Žačka
06.02.08,10:48
Prosím o radu.
Sme s.r.o., ktorá fakturuje dopravu. Táto doprava sa vykonáva 2x do mesiaca do Nemecka.Chcem zamestnať starobného dôchodcu. Môžem urobiť dohodu o PČ, keďže ide o rovnakú prácu? Jedna cesta trvá 34 hod. Môže byť táto dohoda na dobu neurčitú? Aké mám k tomu povinnosti, keďže ide o zahr.cestu. Alebo dá sa ho zamestnať nejako ináč, aby to bolo pre firmu čo najlacnejšie?
Ďakujem
ekopo
06.02.08,10:00
Práca na dohodu o pracovnej činnosti nesmie presiahnuť 10 hodín týždenne.
Hovorí o tom § 228a Zákonníka práce
Žačka
06.02.08,10:31
Tak ako by bolo pre mňa najlacnejšie uzatvoriť PP?
Darana
06.02.08,11:02
Tak ako by bolo pre mňa najlacnejšie uzatvoriť PP?

A čo na riadny prac. pomer, ale na kratší prac. čas?

Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.
Žačka
06.02.08,11:07
Takže ak ho zamestnám na tento kratší prac.čas, napíše sa to v prac.zmluve , môžem mu dať 1/2 min. mzdy a odvody sa platia riadne, tiež z 1/2 vymeriavacieho základu.
Dobre tomu rozumiem?
Tweety
06.02.08,11:11
Takže ak ho zamestnám na tento kratší prac.čas, napíše sa to v prac.zmluve , môžem mu dať 1/2 min. mzdy a odvody sa platia riadne, tiež z 1/2 vymeriavacieho základu.
Dobre tomu rozumiem?
Mzdu mu dáš takú, aby zodpovedala dohodnutému kratšiemu pracovnému času. Odvody budeš platiť z jeho mzdy, ktorú dostane podľa odpracov. času.
Žačka
06.02.08,11:16
Takže môžem ho zamestnať na 80 hod. a dať mu hrubú mzdu mesačne Sk 4050,- ? Tak by som to aj zaznamenala do prac. zmluvy.
Darana
06.02.08,11:18
A nezabudni mu dať všetko na čo má nárok ako riadny zamestnanec!!!


(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní so zamestnancom s porovnateľným zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.
Žačka
06.02.08,11:22
Ešte mi prosím poraďte, na čo všetko má nárok, keďže ide o cesty do Nemecka, ktoré trvajú asi 34hod. (jedna)
Myslím ohľadom stravy, preplácanie zahr.cesty a pod. Je to u nás nová situácia, tak nie som v obraze.
Darana
06.02.08,11:27
Ešte mi prosím poraďte, na čo všetko má nárok, keďže ide o cesty do Nemecka, ktoré trvajú asi 34hod. (jedna)
Myslím ohľadom stravy, preplácanie zahr.cesty a pod. Je to u nás nová situácia, tak nie som v obraze.

potúlaj sa trošku po stránkach na porade:

http://www.porada.sk/t8201-p22-zahranicne-pracovne-cesty.html

http://www.porada.sk/t66465-zahranicne-pracovne-cesty.html

a je tu toho oveľa viac...;)
Eva99
12.02.08,18:29
Prosím Vás, ako mám napísať skončenie DoPČ dohodou za zamestnávateľa? Týmto s Vami končím DoPČ dohodou k dátumu...atď? Alebo ako to píšete Vy?
Zoltán Kovács
12.02.08,18:35
Prosím Vás, ako mám napísať skončenie DoPČ dohodou za zamestnávateľa? Týmto s Vami končím DoPČ dohodou k dátumu...atď? Alebo ako to píšete Vy?

Postačuje.
Eva99
12.02.08,18:38
Postačuje.

Postačovať postačuje, ale neznie to nejako hlúpo? :D