mirpo
06.02.08,12:01
V roku 1994 sme s bratom dostali do daru RD s pozemkom v podiele 50% - každý. V máji roku 2007 mi brat daroval svoju polovicu:) = v r. 2007 vlastním celú nehnuteľnosť. Nemám tu trvalý pobyt (iba prechodný, čo mi nepomôže).
Nemám trvalý pobyt aspoň 2 r.
1/2 nehnuteľnosti vlastním viac ako 5 rokov, ale tú druhú už nie.
Ak chcem predať nehnuteľnosť, musím platiť daň z príjmu??? :confused:
Ak sa chcem vyhnúť plateniu dane, mám si pred predajom vybaviť trvalé bydlisko a čakať s predajom 2 roky, alebo platiť daň z 1/2 príjmu...:mee:
mirpo
05.03.08,05:55
Len upresním, že ten RD by som chcela predať a kúpiť iný. Ja ho chcem v podstate "vymeniť" za iný RD, ktorý by sme si našli. V zákone je uvedené, koľko musím nehnuteľnosť vlastniť (5 rokov), príp. mať tam trvalý pobyt (aspoň 2 roky). Ale nikde som sa nedočítala, teda ak som niečo neprehliadla, čo ak vlastním len 50 % nehnuteľnosti? :confused:
vieroslava
05.03.08,06:07
Keď ho predáš, tak budeš platiť daň z príjmu za polovicu. Druhú polovicu príjmu nezdaňuješ.
Rozalka
25.02.09,17:52
Už som si prečítala kde-čo, mala som aj svoj názor na vec, no domotali ma právnici, preto sa pýtam odborníkov:

Manželia vlastnili nehnuteľnosť, v ktorej jeden z manželov mal trvalý pobyt cca 20 rokov (druhý len prechodný), a túto darovali synovi a dcére (s právom doživotného užívania bytu).

Uplynuli 3 roky a jeden z obdarovaných daroval svoju časť matke.

Teraz sú majiteľmi matka s dcérou, obe majú v byte trvalý pobyt 23 rokov.

Ak sa táto nehnuteľnosť predá - bude treba platiť daň z príjmu?
Majitelia majú v byte trvalý pobyt 23 rokov, jeden je majiteľom 3 roky, druhý nič, ale pred 3 rokmi byt vlastnil (asi 3 roky) - predtým, než ho daroval.

Vďaka za objasnenie.
Zita5
26.02.09,18:36
Už som si prečítala kde-čo, mala som aj svoj názor na vec, no domotali ma právnici, preto sa pýtam odborníkov:

Manželia vlastnili nehnuteľnosť, v ktorej jeden z manželov mal trvalý pobyt cca 20 rokov (druhý len prechodný), a túto darovali synovi a dcére (s právom doživotného užívania bytu).


Uplynuli 3 roky a jeden z obdarovaných daroval svoju časť matke.

Teraz sú majiteľmi matka s dcérou, obe majú v byte trvalý pobyt 23 rokov.

Ak sa táto nehnuteľnosť predá - bude treba platiť daň z príjmu?


Ak by sa uvedená nehnuteľnosť predala toho času , tak podľa môjho názoru obdarovaná matka by platila z jej podielu daň z príjmu , nakoľko

Majitelia majú v byte trvalý pobyt 23 rokov, jeden je majiteľom 3 roky, druhý nič, ale pred 3 rokmi byt vlastnil (asi 3 roky) - predtým, než ho daroval.

Vďaka za objasnenie.

Rozalka , vidím že si odpoveď nedostala , tak sa vyjadrím a dúfam , že sa ku mne niekto pridá ...


Tým že darovali manželia nehnuteľnosť , tak sa ich vlastníctvo na nehnuteľnosti v LV zmazalo .

Ich deti sú toho času vlastníkmi a jeden z nich sa po troch rokoch rozhodol darovať svoj vlastnícky podiel matke .Predpokladám , že darcom bol syn .

Syn ale v tejto dobe matke daroval svoj podiel.Matka sa od momentu obdarovania a zápisu v LV stala spoluvlastníčkou nehnuteľnosti , kde 1/2 vlastní matka , 1/2 vlastní dcéra /dcéra je vlastníčkou 3 roky a počas týchto troch rokov tam má aj trvalý pobyt / Preto počítam tri roky , nakoľko trvalý pobyt počítam od chvíle kedy sa stala vlastníčkou nehnuteľnosti , bez ohľadu nato , že tam bývala pred obdarovaním napr.20 rokov , ale skutočnou vlastníčkou bola 3 roky a teda aj jej trvalý pobyt vlastníka v tejto nehnuteľnosti bol 3 roky, číže spĺňa podmienku minimálne 2 rokov .

