Akinom
06.02.08,18:36
Ahojte, prosím Vás všetkých, ktorí máte skúsenosti s ADZ a s dočasným pridelením zamestnancov do ČR o nejaké informácie ohladne novely zákona o dani z príjmov v ČR od 1.1.2008. Viete niekto poradiť v súvislosti s touto zmenou, akým spôsobom budete pokračovať s touto činnosťou? A či už je schválená nejaká zmena ohladne uplatnovania odpočítateľných položiek pri výpočte dani zo ZČ v ČR?
Budem vďačná za akýkoľvek komentár :-) Ď.
Milan Benka
06.02.08,17:57
Daňový nerezident si bude môcť uplatniť zľavy na dani len v prípade, že má najmenej 90% príjmov zo zdrojov na území ČR. Uplatniť si ich bude môcť jedine podaním DP. U zamestnávateľa to nie je možné. Netýka sa to však zahraničných študentov študujúcich na území ČR.
Akinom
06.02.08,18:00
posúvam príspevok
Akinom
06.02.08,18:04
Daňový nerezident si bude môcť uplatniť zľavy na dani len v prípade, že má najmenej 90% príjmov zo zdrojov na území ČR. Uplatniť si ich bude môcť jedine podaním DP. U zamestnávateľa to nie je možné. Netýka sa to však zahraničných študentov študujúcich na území ČR.

Ahoj Benka, ano čítala som ten nový zákon, ale vraj má, resp.niekedy v týchto dňoch by mala byť, k tomu nejaká novela, lebo je to momentálne tak, že nerezidenti moment.ukončujú práce a odchádzajú z ČR preč..... a potrebovala by som info, či už niekto niečo o takejto novele vie?
Akinom
06.02.08,21:18
Prosím Vás ak niekto pracujete s ADZ-kami v ČR pripojte sa do debaty na môj príspevok. Ďakujem
Akinom
07.02.08,18:42
Prosím Vás ak niekto pracujete s ADZ-kami v ČR pripojte sa do debaty na môj príspevok. Ďakujem

Halo,halo...to tu nie je nikto kto pracuje s ADZ-kami? :)
m.lujza
16.10.08,10:29
zamestnanec ADZ pracoval v ČR 100 hod (bol zamestnaný len časť mesiaca). Jeho Hrubá mzda je nižšia ako 60% dohodnutej čiastky medzi ADZ a užívateľským zamestnávateľom v ČR
(46,60 Sk/hod oproti 125 CZK/hod, čo je 4660 Sk oproti 15538 Sk(12500*1,243kurz))
UZČR musí odviesť v ČR 15% daň z príjmu, za ktorý sa považuje minimálne 60% dohodnutej čiastky (§6 ods.2 českého ZDP). Dilema:

1. Suma minimálne 60% dohodnutej čiastky sa myslí hrubá mzda alebo už zdaniteľná mzda? Tipujem, že hrubá mzda, čo je 9323 (15538 Sk x 0,6) ???

2. Zdaniteľnú mzdu pre účely odvodu dane do ČR vypočíta zo sumy
9323 mínus skutočné odvody 625 Sk (4660*13,4%), čo je 8698 Sk.
8698 sk je 6998 CZK.
ZD = 7000 CZK a daň odvedená užívateľským zamestnávateľom bude 1050 CZK. ???

2. ADZ zamestnancovi zrazí len sumu dane z jeho zdaniteľnej mzdy? Pripadá mi nelogické zrážať zamestnancovi daň zo sumy vyššej ako je jeho zdaniteľná mzda.
Teda HM4660 -odvody625 = 4035
ZD = 4100 x 15% = 615 Sk ???

Kto pomôže vylúštiť to?
Akinom
16.10.08,18:27
UZČR musí odviesť v ČR 15% daň z príjmu, za ktorý sa považuje minimálne 60% dohodnutej čiastky (§6 ods.2 českého ZDP). Dilema:

1. Suma minimálne 60% dohodnutej čiastky sa myslí hrubá mzda alebo už zdaniteľná mzda? Tipujem, že hrubá mzda, čo je 9323 (15538 Sk x 0,6) ???

