emili21
06.02.08,19:59
Ahojte, prosím Vás o radu : pracovníčka bola do 30.09. na predlženej rod. dovolenke, 01.10. nastúpila do práce a berie danový bonus na 2 deti. Robím jej ročné zúčtovanie dane zo ZČ a teraz neviem či mala vlastne naň nárok ak síce zarobila v daných mesiacoch polovicu život.minima ale príjem za celý rok nebol 6 nás.mim mzdy. Som z toho ...Veľmi, veľmi dakujem za príspevky.
A ešte k odpočítatelnej položke- tú bude mať 95616? Ď.:)
Pepa
06.02.08,19:12
Ahojte, prosím Vás o radu : pracovníčka bola do 30.09. na predlženej rod. dovolenke, 01.10. nastúpila do práce a berie danový bonus na 2 deti. Robím jej ročné zúčtovanie dane zo ZČ a teraz neviem či mala vlastne naň nárok ak síce zarobila v daných mesiacoch polovicu život.minima - v mesiacoch kedy splnila podmienku príjmu má nárok -ale príjem za celý rok nebol 6 nás.mim mzdy - nepriznáš jej DB za celý rok. Som z toho ...Veľmi, veľmi dakujem za príspevky.
A ešte k odpočítatelnej položke- tú bude mať 95616? - áno.Ď.:)
Odpovede v texte.
jamis
06.02.08,19:12
Ahojte, prosím Vás o radu : pracovníčka bola do 30.09. na predlženej rod. dovolenke, 01.10. nastúpila do práce a berie danový bonus na 2 deti. Robím jej ročné zúčtovanie dane zo ZČ a teraz neviem či mala vlastne naň nárok ak síce zarobila v daných mesiacoch polovicu život.minima ale príjem za celý rok nebol 6 nás.mim mzdy. Som z toho ...Veľmi, veľmi dakujem za príspevky.
A ešte k odpočítatelnej položke- tú bude mať 95616? Ď.:)

Odpočitateľnú položku bude mať celú a daňový bonus len za mesiace 10-12/2007.
emili21
06.02.08,19:40
ste úžasný , da-ku-jem
emili21
06.02.08,19:40
ste úžasný, da-ku-jem
emili21
07.02.08,06:45
Ahoj Jamis, ešte raz dakujem za dobrú radu a preto sa ešte raz na teba obraciam s prosbou, tá pracovníčka ešte žiada odo mna dodatočné priznanie daň. bonusu za jeden mesiac, lebo jej partner menil zamestnanie a nejako si za jeden mesiac neuplatnil nikto, teda aspoň mi tak tvrdí. Budem čakať aké potvrdenie mi prinesie z jeho bývalého zamestnania, ale myslím si, že jej už nemôžem dať ešte jeden a ten neuplatnení by si mal uplatniť on. Ď.
balunka
07.02.08,07:03
Prosím o pomoc
pracovníčka bola zamestnaná od januára do septembra,daňový bonus jej bol vyplatený len za dva mesiace,od októbra do decembra bola na ÚP,jej manžel dostal daňový bonus len za jeden mesiac,potom šiel do väzenia.
DB si pracovníčka môže uplatniť len v dobe ,keď bola zamestnaná,alebo aj za obdobie keď bola vedená na ÚP
:confused:
Melnick
07.02.08,07:07
V prípade, že jej príjem bol vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy , má nárok na celoročný DB.
Samozrejme ponížený o DB ,ktorý bol vyplatený manželovi.
Andyke
07.02.08,07:07
Prosím o pomoc
pracovníčka bola zamestnaná od januára do septembra,daňový bonus jej bol vyplatený len za dva mesiace,od októbra do decembra bola na ÚP,jej manžel dostal daňový bonus len za jeden mesiac,potom šiel do väzenia.
DB si pracovníčka môže uplatniť len v dobe ,keď bola zamestnaná,alebo aj za obdobie keď bola vedená na ÚP
:confused:

Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy má nárok na celoročný daňový bonus
( ten jeden mesiac, čo poberal manžel odpočítaj)
abel
07.02.08,07:09
Ahoj Jamis, ešte raz dakujem za dobrú radu a preto sa ešte raz na teba obraciam s prosbou, tá pracovníčka ešte žiada odo mna dodatočné priznanie daň. bonusu za jeden mesiac, lebo jej partner menil zamestnanie a nejako si za jeden mesiac neuplatnil nikto, teda aspoň mi tak tvrdí. Budem čakať aké potvrdenie mi prinesie z jeho bývalého zamestnania, ale myslím si, že jej už nemôžem dať ešte jeden a ten neuplatnení by si mal uplatniť on. Ď.
Pracovníčka má nárok len za tie mesiace, za ktoré dosiahla aspoň polovicu minimálnej mzdy. Ak v tom vynechanom mesiaci ona nepracovala, nemôže si uplatniť nárok na DB, pretože za celý rok nesplnila podmienku 46350.- Sk.
emili21
07.02.08,07:12
dík, ste super
sonka11
07.02.08,10:31
Ahojte, poraďte mi prosím. Pracovníčka pracovala v r.2007 v mesiacoch 1-9, v mesiacoch 10-12 bola na materskej dovolenke. Dieťa sa narodilo v oktobri. Može si pracovníčka uplatniť nárok na DB za tie 3 mesiace?
Zoltán Kovács
07.02.08,10:34
Ahojte, poraďte mi prosím. Pracovníčka pracovala v r.2007 v mesiacoch 1-9, v mesiacoch 10-12 bola na materskej dovolenke. Dieťa sa narodilo v oktobri. Može si pracovníčka uplatniť nárok na DB za tie 3 mesiace?

Predpokladám, že jej ročný príjem presahuje 1/2 min.mzdy, tak má nárok na DB. V rámci RZD si uplatní.
vikinka
07.02.08,10:36
DB možno uplatniť už v tom mesiaci,v ktorom sa dieťa narodilo.
Denda
07.02.08,11:22
DB možno uplatniť už v tom mesiaci,v ktorom sa dieťa narodilo.
V jej prípade to možné nie je, pretože v mesiaci narodenia dieťaťa, nesplnila podmienku mať príjem aspoň vo výške 1/2 minimálnej mzdy.
abel
07.02.08,11:27
V jej prípade to možné nie je, pretože v mesiaci narodenia dieťaťa, nesplnila podmienku mať príjem aspoň vo výške 1/2 minimálnej mzdy.
Ale v zákone sa hovorí, že podmienkou je dosiahnutie príjmu aspoň v polovici minimálnej mzdy, čo predpokladáme, že za tých 9 mesiacov dosiahla a preto si môže v RZD alebo v DP uplatniť nárok na 3 - mesačný DB.
Teraz upravujem, keď som si to ešte raz prečítala: za október nemôže, ale môže v rámci roka za obdobie 10 - 12/2007.
abel
07.02.08,11:30
DB možno uplatniť už v tom mesiaci,v ktorom sa dieťa narodilo.
Správnejšie by bolo ... za ten mesiac ...
sonka11
07.02.08,17:11
ďakujem za odpovede. Takže aj keď v mesiacoch 10-12 nemala iný príjem len materský príspevok, ale v mesiacoch 1-9 mala príjem vyšší ako polovica minim.mzdy a dieťa sa narodilo až 28.10. 2007 môže si v DP uplatniť DB za 3 mesiace...... ak tomu rozumiem dobre
Iwett
07.02.08,17:23
ďakujem za odpovede. Takže aj keď v mesiacoch 10-12 nemala iný príjem len materský príspevok, ale v mesiacoch 1-9 mala príjem vyšší ako polovica minim.mzdy a dieťa sa narodilo až 28.10. 2007 môže si v DP uplatniť DB za 3 mesiace...... ak tomu rozumiem dobre
áno, rozumieš dobre....:)
Ajuška
07.02.08,18:27
Konateľ, ktorý mal jediný príjem odmeny štatutárneho zástupcu (bez PP) si môže uplatniť nárok na DB podaním daňového priznania (FO)..? Alebo LEN v prípade PP...
Zoltán Kovács
07.02.08,18:29
Konateľ, ktorý mal jediný príjem odmeny štatutárneho zástupcu (bez PP) si môže uplatniť nárok na DB podaním daňového priznania (FO)..? Alebo LEN v prípade PP...

