unidat
06.02.08,08:44
Zdravím poraďákov - sused začal od 10.1.2008 podnikať, ŽL, SZČO.
Má doma staršie vlastné PC, v podstate mu na účtovníctvo stačí, ale chce ho dať "upgradnúť", doplniť pamäť, legalizovať a doplniť SW a pod.
Ja mu to ako SZČO môžem urobiť. Môže ako živnostník poslať objednávku na opravu PC, ktoré nekúpil, ale mal ho súkromne predtým, ako začal podnikať?
A náklady na opravu/upgrade PC už dať na firmu?
KvetkaK
06.02.08,07:49
Tak najskôr by mal zaradiť ten PC do podnikania a potom si môže dať do výdavkov všetky opravy a ostatné výdavky spojené s PC.
Helta
06.02.08,08:25
A akým spôsobom sa zaradí PC do podnikania?
Anja111
06.02.08,08:34
A akým spôsobom sa zaradí PC do podnikania?
Vypíšeš kartu DHM v nulovej hodnote s poznámkou, že preraďuješ PC z osobného vlastníctva do majetku firmy...
Helta
06.02.08,08:51
Vypíšeš kartu DHM v nulovej hodnote s poznámkou, že preraďuješ PC z osobného vlastníctva do majetku firmy...
eeee, vypíšem kartu v čom? Prepáááááč, ja som totálny amatér. To je nejaky soft? :confused:
KvetkaK
06.02.08,08:53
Nie soft. Ale karta DHM - dlhodobý hmotný majetok.
Tanče
06.02.08,09:18
Nie soft. Ale karta DHM - dlhodobý hmotný majetok.

otvoríš si Word, ako hlavičku napíšeš "KARTA DHM"

Poradové číslo: 001

Názov DHM: počítač ......

Dátum zaradenia do používania: 10.1 2008

Vstupná cena: 0 Sk (preradený z osobného vlastníctva do podnikania)

vytlačíš na konci roka, založíš do účtovníctva


Počas roka ti vzniknú náklady na renováciu = techn. zhodnotenie počítača, (ak sa ti zmenia technické parametre počítača) tieto sumy vpíšeš na konci roka znovu do tejto karty. Ak ti presiahnu 30 tis, nedávaš ich celé do nákladov ale cez ročné odpisy....tie potom do karty tiez vyznačíš ako "odpisový plán"... a o tom si daj vyhľadať na Porade
unidat
06.02.08,09:19
Tie karty sa dajú kúpiť ako tlačivá?
Malo by tam byť zaradené všetko, čo som doteraz kúpil aj z príspevku
( do 30.000.-Sk s DPH).
unidat
06.02.08,09:22
Ešte malý dotaz k preradeniu: sú tam potrebné aj nejaké doklady o nákupe?
Pri PC spred 3 rokov ( skladačka od kamoša) ich má dávno stratené.
KvetkaK
06.02.08,09:25
Tie karty sa dajú kúpiť ako tlačivá?
Malo by tam byť zaradené všetko, čo som doteraz kúpil aj z príspevku
( do 30.000.-Sk s DPH).
Áno tie karty sa dajú kúpiť. A do sumy 30.000Sk nemusíš vypisovať karty.Ide o krátkodobý majetok, stačí evidencia. ;)
dancika
06.02.08,09:29
Vypíšeš kartu DHM v nulovej hodnote s poznámkou, že preraďuješ PC z osobného vlastníctva do majetku firmy...

Musi byt PC DHM, aj ked ma hodnotu do 30000?
KvetkaK
06.02.08,09:30
Musi byt PC DHM, aj ked ma hodnotu do 30000?
Nemusí.
Helta
06.02.08,12:46
otvoríš si Word, ako hlavičku napíšeš "KARTA DHM"

Poradové číslo: 001

Názov DHM: počítač ......

Dátum zaradenia do používania: 10.1 2008

Vstupná cena: 0 Sk (preradený z osobného vlastníctva do podnikania)

vytlačíš na konci roka, založíš do účtovníctva


Počas roka ti vzniknú náklady na renováciu = techn. zhodnotenie počítača, (ak sa ti zmenia technické parametre počítača) tieto sumy vpíšeš na konci roka znovu do tejto karty. Ak ti presiahnu 30 tis, nedávaš ich celé do nákladov ale cez ročné odpisy....tie potom do karty tiez vyznačíš ako "odpisový plán"... a o tom si daj vyhľadať na Porade
Ďakujem! A to všetko je potrebné aj v jednoduchom účtovníctve, tak?
Tanče
06.02.08,13:59
Ďakujem! A to všetko je potrebné aj v jednoduchom účtovníctve, tak?