Ak by sa táto nehnuteľnosť teraz predala , tak dcéra z jej podielu by daň z príjmu neplatila , nakoľko spĺňala podmienku trvalého pobytu 2 roky .

Čo sa týka matky , tak som toho názoru , že matka by už daň z predaja platila .
Prečo ?
No z toho dôvodu , že síce bola vlastníčkou a mala v tejto nehnuteľnosti trvalý alebo prechodný pobyt , ale nehnuteľnosť darovala a týmto úkonom už nebola vlastníkom nehnuteľnosti .V nehnuteľnosti jej zostalo právo doživotného užívania .
Tým, že jej jedno z detí darovalo späť tú istú nehnuteľnosť , tak som toho názoru , že odo dňa tohto aktu resp. zápisu vlastníctva v LV ....sa jej musí znovu začať počítať trvalý pobyt najmenej 2 roky ......aby nemusela predaj nehnuteľnosti toho času zdaňovať.
To znamená , že pre matku by bolo vhodné , aby predaj nehnuteľnosti toho času pozdržala .
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a

2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,


Záver .......ak by nehnuteľnosť toho času predali , tak by matka z predaja nehnuteľnosti platila daň z príjmu a dcéra nie .

Matka od nadobudnutia vlastníctva nesplnila podmienku trvalého pobytu
najmenej dva roky bezprostredne pred predajom nehnuteľnosti .


Prosím , pridajte sa ďalší ....:)

P.S. K piatim rokom vlastníctva sa nevyjadrujem , v tejto veci je to bezpredmetné .
Rozalka
26.02.09,18:45
Kto sa ešte vyjadrí?

Ja to zas čítam spredu-zozadu, a zas len dochádzam k záveru,
že predávajúci mal trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, nikde sa nespomína, že ten trvalý pobyt musí mať od získania nehnuteľnosti do vlastníctva.
Zita5
26.02.09,18:57
Kto sa ešte vyjadrí?

Ja to zas čítam spredu-zozadu, a zas len dochádzam k záveru,
že predávajúci mal trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, nikde sa nespomína, že ten trvalý pobyt musí mať od získania nehnuteľnosti do vlastníctva.

2 roky bezprostredne pred predajom nehnuteľnosti chápem takto :

V máji roku 2005 mi matka daruje nehnuteľnosť , v ktorej si zriadim trvalý pobyt a stále pretrváva až do dňa predaja nehnuteľnosti .
V máji roku 2008 nehnuteľnosť predám .Nakoľko spĺňam podmienku trvalého pobytu najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom nehnuteľnosti , daň z príjmu je oslobodená t.j.neplatím žiadnu daň.


V máji v roku 2005 mi matka daruje nehnuteľnosť , zriadim si trvalý pobyt a v tom istom roku nehnuteľnosť predám , daň z príjmu platím.Nesplnila som podmienku ...

P.S. Ona ľudovo povedané , jej 23 rokov trvalého pobytu zrušila tým darovaním .A znovu získaním vlastníctva sa jej od začiatku napočítava trvalý pobyt .

Budem veľmi rada , ak sa ku nám niekto pridá a možno potvrdí môj názor , alebo mi ho vyvráti , ale bude to posun vpred.
cloe
26.02.09,19:13
Mám tiež podobný problém.
Priateľka kúpila pozemok v r. 2006. Na tomto pozemku chcela začať stavať spolu s priateľom, s ktorým v tom čase žila.
V roku 2007 mu darovala 50 % tohto pozemku.
Vzhľadom k tomu, že sa v r.2008 rozišli, rozhodli sa túto nehnuteľnosť predať. Kúpnu zmluvu o predaji spísali pred notárom, kde je uvedená celková kúpna suma a taktiež podiel, ktorý obidvaja predávajúci dostatnú.
Je mi jasné, že priateľka musí predaj nehnuteľnosti zdaniť. Príjmom bude suma uvedená na zmluve o predaji /jej časť podielu/, avšak nie som si istá, či si môže odpočítať celú sumu, za ktorú tento pozemok obstarala, vzhľadom k tomu, že neskôr 50 % daroval priateľovi.
Myslím si, že si môže celú sumu odrátať, no bola by som rada, keby mi to niekto odboril:)
Chobot
27.02.09,10:24
2 roky bezprostredne pred predajom nehnuteľnosti chápem takto :

V máji roku 2005 mi matka daruje nehnuteľnosť , v ktorej si zriadim trvalý pobyt a stále pretrváva až do dňa predaja nehnuteľnosti .
V máji roku 2008 nehnuteľnosť predám .Nakoľko spĺňam podmienku trvalého pobytu najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom nehnuteľnosti , daň z príjmu je oslobodená t.j.neplatím žiadnu daň.


