gallows
06.02.08,10:02
Mám za sebou 1. rok ako SZČO - uff ... JU ako tak za rok 2007 vedené v ALFE s pomocou rád a skúseností práve od mnohých vás ... nikde som však nenašiel jednoznačne povedané, či ku knihe jázd musí byť pre potreby prípadnej daňovej kontroly ku každej jazde vystavený aj cestovný príkaz, alebo stačí len stručný účel cesty v KJ (súkromné vozidlo na služobné účely) ... vopred ďakujem za ochotu, prajem pekný deň :)
Johanka
06.02.08,09:08
Čo chceš prikazovať sám sebe ?
Ak používaš vlastné MV na pracovné cesty súvisiace s podnikaním robíš vyúčtovanie pracovnej cesty, s výpočtom náhrady a spotrebované PHL, základnej náhrady, stravného, pri zahraničnej pracovnej ceste vreckového ...
a uvedením účelu cesty (kto by si po rokoch spomenul ? :)).
gallows
06.02.08,09:14
Čo chceš prikazovať sám sebe ?
Ak používaš vlastné MV na pracovné cesty súvisiace s podnikaním robíš vyúčtovanie pracovnej cesty, s výpočtom náhrady a spotrebované PHL, základnej náhrady, stravného, pri zahraničnej pracovnej ceste vreckového ...
a uvedením účelu cesty (kto by si po rokoch spomenul ? :)).
ja len že v účtovnom programe je možnosť importu z KJ do CP, tak či náhodou sa nemusím ráno s prísnym pohľadom vyhnať z postele ... :o)) ... ďakujem Johanka, ten účel cesty bolo dlhé vymýšľanie aj za posledný rok ... :o)
AlkaS
25.02.09,19:34
Ahojte mám takého SZČO, ktorý cestuje ešte s jedným kolegom na zahraničné cesty vykonávať montáž v ČR. Idú kolegovým vozidlom, takže tento si sám sebe chce dávať preplácať len stravné + ubytovanie. Robím to cez cestovný príkaz + bločky, ktoré mi donesie za ubytovanie. Diety sú teda vyplácané v CZK, môžem tieto vyúčtovania , prepočítať kurzom v deň vyúčtovania pracovnej cesty a dať do nákladov v SKK. A ako je to so zaokrúhlovaním napr. 3360 CZK * 1,296 kurz= 4354,56 Sk zaokrúhlim matematicky na 4355,- Sk alebo na 4354,50 Sk . Ďakujem
AlkaS
26.02.09,06:29
Ahojte mám takého SZČO, ktorý cestuje ešte s jedným kolegom na zahraničné cesty vykonávať montáž v ČR. Idú kolegovým vozidlom, takže tento si sám sebe chce dávať preplácať len stravné + ubytovanie. Robím to cez cestovný príkaz + bločky, ktoré mi donesie za ubytovanie. Diety sú teda vyplácané v CZK, môžem tieto vyúčtovania , prepočítať kurzom v deň vyúčtovania pracovnej cesty a dať do nákladov v SKK. A ako je to so zaokrúhlovaním napr. 3360 CZK * 1,296 kurz= 4354,56 Sk zaokrúhlim matematicky na 4355,- Sk alebo na 4354,50 Sk . Ďakujem

prosím, prosím, prosím....
Chobot
26.02.09,14:55
Ahojte mám takého SZČO, ktorý cestuje ešte s jedným kolegom na zahraničné cesty vykonávať montáž v ČR. Idú kolegovým vozidlom, takže tento si sám sebe chce dávať preplácať len stravné + ubytovanie. Robím to cez cestovný príkaz + bločky, ktoré mi donesie za ubytovanie. Diety sú teda vyplácané v CZK, môžem tieto vyúčtovania , prepočítať kurzom v deň vyúčtovania pracovnej cesty a dať do nákladov v SKK. A ako je to so zaokrúhlovaním napr. 3360 CZK * 1,296 kurz= 4354,56 Sk zaokrúhlim matematicky na 4355,- Sk alebo na 4354,50 Sk . Ďakujem

Neviem, či si si všimla, ale od 1.1.2009 už máme menu EURO, nie SKK. A všetky pravidlá zaokrúhľovania sú uvedené v zákone o CN - úplné znenie so zapracovaním všetkých novelizovaných článkov vyšlo pod číslom 40/2009, takže si to tam môžeš pozrieť.

Inak, ak cestuje s kolegovým autom, tak nemá síce nárok na náhradu PHM, ale má nárok na náhradu stravného a vreckové + náklady na ubytovanie. Takže môžeš to dať do nákladov. A ten prepočet - treba urobiť na EUR.
AlkaS
26.02.09,21:04
Neviem, či si si všimla, ale od 1.1.2009 už máme menu EURO, nie SKK. A všetky pravidlá zaokrúhľovania sú uvedené v zákone o CN - úplné znenie so zapracovaním všetkých novelizovaných článkov vyšlo pod číslom 40/2009, takže si to tam môžeš pozrieť.

Inak, ak cestuje s kolegovým autom, tak nemá síce nárok na náhradu PHM, ale má nárok na náhradu stravného a vreckové + náklady na ubytovanie. Takže môžeš to dať do nákladov. A ten prepočet - treba urobiť na EUR.

Ďakujem za odpoveď, tieto veci sa týkajú ešte starého roku 2008, takže účtujem ešte v SKK. Viem, že má nárok na to stravné + vreckové + ubytovanie. Išlo mi o to zaokrúhlenie?
Chobot
27.02.09,09:01
Ďakujem za odpoveď, tieto veci sa týkajú ešte starého roku 2008, takže účtujem ešte v SKK. Viem, že má nárok na to stravné + vreckové + ubytovanie. Išlo mi o to zaokrúhlenie?

Tak to zaokrúhlenie si musíš pozrieť v starom znení zákona.

Ak sa ti to ale nechce hľadať tak v zmysle zákona môžeš prepočítaný nárok ponechať nezaokrúhlený podľa § 36 ods. 7:

(7) Pri vyúčtovaní zahraničnej pracovnej cesty sa celkový nárok zamestnanca v cudzej mene v prípade potreby zaokrúhľuje na celú jednotku platidla (bankovky alebo mince) bežne prijímaného alebo vydávaného bankami alebo pobočkami zahraničných bánk.20) To neplatí, ak sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú na vrátení alebo poskytnutí sumy vyúčtovaného preddavku alebo jej časti v slovenskej mene.

alebo využiješ možnosť podľa § 8 :

(2) Sumy stravného sa zaokrúhľujú na celé koruny nahor. Sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel sa zaokrúhľujú na desiatky halierov nahor.