potocka
05.02.08,20:53
dobry vecer,

chcela by som vas poprosit o radu. Znama bola do augusta 2007 zamestnana, od augusta nastupila na matersku dovolenku. Ake prilohy potrebuje k danovemu priznaniu zo zavislej cinnosti?Potrebuje aj potvrdenie zo socialnej poistovne o vyske materskej?
dakujem;)
Dana K.
05.02.08,20:00
dobry vecer,

chcela by som vas poprosit o radu. Znama bola do augusta 2007 zamestnana, od augusta nastupila na matersku dovolenku. Ake prilohy potrebuje k danovemu priznaniu zo zavislej cinnosti?Potrebuje aj potvrdenie zo socialnej poistovne o vyske materskej?
dakujem;)

Hlavne potrebuje od zamestnávateľa Potvrdenie o príjme za rok 2007, kópiu priloží k daňovému priznaniu, tak isto je dobré priložiť aj kópiu potvrdenia zo sociálky, aby mala vykrytý celý rok a nemusela to dodatočne dokazovať o pár rokov, keby sa niekto na daňovom rozhodol si to skontrolovať :rolleyes:
potocka
05.02.08,20:04
ano to potvrdenie o prijmoch uz ma, len si nebola ista,ze ci nepotrebuje aj potrvdenie zo socialky.dakujem krasne za rychlu radu;)
lea77777
07.02.08,20:33
PROSIM, mam znamu, bola min rok 2007 pol roka na materskej. V DP moze uplatnit celu odpocitatelnu polozku?
brčko
07.02.08,20:35
PROSIM, mam znamu, bola min rok 2007 pol roka na materskej. V DP moze uplatnit celu odpocitatelnu polozku?

áno. (ak základ dane nepresiahol 498000)
Ak bol jej základ dane je menší ako NČ 95616, tak si manžel môže uplatniť na nu ten rozdiel (resp. ak jeho ZD bol vyšší ako 880464, tak 315732 -1/4 jeho ZD).
Iwett
07.02.08,20:36
PROSIM, mam znamu, bola min rok 2007 pol roka na materskej. V DP moze uplatnit celu odpocitatelnu polozku?
pravdaže môže, na tú majú nárok všetci....ak jej základ dane za rok 2007 nepresiahol 498000:)
heike
07.02.08,21:15
Materská je vlastný príjem manželky, všakže? Ale dávky z nemocenského poistenia nie? Potrebujem si to len potvrdiť. Vopred vďaka.
brčko
07.02.08,21:19
Materská je vlastný príjem manželky, všakže? Ale dávky z nemocenského poistenia nie? Potrebujem si to len potvrdiť. Vopred vďaka.

materská, nemocenské (PN), ošetrovné (0čr) - toto všetko sú nemocenské dávky a sú vlastným príjmom manželky
heike
08.02.08,13:17
Vďaka, teda ak si chce manžel na manželku uplatniť NČ, uvedené sa započítavajú do vlastného príjmu manželky, ale ak si robí priznanie manželka, do príjmu sa to nezapočítava?
Tweety
08.02.08,13:18
Vďaka, teda ak si chce manžel na manželku uplatniť NČ, uvedené sa započítavajú do vlastného príjmu manželky, ale ak si robí priznanie manželka, do príjmu sa to nezapočítava?
Presne tak, pri posudzovaní nároku na NČ sa MD do príjmu započíta.
majecka
12.02.08,21:02
Ahojte, prosím o radu - ak je teda niekto na materskej, musí si podať DP, alebo môže požiadať zamestnávateľa o RZD ?Ďakujem.
Zoltán Kovács
12.02.08,21:23
Ahojte, prosím o radu - ak je teda niekto na materskej, musí si podať DP, alebo môže požiadať zamestnávateľa o RZD ?Ďakujem.

Môže požiadať zamestnávateľa, za predpokladu, že okrem príjmov podľa §5 (závislá činnosť) nemala iné zdaniteľné príjmy.
viktora
17.03.08,21:50
ahojte, poradte mi prosím..som uplne zmatená-mám podávať daňové priznanie-či nie?
-od zač.jan.do 18 som bola pn-zamestnaná som bola od 19.1. do 22.1.-4 dni-zarobila som cca 3500..potom som 23.1.nastupila na materskú-na ktorej som bola ako slobodná mamička 37 tyždnov-materskú som mala max-cca 14 000, -potom som nastupila na rd-ktorá trvala do konca r-a medzitym počas trvania rd som čerpala niekoľkokrát aj očr...
Mam z toho guláš, poradte mi prosím, dakujeem
Jozef Mihál
17.03.08,21:55
Pri príjme v zamestnaní vo výške 3500 Sk DP podávať netreba.

