shaarka
06.02.08,10:04
Dobrý deň, pátram na internete po informáciach a zákonoch, ktoré by som mohla povedať (ukázať) predavačke.
Dostala som prsteň (oceľ so zirkónovým očkom), ktorý po týždni pod očkom trošku praskol. Reklamovala som ho. Predajca reklamáciu vzal, odoslal a vybavil kladne - prsteň mi vymenili. Bohužiaľ za väčší. Takže som si ho ani neprevzala a začala sa ďalšia reklamácia. Keď som si poň prišla (vymenený za menší), tak som ho vyskúšala a prevzala. Po pár dňoch som zistila, že sa mi točí očko a ten kalíštek, v ktorom je očko umiestnené, zachytáva všetko oblečenie a ja nerobím nič iné, len ho čistím od nitiek a vlákien. Asi po dvoch týžňoch som sa rozhodla, že pôjdem prsteň reklamovať znovu (dosť nerada), ale predavačka ma prekvapila vetou "Toto nie je vada, prsteň Vám nezoberiem." Bola som samozrejme nespokojná, ale predavačka nepoľavila a tak som odišla aj s prsteňom. Konala predavačka správne?
Naozaj to nie je vada, keď sa očko otáča? Mám právo reklamovať prsteň, keď mi zacjytáva oblečenie? (Dá sa na ňom aj porezať). Je mi to veľmi ľúto, ale ten úplne prvý prsteň tkaniny nezachytával a a ani sa mu netočilo očko.
Ako mám predavačku donútiť, nech mi prsteň vezme a pošle ho na reklamáciu výrobcovi?
Bionda
06.02.08,15:08
V zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa máš právo domáhať sa reklamácie a posúdenia tovaru, ktorý si si zakúpila, odmietnuť ťa nemôžu.
VladoaKatka
06.02.08,15:13
V zmysle zákona ide o novú reklamáciu a prsteň musí zobrať, ako keby ešte nebola reklamovaná. Je to nový kus, ani nemôžu namietať, že je to ten pôvodný.
shaarka
07.02.08,05:55
Ďakujem za podporu, pôjdem tam, ale povedzete mi: ako ju mám donútiť, nech fyzicky preberie odo mňa záručný a prsteň? Minule som sa snažila, ale jediným riešením by bolo vtisnúť jej prsteň do ruky a potrebné papiere si vypísať sama.
Skrátka ona stála za pultom a ani sa nepohla, len krútila hlavou, že mi ho nevezme, že to vada nie je.
Mám ju potrašiť iba tou jednou vetou - zákonom o ochrane spotrebiteľa?
Gabi03
07.02.08,06:09
Ak ti nevyjde v ústrety podľa zákona ona, určite má nadriadeného, prípadne majiteľa predajne. Ak by to bola náhodou ona, tak by som si vypýtala údaje (tel. číslo) výrobcu a skontaktovala sa s ním, samozrejme by som nezabudla vyzdvihnúť negatívnu skúsenosť s predajcom. Ak je výrobca múdry, dáva si pozor na takýchto predajcov.
VladoaKatka
07.02.08,06:14
Ak ti nevyjde v ústrety podľa zákona ona, určite má nadriadeného, prípadne majiteľa predajne. Ak by to bola náhodou ona, tak by som si vypýtala údaje (tel. číslo) výrobcu a skontaktovala sa s ním, samozrejme by som nezabudla vyzdvihnúť negatívnu skúsenosť s predajcom. Ak je výrobca múdry, dáva si pozor na takýchto predajcov.

Trochu by som oponovala, ak dovolíš.
Každá minca má dve strany - aj toto. Ten obchodník by si mal dať pozor na dodávateľa, či mu dodáva kvalitný tovar, aby sa vyhol reklamáciam a negatívnej reklame zo strany zákazníkov.
Gabi03
07.02.08,06:19
Trochu by som oponovala, ak dovolíš.
Každá minca má dve strany - aj toto. Ten obchodník by si mal dať pozor na dodávateľa, či mu dodáva kvalitný tovar, aby sa vyhol reklamáciam a negatívnej reklame zo strany zákazníkov.

