waki
06.02.08,20:44
Ahojte, ako by ste vyriesili vodica (strojníka), ktorému viac vyhovuje pracovat na zivnost ako byt zamestnancom. Zatial mame zmluvu o dielo, ale kedze je to pravidelna cinnost, neviem, ci je to ok. :confused: Pracuje na nasom stroji. Dakujem za nazory.
jamis
06.02.08,19:48
Ak pracuje na Vašom stroji, mal by mať uzatvorený riadny pracovný pomer.
waki
06.02.08,20:07
ano, ale ked nechce byt zamestnancom? :) ake su zakonne obmedzenia? Je dobry a neradi by sme ho stratili, chcem mu vyjst v ústrety, da sa to spravit nejako aby bol vlk syty aj koza cela?
jamis
06.02.08,20:13
Možno by sa to dalo tak, že by ste mu stroj prenajali.
Toto je len moja úvaha a neviem či je správna.
waki
06.02.08,20:21
no nad tym sme uvažovali, ale nezda sa mi to najschodnejsie... predsalen on by nam potom musel navysovat fakturu, aby sa mu to oplatilo.. a my by sme mu museli fakturovat prenajom s dph a on nie je platca, tak by si ju nemohol uplatnit a cele by sa to predrazilo.
inak, on ma cesku zivnost a pracuje na slovensku. tu by sa nenasla nejaka vynimka?
alaya1
29.08.08,11:02
Dobry den.
Poprosila by som o vysvetlenie problemu, s ktorym si ja neviem rady.
Moj manzel ma ponuku pracovat ako veduci predajne auto-moto, no majitel chce, aby pracoval na svoju zivnost a pracu si fakturoval.
On mu potom fakturu preplati. Mne sa to vobec nepozdava, nakolko si myslim, ze tato forma je vyhodna len pre majitela, no pre manzela nie. Neda si povedat, ze ked vystavi fakturu, majitel mu ju pre insolventnost nemusi zaplatit.
Myslim, ze je lepsie pracovat v pracovnom pomere, no s tym majitel nesuhlasi.
Manzelovi tvrdi, ze mu vyplati celu ciastku, ktoru on busde potrebovat, t.j., mzda, peniaze na odvody, na prepravu, nakolko sa jedna o pracu v inom meste, tak neviem, ci je to takto zauzivane.
Ak by chcel manzel plat napr.25000skl, kolko by mal fakturovat,. aby to pokrylo vsetky naklady, poistne, dan a pod. Ak mi vie niekto pomoct, budem velmi vdacna, nakolko manzel je jediny s prijmom u nas doma.
alaya1
31.08.08,04:42
Poprosim niekoho o vyjadrenie, je to pre mna velmi dolezite.
Katka22
31.08.08,08:17
Dobry den.
Poprosila by som o vysvetlenie problemu, s ktorym si ja neviem rady.
Moj manzel ma ponuku pracovat ako veduci predajne auto-moto, no majitel chce, aby pracoval na svoju zivnost a pracu si fakturoval.
On mu potom fakturu preplati. Mne sa to vobec nepozdava, nakolko si myslim, ze tato forma je vyhodna len pre majitela, no pre manzela nie. Neda si povedat, ze ked vystavi fakturu, majitel mu ju pre insolventnost nemusi zaplatit.
Myslim, ze je lepsie pracovat v pracovnom pomere, no s tym majitel nesuhlasi.
Manzelovi tvrdi, ze mu vyplati celu ciastku, ktoru on busde potrebovat, t.j., mzda, peniaze na odvody, na prepravu, nakolko sa jedna o pracu v inom meste, tak neviem, ci je to takto zauzivane.
Ak by chcel manzel plat napr.25000skl, kolko by mal fakturovat,. aby to pokrylo vsetky naklady, poistne, dan a pod. Ak mi vie niekto pomoct, budem velmi vdacna, nakolko manzel je jediny s prijmom u nas doma.

