chiarca
06.02.08,10:34
Ahojte milé poradáčky a poradáci. chcem sa opýtat ,že či niekto má skúsenosti s anjelskými trúbami. Pred dvoma rokmi som si i objednala zo starkla, ale neviem prečo vyhinuli mi. A preto že nie sú ani velmi lacné v kataógoch nechcem znova objednávat. Keby niekto mal a vedel by mi poslat vyhonky bola by som velmi rada. Chcela by som ich na balkone pestovat v obrovskom kontajneri. Velmi sa mi páčia. Dakujem vopred za rady.
beba13
06.02.08,11:24
Tiež som si objednala daturu od starkla živorila 3roky a potom uhynula. Ale naštastie som dostala od kamarátky mladé výhonky ružovej a žltej a odvtedy mi robia každé leto radosť no už pekných 8 rokov. škoda, že si nepísala na jeseň lebo čo som mala zakorenené odrezky tak som všetky rozdala, pretože to nemam kde všetko zazimovať.
rybanka
06.02.08,11:58
Tiež som si objednala od Starkla, ale žije dodnes, mám z nej veľký strom, pestujem to rôzne. Anjelskú trúbu - treba dať pred prvými mrazmi dovnútra, najlepšie niekde na chodbu, kde má veľa svetla a chladno, teplo z radiátorov neznáša. Moja mi kvitla na chladnej chodbe na Vianoce. Robím aj tak, že ju zrežem a dám ju do pivnice, kde držíme zemiaky, občas za zimu ju treba ale poliať, inak by bolo po nej, podľa potreby, aby nevyschla, nie však veľa, lebo tam nemá svetlo. Na jar vyberiem a zakopem von do zeme. Treba ju dosť hnojiť, inak rozkvitne až na jeseň. Občas ju napadajú škodcovia, vošky alebo také biele chrobáčiky, myslím že sa volajú štítničky, treba to postriekať postrekom zo záhradkárstva inak môže byť po nej. V lete veľa polievať a hnojiť, aby kvitla. Toť z mojej skúsenosti. Mala som rôzne farby, ale najviac sa mi osvedčila žltá. Teraz mám len takú, lebo je to potom problém prezimovať. Štiepky v lete, alebo na jeseň. Teraz je to problém.
Bionda
06.02.08,15:39
Ja si neviem pomôcť, ale mne ten durman nie je sympatický, ale mnohí čo mi vraveli a aj moji rodičia tak tvrdia, že od Starkla mali vždy akúkoľvek rastlinku veľmi vitálnu a naozaj im ešte nič neskapalo.
beba13
06.02.08,18:11
Teda neviem od starkla som mala velmi vela rastlin zostal mi len štedrec, drienka a lieska to je všetko ine rastliny mi vyhynuli, ale už som to tu pisala v inej téme. No už dlhšiu dobu od neho nič nekupujem, lebo som sa sklamala. Tie durmany sa po dobrom zazimovaní dožijú dosť, len potrebuju chlad, svetlo a občas poliať, aby nepreschli. Momentálne mám 6, 2 staršie a 4 minuloročné, dnes som ich prave pozerala ako sa im darí už začínajú nahadzovať listy, budem ich musieť asi preniesť do garáže asi už nebude taká zima, že by vyhynuli.
wagner
06.02.08,18:26
Tiež mám od Starkla durmany už asi 10 rokov. Kvitnú od jari až do neskorej jesene. Nedarí sa mi sem prilepiť fotky, lebo je to z mobilu. Ale ak by ich chcel niekto vidieť, viem tie fotky poslať cez skype. Boli nádherné. Koncom januára ich treba zostrihať, lebo kvitnú len na nových prírastkoch. Tiež ich treba hnojiť a polievať. Sú to vďačné kvety a na večer pekne voňajú. Odrezky môžem dať ale až v lete, lebo tie čo som zostrihala, som vyhodila. Mám šesť koreňov, tak som neplánovala sadiť viac.
Tarif
08.02.08,13:06
Ja ich tiež pestujem, mám biele,žlté a ružové. Na jar ich úplne zostrihám a odrezky dám do vody aby sa zakorenili. Najlepšie sa im darí, ked ich vysadím do záhradky. Potrebujú vela vody. Večer krásne vonajú.
vasulka
19.02.08,11:44
Ja tiež pestujem bielu a ružovú. Na jeseň ich zostrihnem o 1/3 a dám do pivnice.Pred výsadbou von do záhradky odstrihnem zaschnuté konce. Datury
potrebujú veľa polievať.Hnojím raz do týždňa hnojivom na muškáty.
beba13
19.02.08,12:04
Ja tiež pestujem bielu a ružovú. Na jeseň ich zostrihnem o 1/3 a dám do pivnice.Pred výsadbou von do záhradky odstrihnem zaschnuté konce. Datury
potrebujú veľa polievať.Hnojím raz do týždňa hnojivom na muškáty.
Je dostať kúpiť aj hnojivo na datury
vasulka
19.02.08,12:08
beba13 ,hnojivo na datury som u nás nevidela.Muškátové hnojivo radili v Kvety a záhrada. Kedysy.
beba13
19.02.08,12:45
Ja som ho videla už vo viacerých záhradkárskych obchodoch, ale ja som ho konkrétne kupila v malom obchodíku s rozličným tovarom. Vyrába sa v polsku ked chceš pozri www.intermag.pl
danielko
19.02.08,13:02
Hnojivo sa dá kúpiť aj u nás, my ho máme bežne v predajni. Anjelské trúby pestuje manžel, sú jeho srdcovkou. Zo Starkla máme fialovú anjelskú trúbu a tá asi naozaj je jednoročná. Kvety na nej rastú dohora, sú tmavo fialové, kvtine do jesena a v jeseni sa na výhonkoch vytvoria "orechy", ktoré treba nechať dozrieť, v ich vnútri sú semienka, ktoré na jar vysádzame a stále máme nové rastlinky. Je pravda, že semienka klíčia horšie, ale zatiaľ nám vyklíčili každý rok a rastlinky aj rozdáme. "Klasické" trúby zimujú aj u nás v pivnici, ale nám táto fialová neprezimovala takýmto spôsobom nikdy. Tento rok ju nechal manžel v kúpelni, zatiaľ žije, uvidíme, či bude kvitnúť. Ale pre istotu máme aj semienka.
chiarca
21.02.08,21:13
A nemohla by som dostat z tych semienok ? prosiiim
chiarca
14.04.08,07:30
Janette odpovedala som mne to nevadi, bola by som velmi rada .
david93
14.04.08,16:48
pripajam foto mojej truby.....minuly rok
vasulka
14.04.08,17:06
Prikladám moje datury z vlaňajška.
bezradná
14.04.08,17:12
Naša predvlani "vyschla" v pivnici. Tak som ju ľutovala,:mee: že som ju vysadila do záhrady, zrezala staré uschnuté konáre a týždenne som ju "trénovala":D - vyťahovala som ju zo zeme, či žije alebo ju mám predsa len vyhodiť. Po mesiaci vyšli nové výhonky a až do neskorej jesene sme mali na nej plno kvetov. Na zimu som ju ani nevybrala zo zeme, len sme ju prikryli starým kabátom.
bezradná
14.04.08,17:13
Prikladám moje datury z vlaňajška.
presne takáto je aj naša
arizona
14.04.08,18:14
Teda neviem od starkla som mala velmi vela rastlin zostal mi len štedrec, drienka a lieska to je všetko ine rastliny mi vyhynuli, ale už som to tu pisala v inej téme. No už dlhšiu dobu od neho nič nekupujem, lebo som sa sklamala. Tie durmany sa po dobrom zazimovaní dožijú dosť, len potrebuju chlad, svetlo a občas poliať, aby nepreschli. Momentálne mám 6, 2 staršie a 4 minuloročné, dnes som ich prave pozerala ako sa im darí už začínajú nahadzovať listy, budem ich musieť asi preniesť do garáže asi už nebude taká zima, že by vyhynuli.
Ja objednávam od Starkla dosť.Pri kvietkoch sa často stáva, že zamenia farbu, príp. rastlinu. (aj napriek tomu, že písomne upozorňujem, že si neprajem zámenu)
Vždy mám smolu, že za špatnejšiu. Ale s okrasnými a ovocnými stromami som nadmiernu spokojná!
Našťastie, keď som reklamovala, vždy boli ochotní.
arizona
14.04.08,18:17
Ten durman je krásny! Divím sa tomu malému črepníku... Môj trojročný má také "koreniská", že keď to pôjde takto ďalej, budem zoháňať nejaký barel použ. na ropu :(
fusta
14.04.08,20:20
Zdravím všetkých poraďákov-milovníkov kvetov. Prikladám foto, ako vyzerala moja oranžová datura na Nový rok. Áno, na Nový rok.
rybanka
15.04.08,08:42
A kde má listy?
Moja mi tiež kvitla na samé Vianoce, ale manžel neznášal tú silnú vôňu, tak som ju potom začala dávať na zimu do pivnice.
malalulu
15.04.08,09:07
Hnojivo sa dá kúpiť aj u nás, my ho máme bežne v predajni. Anjelské trúby pestuje manžel, sú jeho srdcovkou. Zo Starkla máme fialovú anjelskú trúbu a tá asi naozaj je jednoročná. Kvety na nej rastú dohora, sú tmavo fialové, kvtine do jesena a v jeseni sa na výhonkoch vytvoria "orechy", ktoré treba nechať dozrieť, v ich vnútri sú semienka, ktoré na jar vysádzame a stále máme nové rastlinky. Je pravda, že semienka klíčia horšie, ale zatiaľ nám vyklíčili každý rok a rastlinky aj rozdáme. "Klasické" trúby zimujú aj u nás v pivnici, ale nám táto fialová neprezimovala takýmto spôsobom nikdy. Tento rok ju nechal manžel v kúpelni, zatiaľ žije, uvidíme, či bude kvitnúť. Ale pre istotu máme aj semienka.

Neviem, či je to to isté, ale mala som také trúby, ako opisuješ, ale biele. Vždy som si ich siala na jar zo semiačka, až predminulý rok prišla víchrica a polámala mi to, keď to kvitlo. Takže už nemám semiačka, strašne by som to chcela, ale nikde som to nevidela. (Vlani v Bulharsku som to videla, ale ešte to len kvitlo, takže semiačka neboli). Nemohla by si mi zopár poslať?
Inak moja svokra to nechávala cez zimu v zemi, malo to korene ako pýr, zakryla to cez zimu a rástlo jej to potom roky veľmi pekne a každým rokom sa to rozrástlo, až raz sa to rozhodla presadiť, ale to už bolo po trúbach.
arizona
15.04.08,11:41
Neviem, či je to to isté, ale mala som také trúby, ako opisuješ, ale biele. Vždy som si ich siala na jar zo semiačka, až predminulý rok prišla víchrica a polámala mi to, keď to kvitlo. Takže už nemám semiačka, strašne by som to chcela, ale nikde som to nevidela. (Vlani v Bulharsku som to videla, ale ešte to len kvitlo, takže semiačka neboli). Nemohla by si mi zopár poslať?
Inak moja svokra to nechávala cez zimu v zemi, malo to korene ako pýr, zakryla to cez zimu a rástlo jej to potom roky veľmi pekne a každým rokom sa to rozrástlo, až raz sa to rozhodla presadiť, ale to už bolo po trúbach.
Ahoj malalulu, chcem sa spýtať:čím (ako) ste ich zakrývali cez zimu? Aj ste to nejak zostrihli pred zimou? Nebývate niekde na juhu, kde sú teplejšie zimy?
Ja mám vanilkovo žlté trúby , ak by pomohol odrezok,daj vedieť:).
malalulu
16.04.08,09:19
Ahoj malalulu, chcem sa spýtať:čím (ako) ste ich zakrývali cez zimu? Aj ste to nejak zostrihli pred zimou? Nebývate niekde na juhu, kde sú teplejšie zimy?
Ja mám vanilkovo žlté trúby , ak by pomohol odrezok,daj vedieť:).