Môže si uplatniť DB je to príjem podľa §5, a ak splňa podmienku výšky príjmu tak prečo nie.
Ajuška
07.02.08,18:40
Môže si uplatniť DB je to príjem podľa §5, a ak splňa podmienku výšky príjmu tak prečo nie.

...len či som na niečo nezabudla...:---...ďakujem za podporu...
Anik
07.02.08,21:12
Mám prosbu
podľa mňa DB si môže uplatniť
aj osoba , ktorá má príjem podľa §5 z príjmov zo zahraničia
ak sa mýlim opravte ma ďakujem
Anik
Anja111
15.02.08,06:43
Práve som sa pozastavila nad nárokom na daňový bonus u jedného klienta... Asi som to už prekomplikovala a tak som zneistela... Potrebujem odsúhlasiť, že uvažujem správne, aby som niečo nedoplietla...
SZČO má príjem 600 tis., ale je v strate 34000 Sk.
Okrem toho má príjem za nájom 68000 Sk. Keď odpočítam 5-nás. nezd. min., tak mu zostáva základ dane 43100 Sk. Skutočné výdavky neuplatňuje a na 40% nemá nárok, lebo je celý rok platiteľom DPH...
Má nárok na DB na svoje 2 deti? Ja si myslím, že áno...
Ďakujem vopred za každú odpoveď.
Anja111
15.02.08,08:06
Práve som sa pozastavila nad nárokom na daňový bonus u jedného klienta... Asi som to už prekomplikovala a tak som zneistela... Potrebujem odsúhlasiť, že uvažujem správne, aby som niečo nedoplietla...
SZČO má príjem 600 tis., ale je v strate 34000 Sk.
Okrem toho má príjem za nájom 68000 Sk. Keď odpočítam 5-nás. nezd. min., tak mu zostáva základ dane 43100 Sk. Skutočné výdavky neuplatňuje a na 40% nemá nárok, lebo je celý rok platiteľom DPH...
Má nárok na DB na svoje 2 deti? Ja si myslím, že áno...
Ďakujem vopred za každú odpoveď.

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 570 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;

Pripíšem ešte ako uvažujem...

Obidva druhy príjmov patria do § 6. Z jedného však vykazuje stratu a z druhého zisk... Pri posudzovaní nároku na DB, beriem do úvahy len ten zisk? Alebo urobím rozdiel zdaniteľný príjem z prenájmu - strata z podnikania?
Ale aj vtedy by mu vyšiel zisk cca 9 tis. Sk...

Napíšte, prosím, svoje názory. Ďakujem.
Katija
15.02.08,08:17
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 570 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;

Pripíšem ešte ako uvažujem...

Obidva druhy príjmov patria do § 6. Z jedného však vykazuje stratu a z druhého zisk... Pri posudzovaní nároku na DB, beriem do úvahy len ten zisk? Alebo urobím rozdiel zdaniteľný príjem z prenájmu - strata z podnikania?
Ale aj vtedy by mu vyšiel zisk cca 9 tis. Sk...

Napíšte, prosím, svoje názory. Ďakujem. Berie sa do úvahy ČZD podľa § 6, riadok 59 DPFO typ B.
Anja111
15.02.08,08:46
Berie sa do úvahy ČZD podľa § 6, riadok 59 DPFO typ B.
Ďakujem veľmi pekne. V tom som sa potrebovala uistiť.
Deni
15.02.08,14:38
Zamestnanec si u nás počas roka neuplatňoval daňový bonus a teraz na konci roka si ho chce uplatniť za celý rok pri RZ. Pretože splnil podmienku príjmu, tak na DB má nárok. Kedy a akým spôsobom sa vysporiada takýto dodatočne priznaný DB? Žiada sa od daňového úradu, alebo ho zamestnávateľ vyplatí pri výplate a o vrátenie žiada až pri podaní štvrťročného prehľadu?
Zoltán Kovács
15.02.08,14:40
Zamestnanec si u nás počas roka neuplatňoval daňový bonus a teraz na konci roka si ho chce uplatniť za celý rok pri RZ. Pretože splnil podmienku príjmu, tak na DB má nárok. Kedy a akým spôsobom sa vysporiada takýto dodatočne priznaný DB? Žiada sa od daňového úradu, alebo ho zamestnávateľ vyplatí pri výplate a o vrátenie žiada až pri podaní štvrťročného prehľadu?