V máji v roku 2005 mi matka daruje nehnuteľnosť , zriadim si trvalý pobyt a v tom istom roku nehnuteľnosť predám , daň z príjmu platím.Nesplnila som podmienku ...

P.S. Ona ľudovo povedané , jej 23 rokov trvalého pobytu zrušila tým darovaním .A znovu získaním vlastníctva sa jej od začiatku napočítava trvalý pobyt .

Budem veľmi rada , ak sa ku nám niekto pridá a možno potvrdí môj názor , alebo mi ho vyvráti , ale bude to posun vpred.

Už raz bola takáto téma diskutovaná. Tiež tam išlo o to, že osoba mala v byte trvalý pobyt veľmi dlhlo a až následne získala byt do vlastníctva. Neuplynuli ešte ani 2 roky od nadobudnutia a chcela byt predať. Otázne bolo, či bude platiť daň alebo nie.

Z diskusie vyplynulo, že skutočne nie je dôležité pri uplatnení ustanovenia ods. 1 písm. a),

či tie 2 roky (čo tam mala osoba trvalý pobyt) tá osoba aj byt vlastnila. Pre uplatnenie oslobodenia dane je postačujúce, ak 2 roky pred predajom tam mala trvalý pobyt a byt mohla kľudne nadobudnúť do vlastníctva napr. aj pol roka pred predajom. Lebo v tom ustanovení:

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

sa skutočne uvádza len trvalý pobyt, podmienka vlastníctva sa tam vôbec nespomína.

Takže podľa mňa sú oslobodené obe osoby.

Našiel som tú diskusiu - teda príspevok:

http://www.porada.sk/t40640-predaj-bytu-a-dan.html
cloe
27.02.09,21:10
Mám tiež podobný problém.
Priateľka kúpila pozemok v r. 2006. Na tomto pozemku chcela začať stavať spolu s priateľom, s ktorým v tom čase žila.
V roku 2007 mu darovala 50 % tohto pozemku.
Vzhľadom k tomu, že sa v r.2008 rozišli, rozhodli sa túto nehnuteľnosť predať. Kúpnu zmluvu o predaji spísali pred notárom, kde je uvedená celková kúpna suma a taktiež podiel, ktorý obidvaja predávajúci dostatnú.
Je mi jasné, že priateľka musí predaj nehnuteľnosti zdaniť. Príjmom bude suma uvedená na zmluve o predaji /jej časť podielu/, avšak nie som si istá, či si môže odpočítať celú sumu, za ktorú tento pozemok obstarala, vzhľadom k tomu, že neskôr 50 % daroval priateľovi.
Myslím si, že si môže celú sumu odrátať, no bola by som rada, keby mi to niekto odboril:)

Prosím, nevie sa mi niekto k tomu vyjadriť?:)
cloe
01.03.09,11:50
Prosím, nevie sa mi niekto k tomu vyjadriť?:)

...posúvam.
Muška
01.03.09,12:43
Mám tiež podobný problém.
Priateľka kúpila pozemok v r. 2006. Na tomto pozemku chcela začať stavať spolu s priateľom, s ktorým v tom čase žila.
V roku 2007 mu darovala 50 % tohto pozemku.
Vzhľadom k tomu, že sa v r.2008 rozišli, rozhodli sa túto nehnuteľnosť predať. Kúpnu zmluvu o predaji spísali pred notárom, kde je uvedená celková kúpna suma a taktiež podiel, ktorý obidvaja predávajúci dostatnú.
Je mi jasné, že priateľka musí predaj nehnuteľnosti zdaniť. Príjmom bude suma uvedená na zmluve o predaji /jej časť podielu/, avšak nie som si istá, či si môže odpočítať celú sumu, za ktorú tento pozemok obstarala, , vzhľadom k tomu, že neskôr 50 % daroval priateľovi.
Myslím si, že si môže celú sumu odrátať, no bola by som rada, keby mi to niekto odboril:)
Cloe,
môže si odpočítať sumu, ktorú dala pri kúpe "svojej časti", teraz už len polovice /takže iba polovicu výdavkov na kúpu celého pozemku/
Muška
01.03.09,12:51
Kto sa ešte vyjadrí?

