Helta
05.02.08,21:33
Ahojte,
momentálne som na rodičovskej a poberám rodičovský príspevok. Rada by som začala podnikať - chcem si založiť živnosť. Prídem o rodičovský príspevok? Ak nie, stačí to oznámiť na UPSVaR? Veľmi ďakujem za odpoveď!
kastanka
06.02.08,04:32
Mám známu,ktorá sa počas MD nahlásila na úrad práce a po cca 4 mesiacoch dostala dotáciu na zač.podnikania.O materský príspevok neprišla.,..Dokonca,teraz pred ukončením 3 rokov dieťaťa,chce požiadať o mat.dovolenku do 6 rokov dieťaťa(tz.všetky zákl.odvody za ňu platí štát,vrátane soc.K tomu navyše účto+ povinnosti voči inštit. z jej podnikania.Podmienka,dieťa nesmie navšť. predškolské zariadenie..-súkromné,nedotované môže)Ale ,ako sama hovorila,bol to boj s úradníčkami-samy nevedeli ,či je to možné..,ale nedala sa.
Helta
06.02.08,07:44
Čiže ak som na materskej a podnikám, nemusím ani platiť odvody, platí ich za mňa štát? Jasné, dcéra bude doma so mnou, čiže žiadne dotované zariadenie. A ešte: ako môžem získať dotáciu na podnikanie? Čo mi na to treba a kde mám o to požiadať?
kastanka
06.02.08,10:00
áno..,odvody platí štát..Treba sa zaevidovať na úp,ako radový uchádzač o zamestnanie,s tým,že po 4 mesiacoch evidovania môžte čerpať dotáciu-treba upozorniť,že mienite podnikať(po splnení podmienok..,testy,podnik.zámer,obhajoba atd).Doporučujem sa informovať.. na spádovom úp..a hlavne,nedať sa.. :o) Tento postup vraj platí od 1.7. 2006(tzn.že môžte požiadať o zamestnanie a následne aj podnikať súbežne s rod.príspevkom)
brčko
06.02.08,14:28
Len doplním, štát počas rodičovskej dovolenky (resp. počas ... strarostlivosti o dieťa do tuším 6 rokov)
platí:
- dôchodkové poistenie a
- zdravotné poistenie (lekára, lieky, pobyt v nemocnici).
Nehradí:
- nemocenské poistenie (PN, očr, materské),
- ani poistenie v nezamestnanosti (to si ale nemusí platiť ani SZČO).
Za uchádzača o zamestnanie zaevidovaného na UP platí štát len zdravotné poistenie.
Helta
06.02.08,15:24
áno..,odvody platí štát..Treba sa zaevidovať na úp,ako radový uchádzač o zamestnanie,s tým,že po 4 mesiacoch evidovania môžte čerpať dotáciu-treba upozorniť,že mienite podnikať(po splnení podmienok..,testy,podnik.zámer,obhajoba atd).Doporučujem sa informovať.. na spádovom úp..a hlavne,nedať sa.. :o) Tento postup vraj platí od 1.7. 2006(tzn.že môžte požiadať o zamestnanie a následne aj podnikať súbežne s rod.príspevkom)
Dobre, ale ja som bola pred materskou normalne zamestnaná, to si asi teraz nemožem dať žiadosť o zamestnanie na úrad práce, či?
Helta
06.02.08,15:25
Len doplním, štát počas rodičovskej dovolenky (resp. počas ... strarostlivosti o dieťa do tuším 6 rokov)
platí:
- dôchodkové poistenie a
- zdravotné poistenie (lekára, lieky, pobyt v nemocnici).
Nehradí:
- nemocenské poistenie (PN, očr, materské),
- ani poistenie v nezamestnanosti (to si ale nemusí platiť ani SZČO).
Za uchádzača o zamestnanie zaevidovaného na UP platí štát len zdravotné poistenie.
Ak by som ale teraz začala podnikať, tak musím platiť nejaké odvody zo samotného podnikania? Prvý rok žiadne, nie?