Dobrý deň Váš pán manžel nieje jediný , ktorému sa ponúka práca na živnosť, veľa ľudí tak pracuje , v mojom okolí tak pracuje skoro každý (naštastie to funguje)
Čo sa týka platu , ktorý si má manžel faktúrovať, aby bolo cca 25 000 Sk doma ?
Nedám Vám presnú odpoveď ,ale aspoň základné veci ,ktoré si bude musieť platiť ak prejde na živnosť :
1,Ak prejde na živnosť tak si bude musieť platiť zdravotné poistenie čo je teraz masačne 1134 Sk( v roku 2009 sa to zvýši )
2,Pri tejto faktúrácii (ak predpokladám že bude ponikať celý rok 2009 ) si bude musieť platiť aj sociálne poistenie zatiaľ to je mesačne 2686 Sk (v roku 2009 alebo 2010 sa to len žvýši )
3,Treba si spočítať , cestovné náklady, aby sa vedela aspoň pribižna suma , ktorú manžel precestuje.
4, Neviem aký spôsob výdavkou by si uplatňoval, (či skutočné alebo paušál) čo by saviac oplatilo .
5, Osobne by som spravila to že ak by pán manžel chcel začať podnikal obrátila by som sa na účtoníčku/a , aby mi pomohol (vysvetlil ) čo by bolo lepšie ,lebo účtovnik/čka by Vám poradila čo a ako načo si dávať pozor , aké zákony treba dodržiavať , upozorňovala by Vás na dôležité termíny .
Lebo spolu so živnostou by prišli aj povinnosti a zodpovednosť .
6, Na živnosť môže zarobiť aj viac ako 25 000 Sk ( čistého)
veronikasad
31.08.08,08:28
Dobry den.
Poprosila by som o vysvetlenie problemu, s ktorym si ja neviem rady.
Moj manzel ma ponuku pracovat ako veduci predajne auto-moto, no majitel chce, aby pracoval na svoju zivnost a pracu si fakturoval.
On mu potom fakturu preplati. Mne sa to vobec nepozdava, nakolko si myslim, ze tato forma je vyhodna len pre majitela, no pre manzela nie. Neda si povedat, ze ked vystavi fakturu, majitel mu ju pre insolventnost nemusi zaplatit.
Myslim, ze je lepsie pracovat v pracovnom pomere, no s tym majitel nesuhlasi.
Manzelovi tvrdi, ze mu vyplati celu ciastku, ktoru on busde potrebovat, t.j., mzda, peniaze na odvody, na prepravu, nakolko sa jedna o pracu v inom meste, tak neviem, ci je to takto zauzivane.
Ak by chcel manzel plat napr.25000skl, kolko by mal fakturovat,. aby to pokrylo vsetky naklady, poistne, dan a pod. Ak mi vie niekto pomoct, budem velmi vdacna, nakolko manzel je jediny s prijmom u nas doma.
alaya, praca vedúceho predajne "na živnosť" je čisto závislá práca a porušenie zákonníka práce, ktorý sa mnohí podnikatelia snažia obchádzať.
Aj keď možno v súčasnej dobe riešite existenčné problémy, pozeraj sa na túto ponuku aj z druhej strany. Určite sa jedná o predajňu - sklad s niekolko stotisícovými zásobami. Ako to chce pán majiteľ vyriešiť s hmotnou zodpovednosťou, čo s registračnou pokladňou? Aký predmet činnosti by chcel majitel od vedúceho, čo by mu vlastne mal faktúrovať ?
Osobne by som takúto ponuku nikdy neprijala, aj keď by bola finančne výhodná /25tis. pre živnostníka s takouto zodpovednosťou je málo/.
alaya1
31.08.08,12:32
Dakujem Vam velmi pekne, manzel si postavil hlavu, ze to asi bude robit, so mnou o tom nehovori, no asi vidina"funkcie" ho obera o realny pohlad na tuto skutocnost. Moj nazor je u neho zbytocny, precitala som mu Vase vyjadrenia, neviem, nevyjadril sa.Este otazocka, kolko by mal teda podla vas zarabat, ked pisete, ze 25000 cisteho, t.j. domov je malo, ked robi na zivnost? Lečbo ja si myslim, ze on je uz rozhodnuty, neberuc do uvahy moje nazory a strach o existenciu.
Este raz dakujem.
veronikasad
31.08.08,15:55
Dakujem Vam velmi pekne, manzel si postavil hlavu, ze to asi bude robit, so mnou o tom nehovori, no asi vidina"funkcie" ho obera o realny pohlad na tuto skutocnost. Moj nazor je u neho zbytocny, precitala som mu Vase vyjadrenia, neviem, nevyjadril sa.Este otazocka, kolko by mal teda podla vas zarabat, ked pisete, ze 25000 cisteho, t.j. domov je malo, ked robi na zivnost? Lečbo ja si myslim, ze on je uz rozhodnuty, neberuc do uvahy moje nazory a strach o existenciu.
Este raz dakujem.
25 tis., ktoré bude faktúrovať, nie je jeho čistý príjem. Musí počítať s tým, že mesačne zaplatí zdravotné poistenie 1134,-sk, sociálne poistenie zatial platiť nemusí, ale to znamená, že ak nebude platiť dobrovolne, v prípade nemoci nedostane ani korunu. Teda doporučujem platiť aspoň nem.poistenie /platí sa 4,4 %, najmenej z 8100,-sk/.
Ak nebude viesť účtovníctvo, môže si uplatniť paušálne výdavky 40% + zaplatené poistné. Zo zbytku odpočíta mesačnú nezd. časť a rozdiel musí zdaniť.
Teda počítajme : 25 000 - 1134/ZP/ -357/SP/-1007/daň/ = 22502 "čistého"
Ako živnostník nie je dôchodkovo poistený, nemá nárok na dovolenku, nemocenské len v prípade, ak si bude platiť DNP /min.357,-sk/, sám si platí stravu - nemá nárok na stravné lístky "zamestnávateľa".