Súhlas, ale tu z príspevkov zadávateľky je jednoznačné (aspoň pre mňa), že predávačka si nechce plniť svoju zákonnú povinnosť, ako keby "z trucu". A ja som reagovala práve na toto. ;)
VladoaKatka
07.02.08,06:34
Vieš, zadávateľka už nevie ako reagoval výrobca " to zase otravujete Vy", aj takto to mohlo byť a potom je tá reakcia tej predavačky asi aj pochopiteľná.

Zákazníci veľmi často a veľmi rád robia cirkus v predajniach, niekedy sú tam naozaj len zamestnanci a nie majiteľ, a podľa teraz platného zákona ten ochodník stratí:
- ak uzná reklamáciu alebo dá spraviť posudok na reklamáciu - stratí finančne
musí zaplatiť aj posudok a v 99% prípadok aj uznať reklamáciu
- ak neuzná reklamáciu - stratí morálne a nakoniec aj finančne, lebo ten zákazník si dá spraviť posudok a nakoniec musí uznať reklamáciu a stejne zaplatí všetko ten obchodník.

Takáto je prax a nahráva niekedy aj špekulantom, ale to už je o inom.
shaarka
07.02.08,09:54
Dakujem,
skusim, pisala som aj na SOI a odpisali mi, ze mam uplatnit pisomnu reklamaciu. Co to je a co to obnasa, neviem, ale uviedli aj telef. cislo na SOI, takze tam asi zavolam a budem sa este informovat.

Hlavne som chcela predavaku odzbrojit nejakym zakonom, vetou, chcela som byt "pravne" pripravena a neodist, kym mi ten prsten nevezme a neposle ho na reklamaciu.

Zacinam sa ale obavat, ze ked predajca tvrdi, ze to vada nie je, tak... nie je. :))
VladoaKatka
07.02.08,10:29
Katka 30
08.02.08,07:13
spolupracovníčka si vo vianočnej akcii zobrala paušál aj s telefónom,po troch týždňoch jej prestali fungovať tlačítka,telefón jej "zamŕzal",bola ho reklamovať,po týždni jej ho vrátili aj s papierikom,že telefón je vraj zatečený neznámou tekutinou a reklamáciu neuznali.S týmto tvrdením nesúhlasí.Ako má postupovať ďalej?
Oliwa
11.04.13,05:21
K tomu ti veľmi ťažko niečo povedať. Bohužiaľ netrebalo až tak šetriť - zlaté diamantové snubné prstene (http://www.luxusnysperk.sk/zasnubne-prstene.html) (s diamantom ! -malým ale predsa diamtn a nie zirkón) sa dajú kúpiť už od 100 EUR. To si povedzme pravdu nie je až tak veľa. Aby si si nemyslela, že klamem - tu si pozri ponuku obchodu kde som kupoval ja - lacné zlaté zásnubné prstene (http://www.luxusnysperk.sk/obchod/prstene.html?orderby=product_price) Najrozumnejšie by bolo keby tvoj snúbenec sa k tomu postavil ako chlap - a kúpil ti aspoň takýto snubný prsteň - http://www.luxusnysperk.sk/obchod/prstene/zlaty-diamantovy-prsten-70.html
Jozef, tentokrát sa Ti podarilo oživiť nie 2 ale až 5 rokov starú tému :D, čo je podľa mňa nominácia na rekord :) /a všetky, ktoré si "vzkriesil" sú o šperkoch/... Ty si klenotník, predavač šperkov alebo len nováčik na porade? Za päť rokov sa zadávateľka mohla zasnúbiť, ale aj vydať či nebodaj rozviesť :rolleyes:... Skôr ako zareaguješ, nezaškodí pozrieť si dátum posledného príspevku. ;)