Vyplatí zamestnávateľ, a potom v 1/4 ročnom hlásení sa žiada od DÚ, resp. ak vychádza povinnosť odvádzať daň, tak sa platí o toľko menej.
Deni
15.02.08,14:44
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
BOBY
16.02.08,06:49
Daňovník, do 30.11.2007 riadny študent, od 1.12.2007 SZČO mal zdaniteľný príjem 50.000,- Sk. Je ženatý, v 7. mesiaci sa mu narodilo dieťa. Pri nároku na daňový bonus sa hranica príjmov 1/2 minimálnej mzdy vzťahuje na hrubý zárobok, alebo na základ dane? Ak by si uplatnil paušál 40%, vyšiel by mu základ dane 30.000,-
jamis
16.02.08,07:10
Hranica 1/2 minimálnej mzdy sa vzťahuje na hrubý príjem.
Katija
16.02.08,07:12
Daňovník, do 30.11.2007 riadny študent, od 1.12.2007 SZČO mal zdaniteľný príjem 50.000,- Sk. Je ženatý, v 7. mesiaci sa mu narodilo dieťa. Pri nároku na daňový bonus sa hranica príjmov 1/2 minimálnej mzdy vzťahuje na hrubý zárobok, alebo na základ dane? Ak by si uplatnil paušál 40%, vyšiel by mu základ dane 30.000,-
Má nárok na DB za 7-12/2007 vo výške 3 330,- Sk, lebo splnil podmienku príjmu z podnikania (§ 6) > 1/2 minimálnej mzdy a zároveň čiastkový základ dane (§ 6)> 0.
miladenka
17.02.08,14:24
kamoška má príjmy zo ZČ za 2007 iba cca 10000, tak jej radím: vykáž príjem podľa § 6, odst. 2, písm. b) akože si mala 50000 za predanú kresbu a hned budeš mať nárok na danový bonus od štátu.
poradte,
mám pravdu?
má tých vykázaných 50000 aj nejaký negatívny vplyv na niečo? (poistné a tak)
dakujem za pripadne odpovede
Jozef Mihál
17.02.08,14:33
Keby to nebolo v rozpore s Etiketou Porady, tak poviem že máte pravdu.

Akurát že to skutočne má vplyv na to, že z tých 50000 Sk (-40% deleno 2,14) potom zaplatí zdravotné poistenie.
BOBY
17.02.08,18:32
Hranica 1/2 minimálnej mzdy sa vzťahuje na hrubý príjem.
Ďakujem za odpoveď, posielam bodík
miladenka
19.02.08,13:12
porusila som bod 4 etikety, ospravedlnujem sa
miladenka
19.02.08,13:20
Keby to nebolo v rozpore s Etiketou Porady, tak poviem že máte pravdu.

Akurát že to skutočne má vplyv na to, že z tých 50000 Sk (-40% deleno 2,14) potom zaplatí zdravotné poistenie.
uz sa polepsujem, no este jeden dotaz:

podla zakona o zdrav. poisteni osoba je SZCO ak napr.: g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu 37) mimo pracovnoprávnych vzťahov a obdobných vzťahov, ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonáva sústavne