Mesačnú daň som počítala s použitím paušálnych výdavkov 40%.
alaya1
01.09.08,05:46
Dakujem vam velmi pekne, este by som chcela vediet, ci sa moze stat, ze majitel fakturu neuhradi, napr. insolventnost, potom sa ako mozeme dostat k tym peniazom? nemozeme si dovolit nemat staly mesacny prijem.
veronikasad
01.09.08,06:37
Dakujem vam velmi pekne, este by som chcela vediet, ci sa moze stat, ze majitel fakturu neuhradi, napr. insolventnost, potom sa ako mozeme dostat k tym peniazom? nemozeme si dovolit nemat staly mesacny prijem.
Samozrejme že sa to môže stať a dosť často sa to medzi živnostníkmi stáva. Fakturáciu a splatnosť faktúr si treba dobre "ošetriť" v zmluve - v prípade tvojho manžela neviem akej, lebo ako som písala, ide o závislú prácu. Spoliehať sa na pravidelný mesačný príjem ... Ak odberateľ faktúru neuhradí v lehote splatnosti, nasledujú upomienky a vymáhanie cestou súdu, príp. exekútora.
alaya1
01.09.08,10:56
Dakujem Vam vsetkym, ze ste mi pomohli. Mne je jasne, ze tato forma je vyhodna len pre majitela obchodu, nie pre cloveka, ktory u neho pracuje na zivnost. Manzelovi sa to tazko vysvetluje, on ma svoje vizie a svoje predstavy, z ktorych nechce popustit,okolnosti tak neskuma ako ja do podrobna, nakolko sa bojim, ze ostaneme bez pravidelneho prijmu. Ja som ochorela, vela som PN, takze jeho placa bola nasa istota, koli tomu moje obavy a este mame aj svoje zavazky, ktore treba pravidelne uhradzat a nie male.
Pokusim sa dat tierto Vase rady manzelovi aspon precitat, mozno sa potom nad tym hlbsie zamysli. Krasny den.
Zoltán Kovács
01.09.08,11:08
Dakujem Vam vsetkym, ze ste mi pomohli. Mne je jasne, ze tato forma je vyhodna len pre majitela obchodu, nie pre cloveka, ktory u neho pracuje na zivnost. Manzelovi sa to tazko vysvetluje, on ma svoje vizie a svoje predstavy, z ktorych nechce popustit,okolnosti tak neskuma ako ja do podrobna, nakolko sa bojim, ze ostaneme bez pravidelneho prijmu. Ja som ochorela, vela som PN, takze jeho placa bola nasa istota, koli tomu moje obavy a este mame aj svoje zavazky, ktore treba pravidelne uhradzat a nie male.
Pokusim sa dat tierto Vase rady manzelovi aspon precitat, mozno sa potom nad tym hlbsie zamysli. Krasny den.