Písala som o tých iných "trúbach" z prísp. č. 12 (to nie je klasický durman, je to niečo iné, neviem, ako sa to volá, len kvety má podobné). Svokra to na jesen zrezala a zakryla na zimu čečinou. Pár rokov to prežilo (a to bývame na Orave). Normálny durman ide na zimu dnu.
rybanka
17.04.08,11:32
Ja presne viem o aký durman ide.
Nám sa raz stalo, že sme vysiali reďkovku a medzi tým nám vyrástol taký veľký kriak, ktorý kvitok na bielo a mal na jeseň také malé semiačka v takej pichľavej guľke. V knihe liečivých rastlín sme vyčítali, že je to durman, tie semiačka sú silne jedovaté, vždy sme sa potom smiali, že koho otrávime. Mali sme to ešte jeden rok, ale potom už nie. A kvety má dohora. Durman - datura akú máte viacerí /na fotkách/ je iná, viacročná, semená nemá a kvety má nadol. Sú dva druhy.
Ale bohužiaľ, semiačka nemám.
beba13
18.04.08,07:04
Ano to čo vám zišlo v tej redkovke je burina durman. Silno jedovatý nám to rastie za záhradou ale ked ho tam zbadám hned ho trhám preč, aby to náhodou neobjavili deti lebo nikdy neviem či by to neskúšali jesť, naši sú už veľký ale máme tu blízko veľa malých a hlavne zvedavých detí.
beba13
18.04.08,07:10
Moje kvitli vlani takto
rybanka
18.04.08,10:41
Krásne, ja mám iba žltú, ale minulý rok kvitla slabo. Toho roku sa musím viac snažiť.
LillySK
18.04.08,17:52
holky, ak mate odrezky, poprosila by som mooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc:) vsetky durmany su krasne, chcem mat doma tiez take krasne kvietky..postovne zaplatim :) ak by niekto mal, prosim,ozvite sa, aj cez ss..
rybanka
21.04.08,04:07
Ja mám len žltú, je teraz srašne slabá, bola v pivnici, ale keď pustí nové výhonky môžem poslať.
est
14.05.08,10:00
Mám biele a ružové durmany, tento rok som objednala modré a červeno-žlté zo sieberz.sk, zatiaľ nič neposlali, mala som 2x fialové a červené z rastlinky.sk, nikdy neprežili zimu, teraz som sa dočítala, že tie fialové asi boli asi len jednoročky. Hnojím hnojivom na paradajky a kvitnú mi až do prvých mrazov kedy ich musím nasťahovať dnu.
dara
14.05.08,10:39
Kočky, môžem pekne poprosiť ak máte niekto navyše odrezky nemohli by ste mi poslať? kontakt cez ss. Ďakujem.
beba13
14.05.08,12:38
Mám biele a ružové durmany, tento rok som objednala modré a červeno-žlté zo sieberz.sk, zatiaľ nič neposlali, mala som 2x fialové a červené z rastlinky.sk, nikdy neprežili zimu, teraz som sa dočítala, že tie fialové asi boli asi len jednoročky. Hnojím hnojivom na paradajky a kvitnú mi až do prvých mrazov kedy ich musím nasťahovať dnu.
Fialové sú jednoročky a tie červené sú dosť problémové na pestovanie, aj ja som chcela, ale nechala som si poradiť, že sú náročné tak neviem či niekto má s tým inú skúsenosť.
LillySK
14.05.08,18:03
holky, mne akurat zakvitol moj durman, prvy krat, ma taketo kvietky, tato fotka neni nasa,to som z netu stiahla, len ma presne taketo kvety :) urobil mi radost..velkuu:) mam ho na chodbe v panelaku..
bubulak
14.05.08,18:20
Prosim aj ja by som moc prijala odrezky durmanu. Ak by sa nasla nejaka dobra dusicka, velmi by ma to potesilo. Postovne samozrejme uhradim. Prosim kontaktujte ma cez SS.
arizona
14.05.08,18:27
zlezaradilDievčence, ktoré hľadáte nejaké rastlinky, pozrite burzu poraďákov...
LesnáVíla
06.06.08,13:35
Aj ja by som veľmi veľmi veľmi pekne poprosila,ak by mal niekto odrezky,prosím ozvite sa!!!!
verads
07.06.08,14:25
Ahojte kočky, ja som otvorila túto tému pod menom chiarca, ale neviem čo sa stalo, že už pod týmto nickom neviem vsúpit do porady. Velmi pekne Vás poprosím ak má niekto odrezok ktorý by vedel darovat bola by som velmi rada,poštovne samozrejme hradím ja. píšte mi prosím sem. Dakujem
Ešli
22.07.08,05:30
Čaute všetci milovníci durmanov, patrím medzi Vás. Mám doma krásny durman a viem, že je vždy "hladný a smädný" a preto výdatne hnojím a polievam. Lenže teraz môj durmaník má listy deravé ako rešeto a nemôžem nájsť toho hladoša, čo sa na ňom pasie . Samozrejme, že som postrekovala chémiou, ale papáči konzumujú ďalej. A pri tom sa hovorí, že durman je sám jedovatý.
beatap
22.07.08,06:36
Čaute všetci milovníci durmanov, patrím medzi Vás. Mám doma krásny durman a viem, že je vždy "hladný a smädný" a preto výdatne hnojím a polievam. Lenže teraz môj durmaník má listy deravé ako rešeto a nemôžem nájsť toho hladoša, čo sa na ňom pasie . Samozrejme, že som postrekovala chémiou, ale papáči konzumujú ďalej. A pri tom sa hovorí, že durman je sám jedovatý.


Presne toto sa deje aj s mojim durmanom a nie a nie prísť na to, kde je problém.
lindusaaa
22.07.08,09:03
Čaute všetci milovníci durmanov, patrím medzi Vás. Mám doma krásny durman a viem, že je vždy "hladný a smädný" a preto výdatne hnojím a polievam. Lenže teraz môj durmaník má listy deravé ako rešeto a nemôžem nájsť toho hladoša, čo sa na ňom pasie . Samozrejme, že som postrekovala chémiou, ale papáči konzumujú ďalej. A pri tom sa hovorí, že durman je sám jedovatý.

Aj s nasimi sa to deje...ale my ich mame vonku, tak som myslela ze dazd(najskor to bolo len na takych jemnejsich a mladsich listoch), lebo nijaku potvoru som nenasla, ale rozsiruje sa to...
AlaNR
22.07.08,13:04
Toto je moje chúďa.
Na jar to vyraší, nahodí pár listov, dva-tri kvety, ožltne a na jeseň opadne.
Pritom suseda, od ktorej máme odrezky, ich má dvojmetrové :mee:
lindusaaa
22.07.08,16:15
Toto je moje chúďa.
Na jar to vyraší, nahodí pár listov, dva-tri kvety, ožltne a na jeseň opadne.
Pritom suseda, od ktorej máme odrezky, ich má dvojmetrové :mee:

Aj my ich mame dvojmetrove a pekne kvitnu a ani ich nehnojime, aj ked by boli potom urcite este krajsie.
Su vonku? Ako su stare? Mne pripadaju nejake "zakrpatene". My ich mame cele leto vonku a su velke. Aj minulorocne co vyrasili odspodu som na jar dala do samostatneho kvetinaca a uz maju asi meter. A mavali sme ich aj vonku, v zemi, nie v kvetinaci. Boli krajsie, ale na zimu ich treba bud vybrat a schovat alebo dobre zakryt, ale to sme neskusali.
var24
22.07.08,16:16
durman chce miesto, svetlo ,nie prudke slnko,hnojivo ,vodu a preto je vhodne vysadit ho niekde vonku,my ho mame pred panelakom a druhy krat kvitne ma vela pukov ,skoda ,že neviem ako ho sem dostat ,na jesen ked hlasia mrazy ho vykopem a dam na chodbu postupne opadavaju listy a kvety ,/je to zasah do jeho života ,v zime zalievam miern,až takmer vobec,na jar vysadim znovu vonku a ktym skodcom ,niečo take som mala na jednom kvete,listy boli obžraté a nkde nič ,predpokladam,že to bola nejaka husenica ,ktora preživala v pode,lebo jedneho času sme nasli v byte lietat krasneho motyla.
wagner
23.07.08,15:26
Už roky pestujem durmany. Tie staršie korene sú teraz vysoké takmer tri metre, vlaňajšie výhonky majú asi 1,5m. Vidíš na obrázku. Sú nádherné. Pravidelne ich polievam dva - tri krát denne a raz týždenne ich hnojím. Majú radi slnko. Ja ich mám na juhovýchodnej strane. Mne na tom Tvojom pripadá, že ich ohrýza škodca- podľa mňa húsenica. Mala by si ich postriekať proti kvetárkam najmä zo spodku listov. Ja to zvyknem robiť na jar, keď ich dávam von. Inak durmany treba koncom januára zostrihať a dať do svetlej,teplejšej miestnosti a začať viac polievať a prihnojovať. Od jari do jesene majú byť vonku. Ja ich nechávam v kvetináčoch, lebo potom je problém vmestiť ich do izby. Musím ich zostrihovať aj viac ako meter.:D
Ešli
24.07.08,05:32
wagner, ďakujem za radu, skúsim niečo proti kvetárke, no viem ,že tá býva najviac na kapuste a tú v záhrade nemám. Tvoje obrázky ma očarili, ale moje durmany ani zďaleka tak hojne nekvitnú. Možno preto, že ja prezimujem len odrezky vo vode, koreň vyhodím a na jar sadím zakorenené odrezky.
wagner
24.07.08,07:56
To s tými odrezkami asi nie je najlepšie riešenie, teda aspoň podľa mňa. Durman ostrihaj koncom januára a tie odrezky si daj zakoreniť. Starý koreň začni polievať a hnojiť. Odrezky by sa mali zakoreniť v zemine a nie vo vode. Podľa mňa sú tie Tvoje odrezky veľmi vysilené a preto Ti nerastie.
beba13
24.07.08,15:27
wagner, ďakujem za radu, skúsim niečo proti kvetárke, no viem ,že tá býva najviac na kapuste a tú v záhrade nemám. Tvoje obrázky ma očarili, ale moje durmany ani zďaleka tak hojne nekvitnú. Možno preto, že ja prezimujem len odrezky vo vode, koreň vyhodím a na jar sadím zakorenené odrezky.
No ked to robíš každý rok, že obnovuješ durmany odrezkami tak to ti ani nestihnú poriadne narásť, nieto ešte aby kvitli. Treba ich zostrihať ako píše wagner a dať najlepšie do svetlej chladnej miestnosti na zimu. A ak máš záhradu tak na jar do zeme, do polotieňa( nie na celodenné slnko) a uvidíš ako ti narastú a zakvitnú aj bez hnojenia.
malalulu
01.08.08,19:41
Ja som vypátrala, kto vyhrýza diery na listoch na durmane - sú to "ucholaky" alebo "čkory", neviem, ako sa to presne volá. Asi na to treba chémiu.
Ešli
04.08.08,05:06
Ja sa tiež ešte stále hrám na detektíva a sledujem škodcov a možno je to aj ucholak, ale nevidím ho. Videla som zeleného koníka(alebo kobylku?), veru aj títo by mohli obrýzať listy. Ale už som to vzdala a nechám ich nech sa kŕmia všetci čo majú chuť. Pukov a kvetov sa ešte nedotkli.
beba13
04.08.08,13:14
Asi to budú tie ucholaky, lebo ja ich tam mám tiež a okrem nich som nič iné nenašla, ale neviem ako sa ich zbaviť zatiaľ ich len otriasam no myslím, že tam nalezú znova.
otila
21.08.08,10:20
Milovníci datúr.Na hyperinzercii som našla-nejaký pán tam predáva okolo 80 druhov datúr,až ma srdce bolí.Mám rada datúry,tiež som ich pár pekných mala,len som o ne prišla pri sťahovaní,ale že ich je tolko druhov som nevedela.Len dať min.499 Sk za jednu sa mi zdá veľa,keď na rozmnoženie stačí len odrezok.pozrite si stránku anjelsketruby.sk.tolko nadherných datúr.
Danka33
26.08.08,05:57
Ahojte, ja mam anjelske truby od Starkla druhy rok. Podarilo sa mi ich prezimovat v pivnici. Mam ich v kvetinaci, listy maju pekne, avsak nekvitnu. Neviete mi niekto poradit?
Dakujem
Danka
wagner
26.08.08,10:53
Anjelské trúby treba koncom januára primerane zostrihať a dať do svetlejšej a teplejšej(nie teplej) miestnosti. Treba ich začať hnojiť a polievať. Potom začnú nasadzovať listy a rozrastať sa. Na nových výhonkoch kvitnú. Ak si to neurobila, tak nekvitnú. Pestujem ich už desať rokov.
lindusaaa
26.08.08,12:41
My ich zimujeme v garazi. Je tam sice teplejsie ako by malo byt, ale nemame ich kam inam dat. Polievame sporadicky.
My ich na jar, ked uz nemrzne vyberieme von a ostihame(cize az niekedy v aprili) a na jesen ich opat schovame. Kvitnu cele leto.
Ale buduci rok, skusim teda uz skor ostrihat a pohnojit.
Mozno je to tym ze su mlade. Co som tento rok presadila vyhonky co vysli zospodu, tak nekvili, ale dufam, ze buduci uz budu.
ludmila12
26.08.08,13:47
takto kvitne moja práve teraz
LillySK
28.08.08,05:21
takto kvitne moja práve teraz


