Wlassto
06.02.08,11:48
Nenašiel som nikde podobnosť tém, a nevedel som kam to mam zaradiť, tak dúfam, že nevadí, že to píšem sem.

- Kupoval som auto z autobazáru D. ktorý si zo mňa urobil "panáčika". Keďže pri kúpe auta mi bolo povedané, citujem: "Na automobil sa Vám vzťahuje 12 mesačná záruka." a takto je to formulované v zmluve: "Predávajúci zodpovedá za vadu, ktorú má tovar v okamihu, keď prechádza nebezpečenstvo škoda na tovare na kupujúceho, aj keď sa vada stane zjavnou až po tomto čase a poskytuje tým záruku kupujúcemu záruku na skryté vady tovaru so záručnou dobou 12 mesiacov."
- Po prejdení 1500km (cca 2 mesiace), mi začala miznúť voda z chladiča, motor klepal (chybná škrtiaca klapka) a prehrieval sa. Nakoniec som ho ani nemohol naštartovať (nefunkčný snímač otáčok na kľuke + muselo sa meniť tesnenie pod víko ventilov + sviečky), tak som odťahovou službou nechal auto odtiahnuť do bazáru. Pri preberaní auta, mi už bolo ale povedané, že záruka sa vzťahuje len na servisné služby a náhradné diely si kupujem sám. Krútil som očami, povedal som, že pri kúpe boli ale iné podmienky. Šéf bazáru J.H. mi povedal, že to nie je možné. Tak som ostal ticho, pretože som mu to nemal ako dokázať.
- Oprava auta trvala 27 dni !!! Ale aj tak som sa potešil telefonátu a s radosťou som šiel pre auto. Ibaže auto mi nechceli vydať, pretože som mal platiť faktúru za servisné služby (50%), o náhradných dieloch ani nehovorím (ktoré som si zháňal sám, pretože servis bol neschopný). Tak vtedy som sa už nevedel zdržať a chytil som nervy, zatelefonoval som šéfovi autobazáru J.H. ktorý mi povedal, že my sme sa dohodli tak, že budem platiť servisné služby, a samozrejme mu to opäť nemám ako dokázať, že to bolo ináč!!! Tak som zaplatil jak náhradné diely tak aj 50% hodnotu servisných služieb. A som si povedal, že končím s týmto autobazárom a radšej si auto budem servisovať inde. Pretože opraviť auto za 27dní, stále hovoriť niečo iné a vrátiť auto špinavé a ešte aj s poškodeným zadným brzdným svetlom, ktoré viselo na kábloch..... hm..... jednoducho som bol rád, že si beriem auto domov.
- To som už ale neriešil, pretože ak by som to chcel posunúť vyššie, tak by to bolo tvrdenie proti tvrdeniu a v podstate je dané, že predávajúci má vždy väčšiu percentuálnu výhodu oproti kupujúcemu (60:40%)
- Ale najhoršie pre mňa bolo, keď som šiel domov z bazáru, zistil som, že rádio je zakódované (dôvod: bola menená baterka, čiže rádio sa automaticky blokuje). Tak som si pozrel servisnú knižku, v ktorej mal byť kód rádia. Skúšal som to viac krát, ale kód mi rádio nevzalo, a keď som si preštudoval servisnú knižku, zistil som,že v servisnej knižke sú dva typy VIN čísel automobilu. Na prvej strane je VIN číslo môjho auta (skontrolované podľa tex. preukazu), ale na poslednej strane už je VIN číslo úplne iného auta. Z toho usudzujem, že majú nečestné správanie, klamali ma ako pri jednaní pri kúpe, pri reklamácii a v podstate ešte mi dali aj servisnú knižku z iného auta, ktorú prepisovali na môj typ auta, ale zabudli na poslednú stranu, čiže ide samozrejme o podvod, kde na základe sfalšovanej servisnej knižky chceli zakryť buď to, že na ňom stiahli km, alebo bolo havarované a podobné veci, o ktorých ja samozrejme nič neviem. Pretože ešte predajca autobazáru mi prízvukoval, že km nie sú stiahnuté a auto nebolo havarované a je k nemu originálna servisná knižka.
- Hneď som volal Šéfovi J.H. ktorý sa mi k tomuto nevedel vyjadriť, v telefóne bolo dlho ticho a konečné vyjadrenie bolo niečo v tom slova zmysle, že zase to bude tvrdenie proti tvrdeniu, alebo také niečo (neviem to formulovať tak ako to presne bolo).
- Preto by som chcel poradiť, či sa mi oplatí podať tieto informácie a skutočnosti niekam vyššie, mám namysli podanie trestného oznámenia vo veci zavádzania a tak podobne, hm........? Má niekto s týmto skúsenosť?