ak nevyhlási, že vykonáva kreslenie sústavne, myslím že nebude musieť robiť RZZP, lebo sa nebude považovať za SZČO.
je to tak?
dakujem vopred za pripadnu odpoved.
nicolet
06.03.08,07:10
Študent VŠ dovŕši v marci (10.3.) 25 rokov. Neviem či má narok na daň.bonus aj za mesiac marec alebo nie.
Tweety
06.03.08,07:12
Študent VŠ dovŕši v marci (10.3.) 25 rokov. Neviem či má narok na daň.bonus aj za mesiac marec alebo nie.
Na marec mu ešte patrí.
nicolet
06.03.08,07:15
Na marec mu ešte patrí.
Vďaka :)
Mirka123
06.03.08,07:40
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či má trvalý pobyt nejaký vplyv na nárok na daňový bonus. Otec má totiž trvalý pobyt inde ako dieťa, ale žijú v spoločnej domácnosti, iba otec si neprehlásil trvalý pobyt na nové bydlisko. Prípadne ako sa dokladuje bývanie v spoločnej domácnosti?
Ďakujem
Mirka
Tweety
06.03.08,07:41
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či má trvalý pobyt nejaký vplyv na nárok na daňový bonus. Otec má totiž trvalý pobyt inde ako dieťa, ale žijú v spoločnej domácnosti, iba otec si neprehlásil trvalý pobyt na nové bydlisko. Prípadne ako sa dokladuje bývanie v spoločnej domácnosti?
Ďakujem
Mirka
Nie, nemá, trvalý pobyt nie je podmienkou na uplatnenie DB..
Lukana
06.03.08,07:44
Tak toto by aj mňa zaujímalo, lebo mám ten istý prípad. A tiež neviem, či môžem uplatniť daňový bonus zamestnancovi, ktorý má s družkou dieťa a žijú v spoločnej domácnosti. Matka je na MD.
Prosím pomôžte mi niekto.
Anja111
06.03.08,07:46
Tak toto by aj mňa zaujímalo, lebo mám ten istý prípad. A tiež neviem, či môžem uplatniť daňový bonus zamestnancovi, ktorý má s družkou dieťa a žijú v spoločnej domácnosti. Matka je na MD.
Prosím pomôžte mi niekto.
Má nárok na DB...
ZuzanaP
06.03.08,07:49
Tak toto by aj mňa zaujímalo, lebo mám ten istý prípad. A tiež neviem, či môžem uplatniť daňový bonus zamestnancovi, ktorý má s družkou dieťa a žijú v spoločnej domácnosti. Matka je na MD.
Prosím pomôžte mi niekto.


Vo vyhlásení ti predsa vyznačí, že si uplatňuje DB na dieťa, s ktorým žije v domácnosti... Takže ak by to nebola pravda, následky by mal znášať daňovník.
Lukana
06.03.08,07:52
Vďaka
Mirka123
06.03.08,08:01
Ďakujem aj ja, včera som totiž bola podať DP za brata, ktorý žije u družky, zobrali mi síce to DP ale s tým, že si to musia overiť, pretože je tam rozdielny trvalý pobyt. Nedali mi ani potvrdenie o podaní DP. Tak som tam nechala číslo a som zvedavá, kedy mi zavolajú...
Tweety
06.03.08,08:04
Ďakujem aj ja, včera som totiž bola podať DP za brata, ktorý žije u družky, zobrali mi síce to DP ale s tým, že si to musia overiť, pretože je tam rozdielny trvalý pobyt. Nedali mi ani potvrdenie o podaní DP. Tak som tam nechala číslo a som zvedavá, kedy mi zavolajú...
Potvrdenie boli povinní dať, pretože DP bolo podané ,a to, že oni v tom nemajú jasno, je ich problém.
Mirka123
06.03.08,08:28
V každom prípade tam v pondelok zájdem po to potvrdenie. Ďakujem za odpovede.
martina100
11.03.08,19:58
Ahojte poradaci, XY bol zamestnany v mesiacoch januar az marec, prijem mal okolo 37 tis., uplatnil si dan. bonus na 2 deti. Potom bol nezamestnany a v decembri zacal podnikat. Prijem zo zivnosti mal len 5.500,- Sk, ale dostal dotaciu cca 50 tis. Ak tuto dotaciu, alebo jej cast zuctuje v r. 2007 bude mat narok na dan. bonus na cely rok? Dik.
martina100
12.03.08,07:30
Ahojte vraciam sa k svojej uvahe, viem, ze dotacia je sucastou prijmu danovnika s prijmami podla par. 6, ale je aj prijmom do sumy 46.350, aby si danovnik mohol uplatnit dan. bonus?
vladenka29
31.03.08,10:44
Prosím o radu. Žena na rodič. dovolenke, muž od 01-08.2007 zamestnancom na Slovensku - HM 64.000,- Sk, od 09.°-12.2007 zamestnanec v Rakúsku - HM 200.000,- Sk. Má nárok na daňový bonus za celý rok, alebo len za mesiace kedy pracoval na Slovensku? Ďakujem
balunka
31.03.08,10:55
Prosím o radu. Žena na rodič. dovolenke, muž od 01-08.2007 zamestnancom na Slovensku - HM 64.000,- Sk, od 09.°-12.2007 zamestnanec v Rakúsku - HM 200.000,- Sk. Má nárok na daňový bonus za celý rok, alebo len za mesiace kedy pracoval na Slovensku? Ďakujem
celý rok
vladenka29
31.03.08,11:02
celý rok
Ďakujem za odpoveď, len mi nedá - tu nemusí byť dodžaná podmienka 6nás.min.mzdy pri príjmoch zo SR?
ZuzanaP
31.03.08,11:06
Veď ju dodržal....
vladenka29
31.03.08,11:09
Veď ju dodržal....
Ospravedlňujem sa - asi už nerozoznávam čísla :-)
veronikasad
31.03.08,14:41
Ďakujem za odpoveď, len mi nedá - tu nemusí byť dodžaná podmienka 6nás.min.mzdy pri príjmoch zo SR?
nemusia to byť len príjmy zo Slovenska.

