tomlee
06.02.08,13:52
Dobry den chcem sa Vas spytat.

Zijeme 4 clennej rodine otec a mama maju vsetko napolovicu cely majetok nadobudli spolu.Otec ma Vsak dne nemanzelske deti.Ako sa v takomto pripade postupujem ak by sa nedajboze otcovi nieco stalo kto bude dedit zdedi vsetko mama alebo sa otcova cast rozdeli medzi deti?Co ak sa nieco stane mame?Zdedi vsetko otec alebo sa to bude delit medzi mna a brata a otca? Dakujem za odpoved
Zoltán Kovács
06.02.08,12:56
Dobry den chcem sa Vas spytat.

Zijeme 4 clennej rodine otec a mama maju vsetko napolovicu cely majetok nadobudli spolu.Otec ma Vsak dne nemanzelske deti.Ako sa v takomto pripade postupujem ak by sa nedajboze otcovi nieco stalo kto bude dedit zdedi vsetko mama alebo sa otcova cast rozdeli medzi deti?Co ak sa nieco stane mame?Zdedi vsetko otec alebo sa to bude delit medzi mna a brata a otca? Dakujem za odpoved

V prípade otcovej smrti dediť budete ty, brat, mama a otcove ďalšie deti rovnakým dielom.
V prípade matky dedičia budete ty, brat a otec.
Orim
06.02.08,13:06
No neviem či sa nemýlim, ale myslím, že polovicu zdedí mama a z tej druhej polovice otcovho majetku budú dediť všetky deti rovnakým dielom.
Mama zdedí 1/2 a deti 4x 1/8 z otcovho majetku.


edit: pardon sekol som sa :(
hanelie
06.02.08,13:14
§473 ods. 1 obč. zákonníka :
deti a manžel /ka rovným dielom
Zoltán Kovács
06.02.08,13:16
No neviem či sa nemýlim, ale myslím, že polovicu zdedí mama a z tej druhej polovice otcovho majetku budú dediť všetky deti rovnakým dielom.
Mama zdedí 1/2 a deti 4x 1/8 z otcovho majetku.

Ak majú BSM tak predmetom dedenia je iba časť pripadajúca na otca. A tá časť sa delí na rovnaké diely medzi dedičmi.
Evanka
06.02.08,13:21
No neviem či sa nemýlim, ale myslím, že polovicu zdedí mama a z tej druhej polovice otcovho majetku budú dediť všetky deti rovnakým dielom.
Mama zdedí 1/2 a deti 4x 1/8 z otcovho majetku.
Polovica matke zostane - je jej, dedičského konania sa týka v prípade úmrtia otca iba otcova polovica a tá sa delí medzi matku a všetky otcove deti rovnakým dielom.
elli
06.02.08,20:05
Dobry den chcem sa Vas spytat.

Zijeme 4 clennej rodine otec a mama maju vsetko napolovicu cely majetok nadobudli spolu.Otec ma Vsak dne nemanzelske deti.Ako sa v takomto pripade postupujem ak by sa nedajboze otcovi nieco stalo kto bude dedit zdedi vsetko mama alebo sa otcova cast rozdeli medzi deti?Co ak sa nieco stane mame?Zdedi vsetko otec alebo sa to bude delit medzi mna a brata a otca? Dakujem za odpoved


Ak majetok nadobudli spolu, nemaju ho "napolovicu", ale v bezpodielovom spoluvlastnictve. Pretoze smrtou manzela BSM zanika, v dedicskom konani sa vysporaduva (podla podobnych pravidiel ako po rozvode), ak na tom pozostaly manzel trva resp. ak sa dedicia (vratane prezivsieho manzela) nedohodnu inak.

Ak sa vyporiadanie BSM nerobi (bud to naozaj maju na polovicu, alebo na tom manzel - dedic netrva), dedia deti a manzel rovnakym dielom. Teda po otcovi v tomto pripade matka + 2 deti z manzelstva + 2 nemanzelske, kazdy z nich po 1/5 otcovho podielu.
Ak sa BSM v ramci dedicstva vyporiadava, polovica zostava pozostalemu manzelovi, a druha polovica sa deli podla vyssienaznaceneho pravidla (deti + matka kazdy po 1/5)

Principialne rovnaky postup je pri smrti matky, avsak po nej nie su dedicmi otcove nemanzelske deti, a teda bud otec nadobudne 1/2 + 1/6 a deti po 1/6, alebo sa cele deli rovnakym dielom po 1/3 medzi otca a deti.

Pre uplnost - ak by najskor zomrela matka, po ukonceni dedicskeho konania po nej aj otec, tak by dedili VSETKY DETI (manzelske i nemanzelske), kazde z nich po 1/4 otcovho podielu.

