M0NIKA
06.02.08,16:25
S.r.o. - platca DPH - má rozhodnutie zo súdu o nevymožiteľnosti pohľadávky z roku 2006 v sume cca 4 milióny korún, teda má oprávnený daňový výdavok.
Zaujímalo by ma ale, či:
1) musí celú pohľadávku zúčtovať do nákladov naraz (nakoľko výrazne ovplyvní VH) a
2) či si môže uplatniť odpočet už odvedenej DPH?

Nemám s týmto skúsenosti, preto by som bola veľmi rada keby mi niekto vedel poradiť.
Vopred vďaka.
Monika
KEJKA
06.02.08,20:45
DPH si si odpočítala.....neodvádzala. Takže upresni čo máš na mysli.
Pohľadávka je z r. 2006? a už existuje rozhodnutie súdu o nevymožiteľnosti? Hm.....
ak je rozhodnutie súdu formulované v zmysle § 19
1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, a to aj u daňovníkov, ktorí neprihlásili pohľadávky, ale preukážu uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty,
2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo vyrovnacieho konania,
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním na dedičoch dlžníka,
4. majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania alebo na krytie trov výkonu súdneho rozhodnutia a súd exekúciu alebo výkon rozhodnutia zastaví,
......................... a bola vo výnosoch,.....
do výdavkov ju treba uplatniť v období, kedy rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť.
výraznemu ovplyvneniu HV sa dalo vyhnúť tvorbou opravnej pol. v min.obd.
M0NIKA
08.02.08,08:44
Kejka, ďakujem.

DPH bola odvedená - jedná sa o odberateľskú faktúru, teda DPH si neodpočítali.
Majú rozhodnutie zo súdu o nevymožiteľnosti z titulu zániku firmy (po konkurze). Presný paragraf neviem, nevidela som to súdne rozhodnutie.
A opravnú položku tvoriť nemohli, lebo pohľadávka je z roku 2006 a vtedy ešte netušili, že peniažky nedostanú a v roku 2007 už majú rozhodnutie súdu - išlo to veľmi rýchlo.

Takže musí to byť celé náklad roku 2007? Z Tvojej odpovede to chápem ako áno. Správne?

Ešte raz vďaka.
M0NIKA
11.02.08,07:56
Prosím, vie mi niekto poradiť?
Danila
11.02.08,08:13
Prosím, vie mi niekto poradiť?V tomto prípade na základe rozhodnutia súdu sú splnené podmienky pre odpis pohľadávky v roku 2007 546/311 a prikladám Ti link k preštudovaniu:

http://www.porada.sk/t61188-odpis-pohladavok-do-nakladov.html
M0NIKA
11.02.08,10:31
Ďakujem, Danila.