Inak môže hroziť pokuta aj "zamestnávateľovi" ale aj tvojmu manželovi, ak to napr. IP zistí. Prípadne aj DÚ.
dalilada
01.09.08,14:12
Inak môže hroziť pokuta aj "zamestnávateľovi" ale aj tvojmu manželovi, ak to napr. IP zistí. Prípadne aj DÚ.

A na kontrolách z DU sa uz na také veci ako závislá práca zameriavajú.
alaya1
01.09.08,18:45
Inak môže hroziť pokuta aj "zamestnávateľovi" ale aj tvojmu manželovi, ak to napr. IP zistí. Prípadne aj DÚ.
nerozumela som tomuto...
misomiso
01.09.08,19:06
Zmluvou o dielo sa da osetrit IBA cinost, kde nieco hmotne, alebo aj nehmotne vznika, co za da povedzme raz za mesiac odkupit. Teda ak mam zamestnanych ludi, ktori mi siju topanky, tak ak ich chcem zamestnat na zivnost, musia zmluvy o dielo vyzerat tak, ze od nich ODKUPUJEM raz mesacne urcity pocet parov topanok, za urcitu cenu. Aj tak je to na hrane zakona, ale ide to. Dolezite je, aby bolo zo zmluvy jasne, ze bud:

- nemaju urceny pracovny cas
- alebo pracuju na vlastnych strojoch

v kazdom pripade by malo zo zmluvy vyplyvat, ze vyrabaju na vlastnu zodpovednost (napr. ze "zamestvanavtel" moze tovar u nich ako u obchodnych partnerov reklamovat).

Pri zmluvach o dielo musi ist vzdy o nieco, co sa da raz mesacne kupit, a moze to byt aj nehmotne (napr. texty, hudba, scenare)

Nemoze to ale byt v ziadnom pripade praca vodica, strojnika alebo veduceho predajne aut. Jednie, ze by tie auta sam najprv od "zamestnavatela" kupoval a predaval zakaznikom, co je asi somarina. Taketo zamesnavanie na zivnost sa nebude dat nicim obhajit.
alaya1
01.09.08,19:26
Ja vsetkemu rozumiem, co sa tyka toho, ze je to blbost, na ktorej sa chce obohatit ten- majitel - predajne auto-moto.
Moj manzel v jednej takej fy uz pracuje, na pracovnu zmluvu v meste nasho bydliska,uz velmi dlho, neviem, preco sa k tomu takto stavia, ani financne mu neponukaju ovela viac a tie rizika.
Neviem si s nim poradit, nechce so mnou o tom hovorit. A vydavky treba kazdy mesiac platit.
Nejak si musim pomoct, vsetkym vam velmi pekne dakujem za odborne a presne odpovede. Krasny vecer.
misomiso
01.09.08,19:48
No ja si myslim, ze z hladiska manzela neriskuje o nic viac, ako keby bol zamestnany. Vela ludi si mysli, ze "normalny" pracovny pomer = dozivotna istota, co uz dne sdavno neplati. Pokial mu zamestnavatel nebude platit, tak bude celkom jedno, ci to bude nevyplatena faktura, alebo nevyplatena vyplata.

Riziko tam vidim velke, ale na strane zamestnavatela. Manzel sa s tym nemusi trapit.
alaya1
02.09.08,14:11
Dakujem, uvidim, ako to dopadne..
Cyprián
29.09.08,09:37
Dobry den,

som studentom posledneho rocnika na stavebnej fakulte a buduci zamestnavatel mi dava na vyber bud zivnost alebo TPP. Neviem posudit, co by bolo pre mna vyhodnejsie. Obä moznosti maju kopec vyhod ale aj nevyhod.
Ak by som sa rozhodol pre zivnost, zmluvne by som pracoval vyhradne pre dany atelier (bez nutnosti platit najom a prevadzkove naklady). Naopak, ak by som sa rozhodol pre TPP, neprisiel by som o klasicke vyhody ako: dovolenka, PNka a pod.
Stravne listky, prispevok na cestovanie a telefon su dohodnute v oboch pripadoch.

