johno
06.02.08,13:17
Dobrý deň,

mám tu taký logicko/právnický oriešok.

Študentka nastúpila na 5-ročné magisterské štúdium 1.9.2001, štúdium bolo prerušené po 4.ročníku na jeden rok a potom ďaľší rok riadne dokončené. Dĺžka štúdia bola teda riadnych 5 rokov.

Študentka v poslednom ročníku začala študovať aj na druhej škole s nástupom 1.9.2006. Táto škola teraz požaduje zaplatiť školné za školský rok 2007/2008 za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia.

Podľa zákona 131/2002 §92 odstavec 4 je povinnosť platiť školné po prekročení štandardnej dĺžky štúdia. Kedže zákon bol prijatý až v roku 2002 nie je trochu retroaktívne, že sa to vzťahuje aj na štúdium, ktoré bolo začaté pred schválením zákona?

Čo sa týka zmien v spoplatnení podľa 363/2007, tak v tom je ešte väčší bordel, lebo podľa § 113a odstavec 9:

"Ustanovenia § 92 ods. 3 až 8 sa nevzťahujú na študentov prijatých na štúdium pred 1. septembrom 2007, ak v príslušnom stupni vysokoškolského vzdelávania
neboli prijatí a nezapísali sa na štúdium aj po tomto termíne."

Ako to teda vlastne je? Majú právo od tejto študentky požadovať poplatky alebo nie?

Vopred ďakujem za objasnenie.
AtaH
07.02.08,19:55
A ma uz titul? Kedy ho ziskala? Je to dolezite....
johno
09.02.08,18:37
Ano, titul uz ma. Mgr ziskala v ak.roku 2006/2007 v maji.
AtaH
10.02.08,15:47
Tak to Ta asi sklamem, kazdy, kto uz jednym vysokoskolskym titulom disponuje, si skolne plati, myslim, ze to plati celoplosne. Ak ziskala titul v maji 2007, tak za studium v akademickom roku 2007/2008 plati skolne urcite. V tomto pripade vsak pozaduju skolne za prekrocenie standardnej dlzky studia zrejme omylom, maju ho vyzadovat z toho titulu, ze studentka je Mgr.

Najlepsie a uplne fundovane ti vsak odpovie prislusne studijne oddelenie, ktore poslalo oznamenie o tom, ze je treba platit skolne, alebo poradi prodekan fakulty pre vzdelavanie.

Prijemny den!
johno
10.02.08,16:22
Dakujem, za informacie.
JanaS.
13.03.09,15:13
Ahojte, chcem sa Vás spýtať v akademickom roku 2007/2008 som študovala jeden rok denne.Zo školy som v podstate odišla po prvom semestri. V akad. roku 2008/2009 som nastúpila na externé štúdium bolo bezplatné čiže budem platiť až v magisterskom štúdiu. Chcem sa spýtať či budem platiť za ten jeden rok čo mam navyše čo som denne študovala aj keď som teraz externá?
zuzulik47
28.05.09,17:04
Na škole si musela podať čestné vyhlásenie, v ktorom si povinná uviesť to, že si už rok študovala denne. Mala by si potom zaplatiť aj ten jeden rok (nezáleží, že to bolo denne) ale až v treťom ročníku.
zdeniatqo
16.09.09,07:43
Čo sa týka zmien v spoplatnení podľa 363/2007, tak v tom je ešte väčší bordel, lebo podľa § 113a odstavec 9:

"Ustanovenia § 92 ods. 3 až 8 sa nevzťahujú na študentov prijatých na štúdium pred 1. septembrom 2007, ak v príslušnom stupni vysokoškolského vzdelávania
neboli prijatí a nezapísali sa na štúdium aj po tomto termíne."


Dobry den,
mam dotaz k tomuto odstavcu... na 1. vysoku skolu som nastupila v ak. r. 2006/2007... studium som ukoncila pred skuskovym obdobim letneho semestra... v ak. r. 2007/2008 som nastupila do 1. rocnika druhej vysokej skoly... pricom zdoraznujem ze rozhodnutie o prijati na studium a zapis do 1. rocnika prebehol v auguste a teda pred 1. septembrom 2007.

Budem alebo nebudem platit skolne za nadstandardnu dlzku studia? Pricom skola nikoho nevyzvala uradnym dokumentom o uhrade skolneho, rozposlala len hromadny mail o tom, ze sa skolne bude vyberat a v akej vyske. Nikde vsak nezverejnili zoznamy. Na studijnom oddeleni mi nevedeli poradit, tak sa obraciam na poradu.

Dalej by som sa chcela spytat, vyssie bolo uvedene ze ak student studuje v nadstandardnej dlzke studia nebude poberat rodicovsky prispevok a nema narok na soc. stipendium.

Za kazdy prispevok k teme vopred dakujem :)