crevo
06.02.08,19:24
vie mi prosim niekto poradit ako postupovat,ak mi prisla ponuka na odkupenie akcii z prvej vlny privatizacie,boli zmenené zo zaknihovaných na listinné a ja ich predať nechcem,ale nechcem o ne ani prísť?Môžu mi ich bez môjho suhlasu predať? ďakujem
JaDo
06.02.08,19:37
Já som dopadla tak, ako ty nechceš.
Neprevzala som "listinné akcie" v stanovenej lehote a tak boli podľa §214, odst.4. zákona 513/199.(neviem ten rok prečítať) predané vo verejnej dražbe.:mad:
zalobaba
06.02.08,20:22
A ja som zase tie listinné prevzala osobne v dodatočnej lehote (o odovzdávaní v prvej lehote som nemala ani potuchy). Prevzala som ich pred niekoľkými rokmi a odvtedy som nedostala ani halier dividendy, a vlastne ani neviem, či spoločnosť, ktorej som malilinkým akcionárom, prosperuje alebo nie.... ak mi viete niekto poradiť, ako by som mala postupovať, budem rada. Pred nejakým časom mi taktiež masívne chodili poštou ponuky na ich odkúpenie za "veľmi výhodnú cenu", týmto ponukám som odolala, takže listinné akcie vlastním aj naďalej.
Filip Glasa
07.02.08,08:56
no dividendy nikto platiť nemusí. Je na rozhodnutí manažmentu čo urobí s vytvoreným ziskom. Je dobré pozrieť si české weby o akciách, kde sa aspoň dozviete za aké ceny sa dnes obchodujú:

http://www.ceskeakcie.cz/
http://www.akcie.cz/

a podobne
xfenix
14.02.08,11:40
Ak su akcie listinne, nie su kotovane na burze v Cechach a tym padom sa tam ich cena zistit neda.
Ak spolocnost, ktora akcie emitovala, nie je kotovana na burze, tak svoje vysledky zverejnovat nemusi v novinach ani podobne - zo zakona jej tato povinnost nevyplyva, dokonca myslim ze nema povinnost zverejnovania vysledkov na svojej vlastnej stranke. Informacie o hospodareni podava akcionarom na zaklade ich ziadosti o ne.

Avsak je kazdorocne povinna zvolat valne zhromazdenie, ktore stale rozhodne o tom, ako bude pripadny dosiahnuty zisk rozdeleny a ci vobec sa z neho budu dividendy vyplacat. Ako bolo uz spravne povedane, firma nema povinnost vyplacat dividendy, pretoze dosiahnuty zisk moze pouzit na rozvoj spolocnosti - je to vec, ktoru odsuhlasi valne zhromazdenie akcionarov.

Moja rada je - ak chces mat informacie o tom, ako spolocnost, ktorej si akcionarom prosperuje, musis sa na spolocnost obratit pisomne a z titulu akcionarskeho prava na informacie, ktore mas, si narokovat na napriklad vysledky financneho hospodarenia, datum valneho zhromazdenia, pripadne vysledky valneho zhromazdenia. Nie je to nic komplikovane. Spolocnost je Ti povinna informacie zaslat v elektronickej alebo papierovej forme na zaklade Tvojej ziadosti (podla mna by mali po valnom zhromazdeni toto robit automaticky, ale nie som si ista, ci musia..) a v pripade vyplaty dividend (ak tak bolo rozhodnute na valnom zhromazdeni) by ta mali automaticky oslovit.

A co sa tyka listinnych CP - je to naozaj tak, ze ak sa neprevezmu v urcenej lehote, budu predane vo verejnej drazbe, alebo dokonca mozu zaniknut. Takze odporucam si ich prevziat uz len preto, lebo tym, ze ich budete mat doma, nic nestratite, mozete len ziskat v pripade ze spolocnost bude prosperovat.
Filip Glasa
15.02.08,10:17
práve na webe http://www.ceskeakcie.cz/ sa obchodujú neverejné akcie mimo burzy. Tak sa dá zistiť cena. Rovnako by akciovka mala ukladať do niečoho ako zbierka listín pri obchodnom reg. v ČR zákonom stanovené dokumenty. Neviem či aj ročnú uzávierku. Ale ako akcionár o ňu fakt treba požiadať tú spoločnosť.
xfenix
18.02.08,13:50
Ano je to tak, no najjednoduchsie je obratit sa priamo na emitenta akcii, ktoremu vyvstava povinnost informovat akcionara, takze takto je to najlahsie.
Prijemny den, J.