Prosim, vie mi niekto poradit, ktora z tychto 2 moznosti by bola pre mna vyhodnejsia a za akych podmienok? Predbezne sme dohodnuti na pausalnom prijme okolo 24 000,-SKK/mesiac v hrubom + polrocne premie.

Ako mam postupovat v pripade na zivnost s vypoctovou technikou a s programami? Programy, ktore pouzivame su dost drahe. Je mozne pracovat na ich technike, ktore by som mal prenajate? Je pre mna vyhodnejsie pripadne otvorit si zivnost uz pocas studia? Pocul som od svojich znamych, ze takto to spravili a prinieslo im to nejake vyhody.
Dalej neviem, ci si je mozne zmluvne dohodnut preplatenu dovolenku.

Vopred dakujem za odpovede.
majoneza
16.10.08,19:37
Ja vsetkemu rozumiem, co sa tyka toho, ze je to blbost, na ktorej sa chce obohatit ten- majitel - predajne auto-moto.


Firma nemusi platit 35.2 percent. odvody, tak je to lepsie pre tu firmu platit 25000-ovu fakturu namiesto 25000-ovu mzdu. Ale ponuku 25000-ovej mzdy nemate, tak musite to porovnat s inymi moznosti ktore mate.

Podla tychto cisiel, majitel auto predajne by mal byt ochotny platit 18491Sk ako mzda (pretoze 18491 Sk plus 35.2 percent je 25000 Sk), ak nie je, to by mi bolo podozrive.

Pre "zamestnanca", vyhoda pracovat ako zivnostnik je hlavne v tom ze "zamestnavatel" ma byt ochotny platit podstatne viac, a to je dost aby pokryl aj svoje odvody.

Ja mam otazku. Moze lektor anglictiny v jazykovej skole pracovat ako zivnostnik? Ponukam novym lektorom dve moznosti. Mat mzdu, alebo pracovat na zivnost za 35.2 percent viac. Zatial vzdy vybrali mzdu (su zahranicni a nechcu viest uctovnictvo atd na Slovensku - pre nich Slovensko je cudzia krajina). Porusim zakon ak niekto vyberie pracu na zivnost, je to zavisla praca?
alaya1
30.11.08,15:06
Dobry den.
Poprosila by som o vysvetlenie problemu, s ktorym si ja neviem rady.
Moj manzel ma ponuku pracovat ako veduci predajne auto-moto, no majitel chce, aby pracoval na svoju zivnost a pracu si fakturoval.
On mu potom fakturu preplati. Mne sa to vobec nepozdava, nakolko si myslim, ze tato forma je vyhodna len pre majitela, no pre manzela nie. Neda si povedat, ze ked vystavi fakturu, majitel mu ju pre insolventnost nemusi zaplatit.
Myslim, ze je lepsie pracovat v pracovnom pomere, no s tym majitel nesuhlasi.
Manzelovi tvrdi, ze mu vyplati celu ciastku, ktoru on busde potrebovat, t.j., mzda, peniaze na odvody, na prepravu, nakolko sa jedna o pracu v inom meste, tak neviem, ci je to takto zauzivane.
Ak by chcel manzel plat napr.25000skl, kolko by mal fakturovat,. aby to pokrylo vsetky naklady, poistne, dan a pod. Ak mi vie niekto pomoct, budem velmi vdacna, nakolko manzel je jediny s prijmom u nas doma.
Dobry den. Po case zase prosim o radu, nakolko som zufala, zufala s mojho muza aj s toho v com momentalner zijem. Moj muz naozaj 11.11. vystupil zo staleho zamestnania, isiel robit k tomu zivnostnikovi ako veduci predajne na zivnost, ale ziadnu pisomnu zmluvu nepodpisal s nikym, robil tak - len tak- na cestne slovo. Samozrejme, ze mu doteraz nevyplatil ani halier, muz tamm uz 3 dni nechodi robit, takze nema robotu ani peniaze, a musi platit aj odvody ako podnikatel. Ked sme sa mu vyhrazali, ze ho dame na IP, tak napisal sms, zue mu muz ma vyfakturovat a poslat fakturu, ze potom zaplati. Ale toho sa ja bojim, co mu ma vyfakturovat?? Co tam napisat? Zasriadil mu moto predajnu, tak neviem, co ma napisat, naozaj prosim o pomoc, len mi nepiste, ze co to urobil moj muz, to ja viem, neradil sa so mnou, asi mu preskocilo v hlave, ked to spravil. Za kazdu radu budem velmi vdacna.
veronikasad
30.11.08,15:12
Dobry den. Po case zase prosim o radu, nakolko som zufala, zufala s mojho muza aj s toho v com momentalner zijem. Moj muz naozaj 11.11. vystupil zo staleho zamestnania, isiel robit k tomu zivnostnikovi ako veduci predajne na zivnost, ale ziadnu pisomnu zmluvu nepodpisal s nikym, robil tak - len tak- na cestne slovo. Samozrejme, ze mu doteraz nevyplatil ani halier, muz tamm uz 3 dni nechodi robit, takze nema robotu ani peniaze, a musi platit aj odvody ako podnikatel. Ked sme sa mu vyhrazali, ze ho dame na IP, tak napisal sms, zue mu muz ma vyfakturovat a poslat fakturu, ze potom zaplati. Ale toho sa ja bojim, co mu ma vyfakturovat?? Co tam napisat? Zasriadil mu moto predajnu, tak neviem, co ma napisat, naozaj prosim o pomoc, len mi nepiste, ze co to urobil moj muz, to ja viem, neradil sa so mnou, asi mu preskocilo v hlave, ked to spravil. Za kazdu radu budem velmi vdacna.
Tvoj manžel musí svojmu "zamestnávateľovi" vystaviť faktúru za vykonanú prácu. Keďže nemá podpísanú žiadnu zmluvu, obvyklá splatnosť faktúry je 7 dní - ale môže byť aj 30 a viac dní ...
Aký predmet podnikania má manžel v živnostenskom liste ?

