moncici121
06.02.08,07:37
Podnikateľ v r. 2007 kúpil auto do podnikania. Podal priznanie k cestnej dani a zaplatil alikvotnú časť cestnej dane na r. 2007. 7.1.2008 previedol auto na súkromnú osobu a vyradil ho z majetku firmy. Ako to mám oznámiť daňovému úradu a v akej lehote?
šebka
06.02.08,06:46
Existuje oznámenie k dani z motorových vozidiel, tam napíšeš kedy zaniká daňová povinnosť-teda deň ukončenia používania vozidla. Myslím, že toto oznámenie je na stránkach DÚ
Tweety
06.02.08,06:48
Podnikateľ v r. 2007 kúpil auto do podnikania. Podal priznanie k cestnej dani a zaplatil alikvotnú časť cestnej dane na r. 2007. 7.1.2008 previedol auto na súkromnú osobu a vyradil ho z majetku firmy. Ako to mám oznámiť daňovému úradu a v akej lehote?
Oznámenie je potrebné podať do 30 dní od vzniku, alebo zániku DP. §90 Zákon o miestnych daniach a poplatkoch.
KvetkaK
06.02.08,06:48
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
STRELEC
06.02.08,06:52
Špeciálne tlačivo na to neexistuje, stačila by forma listu. Pár rokov už užívam takú excelovskú tabuľku - oznámenie k DMV má teraz názov a mala by bať v dokumentoch.
Paula
06.02.08,06:55
moncici121
06.02.08,07:07
Ďakujeeeem vám všetkým.
Alexandra777
06.02.08,07:07
Ahojte, neviete mi prosím Vás poradiť či potrebuje živnostník, ktorý si dáva do nákladov spotrebu PHL na základe Evidencie jázd motorového vozidla dokladovať spotrebu PHL aj na základe zakúpeného benzínu, kt. musí presne sedieť s Evidenciou jázd, alebo stačí vedieť aktuálnu cenu PHL počas jednotlivých dní, na základe kt. si prepočítava náklady?
STRELEC
06.02.08,07:14
Ahojte, neviete mi prosím Vás poradiť či potrebuje živnostník, ktorý si dáva do nákladov spotrebu PHL na základe Evidencie jázd motorového vozidla dokladovať spotrebu PHL aj na základe zakúpeného benzínu, kt. musí presne sedieť s Evidenciou jázd, alebo stačí vedieť aktuálnu cenu PHL počas jednotlivých dní, na základe kt. si prepočítava náklady?
Pomerne nenápadne je v záhlaví Porady táto téma, časť :
http://www.porada.sk/f86-rady-z-porady.html
Pozri si tam riešené veci okolo auta. Podrobné. Dobré spracované. Komplexné.

http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html
k spotrebe PHL z vypracovaných tém. Lepšie ako z diskusie, lebo je to už odborne spracovaný aj výsledok diskusií. Nielen táto jedna - myslím všeobecne.
Johanka
06.02.08,09:44
Ahojte, neviete mi prosím Vás poradiť či potrebuje živnostník, ktorý si dáva do nákladov spotrebu PHL na základe Evidencie jázd motorového vozidla dokladovať spotrebu PHL aj na základe zakúpeného benzínu, kt. musí presne sedieť s Evidenciou jázd, alebo stačí vedieť aktuálnu cenu PHL počas jednotlivých dní, na základe kt. si prepočítava náklady?
Dávam do pozornosti novelizované znenie § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov účinné od 1.1.2008
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

... už treba aj bločky ;).
Alexandra777
08.02.08,06:55
Známy má miesto prevádzkovania živnosti miesto trvalého pobytu - vykonáva stavebné práce v inom meste, ako je miesto prevádzkovania živnosti (mám pokladať to miesto za miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva?) Každý deň dochádza za prácou asi 70 km na súkromnom motorovom vozidle, ktoré je v jeho osobnom vlastníctve. Účtovníčka mu kázala viesť si evidenciu jázd motorového vozidla (ako účel cesty si má písať preprava náradia) a na určenie výšky cien sa použijú akékoľvek 2 pokladničné bloky na nákup PHL uplatňovanej v danom kalendárnom mesiaci. Keď bol jeho kolega minulý rok asi v novembri na daňovom úrade, jeden starší pán mu povedal, že spotrebu PHL si nemôže uplatňovať bez pokladničných blokov, prostr. ktorých preukáže, že PHL skutočne kúpil. Ako to vlastne s tým všetkým je? Ďakujem za odpovede
lenkalopuchova
08.02.08,07:00
Podnikateľ v r. 2007 kúpil auto do podnikania. Podal priznanie k cestnej dani a zaplatil alikvotnú časť cestnej dane na r. 2007. 7.1.2008 previedol auto na súkromnú osobu a vyradil ho z majetku firmy. Ako to mám oznámiť daňovému úradu a v akej lehote?


Ja som na ďaňový úrad posielala len oznámenie, že k určitému dátumu odhlasujeme motorové vozidlo z používania. Oznamovacia povinnosť je teraz 30 dní. V januári 2009 podáš DP za obdobie do 7.1.2008. Ako prílohu som prikladala kópiu TP, že sme auto vyradili z evidencie, alebo že sme ho predali a pod.
lenkalopuchova
08.02.08,07:06
Známy má miesto prevádzkovania živnosti miesto trvalého pobytu - vykonáva stavebné práce v inom meste, ako je miesto prevádzkovania živnosti (mám pokladať to miesto za miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva?) Každý deň dochádza za prácou asi 70 km na súkromnom motorovom vozidle, ktoré je v jeho osobnom vlastníctve. Účtovníčka mu kázala viesť si evidenciu jázd motorového vozidla (ako účel cesty si má písať preprava náradia) a na určenie výšky cien sa použijú akékoľvek 2 pokladničné bloky na nákup PHL uplatňovanej v danom kalendárnom mesiaci. Keď bol jeho kolega minulý rok asi v novembri na daňovom úrade, jeden starší pán mu povedal, že spotrebu PHL si nemôže uplatňovať bez pokladničných blokov, prostr. ktorých preukáže, že PHL skutočne kúpil. Ako to vlastne s tým všetkým je? Ďakujem za odpovede

Keď použije osobné auto na služobné účely, tak nie je potrebné preukazovať PHM bločkami, veď má vypísaný cesťák - 6,20 Sk/km + PHM, ktorá sa dá vypočítať z priemerných cien (uvedené sú aj na internete) a zobere si spotrebu z technického preukazu. Kde je napísané, že musí tankovať?, mohol mať predsa plnú nádrž.
Alexandra777
08.02.08,11:31
neviem kvôli čomu ho na daňovom tak poplietli. V zákone o cestovných náhradách som si prečítala, že cena PHL sa má preukázať (neviem čím). Myslíš, že aj tie aktuálne ceny na internete môžu slúžiť ako dôkaz ceny? Od 01. 01. 2008 sa už musia dokladať aj pokl. bloky? Ďakujem za odpoveď
dalilada
09.02.08,11:40
Viem tak, že od 1.1.08 skutočne treba už dokladovať aj bloky.