Ja to zas čítam spredu-zozadu, a zas len dochádzam k záveru,
že predávajúci mal trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, nikde sa nespomína, že ten trvalý pobyt musí mať od získania nehnuteľnosti do vlastníctva.

do 31.12. 2004 platilo:
§9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma
bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak ho predávajúci
vlastnil a súčasne v ňom mal trvalý pobyt najmenej
počas dvoch rokov bezprostredne pred jeho
predajom

...ale od od 1.1.2005
platí
1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom


Takže v novom zákon "vypadli" slovíčka vlastnil a súčasne, tak podľa mňa stačí trvalý pobyt, nemusí aj nepretržite vlastniť.
cloe
01.03.09,13:08
Cloe,
môže si odpočítať sumu, ktorú dala pri kúpe "svojej časti", teraz už len polovice /takže iba polovicu výdavkov na kúpu celého pozemku/

Muška, veľmi pekne ďakujem, no stále som na pochybách v tom, že keď on dostal svoju polovicu darom, teda nemal žiadne výdavky pri kúpe, prečo by si mal polovicu týchto výdavkov odpočítavať.
cloe
01.03.09,13:13
Muška, veľmi pekne ďakujem, no stále som na pochybách v tom, že keď on dostal svoju polovicu darom, teda nemal žiadne výdavky pri kúpe, prečo by si mal polovicu týchto výdavkov odpočítavať.

Ešte ma napadlo, čiste teoreticky. Keď ja niekomu niečo darujem, musí vôbec ten obdarovaný vedieť sumu, ktorú som ja predtým za to zaplatila?
Muška
01.03.09,13:34
Cloe,
moja prvá reakcia bola, že no určite, nech si to len pekne zdaní, :D.....ale:
§ 25 zákona o dani
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

..priznávam, že ako sa v praxi napĺňa tento § netuším.
cloe
02.03.09,16:53
Mám tiež podobný problém.
Priateľka kúpila pozemok v r. 2006. Na tomto pozemku chcela začať stavať spolu s priateľom, s ktorým v tom čase žila.
V roku 2007 mu darovala 50 % tohto pozemku.
Vzhľadom k tomu, že sa v r.2008 rozišli, rozhodli sa túto nehnuteľnosť predať. Kúpnu zmluvu o predaji spísali pred notárom, kde je uvedená celková kúpna suma a taktiež podiel, ktorý obidvaja predávajúci dostatnú.
Je mi jasné, že priateľka musí predaj nehnuteľnosti zdaniť. Príjmom bude suma uvedená na zmluve o predaji /jej časť podielu/, avšak nie som si istá, či si môže odpočítať celú sumu, za ktorú tento pozemok obstarala, vzhľadom k tomu, že neskôr 50 % daroval priateľovi.
Myslím si, že si môže celú sumu odrátať, no bola by som rada, keby mi to niekto odboril:)

Znovu otravujem s týmto mojím problémom. Stále nie som jednoznačne presvedčená o správnosti postupu. Názory tých, s ktorými som to riešila sú tak 50:50 v tom, či môže uplatniť celú kúpnu cenu alebo len 50 %.
Ak by sa ešte niekto vyjadril, prípadne podobný problém riešil, budem mu povďačná.
Nie som si istá, či Muškina citácia zákona sa vzťahuje práve na tento prípad.
Zita5
02.03.09,16:59
Ešte ma napadlo, čiste teoreticky. Keď ja niekomu niečo darujem, musí vôbec ten obdarovaný vedieť sumu, ktorú som ja predtým za to zaplatila?

Je tam časť odpovede aj pe Teba
http://www.porada.sk/969068-post62.html
Zita5
02.03.09,17:03
Znovu otravujem s týmto mojím problémom. Stále nie som jednoznačne presvedčená o správnosti postupu. Názory tých, s ktorými som to riešila sú tak 50:50 v tom, či môže uplatniť celú kúpnu cenu alebo len 50 %.
Ak by sa ešte niekto vyjadril, prípadne podobný problém riešil, budem mu povďačná.
Nie som si istá, či Muškina citácia zákona sa vzťahuje práve na tento prípad.


Som toho názoru , že Muškina citácia sa vzťahuje na Tvoj prípad .

To znamená , že zdaňuje každý svoj podiel .Pre priateľa bude výdavok vo výške 50% z OC zistenej u darcu .
cloe
02.03.09,17:12
Zitka, naozaj, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Už mám v tom jasno:)