EkoMax
06.02.08,11:27
Potrebovala by som poradiť. SZČO začal podniakať v októbri 2007. pracuje v ĆR aj s manželkou, ktorá nie je v pracovnom pomere.
Fa za seba a manželku, a odvoody platí z minimálnej mzdy za oboch.
Ako postupovať pri daň. priznaní a vední účtovníctva ?
DP podáva len on a uplatní si výdaje na poistenie manželky /keďže zdaňuje aj príjmy za ňu/, alebo musí príjmy a výdaje rozpočítať a ona si podá dań. priznanie sama. Manželka nie je ani SZČO ani zamestnaná. Je dobrovoľne poistená v SP a ZP.
Prosím poraďte.
Zoltán Kovács
06.02.08,10:29
Potrebovala by som poradiť. SZČO začal podniakať v októbri 2007. pracuje v ĆR aj s manželkou, ktorá nie je v pracovnom pomere.
Fa za seba a manželku, a odvoody platí z minimálnej mzdy za oboch.
Ako postupovať pri daň. priznaní a vední účtovníctva ?
DP podáva len on a uplatní si výdaje na poistenie manželky /keďže zdaňuje aj príjmy za ňu/, alebo musí príjmy a výdaje rozpočítať a ona si podá dań. priznanie sama. Manželka nie je ani SZČO ani zamestnaná. Je dobrovoľne poistená v SP a ZP.
Prosím poraďte.

Môže si uplatniť na manželku akurát nezdaniteľnú čiastku, nič viac nič menej. Dobrovoľne platené poistenie manželky nie je výdavkom manžela - szčo.
Johanka
06.02.08,10:43
Potrebovala by som poradiť. SZČO začal podniakať v októbri 2007. pracuje v ĆR aj s manželkou, ktorá nie je v pracovnom pomere.
Fa za seba a manželku, a odvoody platí z minimálnej mzdy za oboch.
Ako postupovať pri daň. priznaní a vední účtovníctva ?
DP podáva len on a uplatní si výdaje na poistenie manželky /keďže zdaňuje aj príjmy za ňu/, alebo musí príjmy a výdaje rozpočítať a ona si podá dań. priznanie sama. Manželka nie je ani SZČO ani zamestnaná. Je dobrovoľne poistená v SP a ZP.
Prosím poraďte.
Podčiarknutému nerozumiem ...
Pred zákonom je SZČO iba on, manželka oficiálne príjmy nemá ...
Čo to je "pracuje v ČR " ? Príjem zo závislej činnosti ? Alebo na slovenskú živnosť ?
EkoMax
06.02.08,10:53
Má slovenskú živnosť a fakturuje mesačne českej firme určitú čiastku.
Johanka
06.02.08,10:55
Celý príjem zdaňuje on. Pozor na možnosť vzniku stálej prevádzky (podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia).
EkoMax
06.02.08,10:57
príjem mi je jasný, len neviem ako je to s odpočítateľnou položkou a odvodmi manželky.
Zoltán Kovács
06.02.08,10:58
Prvý príspevok.
EkoMax
06.02.08,12:04
Smith :Môže si uplatniť na manželku akurát nezdaniteľnú čiastku, nič viac nič menej. Dobrovoľne platené poistenie manželky nie je výdavkom manžela - szčo.
__________________
Snažím sa poslať bodík, ale nechce mi ho poslať. Vypisuje že musím prideliť bod aj niekomu inému. Tak aspoň takto ďakujem, a neskôr pošlem bodík
Milka P.
06.02.08,19:00
Celý príjem zdaňuje on. Pozor na možnosť vzniku stálej prevádzky (podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia).
Prosím Vás, podajte trošku viac informácií. Ako si treba vysvetliť pojem stála prevádzkareň v zahraničí? (živnostník so slovenským živnostenským listom, ktorý pracuje v zahraničí).
Ďakujem
Zoltán Kovács
06.02.08,19:06
Prosím Vás, podajte trošku viac informácií. Ako si treba vysvetliť pojem stála prevádzkareň v zahraničí? (živnostník so slovenským živnostenským listom, ktorý pracuje v zahraničí).
Ďakujem

Ak sa živnostenská činnosť vykonáva v zahraničí (napr. ČR) viac ako 183 dni v roku, tak je povinnosť registrovať sa v danej krajine (ČR). Treba preštudovať zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.
EkoMax
12.02.08,07:30
Chcem sa ešte opýtať, ak živnostník zaregistruje prevádzku v ČR, čo sa tým mení ?

1. Zdaňuje príjmy v ČR ?
3. Má viesť účtovníctvo v ČR, alebo v SR ?
2. Podáva daň. priznanie v SR a uplatňuje daň zápočtom ?
Marína
12.02.08,07:38