Anitra
06.02.08,10:43
Dobrý deň. Prosím Vás o radu, chcem zrušiť registráciu DPH a následne ukončiť živnosť. Mám zásoby tovaru, ktoré chcem predať pod obstarávaciu cenu, akú DPH odvediem z obstarávacej ceny, alebo z ceny nižšej. Ďakujem
dalilada
06.02.08,16:01
z obstarávacej
Zoltán Kovács
06.02.08,16:03
Ak predáš zásoby pred zrušením registrácie, tak odvedieš dph z predajnej ceny.
dalilada
06.02.08,16:23
z obstarávacej
nečítam poriadne a potom píšem blbosti. :mad: Mala som pocit, že obstarávacia má byť tá nižžšia ako predajná. Súhlasím so Smith - predajná. Je vhodné predaj pod cenu podložiť internou smenicou.
Zoltán Kovács
06.02.08,16:28
nečítam poriadne a potom píšem blbosti. :mad: Mala som pocit, že obstarávacia má byť tá nižžšia ako predajná. Súhlasím so Smith - predajná. Je vhodné predaj pod cenu podložiť internou smenicou.

Stačí odôvodnenie zrušenie živnosti a likvidácia skladových zásob.


P.S. 8000. príspevok.
svetlana4
06.02.08,17:55
Dobrý večer, mám jednu otázku. Mám s.r.o.-čku a som platca DPH, no chcem zrušiť registráciu. Je to možné? A ako na to?
Zoltán Kovács
06.02.08,18:01
Dobrý večer, mám jednu otázku. Mám s.r.o.-čku a som platca DPH, no chcem zrušiť registráciu. Je to možné? A ako na to?

Ak obrat počas 12 kalendárnych mesiacov (pozor nie rok) nepresiahol hranicu 1,5 mil. Sk a zároveň od registrácie na platiteľa DPH uplynulo viac ako rok, tak stačí požiadať o zrušenie registrácie. Na DÚ oddelenie registrácia sa to vybavuje. Tam určia posledné zdaňovacie obdobie, za kotré sa bude podávať DPH. V tomto poslednom DPH priznaní je potrebné vysporiadať DPH z majetku pri zrušení registrácie.
Anja111
06.02.08,18:02
Dobrý večer, mám jednu otázku. Mám s.r.o.-čku a som platca DPH, no chcem zrušiť registráciu. Je to možné? A ako na to?
Ak si platiteľom DPH viac ako 1 rok a za posledných 12 mesiacov si mal obrat nižší ako 1,5 mil., tak môžeš požiadať DU o zrušenie registrácie...
svetlana4
06.02.08,18:11
Ďakujem Vám obom za pomoc. Pekný večer
svetlana4
06.02.08,18:22
Ale predsa ma ešte napadlo. Ak teraz mám ešte nejaký tovar na sklade a ak ho v 2.Q. predám, tak vysporiadam iba túto DPH. Alebo ešte niečo iné? Som štvrťročný platca.
Zoltán Kovács
06.02.08,18:26
Ale predsa ma ešte napadlo. Ak teraz mám ešte nejaký tovar na sklade a ak ho v 2.Q. predám, tak vysporiadam iba túto DPH. Alebo ešte niečo iné? Som štvrťročný platca.

Ak ku dňu zrušenia registrácie ti ostane nejaký tovar na sklade, tak z ceny skladových zásob si povinná odviesť dph. Tak isto pri dlhodobom majetku, ktorý nie je celkom odpísaný, tak zo zostakovej hodnoty k 31.12. predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia si tiež povinná vyrátať a odviesť daň.
svetlana4
06.02.08,18:37
OK, už som pochopila, ešte raz dík
svetlana4
06.02.08,18:49
Tak a teraz zisťujem, že ako tovar evidujem aj jedno auto - máme totiž autoservis a predaj aut. - ktoré bolo kupene v zahraničí. Má štyri roky, je osobné a bolo samozdanené v 4.Q. 2007. Aku DPH z neho odvediem ak zruším registráciu? Vyratam ju z nákupnej ceny? Alebo je výhodnejšie to auto pred zrušením predať? Budem rada ak mi ešte odpoviete na tie moje nekonečné otázky. Vopred Ďakujem
Zoltán Kovács
06.02.08,18:58
Tak a teraz zisťujem, že ako tovar evidujem aj jedno auto - máme totiž autoservis a predaj aut. - ktoré bolo kupene v zahraničí. Má štyri roky, je osobné a bolo samozdanené v 4.Q. 2007. Aku DPH z neho odvediem ak zruším registráciu? Vyratam ju z nákupnej ceny? Alebo je výhodnejšie to auto pred zrušením predať? Budem rada ak mi ešte odpoviete na tie moje nekonečné otázky. Vopred Ďakujem