Ďakujem veľmi pekne za rady, veľmi mi pomôžete, pretože sa mi už nechce prizerať na to ako so mnou točia a neviem sa dovolať pravdy. :mee:
dubak138
07.02.08,19:19
no máš to ťažké ale nemám s takým niečim skúsenosti ale dúfam že ani nebudem , ja osobne by som skúsil sa informovať u právnika čo by sa dalo s tým robiť a potom konať (tak vela zdaru)
duves
08.02.08,10:05
Bojím sa kúpy auta z autobazáru.
Kamos si pred 4 rokmi doviezol skodu oktaviu kombi za asi 300 tisic. Strasne natesený. Silny motor benzin 1.8 20 V turbo. Teraz ma závadu za zavadou. 10 tisic tam, 9 tisic hentam. Kamos servisak mu poradil, aby to predal do aaa auto (davaju hned peniaze) a utekal kade lahsie.
Wlassto
08.02.08,12:47
- Vieš, ako je jasné, že keď kupuješ auto z bazaru, ani samotný autobazár nemôže vedieť o tom aute všetko... a vždy ideš do rizika, ale ked nemáš na nové, tak to v podstate musíš urobiť..
-Ja som bral auto z bazaru, ktoré nové stojí 1 500 000sk a viem, že by som si ho teraz dovoliť nemohol, ale z bazaru ho kupiš za smiešne peniaze.
- Skôr riešim to, že mi bolo povedané že má 64 000km a ja som na to skočil, vďaka tej servisnej knižke, čo už ale neskôr som zistil že je falošnááá a preto ma to štve, pretože rozdiel ceny takého auta so 64 000km a 150 000km je minimálne 50 000sk

- Už som jednal s právničkou a záver je taký, dá sa poslať list (vyzva na mimosudne vyrovnanie alebo podobne) súvisiaci odstupenim od zmlvy.. alternativa taka, ze bud si vezmu auto spat a vratia peniaze, alebo sa podá trestné oznamenie, podnet na SOI a zalobu na sud. Akurát, všetko sa musi riešiť tým, že sa odstupuje od zmluvy. Ja som už ale do auta vrazil niečo cez 40 000sk tak teraz neviem... uvidíme, mame sa stretnú.... dam vedieť ako som dopadol.
duves
08.02.08,18:25
- ....že mi bolo povedané že má 64 000km a ja som na to skočil, vďaka tej servisnej knižke, čo už ale neskôr som zistil že je falošnááá a preto ma to štve, pretože rozdiel ceny takého auta so 64 000km a 150 000km ...
Toto mi vysvetloval jeden taxikar, ze sa pretacaju kilometrovniky. Tiez sa divim, ze 4-rocne auta maju najazdenych iba 30 tisic az 70 tisic.
Vlado.s
14.02.08,21:27
No, viem, že v autobazároch sa tvária ako bohovia, ale sú to tiež len ľudia a boja sa o svoje papiere ... . Takže skôr na nich chod obchodnou inšpekciou (zlé vybavenie záruky ...) ako Políciou. Dosť podstatná vec je im to aj povedať,lebo pokiaľ to budeš mať len vo svojej predstave, že pôjdem na políciu a uvidíte, tak sa určite nezľaknú. Uvediem 2 osobné skúsenosti.
1. Kúpil som auto od sukromnej osoby. Dal mi k nemu aj protokoly o STK a EK, no nevšimol si že tam sú aj poznačené KM. A tak som zistil, že auto malo stočených 20000 km. Vrátil som sa k nemu asi po mesiaci, vybehol som na neho trocha ostrejšie, ukázal mu protokol a žiadal od neho 20000,- Sk späť inak že idem s papiermi priamo na Políciu, ale že mu ešte dávam šancu 5 minút na rozmyslenie. A hádaj čo sa stalo. Dohodli sme sa a dostal som späť 5000,- Sk. Tých 20000 som vedel, že nie je reálnych, ale niekde treba začať, aby si mal z čoho ubrať.;)
2. Auto kúpené v bazári. Po týždni začala tiecť voda z nádržky na ostrekovače. Keďže išlo o v celku nové auto, prístup k tomu bol zlý, tak som to nechcel robiť sám a veď prečo aj keď mám záruku. Po príchode do bazáru som auto odparkoval na ceste pred bazárom a zavolal zamestnanca nech sa na to pozrie. Ten sa ani neunúval výjsť na cestu a pozrieť pod kapotu o čo ide, len sa začal s fleku vyhovárať na blbosti, ktoré si už ani nepamätám. Povedal som mu na to dobre dakujem za pomoc, ak to nepôjde vybaviť s vami, dajte mi čislo na majitela,porozprávam sa s ním. Jeho prístup sa okamžite zmenil, no stále ma presviedčal, ža s tým nič nemôžu spravit. Nakoniec mi číslo dal a po príchode majitela som na neho spustil tak, že sa nedostal k slovu, začal som stým, že ako to vybavujú reklamácie, že čo tam má za zamestnancov, že ani na auto nepozrel a už mi hovorí, že s tým nič nespraví, či im tam mam poslať obchodnú inšpekciu.... A hádaj čo sa stalo. Majiteľ sa zľakol (alebo chcel mať odomňa pokoj?:D) a nebol problém v oprave, samozrejme na ich náklady. Mne to však časovo nevyhovovalo,tak mi poslal na účet 2000,- Sk

