo kava, teda nespadalo to do tejto temy. Prosim Vas rozmyslajte. Je to dolezite nie len pre Vas, ale aj pre nas ostatnych. Dakujem.
tetrisss
16.12.10,17:50
Kto ma rad poriadnu aromaticku kavu, skuste si kupit vietnamsku kavu v azijskych predajniach, potom ju treba este na jemnejsie zomliet a normalne urobit zalievanu "turecku"kavu. Inak celkom by ma zaujimalo, kde sme k takemu menu prisli, ked Turci o takej kave ani nechyruju a dokonca mi ju odmietli takto pripravit.:---
Flinstone
16.12.10,18:10
Kto ma rad poriadnu aromaticku kavu, skuste si kupit vietnamsku kavu v azijskych predajniach, potom ju treba este na jemnejsie zomliet a normalne urobit zalievanu "turecku"kavu. Inak celkom by ma zaujimalo, kde sme k takemu menu prisli, ked Turci o takej kave ani nechyruju a dokonca mi ju odmietli takto pripravit.:---
nedivim sa... turecka káva sa pripravuje inak. A so slovenským turkom nemá skoro nič spoločné.
durisovad
16.12.10,22:01
Obcas, ked mame cas a chut, si spravime kavu v orientalnej dzezve. Mozno ta nasa zalievana sa preto vola TUREK, lebo sa tiez miesa kava s vodou, len do tej dzezvy sa dava voda studena a do nasho "turka" voda horuca. Mne takato kava chuti ovela lepsie ako kadejake pressa a instantne kavy.
luja5
17.12.10,05:58
Aká príjemná voňavá téma :):):) .
Niekedy si tú našu obľúbenú kofeínovú kávičku nemôžeme dať, lebo už je neskoro a nezaspali by sme, alebo máme zdravotné problémy. Vtedy sa u nás doma siahne po bezkofeínovej kávičke HAG, ktorú veľmi obľubovali moji rodičia aj vo vysokom veku (nad 80) s ich rôznymi zdravotnými ťažkosťami a vďaka nej si mohli stále vychutnávať vôňu a nedráždivosť kávičky a tešiť sa z jej pitia.
Tak, ako sa teším teraz ja, keď mám chuť na kávičku hoci aj v pokročilejšom večernom čase :);) .
Slayer666
31.07.11,13:34
Je tu niekto, kto si kavu sam doma prazi?
durisovad
31.07.11,14:27
Za mojich detskych rokov inu kavu ako zelenu nebolo dostat kupit. Stara mama mala taku specialnu panvicku a na tej kavu prazila na sporaku.
lujza.j
01.05.13,05:12
ZlaticaB
23.05.13,08:26
Raz som pila vynikajúcu káva-veľmi voňavú a zostala po nej veľmi dobrá chuť. Kúpila som ju v Košiciach na blšáku, potom som asi rok chodila na to miesto s krabičkou ale už som ju nevedela kúpiť .... tak zostala na ňu už iba spomienka
100par
27.08.14,20:44
Pite kavu taku, aka vam chuti - ci s mliekom, cukrom, bielu, zalievanu, filtrovanu ... ale skusajte, testujte, posuvajte sa dopredu. Niektore "kavy" vlastne ani nie su kavou - su to len kavove napoje (instatne prasky). Vyskusajte rozne druhy, rozne znacky, sposoby pripravy a nebojte sa priplatit par centov - uvidite, ucitite rozdiel. Kava je uzasny napoj.
Snad to potvrdi aj vystava KAVA - CAJ - COKOLADA
www.KavaCajCokolada.sk
Dufam, ze ne jednom mieste ochutnam kavy od viacerych praziarni, viacerych predajcov ;-)
lujza.j
07.04.15,10:03
1nika
06.07.15,06:13
Pre tých, ktorí sa zaujímajú o kávu viac - natrafila som na takúto mapku s pražiarňami kávy na Slovensku a v Česku http://www.prazirny.eu/
Nech sa páči.
hubatá
28.07.15,17:07
Tiež milujem vôňu kávy, ale tú si komančovia odniesli so sebou. Tak som si spomenula na moju dobrú babku a dala som sa na Meltu. Ja vám poviem že vôňa pripomína Robustu a chuť má ako tá osemkorunová Husákova. Lepšiu som zatiaľ nenašla. Moja kolegyňa bola u mňa na návšteve a keďže mi povedala len "uvar kávu" tak sa mi nechcelo variť dve rôzne kávy a zohriala som jej Meltu od rána. Už pri prvom glgu sa pýtala čo je to za značku a ja že keď dopijeme tak sa pôjdem do kuchyne pozrieť. Samozrejme zabudli sme na to a ona v kľude po celé tri dni chválila zohrievanú Meltu....... Aj tak odišla a len som si našla odkaz na fb, aby som jej napísala značku kávy ktorú pila u mňa. Musela som s pravdou von, nezaprela som ani to cedenie cez sitko a aj napriek tomu sa z nej stala takisto kávičkárka zn. Melta.
kofy
08.08.15,17:15
Ja by som dal rad do pozornosti kavu od COFFEEIN (www.coffeein.sk). A konkrétne tento "model": http://coffeein.sk/detail/115/coffeein-elite-200g-zrno-espresso-zmes/