timuska2
06.02.08,19:03
Dobrý deň prajem.
Chcela by som sa uistiť a zároveň poprosiť o radu v takejto záležitosti:
Živnostník vlastní osobné auto, ktorého zostatková hodnota je 90 000,- Sk. V blízkej budúcnosti by ho rád daroval svojmu bratovi, ale potrebuje poradiť, aby platil čo najnižšiu daň, resp. žiadnu. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve.
Možnosti:
1) Darovať auto zaradené do podnikania. Niekde som čítala, že v takomto prípade sa platí daň zo zostatkovej hodnoty majetku. Je to tak, že dám celú hodnotu 90 000,- do príjmov? A do výdavkov takisto vlastne doodpisujem 90000,- ?
2) Predať bratovi za symbolickú cenu. Aká je vlastne pri zostatkovej hodnote symbolická cena, ktorú by DÚ akceptoval? Môže sa napr. predať za 1000,- a do výdavkov odpísať 90000,-?
3) Vyradiť z podniku do osobného užívania. Viem, že do 5 rokov, ak auto predá, musí odviesť daň z príjmu a zároveň uplatniť si vtedy zostatkovú cenu z auta. Ale ako je to s darovaním? Už auto vlastne patrí súkromnej osobe, môže si s ním vlastne robiť čo chce, aj darovať, ibaže ak ho daruje, nemôže si ani zostatkovú hodnotu dať do výdavkov. Dobre uvažujem?

Bola by som strašne rada, keby sa mi niekto k danému problému (a k mojim úvahám) vyjadril. Vopred pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
06.02.08,18:06
Dobrý deň prajem.
Chcela by som sa uistiť a zároveň poprosiť o radu v takejto záležitosti:
Živnostník vlastní osobné auto, ktorého zostatková hodnota je 90 000,- Sk. V blízkej budúcnosti by ho rád daroval svojmu bratovi, ale potrebuje poradiť, aby platil čo najnižšiu daň, resp. žiadnu. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve.
Možnosti:
1) Darovať auto zaradené do podnikania. Niekde som čítala, že v takomto prípade sa platí daň zo zostatkovej hodnoty majetku. Je to tak, že dám celú hodnotu 90 000,- do príjmov? A do výdavkov takisto vlastne doodpisujem 90000,- ? Nie je to pravda.
2) Predať bratovi za symbolickú cenu. Aká je vlastne pri zostatkovej hodnote symbolická cena, ktorú by DÚ akceptoval? Môže sa napr. predať za 1000,- a do výdavkov odpísať 90000,-?
3) Vyradiť z podniku do osobného užívania. Viem, že do 5 rokov, ak auto predá, musí odviesť daň z príjmu a zároveň uplatniť si vtedy zostatkovú cenu z auta. Ale ako je to s darovaním? Už auto vlastne patrí súkromnej osobe, môže si s ním vlastne robiť čo chce, aj darovať, ibaže ak ho daruje, nemôže si ani zostatkovú hodnotu dať do výdavkov. Dobre uvažujem?

Bola by som strašne rada, keby sa mi niekto k danému problému (a k mojim úvahám) vyjadril. Vopred pekne ďakujem.
Vyradiť z podnikania, zápis na karte dlhodobého majetku. Daňovému úradu oznámiť zánik daňovej povinnosť. V roku, v ktorom dôjde k vyradeniu si už odpisy nebude uplatňovať, nakoľko majetok nebude mať v evidencii k 31.12. Na základe darovacej zmluvy prepisať auto na dopravnom inšpektoráte. Pri darovaní sa neplatia žiadne dane.
Vladimír Ozimý
07.02.08,06:24
V prípade ak by ste to predali za cenu nižšiu ako zostatkovú, daňovo uznaná je celá zostatková cena. Problém môže nastať pri skúmaní či predaj auta za nižšiu cenu nebola za účelom zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty. To jest všetko je na obhájení...

