duľa
06.02.08,09:15
dobrý deň, potrebuje poradiť, zamestnankyňa na materskej dovolenke si chce čerpať riadnu dovolenku za rok 2007, je lepšie ju čerpať až po ukončení rodičovskej dovolenky čo bude v roku 2010, alebo teraz po skončení materskej dov. ? Ja to vidím tak, že v prvom prípade bude pri dieťati o riadnu dovolenu dlhšie ,poraďte prosím. ďakujem
Tweety
06.02.08,08:17
dobrý deň, potrebuje poradiť, zamestnankyňa na materskej dovolenke si chce čerpať riadnu dovolenku za rok 2007, je lepšie ju čerpať až po ukončení rodičovskej dovolenky čo bude v roku 2010, alebo teraz po skončení materskej dov. ? Ja to vidím tak, že v prvom prípade bude pri dieťati o riadnu dovolenu dlhšie ,poraďte prosím. ďakujem
Nárok, ktorý jej vznikol, neprepadne, takže je na nej, kedy si ju vyčerpe.Buď teraz, alebo až po návrate z RD.
duľa
06.02.08,09:58
dobrý deň, potrebuje poradiť, zamestnankyňa na materskej dovolenke si chce čerpať riadnu dovolenku za rok 2007, je lepšie ju čerpať až po ukončení rodičovskej dovolenky čo bude v roku 2010, alebo teraz po skončení materskej dov. ? Ja to vidím tak, že v prvom prípade bude pri dieťati o riadnu dovolenu dlhšie ,poraďte prosím. ďakujem
nárok neprepadne to áno, ale očami zamestnanca je výhodnejšie čerpať riadnu dovolenku až po rodičovskej , bude dlhšie pri dieťati o riadnu dovolenku? vidím to správne ?
Isabel
06.02.08,14:00
ak som správne pochopila na čo sa pýtaš tak áno, je lepšie čerpať ju PO rodičovskej dovolenke, pretože rodičovský príspevok sa vypláca a trvá do troch rokov veku dieťaťa, čiže matka bude doma do troch rokov (napr. 1.2.2010)+ následne čerpaná dovolenka (napr. 1.3.2010). keby ju čerpala po materskej tak si ju vyčerpá vlastne vrámci obdobia do troch rokov, vyplácanie resp. trvanie rodičovského sa jej neposúva vzhľadom na čerpanú dovolenku, čiže trvanie bude do troch rokov veku dieťaťa(1.2.2010).
jankasm
06.02.08,14:13
nárok neprepadne to áno, ale očami zamestnanca je výhodnejšie čerpať riadnu dovolenku až po rodičovskej , bude dlhšie pri dieťati o riadnu dovolenku? vidím to správne ?

Áno, je to tak, súhlasím s predchádzajúcim príspevkom.
Ale je tu aj druhá možnosť. A to v prípade, keby si chcela mamička teraz trošku finančne prilepšiť. ;) Po skončení MD normálne požiadať o rodičovský príspevok, a zároveň nastúpiť akože späť do práce a vyčerpať si dovolenku. Na OÚPSVaR podpíšeš prehlásenie, že dieťa nejde do škôlky, ale že sa oň budeš počas toho obdobia starať. Môže tak poberať pekne rodičovský príspevok a zároveň dostať peniažky za preplatenú dovolenku. :)
celestina
06.02.08,14:48
Áno, je to tak, súhlasím s predchádzajúcim príspevkom.
Ale je tu aj druhá možnosť. A to v prípade, keby si chcela mamička teraz trošku finančne prilepšiť. ;) Po skončení MD normálne požiadať o rodičovský príspevok, a zároveň nastúpiť akože späť do práce a vyčerpať si dovolenku. Na OÚPSVaR podpíšeš prehlásenie, že dieťa nejde do škôlky, ale že sa oň budeš počas toho obdobia starať. Môže tak poberať pekne rodičovský príspevok a zároveň dostať peniažky za preplatenú dovolenku. :)
Ja len doplním, že po vyčerpaní riadnej dovolenky požiada zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku.
Isabel
06.02.08,17:14
ano, je to na zamestnankyni aby sa rozhodla, ak zalezi na dlzke casu doma s dietatom tak az po skonceni ale ak na korunkach tak pred.
ja osobne som cerpala pred RP, lepsi vrabec v hrsti, aj tak som po 2 rokoch z RP isla hned na dalsiu matersku ;)
duľa
08.02.08,08:25
všetkým Vám veľmi pekne ďakujem