2. Zdaniteľnú mzdu pre účely odvodu dane do ČR vypočíta zo sumy
9323 mínus skutočné odvody 625 Sk (4660*13,4%), čo je 8698 Sk.
8698 sk je 6998 CZK.
ZD = 7000 CZK a daň odvedená užívateľským zamestnávateľom bude 1050 CZK. ???

Ja to robím spôsobom 60% z faktúrovanej sumy + skutočné odvody zamestnávateľa = tzv. super hrubá mzda tú zaokr.na stovky a z nej vypočítavam 15% daň a na daň uplatňujem čr úľavu na dani do 2070CZK.

Zamestnancovi mi program vypočíta mzdu ako by bol český zamestnanec a zrazí mu daň z jeho mzdy, ale tú na DU v SR neodvádzam. (táto daň je skutočne menšia ako tá čo víde zo super hrubej mzdy)

2. ADZ zamestnancovi zrazí len sumu dane z jeho zdaniteľnej mzdy? Pripadá mi nelogické zrážať zamestnancovi daň zo sumy vyššej ako je jeho zdaniteľná mzda.
Teda HM4660 -odvody625 = 4035
ZD = 4100 x 15% = 615 Sk ???

Kto pomôže vylúštiť to?[/quote]

Snáď som trošku pomohla....lebo viem že túto problematiku každý chápe trocchu inak....ale myslím že toto by mal byť správny spôsob.
m.lujza
16.10.08,23:55
díky za odpoveď.

K bodu 1 -
"Ja to robím spôsobom 60% z faktúrovanej sumy + skutočné odvody zamestnávateľa = tzv. super hrubá mzda ..."

Toto som nepochopila, možno len iná formullácia.

§*6 ods.2 .....V*případě, že v*úhradách zaměstnavatele osobě se sídlem nebo bydlištěm v*zahraničí je obsažena i*částka za zprostředkování, považuje se za příjem zaměstnance nejméně 60*% z*celkové úhrady.

Podľa mňa príjem zamestnanca je HM (preto 60% z HM). Ale aj v ČR sa zdaňuje nie HM ale ZD, čo je HM-odvody zamestnanca. Preto si myslím, že by mal platiť výpočet v bode 2.

-to s nezdaniteľou čiastkou nerobíš asi správne:

(§ 38h(12) U poplatníka uvedeného v §2 odst. 3 se při stanovení záloh nepřihlédne ke slevě na dani podle §35ba odst. 1 písm. b) až e) ani k daňovému zvýhodnění. + odpoveď benky v príspevku č.2)

má ešte niekto skúsenosť v tejto problematike? viac hláv.... niekedy viac zmätku... ale nakoniec by sme sa mohli dopátrať k pravde.

Ešte by ma zaujímalo, akú máte skúsenosť z E101tkami. Prišiel za mnou klient, čo od minulého roka robí ADZ, okrem vysielania zamestnancov inú činnosť jeho firma nevykonávala. O E101tky nežiadali, odvody aj dane platili tu na SK. Podľa toho čo viem, E101tky sa vystavujú takej ADZ, ktorá spĺňa kritériá, o.i. aj aspoň 25% zamestnancov pracujúcich tu na SK, alebo obrat 25% vyrobený tu na SK. Tento klient tieto kritériá nespĺňa. Problém je v tom, že zamestnáva tie najnižšie kategórie zamestnancov, ktorí vydržia v pr.pomere väčšinou pár dní, max. tak mesiac. Presúvať im teda poistenie do ČR nemá zmysel. Nevie niekto, aká je v tomto prax? Skúšala som sa informovať aj v SP, ale má to na starosti taká neskutočneá osoba, že sa k informáciám radšej dopátram iným spôsobom.