aťka šebová
06.02.08,10:18
Dobrý deň prajem všetkým a prosím skúsených o pomoc.
SZČO kúpil v 2/2007 os. automobil zaradil ho do obch.majetku , auto používal aj na súkromné jazdy, viedol si knihu jázd/80-90% jázd sú služobné /spotreba PHM mi je jasná.
Pomôžte prosím :
- OC auta je 90.000,-Sk - môže si uplatniť odpis z celej OC auta ?
- zákonné poistenie a daň z MV - môže účtovať celú sumu ako VOZD ?
Alebo môže dať do VOZD len 80% ,ako je spotreba PHM ?
A ešte priemerná spotreba PHM v nových TP nie je uvedená , ako ju zistím ? /zo starého TP pred prepisom auta som ju neodpísala a teraz mám problém /. Ďakujem
ekopo
06.02.08,17:39
K odpisu auta citujem § 24 zákona o dani z príjmov: ods. (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
Čo sa týka dani z MV resp. zákonného poistenia, tam by som nedal do VOZD plnú sumu.
Anja111
06.02.08,17:47
Dobrý deň prajem všetkým a prosím skúsených o pomoc.
SZČO kúpil v 2/2007 os. automobil zaradil ho do obch.majetku , auto používal aj na súkromné jazdy, viedol si knihu jázd/80-90% jázd sú služobné /spotreba PHM mi je jasná.
Pomôžte prosím :
- OC auta je 90.000,-Sk - môže si uplatniť odpis z celej OC auta ?
- zákonné poistenie a daň z MV - môže účtovať celú sumu ako VOZD ?
Alebo môže dať do VOZD len 80% ,ako je spotreba PHM ?
A ešte priemerná spotreba PHM v nových TP nie je uvedená , ako ju zistím ? /zo starého TP pred prepisom auta som ju neodpísala a teraz mám problém /. Ďakujem


K odpisu auta citujem § 24 zákona o dani z príjmov: ods. (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
Čo sa týka dani z MV resp. zákonného poistenia, tam by som dal do VOZD plnú sumu.

S odpismi súhlasím. Aj daň z MV sa uplatní celá. Ale zákonné poistenie a všetky ostatné výdavky na opravy a údržbu krátim. V tomto prípade by som dala do VOZD iba tých 80 %...
ekopo
06.02.08,18:04
Anja111 súhlasím, ale delil by som percentuálne všetky náklady vynaložené v súvislosti s autom, t.j. aj daň z MV. Pri percentuálnom uplatnení by som vychádzal z evidencie jázd a následne podľa toho v rámci uzávierkových operácii by som znížil na zodpovedajúcu hodnotu všetky výdavky účtované na auto. A to chce podrobnú evidenciu výdavkov v priebehu roka.
Anja111
06.02.08,18:07
Anja111 súhlasím, ale delil by som percentuálne všetky náklady vynaložené v súvislosti s autom, t.j. aj daň z MV. Pri percentuálnom uplatnení by som vychádzal z evidencie jázd a následne podľa toho v rámci uzávierkových operácii by som znížil na zodpovedajúcu hodnotu všetky výdavky účtované na auto. A to chce podrobnú evidenciu výdavkov v priebehu roka.
Prečo aj daň z MV? Veď tá sa platí iba v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, (t.j. keď sa auto využíva na podnikanie)...
ekopo
06.02.08,18:09
Prečo aj daň z MV? Veď tá sa platí iba v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, (t.j. keď sa auto využíva na podnikanie)...
ale aj na súkromné účely.....
jamis
06.02.08,18:10
Daň z MV by som dala v plnej výške.
Anja111
06.02.08,18:11
S ostatným súhlasím. Vediem podrobnú evidenciu a skutočne krátim, okrem už spomínaného, aj havarijné poistenie, diaľničné poplatky,...
Anja111
06.02.08,18:12
ale aj na súkromné účely.....
... nerozumiem.
Zoltán Kovács
06.02.08,18:12
Prečo aj daň z MV? Veď tá sa platí iba v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, (t.j. keď sa auto využíva na podnikanie)...


ale aj na súkromné účely.....

Súhlasím s Anja111, veď aj v prípade auta nezaradeného do obch.majetku uplatňuješ plnú výšku dane z MV, a nekrátiš podľa jázd.
ekopo
06.02.08,18:13
hovoríme by som dala, by som nedal
skúsme nájsť oporu v zákone.
Zoltán Kovács
06.02.08,18:23
hovoríme by som dala, by som nedal
skúsme nájsť oporu v zákone.

ZoDP §19 ods.3 písm j).

A nevidím tam žiadne obmedzenie na uplatnenie v plnej výške.
ekopo
06.02.08,18:33
ZoDP §19 ods.3 písm j).

A nevidím tam žiadne obmedzenie na uplatnenie v plnej výške.
OK môže byť, § som čítal aj predtým, ale som som si povedal keď deliť, tak všetko. Myslím , že zadávateľka otázky môže byť spokojná s odpoveďami a s argumentami. Len nech sa ešte nepýta na výšku základnej nezdaniteľnej čiastky na rok 2007 :D
Zoltán Kovács
06.02.08,18:36
OK môže byť, § som čítal aj predtým, ale som som si povedal keď deliť, tak všetko. Myslím , že zadávateľka otázky môže byť spokojná s odpoveďami a s argumentami. Len nech sa ešte nepýta na výšku základnej nezdaniteľnej čiastky na rok 2007 :D

mimotemy Na to máme odpoveď: KSENP ;)
jamis
06.02.08,18:37
OK môže byť, § som čítal aj predtým, ale som som si povedal keď deliť, tak všetko. Myslím , že zadávateľka otázky môže byť spokojná s odpoveďami a s argumentami. Len nech sa ešte nepýta na výšku základnej nezdaniteľnej čiastky na rok 2007 :D


mimotemy Nezdaniteľná čiastka je 95.616,-- Sk pre rok 2007 podotýkam.


To pre istotu. :D:D:D
aťka šebová
07.02.08,05:47
Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede, mi začiatočníci by sme boli bez Vás profíkov stratení a som rada že Vás humor neopúšťa.
Milan7
07.02.08,09:47
Ekopo - súhlasím , v rámci uzávierkových operácií je potrebné percentuálne znížiť všetky náklady účtované na auto v PD v priebehu roka , okrem dane z MV. Ešte pri leasingu je to potrebné znížiť aj zo zaplatených finančných nákladov / úrokov / , DPH , poistného a odpisov auta.