-----
Veronika
mariannka13
25.02.09,11:41
Ahojte. mám klientku, ktorá si od augusta chce uplatniť daňový bonus na 1 dieťa, do augusta ho uplatňoval manžel. aké potvrdenie od manžela potrebuje?
balunka
25.02.09,11:42
Ahojte. mám klientku, ktorá si od augusta chce uplatniť daňový bonus na 1 dieťa, do augusta ho uplatňoval manžel. aké potvrdenie od manžela potrebuje?
Stačí čestné prehlásenie
abel
25.02.09,11:53
Ahojte. mám klientku, ktorá si od augusta chce uplatniť daňový bonus na 1 dieťa, do augusta ho uplatňoval manžel. aké potvrdenie od manžela potrebuje?
Napíše to vo vyhlásení, že si uplatňuje bonus, doloží kópiu rodného listu, prípadne potvrdenie o návšteve školy. To je všetko. Podľa mňa netreba žiadne ďalšie potvrdenia a prehlásenia, potom by mala napísať aj čestné prehlásenie o tom, že to, čo uvádza vo Vyhlásení, je pravda.
mariannka13
25.02.09,12:33
a ak je SZČO?
mzdarka renca
25.02.09,12:42
a ak je SZČO?

Keď vyplňuješ DP typ B, tak na 2. str. pod tabuľkou, kde vypisuješ mená detí je bod 6), tak netreba od nikoho žiadne prehlásenie :

