charonme
06.02.08,06:23
Chcel by som si nalazurovat (aby to stmavlo) a nalakovat kuchynsku pracovnu dosku z masivneho bambusu ale vsade nachadzam len laky, ktore nemozu prichadzat do styku s pitnou vodou. Tiez by mal byt samozrejme aj dostatocne tvrdy a odolny, aspon ako bambus.
Inak a lazura tiez musi byt taka hygienicka, aj ked to bude pod lakom? Alebo by sa kvoli tomu stmavnutiu dal dat pod lak aj olej? Sory nevyznam sa v tom vobec a ziadne poriadne/konkretne materialy sa mi nepodarilo najst, len same vseobecne kecy ktore nepomozu. Prosim poradte, diky.
Chobot
06.02.08,08:15
Chcel by som si nalazurovat (aby to stmavlo) a nalakovat kuchynsku pracovnu dosku z masivneho bambusu ale vsade nachadzam len laky, ktore nemozu prichadzat do styku s pitnou vodou. Tiez by mal byt samozrejme aj dostatocne tvrdy a odolny, aspon ako bambus.
Inak a lazura tiez musi byt taka hygienicka, aj ked to bude pod lakom? Alebo by sa kvoli tomu stmavnutiu dal dat pod lak aj olej? Sory nevyznam sa v tom vobec a ziadne poriadne/konkretne materialy sa mi nepodarilo najst, len same vseobecne kecy ktore nepomozu. Prosim poradte, diky.

Neviem, aké stmavnutie chceš dosiahnuť, ale na tónovanie dreva sa používajú moridlá (sú aj ekelogické). Ak ale súčasný povrch máš už lakovaný, tak to nemor, lebo moridlo sa dá použiť len na povrchovo neupravený (nelakovaný) materiál.

Ako lak by som doporučil nejaký epoxydový dvojzložkový alebo akrylátový (http://www.helios.sk/techinfo/tessarol-akrylovy-lak.pdf) lak - je odolný a myslím, že je zdravotne nezávadnejší, než nitrocelulózové či syntetické laky.
charonme
06.02.08,11:09
doska je surova. stmavnutie by som chcel take mierne az stredne, dolezitejsia je ale ochrana pred vlhkostou. zatial sa mi podarilo najst nejaky "biopin" - prirodny tvrdy vosk a prirodny tvrdy olej, napisal som im mejl ze ci je to vhodne a ci netreba aj nieco dalsie, uvidime... otazne je ale ci sa mi to v bratislave podari zohnat. skusim aj pohladat nejake epoxidove alebo akrylatove laky - dik za radu - ale doteraz co som videl tak neboli ziadne vhodne na kontakt s potravinami...
Chobot
06.02.08,11:26
doska je surova. stmavnutie by som chcel take mierne az stredne, dolezitejsia je ale ochrana pred vlhkostou. zatial sa mi podarilo najst nejaky "biopin" - prirodny tvrdy vosk a prirodny tvrdy olej, napisal som im mejl ze ci je to vhodne a ci netreba aj nieco dalsie, uvidime... otazne je ale ci sa mi to v bratislave podari zohnat. skusim aj pohladat nejake epoxidove alebo akrylatove laky - dik za radu - ale doteraz co som videl tak neboli ziadne vhodne na kontakt s potravinami...

Zase ten priamy kontakt s potravinami netreba brať až tak tragicky. Ten priamy kontakt sa myslí najmä, že by si mal v takto upravenej nádobe uložené potraviny. Pokiaľ na takto upravenú (nalakovanú) linku položíš rohlík a následne ho z ješ, tak sa z laku neotráviš. Veď kuchynské linky majú bežne laminátový povrch (z epoxydovej živice).
charonme
06.02.08,15:49
predsa len, ked sa z toho clovek stravuje niekolko desiatok rokov, pripadne to budu oblizovat male deti aaa ja viem, prehanam. na tvoju radu sa mi podarilo najst obchod.biopol.cz/?article=131 , ale zatial mi neodpisali ci odporucaju este nieco pod to davat (lazuru/moridlo/olej)

alebo z jednej strany dam lak a z druhej strany to poriadne napustim olejom? :) da sa to vobec? :) netusim ako hlboko taky olej moze preniknut, moja doska ma 4cm.

...viem si asi predstavit co si teraz myslia majstri v obore, tiez mi obcas nejaki "snazivi" "uzivatelia" davaju rady ako mam nieco naprogramovat :)
josiph68
15.03.08,19:52
Chcel by som si nalazurovat (aby to stmavlo) a nalakovat kuchynsku pracovnu dosku z masivneho bambusu ale vsade nachadzam len laky, ktore nemozu prichadzat do styku s pitnou vodou. Tiez by mal byt samozrejme aj dostatocne tvrdy a odolny, aspon ako bambus.
Inak a lazura tiez musi byt taka hygienicka, aj ked to bude pod lakom? Alebo by sa kvoli tomu stmavnutiu dal dat pod lak aj olej? Sory nevyznam sa v tom vobec a ziadne poriadne/konkretne materialy sa mi nepodarilo najst, len same vseobecne kecy ktore nepomozu. Prosim poradte, diky.
hoď tam moridlo,kašli na pitnu vodu,toho sa to netýka,keď na to ide lak.kup dvojzložkový lak.nezabudni prebrúsiť medzi každou vrstvou.lak bude stačiť v jednej vrstve,ak sa ti to nezdá,zakrížuj druhou.striekaním by to bolo najlepšie,ale použi valček na lak.