Tu bola rada predtým, ako išiel na živnosť :
http://www.porada.sk/809353-post13.html
Composite
30.11.08,15:30
neviem ako, ale vo firme máme aj zamestnancov aj živnostníkov ;)
Zamestnanci sa starajú o stroje a živnostníci na nich pracujú, takže to musí ísť °)
alaya1
30.11.08,16:34
Tvoj manžel musí svojmu "zamestnávateľovi" vystaviť faktúru za vykonanú prácu. Keďže nemá podpísanú žiadnu zmluvu, obvyklá splatnosť faktúry je 7 dní - ale môže byť aj 30 a viac dní ...
Aký predmet podnikania má manžel v živnostenskom liste ?

Tu bola rada predtým, ako išiel na živnosť :
http://www.porada.sk/809353-post13.html
Rady boli zbytocne, pytam sa ja, nie on, lebo si urobil ako chcel, da sa dat faktura a peniaze z ruky do ruky? Alebo dat za peniaze len prijmovy doklad? Pracoval akom veduci predajne auto.-moto, tak neviem, co tam napisat- zariadenie predajne? Da sa to?
alaya1
30.11.08,16:35
neviem ako, ale vo firme máme aj zamestnancov aj živnostníkov ;)
Zamestnanci sa starajú o stroje a živnostníci na nich pracujú, takže to musí ísť °)
tomuto som neporozumela vobec.
veronikasad
30.11.08,17:01
Rady boli zbytocne, pytam sa ja, nie on, lebo si urobil ako chcel, da sa dat faktura a peniaze z ruky do ruky? Alebo dat za peniaze len prijmovy doklad? Pracoval akom veduci predajne auto.-moto, tak neviem, co tam napisat- zariadenie predajne? Da sa to?
Ano, vystavíš faktúru a k nej vypíšeš príjmový pokl.doklad s textom uhr. fa č. ...
Aký má predmet podnikania na živ.liste ?
Vedúci predajne je závislá činnosť, to tam do textu napísať nemôžeš.
alaya1
30.11.08,17:13
ma toho tam vela napisane, obchodna cinnost, neviem, ci to miozem tu bez mena kopirovat, ale vsetko o obchode, ja sa bolim tej faktury, radsej by som bola z ruky do roky, pripadnme okamzite zaplatenie faktury, to sa da?
alebo, zeby peniaze poslal na ucet a potom posleme fakturu? ved je to jeden klamar, som tak nestastna, jak ten moj naletel a nedal si povedat.
alaya1
30.11.08,17:19
Mohol by dfat poradenska cinnost pri zariadzovani predajne?
Mne ale hlavne ide o to, ako zajtra dostat od neho tie peniaze z ruky do ruky, povedala som mu, ze ked neda nahlasim ho na IP, ze zamestnava na cierno, ma s.r.o, tak asi by platil vela pokut
veronikasad
30.11.08,17:20
ma toho tam vela napisane, obchodna cinnost, neviem, ci to miozem tu bez mena kopirovat, ale vsetko o obchode, ja sa bolim tej faktury, radsej by som bola z ruky do roky, pripadnme okamzite zaplatenie faktury, to sa da?