6) Uvádzajú sa údaje o vyživovanom dieťati (deťoch), na ktoré za rovnaké obdobie kalendárneho roka neuplatnil nárok na daňový bonus iný daňovník.
Pri uplatňovaní daňového bonusu na viac ako štyri vyživované deti, sa uvádzajú údaje o ďalších vyživovaných deťoch v členení podľa r. 32 v XIII. oddiele daňového priznania.
Prílohou daňového priznania sú aj doklady preukazujúce nárok na daňový bonus (§ 32 ods. 10 zákona), a to kópia rodného listu alebo výpis z rodného listu, potvrdenie školy,
že dieta (deti) žijúce s daňovníkom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo potvrdenie príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované
dieťa (deti), alebo potvrdenie príslušného územného úradu o tom, že dieťa (deti) žijúce s daňovníkom v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať
na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, alebo potvrdenie príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa (deti).
U daňovníka, ktorého súčasťou zdaniteľných príjmov v príslušnom zdaňovacom období sú aj príjmy zo závislej činnosti a takéto doklady predložil ako zamestnanec svojmu
zamestnávateľovi v príslušnom zdaňovacom období [§ 37 ods. 2 písm. a) alebo b) zákona], ktorého sa daňový bonus týka, nie sú už tieto doklady súčasťou daňového
priznania s výnimkou daňovníka, ktorý si u zamestnávateľa uplatňoval daňový bonus len pomernou časťou.
abel
25.02.09,18:44
a ak je SZČO?
Tak v daňovom priznaní dá "x" pri menách detí až od septembra.
mariannka13
26.02.09,06:29
ďakujem
Jara
26.02.09,06:38
Chcem sa utvrdiť či správne uvažujem. Mám zamestnaného invalidného zamestnanca s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovu činnosť o viac ako 70%. Je zamestnaný na kratší pracovný čas a jeho úhrn príjmov zo závislej činnosti bol vo výške 49.418,- sk. Nakoľko podpísal vyhlásenie na uplatnenie nezd. časti základu dane tak počas roka nemal žiadnu daň. Má jedného syna a tu je teda moja otázka: DB si neuplatňoval a teda správne chápem, že si môže podať DP typu A a uplatniť vzhľadom na dosiahnutý príjem celú výšku 6.822 Sk za rok 2008 aj keď mal daň nulovú? Ďakujem
Jara
26.02.09,07:21
Chcem sa utvrdiť či správne uvažujem. Mám zamestnaného invalidného zamestnanca s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovu činnosť o viac ako 70%. Je zamestnaný na kratší pracovný čas a jeho úhrn príjmov zo závislej činnosti bol vo výške 49.418,- sk. Nakoľko podpísal vyhlásenie na uplatnenie nezd. časti základu dane tak počas roka nemal žiadnu daň. Má jedného syna a tu je teda moja otázka: DB si neuplatňoval a teda správne chápem, že si môže podať DP typu A a uplatniť vzhľadom na dosiahnutý príjem celú výšku 6.822 Sk za rok 2008 aj keď mal daň nulovú? Ďakujem

Prosím, nikto mi nepotvrdí či uvažujem správne? Ďakujem vopred
Barbara
26.02.09,07:31
má nárok na DB, ale prečo si má podať DP? však mu to môžeš doplatiť aj ty v RZD, keď u teba podpísal žiadosť o vykonanie RZD
veronikasad
26.02.09,07:39
Chcem sa utvrdiť či správne uvažujem. Mám zamestnaného invalidného zamestnanca s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovu činnosť o viac ako 70%. Je zamestnaný na kratší pracovný čas a jeho úhrn príjmov zo závislej činnosti bol vo výške 49.418,- sk. Nakoľko podpísal vyhlásenie na uplatnenie nezd. časti základu dane tak počas roka nemal žiadnu daň. Má jedného syna a tu je teda moja otázka: DB si neuplatňoval a teda správne chápem, že si môže podať DP typu A a uplatniť vzhľadom na dosiahnutý príjem celú výšku 6.822 Sk za rok 2008 aj keď mal daň nulovú? Ďakujem
Jarka, podmienkou nároku na vyplatenenie DB nie je výška dane, ale výška príjmu. Ak príjem ID presiahol 6-násobok min.mzdy, má nárok na celoročný bonus. Aj keď je už po termíne na podanie žiadosti o vykonanie RZD, môžeš mu urobiť RZD a daňový bonus doplatiť. Ak iných zamestnancov nemáte a nechce sa ti "papierovať" s DU, vypíš mu DP typu A.
Skús si predtým ešte preveriť, či náhodou nepoberá príplatok k dôchodku - alebo ako sa to vola. Vyplácajú ho starobným dôchodcom, namiesto daňového bonusu. Neviem či to náhodou neplatí aj pre ID nad 70%.
Jara
26.02.09,07:40
Ďakujem za reakciu. Žiadosť si nedal. Ide o 10 ľudí chránenej dielne, ktorí nemajú ani daň ani DB, pracujú na 2-3 hod. Nemala by som si to z čoho potom stiahnuť, musela by som žiadať z DÚ a toto sa mi vidí taký jednoduchší a rýchlejší spôsob. Ja len kontrolujem, že komu by sa dalo ešte pomôcť a aj tak mu to DP vyplním, lebo on by nebol sám schopný si to urobiť, ani nevie aké má povinnosti alebo práva, ja sa snažím im pomôcť ako sa dá. Ešte raz vďaka :D
Barbara
26.02.09,07:47
Jarka, podmienkou nároku na vyplatenenie DB nie je výška dane, ale výška príjmu. Ak príjem ID presiahol 6-násobok min.mzdy, má nárok na celoročný bonus. Aj keď je už po termíne na podanie žiadosti o vykonanie RZD, môžeš mu urobiť RZD a daňový bonus doplatiť. Ak iných zamestnancov nemáte a nechce sa ti "papierovať" s DU, vypíš mu DP typu A.
Skús si predtým ešte preveriť, či náhodou nepoberá príplatok k dôchodku - alebo ako sa to vola. Vyplácajú ho starobným dôchodcom, namiesto daňového bonusu. Neviem či to náhodou neplatí aj pre ID nad 70%.