uuuuuuuuuuuuuuuuuuuzasnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. ..a aj Wagner ma krasne anj.truby..kocky, vy ste proste SIKULKY! :)
wagner
28.08.08,12:31
Ďakujeme za ocenenie. Môžem dať na jar výhonky:)
Ingrid Ondruskova
28.08.08,12:58
Milovníci datúr.Na hyperinzercii som našla-nejaký pán tam predáva okolo 80 druhov datúr,až ma srdce bolí.Mám rada datúry,tiež som ich pár pekných mala,len som o ne prišla pri sťahovaní,ale že ich je tolko druhov som nevedela.Len dať min.499 Sk za jednu sa mi zdá veľa,keď na rozmnoženie stačí len odrezok.pozrite si stránku anjelsketruby.sk.tolko nadherných datúr.
Nemôžem tomu uveriť, ten majiteľ pýta za 1 ks anj.trúby 800-900,-Sk? Drahý špás!!
wagner
28.08.08,13:03
Tak asi začnem podnikať aj ja s odrezkami:). Mne budú stačiť aj štyri eurá:D:D za jeden zakorenený odrezok. Vyžila by som :D
Rozalka
28.08.08,13:53
takto kvitne moja práve teraz
Máš krásnu daturu. Predstavte si, u nás v baráku má jeden chlap taký krásny balkón ... a má tam aj krásnu daturu, darí sa jej. Okrem toho má muškáty, že moje sa pri nich môžu len schovať kdes´ do kúta.
liduska
31.08.08,08:43
Máš krásnu daturu. Predstavte si, u nás v baráku má jeden chlap taký krásny balkón ... a má tam aj krásnu daturu, darí sa jej. Okrem toho má muškáty, že moje sa pri nich môžu len schovať kdes´ do kúta.
Môžem len potvrdiť, tá datura je naozaj krásna na tom balkóne ja som ju obdivolala minulý týždeň.
ludmila12
01.09.08,08:30
ĎAKUJEM za pochvalu už teraz to nie je ono mávala som bielu,ružovú a žltú a kvitlo aj 100 kvetov naraz. Ale je problém s prezimovaním takých veľkých rastlín. Inak datura potrebuje len veľa veľa vody a keď sa chce aj prihnojovať. Je to vďačný kvietok.A naozaj 800 až 900 korún sa mi zdá na naše pomery nehorázne veľa. Množia sa ľahko a jednoducho. Ludka
Ešli
03.04.09,10:58
Nadväzujem na minuloročnú tému - anjelské trúby. Tak včera som zistila, že z mojej ružovej datury už toho roku nič nebude. Preto by som sa rada hlásila u tých čo sú na tom lepšie a môžu mi poskytnúť
odrezky. Wagner, ešte ponúkaš? Rada si odkúpim.
mzdarka renca
03.04.09,11:39
Nadväzujem na minuloročnú tému - anjelské trúby. Tak včera som zistila, že z mojej ružovej datury už toho roku nič nebude. Preto by som sa rada hlásila u tých čo sú na tom lepšie a môžu mi poskytnúť
odrezky. Wagner, ešte ponúkaš? Rada si odkúpim.

Nemám síce ružovú, ale mám biele a žlté a rada ti darujem odrezky. Neviem odkiaľ si, ale ak to nebude ďaleko, alebo by som to mala cestou z práce, tak nie je problém, ak máš záujem.