Dufam, ze som to napisala spravne a hlavne zrozumitelne :-)
pravnicka
07.02.08,11:49
právo dediť majú i nemanželské detí.
Lebo ked umrie jeden z manželov - dedí sa takto:
pozostalý manžel, jeho detí - aj nemanželské, vnúci
súrodenci nebohého
osoby ktoré žijú v domácnosti s nebohým.

A mala by som riešenie, keby svoju časť prepísali na teba a súrodenca.
preto je dobre, aby ste sa o tom s rodičmi porozprávali. Ci by tvoj otec bol schopný na teba súrodenca alebo matku prepísať svoj podiel. Ide tu to, aky má vzťah k svojím dvom nemanželským deťom. Ci by bol schopný ich pripraviť o ich dedičský podiel.
Na druhej strane, či by ich chcel byť k ním férový, hoc i na úkor teba a súrodenca.
To rozhodnutie je len na vás.

Stalo sa to i v mojom okoli.
Rodičia prepísali svoj doma na dve deti. Lebo otec mal pred svadbou nemanželské dieťa. A nechcel svoje manželské detí okratiť. Tak prepísal svoj podiel na deti. Ked umrel, nemali problémy s dedením. Lebo dom už bol ich.

A hrozí tu i riziko, ako sa zachováte k rodičom, keby na vás prepísali dom.
riešenie je len na vás.

Ahoj
elli
07.02.08,18:50
právo dediť majú i nemanželské detí.
Lebo ked umrie jeden z manželov - dedí sa takto:
pozostalý manžel, jeho detí - aj nemanželské, vnúci
súrodenci nebohého
osoby ktoré žijú v domácnosti s nebohým.

A mala by som riešenie, keby svoju časť prepísali na teba a súrodenca.
preto je dobre, aby ste sa o tom s rodičmi porozprávali. Ci by tvoj otec bol schopný na teba súrodenca alebo matku prepísať svoj podiel. Ide tu to, aky má vzťah k svojím dvom nemanželským deťom. Ci by bol schopný ich pripraviť o ich dedičský podiel.
Na druhej strane, či by ich chcel byť k ním férový, hoc i na úkor teba a súrodenca.
To rozhodnutie je len na vás.

Stalo sa to i v mojom okoli.
Rodičia prepísali svoj doma na dve deti. Lebo otec mal pred svadbou nemanželské dieťa. A nechcel svoje manželské detí okratiť. Tak prepísal svoj podiel na deti. Ked umrel, nemali problémy s dedením. Lebo dom už bol ich.

A hrozí tu i riziko, ako sa zachováte k rodičom, keby na vás prepísali dom.
riešenie je len na vás.

Ahoj

Nesuhlasim:
- dedicia z dalsich skupin (2., 3.) dedia az vtedy, ked nededia tzv. priami dedicia - manzel a deti. Teda nemozu dedit spolu s nimi ani surodenci zomreleho, ani jeho rodicia, ani spoluzijuce osoby; a vnuci len vtedy, ak dieta porucitela nezije (vtedy dedia podiel priameho dedica - dietata).
- po matke by v ziadnom pripade nevlastne deti nededili, mohli by dedit iba a vyhradne po svojom otcovi.

O "dedicsky podiel" nemozno nikoho pripravit. Ak je rodic zivy, ma predsa plne pravo nakladat so svojim majetkom, ktory sa "dedicskym podielom" stava az jeho smrtou.

A nesuhlasim ani s tym, ze je to "na nich" - podla mna je to iba a vyhradne na rodicoch.
pravnicka
08.02.08,08:16
ahoj
máš pravdu, že najprv dedia tzv. priami dedičia. v občianskom zákonníku sú štyry dedičské skupiny. len som to napísala neprehľadne a mala som číselne označiť.
vo svojej rubríke som i napísala, že to môže prepísať na manželku a deti.
vetou to rozhodnutie je len na vás - som myslela, že sa môžu porozprávať o tom s deťmi.
elli
13.02.08,14:21
ahoj
máš pravdu, že najprv dedia tzv. priami dedičia. v občianskom zákonníku sú štyry dedičské skupiny. len som to napísala neprehľadne a mala som číselne označiť.
vo svojej rubríke som i napísala, že to môže prepísať na manželku a deti.
vetou to rozhodnutie je len na vás - som myslela, že sa môžu porozprávať o tom s deťmi.

Na manzelku asi tazko - aspon ja nevidim sposob, akym nieco z BSMky "prepisat" na manzelku pocas trvania nemodifikovaneho BSM.