na ten príplatok majú nárok aj invalidní dôchodcovia, ale len v tom prípade ak nemajú nárok na daňový bonus, takže v tomto prípade zamestnanec má nárok na daňový bonus , a na ten príplatok k rodinným prídavkom nemá nárok.
veronikasad
26.02.09,07:51
Jarka, podmienkou nároku na vyplatenenie DB nie je výška dane, ale výška príjmu. Ak príjem ID presiahol 6-násobok min.mzdy, má nárok na celoročný bonus. Aj keď je už po termíne na podanie žiadosti o vykonanie RZD, môžeš mu urobiť RZD a daňový bonus doplatiť. Ak iných zamestnancov nemáte a nechce sa ti "papierovať" s DU, vypíš mu DP typu A.
Skús si predtým ešte preveriť, či náhodou nepoberá príplatok k dôchodku - alebo ako sa to vola. Vyplácajú ho starobným dôchodcom, namiesto daňového bonusu. Neviem či to náhodou neplatí aj pre ID nad 70%.


na ten príplatok majú nárok aj invalidní dôchodcovia, ale len v tom prípade ak nemajú nárok na daňový bonus, takže v tomto prípade zamestnanec má nárok na daňový bonus , a na ten príplatok k rodinným prídavkom nemá nárok.
Máš informáciu ako sa to vypláca ? Na konci roka ID síce zistí že má nárok na daňový bonus, ale čo keď mu príplatok vyplácajú v priebehu roka mesačne ?
Barbara
26.02.09,08:08
no tak podľa mňa, keď nato pozerám logicky, tak by ten príplatok mali doplácať, až keď sa zistí, že pracujúci dôchodca nemá splnenú podmienku, že by mal nárok na DB, teda až v januári nasledujúcého roka, ale nakoľko u nás neni nič logické, tak si viem predstaviť, že ten príplatok vyplácajú mesačne, a potom v prípade, že dotyčný má nárok na DB, tak to pekne potom to zrazia:rolleyes:;)
lenže fakt je ten, že netuším, že ako to vyplácajú, ale podľa zákona je to takto:

Nárok na príplatok k prídavku
Podmienky nároku na príplatok k prídavku sú:

splnenie podmienok nároku na prídavok,
poberanie starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, výsluhového dôchodku po dovŕšení veku potrebného na nárok na starobný dôchodok alebo poberanie dôchodkovej dávky toho istého druhu v cudzine oprávnenou osobou a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=797),
nevykonávanie zárobkovej činnosti oprávnenou osobou a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=797),
nepriznanie daňového bonusu (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=797) na nezaopatrené dieťa, na ktoré si oprávnená osoba uplatnila nárok na prídavok.

zdroj: www.portal.gov.sk
Jara
26.02.09,08:13
Príplatok nepoberajú, obaja manželia sú invalidní nad 70%, manželka nepracuje. Ďakujem Vám a zas som o niečo múdrejšia. :)