PS: ružové by som aj ja rada:)
wagner
03.04.09,15:28
Ružovú by som mala mať, ale teraz neviem ktorá je ružová a ktorá je biela. Treba počkať, pokiaľ zakvitnú, inak by nemal byť problém.
adexka
21.04.09,16:54
poprosím o radu. Ja som ich v januári neostrihala, teraz už mi nezakvitnú? Alebo ich môžem ešte ostrihať teraz?
wagner
21.04.09,17:58
Kvitnú na nových výhonkoch. Skús ich radšej zostrihať, skrátiť výhonky . Budú Ti síce kvitnúť neskôr, ale radšej neskôr ako vôbec. Toť môj názor. Vypočuj aj názor iných. Neviem čo si oni o tom myslia.
zuzkahris
21.04.09,18:56
Z vlastnej skúsenosti múžem povedať, že na balkone sa durmanom nedarilo, ale akonáhle som ich posadila do záhrady začali krásne rásť. Nijako špeciálne ich nehnojím, len veľa vody a na zimu prezimijú v pivnici. Samozrejeme ešte pretým sa musí spraviť poriadny rež. No výhonky by sa určite dali, ale asi teda až na budúcu jar...
adexka
29.04.09,15:21
dakujem za radu, ostrihám ich teraz, dám potom vedieť, či zakvitli
beba13
29.04.09,16:54
Ja strihám datury hned na jeseń, pretože mám problém z ich umiestnením no a na jar ich nestrihám, lebo počas zimy pomaličky nahadzujú nové výhonky na ktorých sa objavia kvety,
lubicadubovcova
21.05.09,04:20
beba13 ,hnojivo na datury som u nás nevidela.Muškátové hnojivo radili v Kvety a záhrada. Kedysy.
dostat hnojivo na datury v zahradkarskych potrebach uz som si kupila a pouzivala a v roku 2008
bikam
24.05.09,11:14
Ja mám durman prvý rok,z odrezku od mamky, ale ako tu čítam, asi som ho mala najprv ostrihať, teraz už je vonku, tak je asi neskoro. Odrezok som pestovala od jesene na chodbe v črepníku,pekne prezimoval, narástol asi na 80 cm, po 15. máji som ho presadila vonku, už sa aj prijal.Má po bokoch popúšťané nové výhonky. Bolo by neskoro,keby som ho ostrihala teraz?
lubicadubovcova
25.05.09,04:19
anielske truby mam velmi rada pestujem ich. Pozerala som aj predaj ale ako som citala co pisala jedna pani tak aj ked su krasne tie ktore ponukaju ale 16 EUR je vela za anielsku trubu.
adexka
26.06.09,06:30
Ahojte, ja som z tých mojich úbožiakov úplne zúfalá. Najprv som ich neskoro ostrihala, ale urobili pár kvietkov, to som sa tešila. Potom na nich zrazu boli také pavučinky, tak som ich ostriekala a ked pavučinky zmizli, tak im začali tak čudne žltnúť listy a nakoniec im úplne opadli. A teraz už neviem, čo s nimi:(
ludmila12
26.06.09,07:40
Nie je treba zúfať ak opadli listy. Oni dokážu zožltnúť pri malom množstve vody a aj keď je prebytok ako teraz po dažďoch mám v miske stále väčšie množstvo vody tak niektoré zožltnú. Ja ich odstránim. Daturu som videla kvitnúť aj takú čo nemala takmer žiadne listy. Ja ju volám kvet nezmar. Stalo sa mi , že v horúčavách som bola 2 dni mimo domu a keď som sa vrátila moje asi pol metra vysoké datury úplne zvädnuté ležali na zemi. Naliala som im dostatok vody a za 4 hodiny nebolo ani poznať ako vyzerali predtým. Keď nemusím nestrihám ich hlavne nie na jar. Vždy mi krásne kvitli. Minulý rok som nechala zmrznúť staré korene pretože som ich už nevedela prezimovať v pivnici tak boli veľké. Tento rok z minuloročných odrezkov mám už rastliny vysoké vyše metra. Skúsila som ich nasadiť väčšie množstvo do jedného kochlíka takže zatiaľ kvitla len biela a na žltú a ružovú čakám.
S pestovaním som si nerobila žiadne veľké problémy. Dostatok hnojiva dostatok vody a krásne sa mi odvďačili. Niekde som tu aj priložila foto v minulosti. Mám len jeden problém, že vidím ako majú niektorí ľudia krásne kvitnúce korene také akurát veľké. Mne vždy vyrastú obrovské rastliny.
Ludka
wagner
26.06.09,14:49
To zato Ti vyrastú obrovské, že ich na jar neostriháš. Keď ich ostriháš, tak začnú vyháňať na tých ostrihaných koncoch viac výhonkov. A potom ich máš hustejšie, rozložitejši a nie také obrovské. Ja dature pestujem strašne dávno, tak preto viem, že je to takto. Keď som ich málo zostrihala, tak narástli obrovské. Keď som ich zostrihala veľa, tak sú velmi pekné, rozložité a je to puk na puku.
ludmila12
26.06.09,15:16
tak tieto som dala na začiatku zimy zakoreniť z malých odrezkov. Majú len 9 mesiacov a takéto sú obrovské.Vďaka za radu skúsim ich na jeseň poriadne zostrihať. Preto som ich prestala v jednom odobí pestovať lebo nás išli vytlačiť z domu.
wagner
27.06.09,14:38
Mala by si ich zostrihať až v januári. Neviem či je jeseň ten správny čas, lebo dature zhodia listy a strihať ich treba až vtedy, keď môžu začať listy rašiť. Dature by mali prezimovať v chladnej svetlej miestnosti a keď ich ostriháš, treba trochu zvýšiť teplotu a prihnojovať.
zuzkahris
27.06.09,17:45
Rozkvitá :)
katarinkamt
30.06.09,07:55
Neviete mi niekto poradit, kde je chyba, ked mi velka cast listov opada a ostae len par listov v korune, kety su, ale vyzara to smiesne, ked ma taka velka raslina malo listov........dakujem
wagner
04.07.09,18:49
Treba ju prihnojovať. Občas prihnojím tekutým cereritom a k tomu hnojím hnojivom na muškáty Krištalon kde je aj sášek s hnojivom na tvorbu listov. Týmto hnojivim hnojím muškaty na jar a dature odvtedy, ako ich ostrihám. Majú veľa listov aj kvetov.
Hrdzoska
12.09.09,14:19
Naviete mi prosím poradiť moja datura tento rok vôbec nezakvitla- mám ju len druhý rok - minulý rok kvitka aj ked neskoro a to som ju v zime ostrihala, na jar presadila do záhrady a nemám ani 1 kvet- stále mi žltne a padajú listy. Bojujem s ňou celé leto. Mám žlto červenú a ked som odrezky dala do vody tak mi zhnili- budem smutná ked o nu prídem, tak som si ju chcela namnožiť ale nedarí sa mi.Dakujem za vaše rady.
wagner
12.09.09,16:34
Naviete mi prosím poradiť moja datura tento rok vôbec nezakvitla- mám ju len druhý rok - minulý rok kvitka aj ked neskoro a to som ju v zime ostrihala, na jar presadila do záhrady a nemám ani 1 kvet- stále mi žltne a padajú listy. Bojujem s ňou celé leto. Mám žlto červenú a ked som odrezky dala do vody tak mi zhnili- budem smutná ked o nu prídem, tak som si ju chcela namnožiť ale nedarí sa mi.Dakujem za vaše rady.
Ja odrezky sadím rovno do výsevného substrátu. A prečo Ti nekvitla? Neviem presne určiť, ale datura má rada plné slnko, teplo, nie vietor ani prievan, pravidelne hnojiť a polievať. Nenechať vyschnúť.Možno sa jej nepáčila zemina. Hnojiť treba začať po ostrihaní. Keď ju v zime ostriháš, musíš aj zvýšiť teplotu v miestnosti.
malalulu
24.09.09,05:45
Mne ešte len teraz na jeseň takto zatrúbili enjelské trúby
VERONIKA6
24.09.09,05:53
Mne ešte len teraz na jeseň takto zatrúbili enjelské trúby
Krásne. Musí tam byť pôžitok sedieť pri kávičke.
malalulu
25.09.09,11:00
Len mi je smutno, že to superobdobie kávičkovania vonku v záhrade je už skoro za nami, zima je veru dlhá. Už aby zasa bola jar.
beba13
02.10.09,15:27
Takto nádherne ešte kvitne moja datura, ešte od samej jari.
ketty3811
04.10.09,07:34
Zdravím všetkých.Ja anjelské trúby pestujem prvý rok.Cez leto mi kvitla,ale iba pár kvetov.Teraz tam mám plno pupcov,myslíte že ešte rozkvitnú,keď sú už noci chladné?
beba13
04.10.09,07:56
Ak ju máš v črepníku tak ju môžeš preniesť dovnútra pred prvými mrazíkmi, listy síce opadajú no mala by kvitnúť. mne takto vydrží kvitnúť až do vianoc.
ketty3811
04.10.09,14:31
Ďakujem za radu,vyskúšam.
Zdenka175
05.10.09,13:11
Takéto pekné anjelské trúby má každý rok moja jedna suseda. Radosť sa pozerať.:rolleyes::)
rybanka
09.10.09,10:24
A ona vie, že vystavuješ na verejnosti jej prádlo? Ha-ha.
Sú nádherné - tie trúby. Mne moja vyrástla v záhrade na 2 metre z ničoho. Mala som problém ju presadiť a dať dovnútra. Musela som jej vrch zrezať. Som zvedavá, či vydrží do jari.
wegamizi
16.10.09,16:45
Ahojte, kedy idete dat prezimovat tieto nadherne rastlinky? Bojim sa, aby mi nevymrzli. Dekuji
wegamizi
19.10.09,07:06
Ahojte, kedy idete dat prezimovat tieto nadherne rastlinky? Bojim sa, aby mi nevymrzli. Dekuji
Nevadi, ze neporadite:mee:, aj tak dakujem;)
ludmila12
19.10.09,08:26
ja ich mám už schované od piatka minulého týždňa, dnes som na Záhorí ráno škrabala auto, rýchlo s nimi dovnútra:)
wegamizi
19.10.09,10:18
ja ich mám už schované od piatka minulého týždňa, dnes som na Záhorí ráno škrabala auto, rýchlo s nimi dovnútra:)
Uz aj idem, pekne dakujem
zuzkahris
22.10.09,17:55
Tento rok nám takto prekrásne zakvitla :)
beba13
23.10.09,06:17
Ja ich mám ešte v zemi, majú veľa pukov, zatiaľ hlásia v počasí do štvrtka dobrú teplotu takže ich nechám nech rozkvitnú, no a potom ich zrežem a presadím do črepa.
wagner
23.10.09,12:02
Takto kvitla teraz moja datura
ketty3811
26.10.09,13:55
tak ja som moju trúbu preniesla dnu asi pre 10 dňami,keď sa tak zrazu ochladilo.V miestnosti bolo okolo 12 stupňov,a tento víkend mi všetky pupce(okolo 30)opadali.Neviete kde sa stala chyba?Už ju mám zrezať?
wagner
26.10.09,16:43
tak ja som moju trúbu preniesla dnu asi pre 10 dňami,keď sa tak zrazu ochladilo.V miestnosti bolo okolo 12 stupňov,a tento víkend mi všetky pupce(okolo 30)opadali.Neviete kde sa stala chyba?Už ju mám zrezať?
Na jeseň opadajú puky aj listy. To je normálne. Zrezať stačí koncom januára.
beba13
01.11.09,12:38
No ja som musela včera zrezať, vykopať a dať do črepov, aby nezmrzli bolo mi ich ľúto ešte boli na nich puky, ale aj tak by opadali, no a dobre, že som ich schovala lebo do rána mrzlo síce len -2 ale ostatné zmrzli. toto sú pred zrezaním tá ružová sa už ani nevyfarbovala od zimy
drzka11
02.11.09,17:54
Chcela by som sa spýtať, či nemá niekto skúsenosti s molicami. Dali sa mi na Datury a neviem sa ich zbaviť. Už som kúpila tri postreky a nič ich nevyničilo. A najhoršie je na tom to, že sa mi tie molice po prenesení do vnútra dali aj na ostatné kvety. Mám ich teraz v obývačke, kedže nemám žiadnu chladnú miestnosť kde by som ich prezimovala. Tam je najchladnejšie. Prezimujú? Dostala som ich od mami a nerada by som o ne prišla.
pipino
03.11.09,17:43
AHOJ,poradila by som len tolko,ze casto polievat z jari ani nie,ale cez leto aj dva krat za den,ak chces rychli rast.Ja ich mam v zahone rok maju asi meter vysku,no este nekvitli asi na rok.
beba13
04.11.09,11:53
Chcela by som sa spýtať, či nemá niekto skúsenosti s molicami. Dali sa mi na Datury a neviem sa ich zbaviť. Už som kúpila tri postreky a nič ich nevyničilo. A najhoršie je na tom to, že sa mi tie molice po prenesení do vnútra dali aj na ostatné kvety. Mám ich teraz v obývačke, kedže nemám žiadnu chladnú miestnosť kde by som ich prezimovala. Tam je najchladnejšie. Prezimujú? Dostala som ich od mami a nerada by som o ne prišla.
Skús ich postriekať postrekmi DIAZOL 50EW, Mospilan, Aplaud alebo Lannate, ale s odstupom 8-10 dní, najlepšie meniť postrek, no a daj ich do miestnosti kde sa nezdržujete, napr. ak máš možnosť garáž. ja som mala molice začiatkom jari tiež som sa ich ledva zbavila. Ked sú napadnuté škodcami tak mám jednu miestnoť chladnú tak ich tam premiestnujem akože do karantény
drzka11
07.11.09,08:26
Skúšala som všetky postreky. Ale jedine mechanicky odstrániť sa mi to trochu darí. ale bohužiaľ len na fuksii a na Darurách nie. Radili mi aj výluh zo žihľavy tak idem trhať. A jedna známa ničí škodcov lieh plus saponát. Vyskúšam a dám vedieť.
beba13
09.11.09,10:31
Skúšala som všetky postreky. Ale jedine mechanicky odstrániť sa mi to trochu darí. ale bohužiaľ len na fuksii a na Darurách nie. Radili mi aj výluh zo žihľavy tak idem trhať. A jedna známa ničí škodcov lieh plus saponát. Vyskúšam a dám vedieť.
Daj postrek aj do zálievky.
eňuš
23.02.10,20:33
Takto kvitla teraz moja datura
:):):):Nádherná:):):) Ja obdivujem a taktiež pestujem anjelske trúby.:)
Presne takú mi mali poslať od starkla:mee:,ale asi to nejak spackali a dvojitá neprišla ani jedna.;) Až na jednu bielu ta je aspoň plná a vonia ako konvalinka.Tá potešila.;):):) Som nováčik a neviem v tom lietať tak ak sa mi podarí priložím aj nejaké foto.:) S pozdravom eňuš:)
eňuš
10.03.10,08:13
Nádherná. Žltú som objednala, ale mi namiesto nej poslali krémovú. Potešila samozrejme, má nezvyčajný veľký kvet. Ak sa podarí priložím foto.
rozborova
14.03.10,18:04
Dievčatá,prosím o radu.Mám durmany umiestnené na schodisku a povyháňali listy na koncoch,tak neviem či ich tam mám nechať,alebo výhonky poskracovať.Po prenesení dnu ešte kvitli a potom som ich už nezostrihovala.
gilda
23.03.10,05:01
Naša predvlani "vyschla" v pivnici. Tak som ju ľutovala,:mee: že som ju vysadila do záhrady, zrezala staré uschnuté konáre a týždenne som ju "trénovala":D - vyťahovala som ju zo zeme, či žije alebo ju mám predsa len vyhodiť. Po mesiaci vyšli nové výhonky a až do neskorej jesene sme mali na nej plno kvetov. Na zimu som ju ani nevybrala zo zeme, len sme ju prikryli starým kabátom.