Z toho vyplýva,netreba sa báť, ale treba nechať báť sa iných. A dejú sa zázraky.
mladymuz
14.02.08,21:54
všetky ojazdene auta su ako hra v loterii. Jazdim/jazdil som cca 3 tis. km mesačne sukromne na novo kupenej Honde (nižšia trieda) tri roky. Avšak nakoniec honda skončila ako druhe auto v rodine kde sa najazdi teraz mesačne max. 300 km a to čo som kupil Volvo 10 ročne jazdi tych tri tis. km mesačne. Toto staršie volvo bolo kupene v bazare/tyzden predtym dovezene z talianska (obaval som sa) a kupoval som ho už aj s nejakymi hlavne kozmetickymi zavadami, (vylamane puzdra v mechanizme stieračov, plynove vzpery na zadnych dverach nedržali dobre) a podobne drobnosti. Zatial neboli žiadne važne problemy. Na tacho malo cca 128 tis. km ale čo sa tyka niektorych časti interieru, hlavne čalunenia zodpoveda vačšiemu opotrebeniu. Takže odhad na takych 300 tis. Doležite však bolo pre mňa, že motor TD je tesny, neunika nikde olej, turbo ide v pohode (aj ked samozrejme otazka dokedy).. Po prejdeni cca 11 tis. km som ešte po pravidelnych kontrolach nedolial do motora ani 1 dcl oleja.

...ale otazka znela inak....na SVK ale aj všade inde sa dovolaš pravdy ak budeš nahlas hovoriť...na inych forach kde kritizovali dalsi europsky autobazar xxx, ktory sa na svk rozširuje ako huby po daždi sa vyjadrovalaj manažer onoho autobazaru a možno aj v prospech toho poškodeneho. treba ich bombardovať negativnou reklamou a mediami. Neviem o ake peniaze ide v tomto pripade, ale. ak sa na auto vzťahuje zaruka (podľa zakona aj na ojazdene), musia k tomu pristupovať zodpovedne. Na to je potom SOI. Čim viac ľudi o tom bude viedieť, že sa to deje, tym si viacej budu davať pozor kšeftari a podvodnici.
ZuzanaP
15.02.08,06:08
Mňa v súvislosti s autobázarmi napadá jediné: keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú....;)

Pred cca 3 rokmi začal v SR svoju činnosť autobazár, hľadali sme nejaké auto, zadali sme údaje v ich databáze a hneď v ten deň sme mali telefonát, že si môžeme prísť po auto, prídu po nás na stanicu, potrebujem len živnostenský list a nejaké korunky na akontáciu.

