M-Tinka
06.02.08,09:08
Ahojte
Pomôžete mi niekto?
Neviem aký je rozdiel medzi skráteným pracovným pomerom a polovičným úväzkom.
Budem zamestnaná na 3 dni v týždni spolu na 24 hodín.
A tiež neviem čo vyplýva z týchto zmlúv, platím potom aj odvody ? Ďakujem
jankasm
06.02.08,08:53
Ahojte
Pomôžete mi niekto?
Neviem aký je rozdiel medzi skráteným pracovným pomerom a polovičným úväzkom.
Budem zamestnaná na 3 dni v týždni spolu na 24 hodín.
A tiež neviem čo vyplýva z týchto zmlúv, platím potom aj odvody ? Ďakujem

Polovičný úväzok je polovica z plného pracovného času, čiže 20 hod týždenne.
Skrátený úväzok je vlastne každý úväzok, ktorý trvá kratšie ako 40 hod do týždňa /napr. 30 hod, nie je to polovica, ale je to menej ako plný úväzok/.
Je to úplne normálny pracovný pomer a odvody idú ako pri každom inom pracovnom pomere na plný úväzok. ;)
M-Tinka
06.02.08,09:42
Ďakujem
M-Tinka
06.02.08,09:48
Reálna situácia je taká že na skrátený úväzok zarobím 5000,-......čo všetko musím z tejto mzdy odviesť a koľko percent....oplatí sa mi vôbec pracovať potom na skrátený úväzok? Existuje aj iná forma zmluvy ,ale tak aby som molha odpracovať 24 hodín týždene lebo dohoda o pracovnej činnosti to neumožňuje
STRELEC
06.02.08,09:53
Reálna situácia je taká že na skrátený úväzok zarobím 5000,-......čo všetko musím z tejto mzdy odviesť a koľko percent....oplatí sa mi vôbec pracovať potom na skrátený úväzok? Existuje aj iná forma zmluvy ,ale tak aby som molha odpracovať 24 hodín týždene lebo dohoda o pracovnej činnosti to neumožňuje
V téme som mal príspevok a nejako ho tu niet ?!

Na Tvoju výšku úväzku je potrebné uzavrieť pracovnú zmluvu, pokiaľ má ísť o vzťah v rámci Zákonníka práce.
Ak podpíšeš vyhlásenie ku zdaneniu, tak budeš poberať daňovú úľavu a Tvoj príjem nebude znižovaný o zrážku preddavkov na daň z príjmu. Odvody do fondov sa Ti ale zrazia - je to 13,4% z hrubej mzdy (soc. poisťovňa a zdrav. poisťovňa spolu , ak nie si s invaliditou).

Ešte doplním: z uvádzaného čiastočného úväzku budeš mať nároky ako z riadneho pracovného pomeru a to vrátane stravných lístkov.
M-Tinka
06.02.08,10:08
A pokiaľ mám ešte jednu prácu ale na dohodu o pracovnej činnosti a tam mi zamestnávateľ platí úrazové a garančné a podpísala som mu aj vyhlásenie o nezdaniteľnej čiastke...to znamená že pri druhom zamestnávateľovi platím aj daň? a úrazové a garančné nie ale bo aj to....respektíve môžem pracovať ešte aj na inú zmluvu tak aby som neodvádzala do fondov? asi príliš komplikovaná otázka ale dúfam že sa to dá pochopiť :)
liba2
06.02.08,10:16
A pokiaľ mám ešte jednu prácu ale na dohodu o pracovnej činnosti a tam mi zamestnávateľ platí úrazové a garančné a podpísala som mu aj vyhlásenie o nezdaniteľnej čiastke...to znamená že pri druhom zamestnávateľovi platím aj daň? ÁNO, vyhlásenie môžeš urobiť len u 1 zamestnávateľa.

a úrazové a garančné nie ale bo aj to.... ÁNO, to sa platí z každej dohody aj z pracovnej zmluvy.

respektíve môžem pracovať ešte aj na inú zmluvu tak aby som neodvádzala do fondov? :confused:
asi príliš komplikovaná otázka ale dúfam že sa to dá pochopiť :)
avšak poistné neplatíš ty, ale tvoj zamestnávateľ.
Doplňujem: poistné z Dohody o prac. činnosti, alebo DVP. Z pracovnej zmluvy platíš aj poistné.
bendo
06.02.08,10:22
Ešte doplním: z uvádzaného čiastočného úväzku budeš mať nároky ako z riadneho pracovného pomeru a to vrátane stravných lístkov.

Trošku sa zamiešam do témy aj ja...

Platí to aj vtedy, ak bude úväzok na 2 hod. denne?
Ako by sa potom počítala nárok na dovolenku, príp. na stravné lístky?
(keď nie sú splnené podmienky pre dovolenku - odpracovaná prevažná časť smeny, resp. odpracované 4 hod. na stravný lístok)
STRELEC
06.02.08,10:31
Trošku sa zamiešam do témy aj ja...