Ja som so svojou daturou urobila podobný "pokus" - tiež zimovala v zemi "pod kabátom". Môže mi niekto skúsený povedať, či má šancu, alebo ju treba vykopať. Zatiaľ je zrezaná, (vnútro stebiel slabo zelené). Je ešte nádej?
ubka
30.03.10,13:48
Datúra znesie aj hlbší rez, najmä, ak sa zreže zavčasu, bohato vyraší nové a krajšie výhonky. Rozborova, ponechaj tie celé, čo sú na nich vyrašené listy a tie, kde nie su skráť.
Gilda, s Tvojou to bude asi náročnejšie, je veľmo dôležité poskracovať steblá, ale pozor, ak by hlasili mrazíky a v dutých steblách zostane voda môže poškodiť aj relatívne nádejné na aktivitu, vtedy to treba prekryť. Ak sa datura ponechá v zime v yemi, je dôležité prekryť ju najskôr slamou a az potom kabátom, aby dychala. ale šanca je aj teraz, ak sú steblá zelené.
marika0912
09.04.10,16:15
"Danielko" Ja by som chcela poprosiť stiež semienka alebo ak mate ešte vyhonky anjelskej truby z každej farby.Ďakujem
eňuš
27.04.10,06:02
Na jar durmany nerežem. Spravila som to raz na jednej a tá mi potom skoro vyschla. Vyschli mi až také priemerom 1,5-2cm už drevnaté konáriky. Vytekala z nich miazga a durman už len nahodil mládničky od koreňov. Ani vôbec nekvitol a mal svetlozelené listy. Ak strihať tak ich len niečím zatrieť aby neplakali. "Potrebujem poradiť" ako mám odstrániť veľké množstvo koreňov keď ich budem sadiť na jar? Vlani keď som ich vyberala z črepníkov mali hrozne veľa koreňov. Už aj tá zem ako som ich presádzala rok čo rok do väčších črepníkov mi pripadá ako samý koreň ako by tam nebola ani zem. Dakedy dávno som čítala, že treba odstrániť staré korene aby mala rastlina viac živín. Keď som posadila durman do zeme na vrchu bol iba ryšavý flak/vidieť to aj v albume/ to boli korene. Prosím o radu, lebo čas na sadenie sa blíži.
veva..
29.04.10,19:48
Na jar durmany nerežem. Spravila som to raz na jednej a tá mi potom skoro vyschla. Vyschli mi až také priemerom 1,5-2cm už drevnaté konáriky. Vytekala z nich miazga a durman už len nahodil mládničky od koreňov. Ani vôbec nekvitol a mal svetlozelené listy. Ak strihať tak ich len niečím zatrieť aby neplakali. "Potrebujem poradiť" ako mám odstrániť veľké množstvo koreňov keď ich budem sadiť na jar? Vlani keď som ich vyberala z črepníkov mali hrozne veľa koreňov. Už aj tá zem ako som ich presádzala rok čo rok do väčších črepníkov mi pripadá ako samý koreň ako by tam nebola ani zem. Dakedy dávno som čítala, že treba odstrániť staré korene aby mala rastlina viac živín. Keď som posadila durman do zeme na vrchu bol iba ryšavý flak/vidieť to aj v albume/ to boli korene. Prosím o radu, lebo čas na sadenie sa blíži.
Mne jedna pani radila, že korene mám kolom-dokola zrezať aj 15 cm a po zasadení preliať vlažnou vodou. Tých koreňov ostane dosť. Kvetináč je 60-ka.
josadko
01.05.10,17:53
PROSIM, KTO VIE POSKYTNUT ZAKORENENU RASTLINKU DATURY?

Neviem sa k nej nikde dostat, cez starkla a podobne macku vo vreci objednavat nechcem.

Najlepsie z BB. Budem povdacny akejkolvek informacii.
lujza.j
01.05.10,18:49
PROSIM, KTO VIE POSKYTNUT ZAKORENENU RASTLINKU DATURY?

Neviem sa k nej nikde dostat, cez starkla a podobne macku vo vreci objednavat nechcem.

Najlepsie z BB. Budem povdacny akejkolvek informacii.
neviem či je v BB baumax, ale včera som bola v baumaxe v BA a tam ich mali, ale cenu neviem;)
Ingrid Ondruskova
01.05.10,18:51
PROSIM, KTO VIE POSKYTNUT ZAKORENENU RASTLINKU DATURY?

Neviem sa k nej nikde dostat, cez starkla a podobne macku vo vreci objednavat nechcem.

Najlepsie z BB. Budem povdacny akejkolvek informacii.

Daturu som práve pár dní dozadu kúpila v LIDLi /mali to aj v letáku/,
rastlinka sa zdá pevná, zdravá a stála len 2,-EUR...
ubka
01.05.10,18:53
PROSIM, KTO VIE POSKYTNUT ZAKORENENU RASTLINKU DATURY?

Neviem sa k nej nikde dostat, cez starkla a podobne macku vo vreci objednavat nechcem.

Najlepsie z BB. Budem povdacny akejkolvek informacii.

Zájdi na tržnicu, určite tam predávajú Datúru aj viac farieb...
eňuš
04.05.10,06:59
To ma podrž, tak to by ma vôbec nenapadlo hladať v baumaxe datury. V lidli mali tiež vlani v letáku, ale v BB im vôbec neprišli.
Citát:Pôvodca textu príspevku: josadko
PROSIM, KTO VIE POSKYTNUT ZAKORENENU RASTLINKU DATURY?
Ak nezoženieš ja Ti v lete dám. Mám ich zrezané od jesene, takže teraz len nahadzujú výhonky. Takto som ich zostrihala keď som ich pratala do pivnice.
šumina
09.05.10,18:48
Ja osobne milujem datury, ako všetko iné, mám jednu 30 ročnú, bielu dupľu, zasadenú v súdku, tu opatrujem ako oko v hlave. Ostatne - žltú, ružovú a bielu obyč. na jar sadím do záhrady a tento rok som ich vysotila veľmi skoro. Na jeseň, v správny čas, ich dávam do vedier, korene osekávam rýľom, inak by sa nezmestili, aj ich strihám a na jar ešte skrátim.Teto rok mi žltá už zakvitla kvetom zo zimy a nahadzuje ďalšie puky.Ostatné vyháňajú lístky a malé púčky.Prepáčte za fotku "hore značky", akosi to neviem otočiť:o
adams
12.05.10,12:54
"Danielko" Ja by som chcela poprosiť stiež semienka alebo ak mate ešte vyhonky anjelskej truby z každej farby.Ďakujem

Danielko, ak by bolo mozne, aj ja by som chcela poprosit o semienka alebo vyhonky durmana... dakujem
beba13
29.07.10,05:18
..konečne už kvitne aj mne
Vlastas
09.08.10,07:45
Prikladám foto žltých datur, ktoré kvitnú ale neskoro v jeseň. Toto sú z roku 2009. Nakoľko prišli rýchlo mrazy dokvitla v práčovni.
Valcake
09.08.10,13:38
Tak to sa ti teda pralo výborne:D Nádherné Anj.trúby.
Vlastas
09.08.10,15:18
Ešte trúby ktoré kvitnú teraz.
lujza.j
09.08.10,19:24
Ešte trúby ktoré kvitnú teraz.
krááásne, ako také sukničky:D:D;)
Vlastas
09.08.10,19:45
PROSIM, KTO VIE POSKYTNUT ZAKORENENU RASTLINKU DATURY?

Neviem sa k nej nikde dostat, cez starkla a podobne macku vo vreci objednavat nechcem.

Najlepsie z BB. Budem povdacny akejkolvek informacii.

Keď budem v jeseň orezávať bude ich dosť mám ružovú a žltú. Treba sa ozvať niekedy v októbri. Nebudú zakorenené ale nikdy nebol problém, keď sa v jeseň poriadne zasadili na najbližšie leto už kvitli, ja som si všetky takto namnožila mám 5 veľkých črepníkov.
Valcake
09.08.10,20:22
Ahoj, Vlastas, prvýkrát mám Anj.trúby. Prezrela som google krížom-krážom, ale niet nad osobnej skúsenosti. Skoro na jar som nevedela zohnať, až neskôr. Kúpila som dvoje, ale mi nevedeli povedať aké budú farby. Vysadila som ich do zeme a teraz má len puky. Až zakvitne, pridám foto. Veľmi som zvedavá na farby. Chcela by som vedieť, kedy ich mám vybrať zo zeme a presadiť do črepníka. Kedy sa majú zostrihať a na množenie treba tie výhonky, čo vyrastajú pri listoch? Ako ich prezimujem, keď mám úplne tmavú pivnicu. Podotýkam, že Oleandre v tej tme krásne prezimovali. Prepáč za toľko otázok;) Díky:)
Vlastas
11.08.10,21:03
Ahoj, Vlastas, prvýkrát mám Anj.trúby. Prezrela som google krížom-krážom, ale niet nad osobnej skúsenosti. Skoro na jar som nevedela zohnať, až neskôr. Kúpila som dvoje, ale mi nevedeli povedať aké budú farby. Vysadila som ich do zeme a teraz má len puky. Až zakvitne, pridám foto. Veľmi som zvedavá na farby. Chcela by som vedieť, kedy ich mám vybrať zo zeme a presadiť do črepníka. Kedy sa majú zostrihať a na množenie treba tie výhonky, čo vyrastajú pri listoch? Ako ich prezimujem, keď mám úplne tmavú pivnicu. Podotýkam, že Oleandre v tej tme krásne prezimovali. Prepáč za toľko otázok;) Díky:)
Zo zeme ich treba vybrať pred prvými mrazmi, sú náchylné. Pri presádzaní ich môžeš ihneď zrezať. Znesú veľký rez. Na množenie používam všetky odrezky. Zasadiť ich hlboko do zeme v črepníku, aby mali v zemi aspoň 3-4 očká /listové výhony/. Ak budeš mať väčší črepník môžeš dať do neho aj niekoľko výhonkov. Na jar ich presadíš samostatne.
Prezimovať ich môžeš aj v tmavšej pivnici ale ich treba občas poliať aby nevyschli. Koncom februára ich dávam na svetlejšie miesto a začnem ich prihnojovať kristalonom štart. Keď začnú vyhanať prvé listy, tie na koncoch zaštipkávam aby tak rýchlo nerástli a hlavne aby zmocneli.Ak si prezimovala oleander, tak by to mali trúby tiež prežiť. Držím palce a teším sa na rozkvitnuté obrázky.
A ešte:tie presadené výhonky som ale vždy prezimovala na pivničných oknách, neboli v tme. Kým sa chytia treba ich často polievať.
Valcake
12.08.10,00:21
Ďakujem za tak rozsiahlu odpoveď. Dúfam, že sa mi to všetko podarí. Dám vedieť. ;):)
Valcake
25.08.10,23:20
Tak takéto mám Anjelské trúby. Zatiaľ len rozkvitá, ale puky ešte má veľa...
Stina
26.08.10,03:34
Sú naozaj veľmi pekné.
lujza.j
26.08.10,17:36
pre mňa sú to proste "sukničky" sú kráásne:)
Vlastas
26.08.10,18:47
Prekrásne. Mne žlté ešte len začínajú pučať. Kým začnú kvitnúť bude po lete. Závidím ti ich sú ako tanečnice.
Valcake
26.08.10,20:39
Ďakujem Vám,:) som taká rada. Už len dúfam, že prežije zimu.
wagner
04.09.10,15:11
Moje anjelské trúby
arizona
04.09.10,20:21
Moje anjelské trúby
Zdenka, nádherné!

