hanjel
06.02.08,10:29
Ahojte poraďáci, v minulom roku moja mama predala byt v osobnom vlastníctve svojej vnučke - nakoľko vnučka si brala úver tak bola vyhotovená oficiálne darovacia zmluva, aby sa ten úver vybavil rýchlejšie a vlastne len na základe vzájomnej písomnej dohody vnučka zaplatila mojej mame určitú čiastku za predaj bytu. Mama teraz zomrela, ale ide mi o upresnenie a potvrdenie či mám podať daňové priznanie za ňu za príjem čiastky z predaja - táto bola stanovená len na základe vzájomnej písomnej dohody/. Mne sa zdá že nie keďže oficiálne jej byt darovala a predaj za určitú sum u bol len na základe vzájomnej dohody medzi mojou mamou a vnučkou. Čo sa týka dane z nehnutelnosti to si vybavila už sama vnučka - prihlásenie a zmenu na daňovom úrade.
Prosím poraďte. Ďakujem
Johanka
06.02.08,09:45
Nebudem sa vyjadrovať k oficiálnemu a neoficiálnemu ...
Opýtam sa to, čo je dôležité z pohľadu dane z príjmov - bol by príjem babičky za prípadný predaj bytu od dane oslobodený - vlastnila babička byt viac ako 5 rokov alebo mala v ňom trvalý pobyt viac ako 2 roky ? Ak áno, tak by splnila podmienku pre oslobodenie a takýto príjem by v DP vôbec neuvádzala ...
hanjel
06.02.08,10:41
áno bola vlastníkom viac ako 5 rokov a trvalý pobyt bol viac ako 2 roky takže by nemala platiť daň z príjmu a uvádzať ho v DP - ďakujem
Martina CF
07.02.08,11:14
Ahojte poradáci. Potrebujem spraviť daňové priznanie. Situácia je nasledovná:
Súhrn príjmov zo závislej činnosti od všetkých zamestnávateľov je cca. 120 000, úhrn povinného poistného cca. 16 000 Sk. Príjem z prenájmu nehnuteľností predstavuje 48 000, ale tu si môžem uplatniť päťnásobok sumy životného minima, teda 24 900. Tzn. že v VI.ODDIELI DP typu B do riadku 10 stĺpca Príjmy dám 23 100, uplatním si paušálne výdavky, teda 19 200 a do riadku 10 stĺpca výdavky dám sumu 9 240.
Ale mám problém s týmto. Zamestnanec predal byt za cca. 50 000 Sk. Nevlastnil ho 5 rokov, ani tam nemal trvalý pobyt 2 roky. Čo s tým? Čo uviesť do VIII.ODDIELU daňového priznania?
Za pomoc Vám veľmi pekne ďakujem :)
Zoltán Kovács
07.02.08,11:16
Ahojte poradáci. Potrebujem spraviť daňové priznanie. Situácia je nasledovná:
Súhrn príjmov zo závislej činnosti od všetkých zamestnávateľov je cca. 120 000, úhrn povinného poistného cca. 16 000 Sk. Príjem z prenájmu nehnuteľností predstavuje 48 000, ale tu si môžem uplatniť päťnásobok sumy životného minima, teda 24 900. Tzn. že v VI.ODDIELI DP typu B do riadku 10 stĺpca Príjmy dám 23 100, uplatním si paušálne výdavky, teda 19 200 a do riadku 10 stĺpca výdavky dám sumu 9 240.
Ale mám problém s týmto. Zamestnanec predal byt za cca. 50 000 Sk. Nevlastnil ho 5 rokov, ani tam nemal trvalý pobyt 2 roky. Čo s tým? Čo uviesť do VIII.ODDIELU daňového priznania?
Za pomoc Vám veľmi pekne ďakujem :)

Tých 50.000 tisíc je zrejme preklep. Pri predaji nehnuteľnosti môže predávajúci uplatniť kúpnu cenu predávanej nehnuteľnosti ak nesplňa podmienky oslobodenia od dane.
Martina CF
07.02.08,11:17
Tých 50.000 tisíc je zrejme preklep. Pri predaji nehnuteľnosti môže predávajúci uplatniť kúpnu cenu predávanej nehnuteľnosti ak nesplňa podmienky oslobodenia od dane.
Preklep to nie je, v tom predaji bolo totizto viac vlastníkov, tak preto len taká malá sumička :)
Ak to teda dobre chápem do príjmov pôjde tých 50 000 a do výdavkov kúpna cena?
Martina CF
11.02.08,08:09
Preklep to nie je, v tom predaji bolo totizto viac vlastníkov, tak preto len taká malá sumička :)
Ak to teda dobre chápem do príjmov pôjde tých 50 000 a do výdavkov kúpna cena?
Pomôže mi s tým niekto?
Johanka
11.02.08,08:23
Do výdavkov pôjde kúpna cena, ale s prihliadnutím na § 8 ods.2 Zákona o dani z príjmov
2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

tzn., že pri tomto druhu príjmov nie je možné dosiahnuť stratu ;).