Materská, rodičovský príspevok, ošetrovné sú príjmy oslobodené od dane.
Susan
27.03.08,09:55
Prave ze mam pripad, ze zena bola v roku 2007 na materskej a prijmy su predmetom dane!!. Do ktoreho riadku danoveho priznania sa ma prijem z materskej uviest?
Tweety
27.03.08,09:56
Prave ze mam pripad, ze zena bola v roku 2007 na materskej a prijmy su predmetom dane!!. Do ktoreho riadku danoveho priznania sa ma prijem z materskej uviest?
Do žiadneho.
dubaj
27.03.08,10:38
Dobry den,
chcem sa k teme opytat nasledovne. Moja manzelka bola prvych 6 mesiacov roka 2007 na rodicovskej dovolenke s prvou dcerou a dostavala prispevok nieco nad 4tis. SK. V juni sa nam narodila druha dcera a manzelka nastupila na matersku dovolenku, kde dostavala matersku cca 14000SK.
Chcem sa opytat, ci si musi podavat danove priznanie? Podla informacii z danoveho uradu nie, ale poznate to, telefonicka informacia niekedy nestaci. A ak nie, mozem si ja ako manzel uplatnit na nu odpocitatelnu polozku v celej sume alebo znizenu alebo ziadnu?
Ja som mal prijem vyssi, takze platim tzv. milionarsku dan a nemozem si uplatnit celu odpocitatelnu polzku na seba ale len cca polovicu.
Ako teda postupovat a uvadzat vobec manzelku do svojho DP?
Stanula25
21.02.11,15:57
Dobrý deň, mám na vás prosbu o radu. Môj manžel pracuje a ja som bola na materskej, tak si ma uplatňoval do DP. Minulý rok v októbri sa mi skončila materská a od novembra mi schválili opatrovateľský príspevok na starú mamu v sume 162 Eur. Môže si ma uplatniť aj tento rok. Ďakujem
Stanula25
21.02.11,16:37
Ahojte, prosím vás o radu.
Robím DP švagrovi. Je zamestnaný. S priateľkou majú dve deti. sú zasnúbení a majú spoločné bydlisko viac ako 4 roky. Môžem ju pridať do jeho daňového priznania, aj keď nie sú manželia? Ďakujem
katka50
21.02.11,16:44
Ahojte, prosím vás o radu.
Robím DP švagrovi. Je zamestnaný. S priateľkou majú dve deti. sú zasnúbení a majú spoločné bydlisko viac ako 4 roky. Môžem ju pridať do jeho daňového priznania, aj keď nie sú manželia? Ďakujem
Na ňu si nemôže uplatniť NČZD, pretože nie sú manželia.
katka50
21.02.11,16:53
Dobrý deň, mám na vás prosbu o radu. Môj manžel pracuje a ja som bola na materskej, tak si ma uplatňoval do DP. Minulý rok v októbri sa mi skončila materská a od novembra mi schválili opatrovateľský príspevok na starú mamu v sume 162 Eur. Môže si ma uplatniť aj tento rok. Ďakujem
Čo myslíš pod materskou ? Ak rodičovský príspevok-tak na tento účel sa neráta ako príjem.Materská, ako aj príspevok za opatrovanie sa zaratáva do príjmu manželky.Čiže manžel si môže na Teba uplatniť rozdiel 4025,70 - materská/ak je to materská/ - prísp. za opatrovanie.
Maruška54
17.03.11,17:33
Prosím vás ak by mi niekto mohol odpovedať:

Manželka je celý rok na rodičovskom príspevku ale robila na dohodu, manžel si uplatnil NČ na manželku s tým že predložil aj potvrdenie o zárobku manželky, takže mu bol NČ na manželku krátená. Môže si manželka podať daňové priznanie a žiadať vrátiť daň s tým že do daňového priznania uvedie výšku nezdaniteľnej čiastky vo výške zárobku? Je treba ešte priložiť nejaké potvrdenie?

Hrubá mzda = 657,22
preddavková daň = 104,06
zrážková daň = 20,81

Ďakujem
majkamala
17.03.11,17:38
Prosím vás ak by mi niekto mohol odpovedať:

Manželka je celý rok na rodičovskom príspevku ale robila na dohodu, manžel si uplatnil NČ na manželku s tým že predložil aj potvrdenie o zárobku manželky, takže mu bol NČ na manželku krátená. Môže si manželka podať daňové priznanie a žiadať vrátiť daň s tým že do daňového priznania uvedie výšku nezdaniteľnej čiastky vo výške zárobku? Je treba ešte priložiť nejaké potvrdenie?

Hrubá mzda = 657,22
preddavková daň = 104,06
zrážková daň = 20,81

Ďakujem

Áno môže, priloží len potvrdenie od zamestnávateľa o príjmoch, výške preddavkovej a zrážkovej dani.
Maruška54
17.03.11,17:52
ďakujem
mikat
24.03.11,21:15
Dobry den, prosim o radu. Som na materskej dovolenke, poberám rodičovský príspevok. Okrem toho mám príjem 40 eur - dostala som odmenu zo skoly ako konzultant diplomovej prace. Musim si podat danove priznanie? Dakujem za rady, Katarina