ja som zvedavá na tie moje, tohtoročné,či stihnú ešte zakvitnúť. Ak nie, dúfam, že budúci rok už určite :)
ubka
04.09.10,20:24
Moje anjelské trúby
Prekrásne! Anjelské trúby sú jedni z mála kvetov, s ktorými nemám skúsenosti, ale po takejto inšpirácii..na budúci rok budú;)
wagner
04.09.10,20:27
Zdenka, nádherné!

ja som zvedavá na tie moje, tohtoročné,či stihnú ešte zakvitnúť. Ak nie, dúfam, že budúci rok už určite :)

Ja som si tiež zasadila nové, sú ešte malé. Dúfam ,že prežijú zimu, lebo tú zo záhradky už nebudem vykopávať, nemám ju kde dať.
Valcake
04.09.10,21:23
wagner, to som zostala v nemom úžase. Biele sú nááááádherné. Také elegantné:). A ty toto chceš nechať v zemi?:eek: Bóóóže, tak rada by som z nich mala. Nedalo by sa z nich namnožiť, prosím;)alebo...
wagner
05.09.10,17:40
Anjelské trúby sa množia na jar a v lete. Teraz už nie. Ja som si zasadila odrezky, sú zatiaľ malé, dúfam že prežijú zimu. Ale ak tú daturu niekto chce, podarujem, môže si ju prísť zobrať.
mazanova
06.09.10,13:01
Prikladám foto žltých datur, ktoré kvitnú ale neskoro v jeseň. Toto sú z roku 2009. Nakoľko prišli rýchlo mrazy dokvitla v práčovni.
Vlasti, ako si dosiahla také množstvo kvetov?Ja mám kerisko veliký v exteriéri a za celé leto tri kvety... no kukaj
Vlastas
07.09.10,13:01
Moje anjelské trúby

Wagner tie trúby sú nádherné, kde ich máš umiestnené keď sú listy také krásne zelené, mne sú už listy zožlknuté, mám ich na slnku.
Vlastas
07.09.10,13:06
Vlasti, ako si dosiahla také množstvo kvetov?Ja mám kerisko veliký v exteriéri a za celé leto tri kvety... no kukaj

No to ja neviem, polievam ich odstátou dažďovou vodou a málo hnojím každý deň
(polievam ich aj niekoľkokrát počas horúceho dňa, ale len do podmisky nie do pôdy alebo na kvety). Ale ma mrzí, že mám listy zožltknuté a Wagner ich má krásne zelené.
wagner
07.09.10,16:10
Wagner tie trúby sú nádherné, kde ich máš umiestnené keď sú listy také krásne zelené, mne sú už listy zožlknuté, mám ich na slnku.

Zatiaľ ich mám vonku - na slnku, aj mojim už teraz listy začínajú pomaly strácať farbu, však už je jeseň. Bude ich treba dať dnu - na zimný odpočinok.
domenico.office
10.09.10,11:58
Moja anjelská trúba nahodila kvet v týchto dňoch
domenico.office
11.09.10,06:44
V dnešný upršaný deň sa rozvil kvet a zafarbil do ružova.... Mám ju od jari, kvitne prvý krát, vôbec som nevedel, akej farby budú kvety.
durisovad
11.09.10,06:54
Velmi pekny kvet. Aj moje truby zacali kvitnut len asi pred dvomi tyzdnami, po ine roky rozkvitali uz v juli.
beba13
13.09.10,08:05
.stále kvitnú a tá vôňa..
milenass
13.09.10,20:01
Anjelské trúby pestujem už mnoho rokov. Strihám na jeseň pred uskladnením a zo skúsenosti viem, že potrebujú dostatočne veľký kvetináč a počas leta obrovské množstvo vody:)
ketty3811
05.10.10,17:54
Vidím,že všetkým vám nádherne kvitnú.Aj moje kvitli,ale ja mám aj veľa obrovských listov a na vaších fotkách sú väčšinou iba samé kvety.Myslíte,že ich mám už zrezať?
durisovad
05.10.10,18:17
Ja zrezavam az vtedy, ked vyberam zo zahrady a davam na zimne stanovisko. Keby som ich nechala take, ako narastli, nikam by sa nezmestili. Nic sa nestane, ak ich aj trosku oskvrkne mrazik, ale max do -2 stupnov. Po takomto mraziku listy ovadnu, rastlinu treba zrezat a vybrat zo zeme.
eva61
06.10.10,06:44
Neviem či sa mi podarí pridať obrázok ako mi kvitnú anjelské trúby, práve to skúšam
eva61
06.10.10,07:12
tu je pár obrázkov z mojich kvetov
magno
06.10.10,08:49
tu je pár obrázkov z mojich kvetov

Krasne :) ja som pred tyzdnom dostala tri odrezky anjelikov od susedy,tak dufam,ze sa mi zakorenia a preziju do jary :rolleyes: nech mam tiez taku nadheru v zahrade :)
Vlastas
06.10.10,19:23
Eva61 nááádhera. Ja mám tiež trúby ale už mám opadané všetky listy, ružové ešte kvitnú a žlté sa len chystajú, takže budú dokvitať v práčovni.
eva61
07.10.10,04:27
Ďakujem za pochvalu. Také krásne som mala aj biele aj ružové.
Mám ich nafotené v mobile, keď ich stiahnem do počítača priložím aj na poradu.
magno
07.10.10,06:49
Ja zrezavam az vtedy, ked vyberam zo zahrady a davam na zimne stanovisko. Keby som ich nechala take, ako narastli, nikam by sa nezmestili. Nic sa nestane, ak ich aj trosku oskvrkne mrazik, ale max do -2 stupnov. Po takomto mraziku listy ovadnu, rastlinu treba zrezat a vybrat zo zeme.

Ahojky............ pisala si ,ze ides az teraz zrezavat,tak som ta chcela poprosit,ci by sa u teba nenasiel nejaky odrezocek,ktory by ti nechybal :rolleyes: Dakujem:)
Hrdzoska
24.02.11,15:09
Ahojte , moja trúba ( biela) sa rozhodla že si vytvorí semienka. Stále čakám či to už dozreje a následne uschne , ale nič. Máte niekto s týmto skúsenosti? Ako dlho to tam nechať, alebo odrezať a potom nechať uschnúť?

ďakujem za každú radu.
avonboy
09.03.11,19:01
ahojte, kto bude mat odrezky?
durisovad
09.03.11,19:08
Ahojte , moja trúba ( biela) sa rozhodla že si vytvorí semienka. Stále čakám či to už dozreje a následne uschne , ale nič. Máte niekto s týmto skúsenosti? Ako dlho to tam nechať, alebo odrezať a potom nechať uschnúť?

ďakujem za každú radu.
Nasa dcera pred rokmi doviedla domov kamaratku z Noveho Zelandu prave v dobe, kedy mali nase truby taketo semenaciky. To dievca bolo cele vo vytrzeni, ked to videlo. ze si ich vezme na svoju potrebu. Vysvitlo, ze je to droga. Nasa dcera ju od toho odhovarala, ale ta kamaratka si nedala povedat, vzala si to, vraj si to vysusi a spotrebuje. Ako to dopadlo, neviem, dcera ju odvtedy nevidela.
lujza.j
09.03.11,19:16
Nasa dcera pred rokmi doviedla domov kamaratku z Noveho Zelandu prave v dobe, kedy mali nase truby taketo semenaciky. To dievca bolo cele vo vytrzeni, ked to videlo. ze si ich vezme na svoju potrebu. Vysvitlo, ze je to droga. Nasa dcera ju od toho odhovarala, ale ta kamaratka si nedala povedat, vzala si to, vraj si to vysusi a spotrebuje. Ako to dopadlo, neviem, dcera ju odvtedy nevidela.

http://www.salix.cz/rs/view.php?cisloclanku=2005020210
http://www.infodrogy.sk/index.cfm?module=Advisories&page=MessageShow&MessageID=1289&AdvisoryID=5
avonboy
12.03.11,06:14
no keby sa nasiel niekto kto by mi podaroval daturu...:-(
bol by som velmi rad a vdacny
Hrdzoska
30.05.11,16:26
Vie mi niekto poradiť kedy môžem zasadiť semienka anjelskej trúby?

ďakujem
avonboy
30.05.11,17:02
kedy? podla mna uz mali byt zasadene...
Dália
31.05.11,04:34
Ahoj, ja som včera našla ponuku semienok na: www.rastlinky.sk. :)
csillag3112
01.06.11,18:55
Maju ich ak teda este nepredali ale uz toho roku nestihnu vyrast, a kvitnut.
A pridavam ako kvitla moja modra - metel. Je to jednorocka ale podarilo sa mi ju drzat tri roky je uzasna uz mam novu mladu rastlinu ale kvitnut asi toho roku nestihne. ja si pockam
beba13
01.06.11,19:01
myslím že ešte ani tak skoro nebudú kvitnúť,ale zasadiť ich nie je nikdy neskoro akurát na kvitnutie treba počkať
csillag3112
01.06.11,19:10
No moje uz maju niektore puky :D sa tesim na kvietky !!
beba13
01.06.11,19:14
to máš zo semienok?
csillag3112
01.06.11,19:25
to máš zo semienok?

Ano tuto mladu mam zo semena stara po 3 rokoch vyhynula.
Anna123
02.06.11,16:09
Moje anjelské trúby len teraz začali pučať, viem, že rýchlo rastú uvídím ako budú kvitnúť asi len koncom leta.
Oliwa
02.06.11,18:30
Maju ich ak teda este nepredali ale uz toho roku nestihnu vyrast, a kvitnut.
A pridavam ako kvitla moja modra - metel. Je to jednorocka ale podarilo sa mi ju drzat tri roky je uzasna uz mam novu mladu rastlinu ale kvitnut asi toho roku nestihne. ja si pockam
To je paráda! Tak takéto čudo /ešte nerozkvitnuté, ale s nahodenými pukmi/ som videla včera na tržnici... Čumela som ako puk. Poznám anjelské trúby biele, žlté, ružové - ale takúto modrú nádheru som videla prvýkrát...
Takže je to len jednoročka? Ako sa Ti podarilo ju prezimovať?
csillag3112
02.06.11,19:11
no je to nadhera to fakt a prekrasne vonia prezimovala som ju na schodoch pri teplote do 15 stupnov poliala 3krat za zimu. 3 roky som ju prezimovala potom to vzdala. Inak je to polotienovka. Ziadne priame slnko. Mam aj cervenu Super spot tohorocnu a broskynovu plnokvetu, potom cervenu sanguinea dvojite ruzovu double pink a zltu double yellow a potom klasika jednotky. Niektore este nekvitly su narocne na pestovanie. Ak toho roku zakvitnu pofotim!
Dália
03.06.11,04:30
Ahojky, dostala som odrezok anj. trúby, veľmi rýchlo vo vode zakorenil, dokonca viditeľne rastie /už vo vode/. Mám šancu, po presadení, že by ešte tento rok zakvitol?:o
csillag3112
03.06.11,13:18
Ahojky, dostala som odrezok anj. trúby, veľmi rýchlo vo vode zakorenil, dokonca viditeľne rastie /už vo vode/. Mám šancu, po presadení, že by ešte tento rok zakvitol?:o