Petra29
06.02.08,16:49
Ak by si chcela dostať príspevok z ÚP, je potrebné najprv skončiť PP s terajším zamestnávateľom a následne sa prihlásiť na úrad práce. Ak si v posledných 4 rokoch platila min 3roky poistenie v nezamestnanosti, budeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Následne po 4 mesiacoch je možný príspevok z ÚP. V 1.roku nebudeš odvádzať do SP, dôchodkovo môžeš byť poistená, ak vyplníš RLFO /staráš sa o dieťa do 6r.veku/. Do ZP budeš platiť preddavky. Ak tvoj základ dane za celý rok nepresiahne stanovenú hranicu, pri ročnom zúčtovaní zdrav.poistenia budeš môcť požiadať o vrátenie preddavkov.
Helta
06.02.08,18:32
Ak by si chcela dostať príspevok z ÚP, je potrebné najprv skončiť PP s terajším zamestnávateľom a následne sa prihlásiť na úrad práce. Ak si v posledných 4 rokoch platila min 3roky poistenie v nezamestnanosti, budeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Následne po 4 mesiacoch je možný príspevok z ÚP. V 1.roku nebudeš odvádzať do SP, dôchodkovo môžeš byť poistená, ak vyplníš RLFO /staráš sa o dieťa do 6r.veku/. Do ZP budeš platiť preddavky. Ak tvoj základ dane za celý rok nepresiahne stanovenú hranicu, pri ročnom zúčtovaní zdrav.poistenia budeš môcť požiadať o vrátenie preddavkov.
Skvelé, ďakujem! A ešte prosím Ťa, čo je to RLFO?
Zoltán Kovács
06.02.08,18:34
Skvelé, ďakujem! A ešte prosím Ťa, čo je to RLFO?

RLFO - registračný list fyzickej osoby. Je to tlačivo na ktorom sa prihlasuje do sociálnej poisťovne.
Petra29
07.02.08,06:47
Ešte ma napadlo, ak ti vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti, nie je možné súčasne poberať rodičovský príspevok, preto odporúčam, požiadať pred tým o vyplácanie rodič.príspevku manželovi /na ÚPSVaR/
adatu
13.02.08,19:40
chcem poprosiť o radu-som na predlženej rod.dovolenke zo zdravotných dôvodov,malý do zariadenie nechodi.Minulý týžden mi zo sprav.dôch.spoločnosti došiel výpis,kde mam nulové platby,nikto za mna neplati.Som živnostnička a trva mi aj prac.pomer-počas celej rodičovskej.Dnes mi pracovnička na soc.poisťovni povedala,že štat za mna neplati dôchodkové,pretože som živnostnička.Ked som sa opýtala,prečo štat za mna plati zdtavotné,odpovedala mi ,že oni maju iné zakony.Vie mi prosim vas niekto poradiť,či mam narok od štatu,alebo si dôchodkové-2 pilier na rodičovskej musim platiť sama?
dakujem za každu odpoved
Petra29
13.02.08,20:08
Podaj si prihlášku do SP na reg.liste FO ako poistenec štátu, ktorý sa stará o dieťa do 6rokov veku /je potrebná kópia rodného listu a čestné vyhlásenie/. Máš na to právo aj ako SZČO, keď z tohto alebo iného titulu nemáš povinnosť platiť odvody do SP. A hlavne sa nedaj odbiť.
stelli
30.07.10,14:06
Ahojte, momentalne som na RD a poberam zvyseny rodicovsky prispevok. Ak by som si zalozila zivnost a zacala podnikat, prisla by som o rodicovsky prispevok aj ked sa o dceru budem nadalej starat doma? Teda nepojde do jasli. Ak by som znova otehotnela, mala by som pri druhom dietatku narok na matersku a tym padom aj na zvyseny rodicovsky prispevok ak som stale zamestnancom a sucastne by som bola SZCO?