Vameti
06.02.08,13:58
Ahojte - prosím o radu, firma kúpila rod.dom 60 roč.(užívania schopný) a k tomu pozemky (záhrada,lesné pozemky a zastavané plochy a nádvoria) spolu za 405000 Sk. Mám dispozícií znal.posudok z 2006 ale len na dom (pozemky neboli predmetom posudku) kde je ohodnotený na 600 000 Sk.V akej obstrávacej cene oceniť dom a pozemky?
Ja som zvolila nasl.postup:Zo zasadnutia obec.zastupiteľstva som zistila, že hodnota pozemkov v obci pre daň z nehnuteľnosti je 56 Sk/m2,z toho cena pozemkov rozloha *56 Sk=64 288 Sk a zvyšok do 405 000(cena na kúpnej zmluve) 340 712 Sk som ocenila rod.dom.

Je to správny postup?
Vopred ďakujem
betka
06.02.08,18:34
Poznámočka:
Neviem, či dostatočne rozumiem otázke.

Daň z nehnuteľností sa počíta na iné účely. Môžete mať uvedené, že cena pozemku je za záhrady....., cena za lesné pozemky je napr. 4/Sk, stavebné pozemky.... Tieto ceny mi hovoria, je "hodnota pozemku" pre výpočet dane.

Myslím, že nemáte dobrý postup výpočtu. Porovnám s cenou v našej obci:
- cena stavebného pozemku je ohodnotená na 1000 Sk. Pričom, ten pozemok kúpim za 3000, Sk. A takto by mi ho i znalec ohodnotil.

Vo Vašom prípade mal byť zameraný znalecký posudok aj na pozemok. Pretože predpokladám, že má oveľa vyššiu trhovú cenu ako nehnuteľnosť. Chýba tu ten pomer.
V súčasnej dobe sa ceny pozemkov pohybujú oveľa vyššie ako takéto staršie budovy.
Vameti
06.02.08,19:13
Ďakujem za odpoveď.
Ale ak nebudem mať znalecký posudok ( resp. ho nedajú spraviť), aký spôsob bude korektný pre určenie ceny pozemkov a budovy?Existujú tabuľky na ocenenie pozemkov? Preštudovala som rôzne materiály o oceňovaní a v tomto prípade nemôžem nájsť zachýtny bod na korektné ocenenie pozemkov a budovy zo spoločnej sumy 405 000, ktorú sme zaplatili?

Stretol sa niekto s podobnou situáciou a ako ju riešil?