Uz mala byt v zemi !!! Zasad ju hned.Mozno stihne zalezi od hnojenia a vhodneho miesta a od jej rastu, aj od toho ci ju nenapadnu skodcovia. Pokial si ju najde roztocik chmelovy zhodi ti vacsinou vsetko aj kvety aj listy, pokial ju nebudes striekat. Zalezi aj od toho ktory druh datury to je. Niektore zakvitnu az o rok. Mozno ti vyhodi len par kvetov toho roku ak stihne narast do potrebnej velkosti. Hlavne hnoj. Hned ju zasad a necakaj !!!
Dália
04.06.11,05:13
Ďakujéééém :) Idem ju hneď zasadiť. Mne by stačil zatiaľ aj jeden kvietok pre radosť. Ani neviem aká je. Mala by byť biela. Prajem krásny víkend všetkým.
A aby som nezabudla: tá fialová je úúúžasná.
csillag3112
04.06.11,08:53
PRE LillySK - este som stale nedosla k tomu ako napisat spravu tak ti pisem tu. Ohladom modrej truby - tato sa neda mnozit odrezkami jedine pestovat zo semena tak ti ju nemam ako poslat lebo mam len jednu, ale budem na teba mysliet ak toho roku zakvitne a budem mat semeno poslem ti pripadne ak sa mi podari dopestovat mladu rastlinu, tazko sa pestuje aj zo semena z toho mnozstva vyjde mozno 1 az 3 rastliny aj to z velkym stastim. Urcite ak to bude aj buduci rok myslim na teba, samozrejme ze ti ju poslem ak sa dozijem dalsich rastlin. Ohladom tvojej mam zaujem tiez aj kupim ak mas odrezky. Daj vediet prosim, a este ak by mi niekto poradil ako odpisat na spravu:confused: nejako to neviem kde robim chybu ?
LillySK
04.06.11,11:43
Ahoj,nedaju sa ti pisat spravy? skus sa pozriet hore vedla tvojho nicku ci tam nemas kolonku SUKROMNE SPRAVY:) alebo mi napis na anicka@all-net.sk :)



PRE LillySK - este som stale nedosla k tomu ako napisat spravu tak ti pisem tu. Ohladom modrej truby - tato sa neda mnozit odrezkami jedine pestovat zo semena tak ti ju nemam ako poslat lebo mam len jednu, ale budem na teba mysliet ak toho roku zakvitne a budem mat semeno poslem ti pripadne ak sa mi podari dopestovat mladu rastlinu, tazko sa pestuje aj zo semena z toho mnozstva vyjde mozno 1 az 3 rastliny aj to z velkym stastim. Urcite ak to bude aj buduci rok myslim na teba, samozrejme ze ti ju poslem ak sa dozijem dalsich rastlin. Ohladom tvojej mam zaujem tiez aj kupim ak mas odrezky. Daj vediet prosim, a este ak by mi niekto poradil ako odpisat na spravu:confused: nejako to neviem kde robim chybu ?
domenico.office
19.07.11,16:41
Anjelská trúba pred kvitnutím..... :)
Zdenka 0705
19.07.11,16:46
:D ... tak pred rozkvitnutím by som to nazvala čertove rožky :D ... alebo čertovo pokušenie :D
Tweety
19.07.11,16:49
SKôr to druhé.:--- No čo už, čert musí pokúšať stále, také je už jeho poslanie.
domenico.office
19.07.11,16:49
ja nič, ja len sledujem, ako rastie ;)
Tweety
19.07.11,16:51
ja nič, ja len sledujem, ako rastie ;)
ALe prečo sa potom volajú trúby?:confused:
domenico.office
19.07.11,16:54
ALe prečo sa potom volajú trúby?:confused:

Čertove rožky? Premenujeme?
Tweety
19.07.11,16:56
Čertove rožky? Premenujeme?
Ja ich na záhrade nemám, tak skús Ty.:) Dávam Ti právo prvej noci, ej čo to píšem, právo prvého premenovania.
Zdenka 0705
19.07.11,16:57
však "trúba" pečie rožky, nie? .... aj čertove
domenico.office
19.07.11,16:58
V tomto prípade upiekla :)
Tweety
19.07.11,16:58
však "trúba" pečie rožky, nie? .... aj čertove
Ej, akosi rýchlo si zvrtla tému.:---
Tweety
19.07.11,17:01
však "trúba" pečie rožky, nie? .... aj čertove
Trúba od trúbiť, nem? Igen, áno, hej.:---:---
Zdenka 0705
19.07.11,17:01
jáááj, tak som to zase nemyslela .... pozoooor....:) ... ja som len chcela objasniť, prečo ma napadli práve čertove rožky....
domenico.office
19.07.11,17:02
... ako....? Trúbiť je základ?
Tweety
19.07.11,17:03
No, také nefieš, veď to je základom ruje, či?
Zdenka 0705
19.07.11,17:04
no, vidím, že som sa riadne zamotala :) ....
domenico.office
19.07.11,17:05
Pravdu vravíš..... :) .... obe
Zdenka 0705
19.07.11,17:07
... aspoň nech je sranda, keď už sa toľko jedujem dnes s poradou ..
domenico.office
19.07.11,17:09
Preto som sem....
Zdenka 0705
19.07.11,17:11
:)
domenico.office
19.07.11,17:12
... a teraz šup nastaviť grafiku na väčšie rozlíšenie..... necch aj Porada teší.
domenico.office
22.07.11,10:13
Ajhľa, čo sa z neho vykľulo
csillag3112
22.07.11,15:43
Z mojej sa vyklulo toto !!!
Tweety
22.07.11,17:03
Z porovnania posledných obrázkov mi vyšlo, že nie je trúba, ako trúba, na tom domenicovom je asi trúbec.
csillag3112
23.07.11,14:55
Vonave duo.
Anna123
23.07.11,16:15
csillag3112 - nádherné kvety, ja mám len malý púčik - zatiaľ.
csillag3112
23.07.11,18:19
Dakujem Anna stalo to kopu prace ale je uzasna ked este rozkvitne viac kvetov pridam foto, je bozskaaaaaaaaaa!!!!
Hrdzoska
26.07.11,16:15
Moja trúba síce kvitne ale nemá skoro žiadne listy a keď má tak žltnú a to ju polievam a hnojím hnojivom na Datury, tak v čom to je????
csillag3112
26.07.11,17:05
Hrdzoska predpokladam ze hnojis podla navodu. Je to ruzova truba? Tvojej trube vadi vela slnka! Daj ju len do polotiena! Najlepsie na vychodnu stranu. Pokial nema roztoce tien by mal zabrat. Maloktora truba znasa vela slnka! Reaguju nan zltnutim a zhadzovanim listov !
csillag3112
27.07.11,07:50
Vecerne fotenie.Zujimave u tejto je ze kvety rozkvitnu a vydrzia kvitnut aj viac ako tyzden. U inych mi odkvitaju skor.
csillag3112
14.08.11,18:24
Bozsky krasna
verads
14.08.11,21:09
Su krásne tieto vaše trúby, mne sa nepodaril zaštepit ani jeden .
csillag3112
15.08.11,09:15
Verads aj sa trapim so stepenim ruzova ide super tato zltooranzova co som sem teraz dala ide nesmierne tazko podarilo sa mi zatial len raz zastepit ale je prekrasna !!! Ruzova dvojita mi nejde ani cervena singapurska, mam nove bielu a oranzovu tie sa asi budu stepit lahko, a idu mi kvitnut lososova plnokveta a cervena ja dufam ze to stihnu do oktobra do chladnejsich noci, som zvedava aspon na jediny kvet co to bude. Tiez som ich kupovala z katalogu som zvedava co mi zase poslali, lebo vzdy mi vykvitlo ine ako som kupovala. Ak sa zadari prispejem fotkou.
csillag3112
27.08.11,15:38
Kultivar cervenej mi prave zacal kvitnut.
PLUMERIA
28.08.11,15:30
Bozsky krasna
Naozaj je nááádherný!:)
csillag3112
03.09.11,15:01
Pnokveta anjelka sa uz zafarbila a dorastla. Nadherna je oplatilo sa ju kupit.
csillag3112
03.09.11,15:02
Naozaj je nááádherný!:)

Dakujem Plumeria
mimo727
08.10.11,10:36
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ako mám zazimovať anielské trúby. Pestoval som ich von na záhrade sú dosť velké a už idú mrazi, tak ich potrebujem vykopať zo zeme. Neviem či ich môžem zazimovať aj v pivnici, kde nie je žiadné svetlo!!! teplota sa tam pohybuje okolo 5-10 stupňov. Alebo mám tieto rastliny prezimovať v svetlej chladnej miestnosti????, no kôli ich veľkosti by som ich dal najradšej do pivnice, len sa bojím aby mi nevyhinuli. Za radu vopred ďakujem.
csillag3112
08.10.11,15:26
Mimo vykop ich ostrihaj ich najlepsie je ich odstrihnut nad rozdvojenim kmena nad " V " ak su tvarovane do stromceka ja ich zrezavam tak 80 cm nad zemou, nezimuj ich v priestore kde neni svetlo na jar budu mat problem pozviechat sa, mozu aj vyhynut v uplnej tme, zimuj v svetlej chladnejsej miestnosti do 10 - 15 stupnov. Poliat max. tak 3 - 4 krat za zimu, len symbolicky aby korene uplne nevyschli a koncom februara zvysit zalievku a zacnu pomali rast, truby sa strihaju na zimu nech su akokolvek vysoke. Menej narocne druhy staci len trochu prisypat zemou ine dat do nadoby a zasypat normalne zeminou ako do kvetinaca. Listy ja uplne zostriham takze ostanu len hole kmene aj tak ti listy inak zhodia vsetky. Tak prajem dalsie krasne kvety na buduci rok na jar. :D
beba13
09.10.11,16:54
..teraz ked a schladilo datury začali nahadzovať puky,snád sa mi podarí ich udržať a zabezpečiť im kvitnutie,kedysi mi kvitli až do vianoc:confused:
avonboy
17.01.12,14:36
važení, kto ju máte a radi sa podelíte s inými?
http://www.youtube.com/watch?v=FNQezmvHNpQ&feature=related
eňuš
23.01.12,00:17
Vecerne fotenie.Zujimave u tejto je ze kvety rozkvitnu a vydrzia kvitnut aj viac ako tyzden. U inych mi odkvitaju skor.
csillag3112 blahoželám, máš prekrásne anjelske trúby. :) Táto mi pripomína moju krémovú, ktorá mala strašne velké kvety. Bola mi poslaná ako double žltá zo starkla a nakoniec nebola dvijitá ani žltá, ale aj tak strašne potešila.
Večerné fotenie je prekrásne len škoda, že fotka nezachytí tú fantastickú vôňu. :)
Tak takto vyzerala tá moja v porovnaní s obyčajnou ružovou.
csillag3112
23.01.12,10:36
važení, kto ju máte a radi sa podelíte s inými?
http://www.youtube.com/watch?v=FNQezmvHNpQ&feature=related