Z nákupnej ceny.
momaria
13.03.08,05:56
Máme v obchodnom majetku úžitkový automobil zakúpený v 1/ 2007 pri ktorom bola odpočítaná DPH. Tento rok ho plánujeme preradiť do osobného užívania. Čo z odpočítanou DPH?. Je povinnosť ju späť DU vrátiť?..A ako by to bolo s majetkom zakúpeným v roku 2006?. Ďakujem za odpovede.
momaria
13.03.08,10:45
posúvam
Rybenka112
29.04.08,05:16
Zdravím všetkých poraďákov,nerozumiem jednej veci,pri zrušení registrácie DPH,ako je to so zásobami a s dlhodobím majetkom?Totiž v marci tohto roku sme kúpili dodávku Citroen Jumper na firmu 90.000sk+DPH 17.100sk,v JU som základ zaúčtovala do výdavkov neovplyv.ZD+ DPH,pričom na konci roka odpíšem 1/4 z 90.000sk.To DPH z dodávky sa malo na daňovom priznaní k 1Q uvádzať osve,na niektorom riadku alebo spolu s tovarom,ktorý bol nakúpený, keďže máme malý bufet s potravinamy,na riadku 19 a 21 DP k DPH?
Ale,keďže príjmy od februára nedosiahli hranicu 1.500.000sk za 12 mesiacov,chceme zrušiť registráciu k 30.04 2008,resp.ako určí DU.To DPH z dlhodobého majetku-auta sa bude musieť zaplatiť späť v celosti,čiže 17.100sk,keďže sa odpisuje prvý krát k 31.12.2008? Alebo ako to je?Nerozumiem tomu.Poradíte,prosím?Ďakujem.
azla
29.04.08,05:34
Zdravím všetkých poraďákov,nerozumiem jednej veci,pri zrušení registrácie DPH,ako je to so zásobami a s dlhodobím majetkom?Totiž v marci tohto roku sme kúpili dodávku Citroen Jumper na firmu 90.000sk+DPH 17.100sk,v JU som základ zaúčtovala do výdavkov neovplyv.ZD+ DPH,pričom na konci roka odpíšem 1/4 z 90.000sk.To DPH z dodávky sa malo na daňovom priznaní k 1Q uvádzať osve,na niektorom riadku alebo spolu s tovarom,ktorý bol nakúpený, keďže máme malý bufet s potravinamy,na riadku 19 a 21 DP k DPH?
Ale,keďže príjmy od februára nedosiahli hranicu 1.500.000sk za 12 mesiacov,chceme zrušiť registráciu k 30.04 2008,resp.ako určí DU.To DPH z dlhodobého majetku-auta sa bude musieť zaplatiť späť v celosti,čiže 17.100sk,keďže sa odpisuje prvý krát k 31.12.2008? Alebo ako to je?Nerozumiem tomu.Poradíte,prosím?Ďakujem.

Odpočet Dph na vstupe z obstarania dodávkového automobilu sa uvádza v r.19 a 21 (čiže je to v poriadku)

Pri zrušení registrácie postupujete podľa § 81

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

Vzhľadom k tomu, že zostatk.cena ku dňu zrušenia registrácie v priebehu roku 2008 bude rovná OC, odvediete celú Dph z dlhodobého majetku.
Rybenka112
29.04.08,06:15
Vďaka za odpoveď,pekný deň :-)
Ninna
15.05.12,07:09
Stačí odôvodnenie zrušenie živnosti a likvidácia skladových zásob.


P.S. 8000. príspevok.
Dobrý deň
poprosila by som o vyjadrenie: podnikateľ ide rušiť živnosť a na sklade má pneumatiky z roku 2008 , keďže sú už "po záruke" môže ich dať na druhotné spracovanie ako surovinu , za cenu dohodou , ktorá bude určite nižšia ako obstarávacia cena.
Môže urobiť výpredaj skladových zásob pod obstarávaciu cenu?