Pri darovaní ako píše Smith

Ak vyradíte auto z dôvodu osobnej spotreby má to rovnaký dopad na základ dane ako pri darovaní...neodporučam vyraďovať auto pred 31.12. ak uvažujete vykonať takýto čin koncom roka...nevznikne vám nárok na odpis...
timuska2
11.02.08,09:11
Síce troška neskôr, ale veľmi pekne ďakujem za odpovede.
lenkam68
09.07.09,06:18
Dobrý deň, ak chce SZČO vyradiť ešte neodpísané auto z obch. majetku darovaním synovi, ktorý auto predá do piatich rokov od darovania, podľa doposiaľ prečítaného nevyplýva ani jednému povinnosť voči DÚ z pohľadu dane z príjmu. Ale SZČO je platcom DPH a vozidlo je úžitkové, pri kúpe si uplatnil DPH. Podľa mňa by mal odviesť zo zost. ceny DPH - je to tak, alebo uvažujem nesprávne?

Vopred ďakujem
babi2
09.07.09,08:26
Dobrý deň, ak chce SZČO vyradiť ešte neodpísané auto z obch. majetku darovaním synovi, ktorý auto predá do piatich rokov od darovania, podľa doposiaľ prečítaného nevyplýva ani jednému povinnosť voči DÚ z pohľadu dane z príjmu. Ale SZČO je platcom DPH a vozidlo je úžitkové, pri kúpe si uplatnil DPH. Podľa mňa by mal odviesť zo zost. ceny DPH - je to tak, alebo uvažujem nesprávne?

Vopred ďakujem
Podľa mňa tu platí §49 ods(9)
Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.
lenkam68
09.07.09,09:38
Ale tu sa nejedná o osobný automobil (zaradený v kategórii M1), ale o užitkový automobil - kategória N1, kedy je možnosť odpočtu DPH a počas užívania slúžil na podnikanie.
Ak by sa našiel ešte niekto ochotný poradiť, bola by som vďačná.
azla
09.07.09,10:00
Ak nastane dodanie podľa § 8, odst 3 bezodplatne - je to dodanie za protihodnotu a základ dane sa určí podľa § 22, odst. 5. (zo zostatkovej ceny daňovej)

(5) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30) Pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 sú základom dane náklady na službu.
azla
09.07.09,10:05
babi2 - §49/9 sa vzťahuje ku §49/8 a to je o inom.;)
babi2
09.07.09,10:11
Súhlasím, som si neuvedomila to prepojenie na §49/8
lenkam68
11.07.09,12:40
Ešte raz by som sa vrátila k tejto téme, lebo po prečítaní všetkých príspevkov o vyradení auta z OM, v tom mám hokej. Ak chce SZČO účtujúca v JÚ vyradiť ešte neodpísané auto z OM, ktoré v podnikaní už nevyužíva, je lepšie ho najprv vyradiť do osobného užívania a následne ho darovať synovi ako súkromná osoba, alebo ho darovať ako SZČO? Je v tom nejaký daňový a účtovný rozdiel?
lenkam68
12.07.09,15:14
Doplním ešte moju predchádzajúcu prosbu o radu. Ak sa prerušili pri aute zaradenom v majetku v r. 2008 daňové odpisy, a teraz chce SZČO auto vyradiť z OM, DPH (pretože bola uplatnená) sa vyráta zo ZC, ktorá je vyššia o neuplatnený odpis, alebo sa vyráta a odvedie DPH zo ZC, ako keby bol v r. 2008 uplatnený odpis - teda z nižšej ZC.
Napr. ZC k 31.12.2008 = 12 000,- Eur - nebol uplatnený odpis
ZC k 31.12.2008 = 6 000,- Eur - keby bol uplatnený odpis

Viem, že je víkend, preto prosím, nájde sa niekto ochotný poradiť po zaslúženom víkendovom oddychu?:confused:
lenkam68
13.07.09,06:42
Veľmi prosím, môžte mi len potvrdiť príp. vyvrátiť, že DPH sa odvedie zo zostat. ceny daňovej, aj keď boli prerušené odpisy?

Ďakujem
johanka12
11.03.13,07:28
Re: darovanie neodpísaného auta

Zelam dobry den,
prosim o radu ,mame v majetku firmy s.r.o. platca dph, nedoodpisovane os. auto ktore by sme chceli darovat sukromnej osobe,auto sme kupovali bez dph vtedy sme neboli este platcovia dph.Je to mozne aj ked nie doodpisovane ?
diky za odpoved