S.Ch.
06.02.08,08:33
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Ide o ocenenie zásob vlastných výrobkov v PÚ, spôsob B ku koncu roku. Podľa postupov účtovania (§ 44) je ocenenie zásob vlastných výrobkov podľa typu výroby, napr. pri hromadnej a veľkosériovej výrobe iba priamymi nákladmi (čiže pr. materiál, pr. mzdy, ostatné pr. náklady). Potrebovala by som vedieť, či tento spôsbo vyhovuje aj zákonu o dani z príjmov, keďže tieto vlastné výroby zaúčtujem 123/613, čím mi spôsob ocenenie ovplyvňuje základ dane a teda aj výšku dane. Ak výrobky ocením len priamymi nákladmi, nedostane sa mi na 613 výška nákladov týchto nepredaných výrobkov v podobe napr. odpisov strojov, na ktorých sa výrobky vyrobili a iné náklady výrobnej, príp. správnej réžie. Keďže (ak to správne chápem) sa do daňových nákladov môžu dostať len tie náklady na výrobky, ktoré sa predajú, čiže nie náklady výrobkov, ktoré zostatnú na konci roku na sklade. Je teda potrebné inak pristupovať pri ocenení vlastných výrobkov v účtovníctve a inak pri zostavaní základu dane? Ďakujem za všetky príspevky.
betka
06.02.08,11:31
Vlastné náklady pri zásobách vytvorených vlastnou činnosťou sa ocenia buď vo svojej skutočnej výške, alebo vo výške vlastných nákladov podľa operatívnych (plánových) kalkulácií. Takto určené náklady sú náklady určené v konkrétnych technických, technologických, ekonomických a organizačných podmienkach určených technickou prípravou výroby na uskutočňovanie výkonov a preto sú takmer zhodné so skutočnými vlastnými nákladmi.