niektore z nich mam, niektore stepy sa ujali ine nie. Niektore mam teraz len druhy rok tak uz budu hadam kvitnut a budem ich stepit toho roku prvy raz.
csillag3112
23.01.12,10:42
Eňuš dakujem uvidim kolko z nich prezije a zacne rast na jar. Modlim sa aby som neprisla o cervenu lebo ma vystre !!! Sa teším na jar !!!!
Alex85
03.07.12,06:39
Tiež somsi objednala od Starkla anjelske truby v 2 farbach zltej a ruzovej. Jedna je celkom OK, akurat ju nieco obziera co ma riadne irituje neviem prist na to co to je :) ake ta druha je nejaka chora od sameho zaciatku, ma take pokrutene listy a taktiez su zozltnute pri zilnatine. Viete niekto poradit please? A puky zatial v nedohladne, aj ju polievam aj hnojim, mam ich asi 4 mesiace.
arizona
03.07.12,06:47
Tiež somsi objednala od Starkla anjelske truby v 2 farbach zltej a ruzovej. Jedna je celkom OK, akurat ju nieco obziera co ma riadne irituje neviem prist na to co to je :) ake ta druha je nejaka chora od sameho zaciatku, ma take pokrutene listy a taktiez su zozltnute pri zilnatine. Viete niekto poradit please? A puky zatial v nedohladne, aj ju polievam aj hnojim, mam ich asi 4 mesiace.
Poskodene listy poodstranuj. Skontroluj spodok listov, datury su nachylne na rozne cervce,vosky,molice.
Datura potrebuje vela vody,ale nesmie stat vo vode.

Ak mas moznost,mozes Daturu na leto zasadit volne do zahrady, rychlejsie rastie.
4 mesiace je dost malo na to, aby datura kvitla ;)
wagner
03.07.12,19:56
Jedna je celkom OK, akurat ju nieco obziera co ma riadne irituje neviem prist na to co to je :) .
Pravdepodobne to budú húsenice- pre istotu postriekaj niečim proti voškám ( na húsenice nie je priamo postrek)
Alex85
09.07.12,13:09
Dakujem za rady, mam pocit ze mi ich obzieraju ucholaky, ale nevim co sa s tym da robit :(
Negoti
18.08.12,18:18
Dobrý večer....
poprosím radu, mám smotanovožltú anjelskú trúbu, zakúpenú na SK (pôvod určite PL)....
rastie ako z vody, má samé nové výhonky, dokonca aj 3 kvety, kt. po čase odpadli....
polievam, pravidelne hnojím, je momentálne na záhrade, má dostatok slnka.....
ale čo ma trápi? keď sa pozriem na iné, tá moja je na tom s kvetmi veľmi, veľmi biedne.....
a ešte jedna záležitosť, stále jej zožltnú listy, kt. potom odpadnú (i keď jej stále nové rastú) je to normálne????....ďakujem.....
csillag3112
18.08.12,20:27
Tiež somsi objednala od Starkla anjelske truby v 2 farbach zltej a ruzovej. Jedna je celkom OK, akurat ju nieco obziera co ma riadne irituje neviem prist na to co to je :) ake ta druha je nejaka chora od sameho zaciatku, ma take pokrutene listy a taktiez su zozltnute pri zilnatine. Viete niekto poradit please? A puky zatial v nedohladne, aj ju polievam aj hnojim, mam ich asi 4 mesiace.

No hoci neskoro ale predsa - ak si nenasla ziadneho ineho skodcu ani ho nehladaj, obzieraju ti ju ucholaky. Preto skodcu nevies najst. Ucholaky ich zboznuju. No a tie pokrutene listy - moze to byt viroza, ale doporucujem sypat horku sol pravidelne, ta by mala zabrat aj na zltnutie listov, a hlavne anjelky maju byt v polotieni, nie na priamom slnku, najlepsia strana je teda tu u mna vychodna okolo 12 az 1 hodiny su uz vlastne v tieni. A vyhovuje im aj severna strana kde slnko svieti podvecer, aspon u mna im sedi aj sever. Slnko totiz potom uz nie je take horuce. Tie pokrutene listy - niektore odrody maju k tomu nachylnost, tato anomalia sa rastom a velkostou rastliny bude stracat.
csillag3112
18.08.12,20:32
Dobrý večer....
poprosím radu, mám smotanovožltú anjelskú trúbu, zakúpenú na SK (pôvod určite PL)....
rastie ako z vody, má samé nové výhonky, dokonca aj 3 kvety, kt. po čase odpadli....
polievam, pravidelne hnojím, je momentálne na záhrade, má dostatok slnka.....
ale čo ma trápi? keď sa pozriem na iné, tá moja je na tom s kvetmi veľmi, veľmi biedne.....
a ešte jedna záležitosť, stále jej zožltnú listy, kt. potom odpadnú (i keď jej stále nové rastú) je to normálne????....ďakujem.....

Rovnako odpovedam ako pred tym - vela slnka - zltnu listy - treba polotien, na zahradu ano ale do polotiena, pokial je to mlada rstlina, nemusi mat vela kvetov o rok starsia bude mat viac. No a pokial chcete viac kvetov treba ju straaaasne vela hnojit, jedna z tych mojich ma momentalne 200 kvetov, prihnojujem ju kazdy den trochou hnojiva do zalievky, ak sa poctivo nehnoji nekvitne, niektore odrody kvitnu viac ked su tak 3 rocne, ja mam tiez niektore nove druhy rok a maju tak 5 - 6 kvetov, ale maju, viem ze o rok ich bude viac pokial preziju zimu.
Na zlknutie listov treba prihnojovat horkou solou.Horkou solou sa neda prehnojit.
Negoti
01.01.13,15:01
Rovnako odpovedam ako pred tym - vela slnka - zltnu listy - treba polotien, na zahradu ano ale do polotiena, pokial je to mlada rstlina, nemusi mat vela kvetov o rok starsia bude mat viac. No a pokial chcete viac kvetov treba ju straaaasne vela hnojit, jedna z tych mojich ma momentalne 200 kvetov, prihnojujem ju kazdy den trochou hnojiva do zalievky, ak sa poctivo nehnoji nekvitne, niektore odrody kvitnu viac ked su tak 3 rocne, ja mam tiez niektore nove druhy rok a maju tak 5 - 6 kvetov, ale maju, viem ze o rok ich bude viac pokial preziju zimu.
Na zlknutie listov treba prihnojovat horkou solou.Horkou solou sa neda prehnojit.
Dobrý deň, opýtam sa ako teraz prezumuvávate Datury?
ja ju mám na chodbe, má dostatok zimného slnka (poobede) , zalievam ju raz do týždňa, nehnojím.....
kedy ju môžem zrezať?
chcela by som z nej urobiť odrezky a rozmnožiť ju, ale ako, to netuším....
dakujem za radu....
avonboy
01.01.13,15:25
moja datura ... zatial zimuje, nic som z nej nezrezaval uvidim ako bude kvitnut cez leto :-)
potom dam dalsie foto, na vysku mala pri transporte do pivnice 2m
avonboy
01.01.13,15:27
ahoj, ja zimujem rovnako-nehnojit a pozor na zimu a ostre slnko-to skodi, ja odrezkujem pocas celeho vegetacneho obdobia a chytia sa
avonboy
01.01.13,15:29
a dole mi kvitne klivia :-)
csillag3112
01.01.13,16:38
Tato bude kvitnut urcite sama som zvedava ako lebo ja ich striham vzdy.
wagner
01.01.13,19:47
Dobrý deň, opýtam sa ako teraz prezumuvávate Datury?
ja ju mám na chodbe, má dostatok zimného slnka (poobede) , zalievam ju raz do týždňa, nehnojím.....
kedy ju môžem zrezať?
chcela by som z nej urobiť odrezky a rozmnožiť ju, ale ako, to netuším....
dakujem za radu....
Ja zrežem koncom januára. Ale potom musia mať aj trochu viac tepla a svetla. Tiež ich potom treba prihnojovať.
libicka
29.01.13,19:16
Dobrý deň, prosím poraďte mi, mám daturu od Starkla, vyrástla mi asi na 50 cm, teraz ju mám na chodbe. Má asi 50 cm ale len holý kmeň bez bočných výhonkov. Ako ju mám zrezať aby som si ju nepokazila ? Ďakujem
csillag3112
29.01.13,19:31
Ona pekne teraz spinka. Zrezat nad rozvetvenim "V" tak 15 cm. Ranu ošetriť. Aspoň mletou skoricou trochu zasypat vydezinfikuje.
libicka
30.01.13,12:39
Ďakuje csillag, ale nemám ju rozvetvenú, narástol mi len rovný asi 50 cm kmeň, ktorý sa bojím zrezať že si ju pokazím.
csillag3112
30.01.13,14:44
tak ju zostrihni v takej vyske v akej chces aby sa rozvetvila, alebo nestrihaj. Ona na jar pekne vyzenie. Ten jesenny strih je dolezity preto lebo zabezpeci hojne kvitnutie.
avonboy
30.01.13,18:11
asi je to individualne, ja tu moju nestrihal, rozkonarila sa sama takto do takehoto tvaru
libicka
31.01.13,18:19
skúsim ju odstrihnúť a vložím do vody či sa mi zakorení.
avonboy
01.02.13,10:58
ja by pockal, kym sa prebudi zi spanku a nahodi zopar listkov, to uz v nej bude prudit stava a konarik vo vode nezhnije
janamirka2
15.04.13,07:15
Ahojte, chcela by som sa opýtať či neviete čo môže spôsobiť kučeravenie listov datury, mali sme ju v kotolni cez zimu a neviem či mohol škodiť dym, alebo nevieme si vysvetliť prečo tie listu sú také
csillag3112
15.04.13,09:33
Dym jej neuskodil predpokladám že je to žltá odroda, niektoré rastliny na jar ked vyháňajú majú take kucerave listy, ako bude rast a plocha listov sa zväčší táto anomalia sa stratí, pokiaľ nemá roztocce je to v poriadku, nič jej nie je. Inak je to vraj akoby viroza. Mám jednu odrodu uz roky a vždy na jar ked púšťa listy ma ich kucerave. Potom sa to stratí.
avonboy
15.04.13,13:03
zaujimave, ja by som xore konare odrezal a ak by to pokracovalo aj na inax vyhonkox tak by som to potom riesil
janamirka2
15.04.13,14:22
Tak veľmi pekne ďakujem, som rada, že to nič nie je. :)
Ingrid Ondruskova
04.10.13,05:23
Zo zeme ich treba vybrať pred prvými mrazmi, sú náchylné. Pri presádzaní ich môžeš ihneď zrezať. Znesú veľký rez. Na množenie používam všetky odrezky. Zasadiť ich hlboko do zeme v črepníku, aby mali v zemi aspoň 3-4 očká /listové výhony/. Ak budeš mať väčší črepník môžeš dať do neho aj niekoľko výhonkov. Na jar ich presadíš samostatne.

Toto som našla v diskusii...už sme mali v noci teplotu okolo nuly, myslíte, že mi durman odišiel na veky?? ešte som ho nestihla schovať do pivnice....