Vybrali sme auto, skontroloval nám ho známy automechanik a išli sme vybavovať papiere. Hneď nám to stroskotalo na tom, že nemáme so sebou nejaký účet, ktorý platíme (inkaso, fa od operátora), ochotne nás zaviezli do Orangeu, aby sme si vypýtali fa (poplatok bol Sk 100,--), potom sme išli k notárke(ďalší poplatok), ktorá nám overovala podpisy (aspoň myslím). Ďalším problémom bolo, že sme nemali pevnú linku!!! Na čo je živnostníkovi, ktorý robí v teréne, pevná linka. Udali sme pevnú linku k našim domov a moja sestra sa predstavila ako priateľova sestra. Celé toto vybavovanie trvalo 12 hodín!!!! Z autoservisu sme odchádzali o deviatej večer, hladný, unavený, vyčerpaný, ale radi, že máme auto. Auto šlape v celku dobre, klasicke závady, výmeny. A cena, za ktorú sme auto kúpili na splátky, sa nám teraz zdá premrštená....Ale už je skoro splatené....:)
beba13
15.02.08,08:53
Neviem čomu sa čudujete ved v bazári kupene auto ma asi každé jedno stiahnute kilometre ved to sa robí bežne. My sme kupili auto cez známeho. Ten nam dohodil, že niekto predava auto, nepoznal ho osobne. Auto bolo v dobrom stave, ale môj manžel neveriaci Tomáš malo komu dôveruje išiel za jedním známym do servisu a ten mu na počítači zistil, že bolo na tom aute stiahnutých 40 000 km, takže v dnešnej dobe nemožno veriť nikomu.
Wlassto
15.02.08,11:25
Nečudujem sa, je mi jasné že sa sťahujú km (ale máš prípady kedy to naozaj nie je nutné, ja som osobne predával 3 autá a ešte ani na jednom som nesťahoval km pretože naozaj mali od 30 do 40 tis a jeden mal cca 180tis a nevidel som dôvod ix sťahovať), ide mi hlavne o to, ako somnou jednali a oni mne NEODPUSTILI NIČ, dokonca som platil za to čo som nemal, tak prečo ja by som mal odpustiť im, kedže mam dôkaz na papieri hm....?
Teraz som na marodke, a nie žeby som nemohol, ale nexcem ísť kašľajúci za právnikom, ale už som telefonicky hovoril o čo ide, povedal, že sa mám zastaviť, ale že ide o dosť NEZAUJIMAVY PRIPAD pre právnické oči (čiže asi málo za to dostane a má finančne lepšie ohodnotené prípady) ... uvidím ...
Vlado.s
15.02.08,11:49
Nečudujem sa, je mi jasné že sa sťahujú km (ale máš prípady kedy to naozaj nie je nutné, ja som osobne predával 3 autá a ešte ani na jednom som nesťahoval km pretože naozaj mali od 30 do 40 tis a jeden mal cca 180tis a nevidel som dôvod ix sťahovať), ide mi hlavne o to, ako somnou jednali a oni mne NEODPUSTILI NIČ, dokonca som platil za to čo som nemal, tak prečo ja by som mal odpustiť im, kedže mam dôkaz na papieri hm....?
Teraz som na marodke, a nie žeby som nemohol, ale nexcem ísť kašľajúci za právnikom, ale už som telefonicky hovoril o čo ide, povedal, že sa mám zastaviť, ale že ide o dosť NEZAUJIMAVY PRIPAD pre právnické oči (čiže asi málo za to dostane a má finančne lepšie ohodnotené prípady) ... uvidím ...

Ak máš dôkaz na papieri tak nie je čo riešiť! Choď do bazáru, ukáž im to, sprav na nich bu bu bu a uvidíš čo sa bude diať. Oni sú si vedomí, že falšujú doklady, stáčajú kilometre ... a preto sa aj boja púšťať do boja s právnikmi, SOI... . Len im to treba dať vedieť. Veď za právnikom môžeš zájsť aj potom. A ako si uvádzal, pre právnika je to nezaujímavé a pre teba drahé. Tak najprv navštív majiteľa bazáru, a povedz mu o tvojich plánoch navštíviť SOI a podať Tr. oznámenie pre podvod. Ver tomu, že si rozmyslí, či ti vráti aj 50.000,- (ak išlo o drahé auto), či bude riskovať problémy a živnosť. Neboj on má veľmi dobrý kšeft, lebo ak to robí takto zo všetkými autami, tak ti rád vyplatí peniaze aj na mieste, len aby v tom mohol pokračovať. Inak by stratil oveľa viac.

A ak nepovolí, tak choď skutočne na SOI i na Políciu, to ťa nebude stáť nič. A ak aj tak nie tak až potom zváž právnika. Hovorím zváž, lebo ani to ti nezaručuje, že niečo vyťažíš, ale ľahko môžeš prerobiť (odmena právnikovy je mastná).

Veľa zdaru.;)