Ak ho zaraduješ ako DHM tak aj v JU .
Postupy účtovania v JU:
§ 6
Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov

(1) V knihách dlhodobého majetku sa účtuje dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok podľa jednotlivých vecí, súborov vecí a práv vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním. Obdobne sa účtuje aj dlhodobý majetok obstaraný vlastnou činnosťou. V knihách dlhodobého majetku sa uvádza aj zľava z ceny, ak je poskytnutá pred zaradením dlhodobého majetku do používania.

(2) V knihách dlhodobého majetku sa účtuje dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý dodávateľským spôsobom, vlastnou činnosťou, bezodplatne, majetok preradený z osobného užívania do podnikania a podobne.

(3) V knihách dlhodobého majetku sa účtuje aj dlhodobý hmotný majetok obstaraný na účely jeho predaja, na ktorom sa bude vykonávať technické zhodnotenie. V knihách dlhodobého majetku sa účtuje aj toto technické zhodnotenie.

(4) V knihách dlhodobého majetku sa účtuje aj dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok novo zistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený.

(5) V knihách dlhodobého majetku sa účtuje vyradenie dlhodobého majetku napríklad predajom, likvidáciou, darovaním, vkladom do obchodnej spoločnosti alebo družstva, v dôsledku škody alebo manka, preradením z podnikania do osobného užívania.

(6) V knihách dlhodobého majetku sa uvádza
a) názov alebo popis dlhodobého majetku, prípadne jeho číselné označenie,
b) dátum obstarania a dátum uvedenia do používania,
c) ocenenie podľa § 25 zákona, odpisový plán účtovných odpisov, ktorý obsahuje sadzbu odpisov, odpisy a účtovnú zostatkovú cenu,
d) vstupná cena podľa osobitného predpisu8), odpisový plán daňových odpisov ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu daňových odpisov, daňové odpisy, zostatkovú hodnotu podľa osobitného predpisu4),
e) dátum a spôsob vyradenia.
trainee
06.02.08,14:53
ak si uplatnujem pausalne vydavky, cize ziadne uctovnictvo, mal by som si tiez viest taketo karty, ked hodnota presiahne 30 000? ked sme uz pri pocitacoch, zaratava sa tam aj software?
Tanče
09.02.08,13:25
ak si uplatnujem pausalne vydavky, cize ziadne uctovnictvo, mal by som si tiez viest taketo karty, ked hodnota presiahne 30 000? ked sme uz pri pocitacoch, zaratava sa tam aj software?

ak si si istá (ý), že budeš paušalizovať po celú dobu ktorú by si HIM odpisovala tak účtovníctvo viesť nemusíš. (teda ani odpisy) Ak by si prechádzala na riadne účto, mohla by si si douplatňovať odpisy.
Softwér - je samostatný HIM Nehm. Inv. majetok....ak je obstaraný ako samostatný (nie ako súčasť hardweru) alebo vlastnou činnosťou.
Evanka
09.02.08,14:25
Softwér - je samostatný HIM ....ak je obstaraný ako samostatný (nie ako súčasť hardweru) alebo vlastnou činnosťou.
Tanče, ja by som povedala, že softvér je nehmotný investičný majetok.
Tanče
09.02.08,14:28
Tanče, ja by som povedala, že softvér je nehmotný investičný majetok.

ďakujem! opravila som v texte. a pripájam zo ZDP:
§22
(7) Nehmotným majetkom na účely tohto zákona sú práva priemyselného vlastníctva, 110) autorské práva111) alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti, ktorých vstupná cena je vyššia ako 50 000 Sk a majú prevádzkovo-technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok a sú obstarané odplatne alebo vytvorené vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s nimi, aktivované náklady na vývoj, zriaďovacie výdavky vyššie ako 50 000 Sk a technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk.

k predošlej otázke doplním ešte z§22 ods. 9) ZDP, ktorý chápem tak ako som uviedla nižšie, s tým, že ak nakúpim HIM počas uplatnovania 40% výdavkov vediem odpisy len evidenčne a ak prejdem na riadne výdavky tak akoby som pokračovala v odpisovaní (lehotu odpisovania nepredlžujem). UVAŽUJEM SPRÁVNE?

(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
Helta
11.02.08,07:10
Ak si teda vyrobim soft, napr. e-shop, uctujem ho v knihe nehm. inv. majetku? Ako odhadnem jeho cenu? Ak by bola cena nad 30 000, mozem ho odpisovat?