Platí to aj vtedy, ak bude úväzok na 2 hod. denne?
Ako by sa potom počítala nárok na dovolenku, príp. na stravné lístky?
(keď nie sú splnené podmienky pre dovolenku - odpracovaná prevažná časť smeny, resp. odpracované 4 hod. na stravný lístok)
Počet dní dovolenky = aj pri skrátenom úväzku rovnaký. Len počet hodín "na dovolenke" je nižší.
Stravné lístky - tam je podmienka ZP, aby bol prac . úväzok vyšší ako 50% normálnej pracovnej doby.

Pri prípadnej PN náhrada príjmu počas PN a nemocenská zodpovedá výške úväzku., čo je logické.
bendo
06.02.08,10:39
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
M-Tinka
06.02.08,10:42
Ako potom vypočítam svoju dovolenku ak pracujem 3 dni v týždni po 8 hodín....??? A ako je to pri úhrade zdravotného poistenia..zaplatí mi zamestnávateľ všetko alebo len pomernú časť keď pracujem na skrátený úväzok? ĎAkujem
STRELEC
06.02.08,10:47
Ako potom vypočítam svoju dovolenku ak pracujem 3 dni v týždni po 8 hodín....??? A ako je to pri úhrade zdravotného poistenia..zaplatí mi zamestnávateľ všetko alebo len pomernú časť keď pracujem na skrátený úväzok? ĎAkujem
Dovolenka:
Nárok máš 4 týždne (+ prípadne ďalší týždeň). Pri 3-dňovom týždni máš týždeň dovolenky, pri 5-dňovom pracovnom týždni máš tiež týždeň dovolenky.
Zdravotné poistenie.
Z Tvojej mzdy Ti bude zamestnávateľ zrážať a odvádzať 4% do príslušnej zdrav. poisťovne (ak nie si invalid, vtedy 2%).
Výška odvodov závisí od hrubej mzdy v tom-ktorom mesiaci.
Čo keď budeš mať popri základnej mzde aj nejaké odmeny a pod.? Vtedy Ti vzrastie aj základňa pre výpočet odvodov.
M-Tinka
06.02.08,10:47
už som to písala ale nikde môj príspeok nevidím tak ešte raz....ako je to s platením zdravotného poistenia? ak som na skrátenom pracovnom úväzku zaplatí mi zamestnávateľ iba pomernú časť alebo celú sumu? a ako je to s dovolenkou..ak pracujem 3 dni v týždni po 8 hodín? koľko dní mám nárok na dovolenku? Ďakujem
M-Tinka
06.02.08,10:48
ĎAkujem
M-Tinka
06.02.08,10:51
Zistila som že keď zarobím 5000 a odvediem daň + odvody ostane mi 3380 :( paráda....
bendo
06.02.08,10:58
Máme jedného dôchodcu - predčasný SD, ktorý chce ukončiť u nás PP (aby nemusel platiť vysoké dane), ale ešte nejaký čas by chcel chodiť na výpomoc. Neviem, čo bude výhodnejšie - skrátený pracovný úväzok alebo dohoda o pracovnej činnosti?
Dôchodok má vyšší ako 8.000,-Sk.
STRELEC
06.02.08,11:46
Máme jedného dôchodcu - predčasný SD, ktorý chce ukončiť u nás PP (aby nemusel platiť vysoké dane), ale ešte nejaký čas by chcel chodiť na výpomoc. Neviem, čo bude výhodnejšie - skrátený pracovný úväzok alebo dohoda o pracovnej činnosti?
Dôchodok má vyšší ako 8.000,-Sk.
Predpokladajme, že hovoríme o dôchodcovi, ktorý bol dôchodcom 01.01.2008 a teda nemá nárok na nezdaniteľnú časť ZD (teraz = 8.208.-Sk/mes).
Pokiaľ sa jedná o práce nie pravidelné, ale skôr sporadické, tak potom by som navrhol uzavrieť DVP, ak pravidelnejšie tak DoPČ. Výhodnejšie je uzatvorenie dohody ako pracovný úväzok.
Napriek tomu, že sa už tohto roku zdaňuje daňou z motorových vozidiel aj použitie motorového vozidla u zamestnanca (PZ, DVP, DoPČ,DoBPŠ) je možno výhodné , pokiaľ vozidlo pre Vašu firmu používa (?) preplácať mu toto používanie vozidla a aj stravné. Zaplatí sa sice DMV, ale zas nebude táto úhrada zaťažená DP a odvodami.
jankasm
06.02.08,12:32
Zistila som že keď zarobím 5000 a odvediem daň + odvody ostane mi 3380 :( paráda....

A aký máš príjem v tom druhom zamestnaní? Myslím, že si písala, že tam pracuješ na dohodu a máš tam podpísané aj vyhlásenie. Ale ak tam pracuješ rovnako na nejaký skrátený úväzok a dostávaš mzdu nižšiu, ako je odpočítateľná položka /na rok 2008 je to 8208,- mesačne/, tak sa Ti pri vysporiadaní za rok ešte nejaká odvedená daň z tohto pracovného pomeru vráti. :cool::)
M-Tinka
08.02.08,09:47
V tom druhom cca 3500... takže podľa tohto sa mi vráti nie, ďakujem
M-Tinka
08.02.08,09:48
zabudla som dodať že to je na dohodu o pracovnej činnosti