alebo, zeby peniaze poslal na ucet a potom posleme fakturu? ved je to jeden klamar, som tak nestastna, jak ten moj naletel a nedal si povedat.
Ako živnostník peniaze bez faktúry nedostane. Môže ju dať spolu s príjmovým dokladom, na základe ktorého mu vyplatí peniaze. /príjmový doklad odovzdá, až keď bude mať v ruke peniaze .../
Nehovorila by som zatial o "klamárovi", má pravdu, keď trvá na vystavení faktúry. Ak ju neuhradí, potom budem s tebou súhlasiť. Problém je, že si zmluvne nedohodli vopred splatnosť faktúry, ako som ti radila pred pár mesiacmi.
alaya1
30.11.08,17:23
Co mam robit, ked mojmu preskocilo? Naozaj je klamar, neide o fakturu, ale o vsetko, co muzovi nasluboval, cize, ak vypiseme fakturu na tu poradensku cinnost a dame prijmovy doklad tak mozeme mat peniaze hned zajtra? Muz u neho uz nerobi, ved on vobec nechcel zaplatit nic, len ked som mu povedala, ze ho nahlasim na IP.
veronikasad
30.11.08,17:31
Co mam robit, ked mojmu preskocilo? Naozaj je klamar, neide o fakturu, ale o vsetko, co muzovi nasluboval, cize, ak vypiseme fakturu na tu poradensku cinnost a dame prijmovy doklad tak mozeme mat peniaze hned zajtra? Muz u neho uz nerobi, ved on vobec nechcel zaplatit nic, len ked som mu povedala, ze ho nahlasim na IP.
Pokial nemáš na živn.liste predmet podnikania "poradenská činnosť", nemôžeš to faktúrovať ! Musíš tam napísať fakturujem Vám obchodnú činnosť za mesiac ...
Zatial nemáš čo nahlasovať na IP, obchodný partner vám nič nedlží, žiadnu faktúru ste mu nevystavili. Ak ju vystavíš, môže ti ju uhradiť aj hneď. Dátum splatnosti uveď ihneď.
Zabudni na povinnosti v pracovno-právnych vzťahoch.
"podnikanie" aj to v úvodzovkách, je o niečom inom ...
alaya1
30.11.08,17:33
dakujem velmi pekne tza rady, velmi, ale naozaj velmi si mií pomohla.
alaya1
21.12.08,08:12
Poprosila by som o radu.
Manzel vystavil podmikatelovi, u ktoreho pracval fakturu v sume 30 000sk, ako boli ustne dohodnuti, ze taku sumu si ma fakturovat.
Podnikatel mu poslal na ucet sumu 10000sk, odvtedy sa s nim neda spojit ani telefonicky ani inak- vyhyba sa. Ako si mame vymict ostatok sumy?
Akceptoval fakturu, ked vyplatil z nej ciastku? Preco nevyplatil celu ciastku nijako ani pisom,ne, ani ustne neodovodnil. Dakujem za odpoved, je to pre nas velmi dolezite, je to podvodnik a klamar, nevieme, ako sui s nim poradit.
veronikasad
21.12.08,16:37
Poprosila by som o radu.
Manzel vystavil podmikatelovi, u ktoreho pracval fakturu v sume 30 000sk, ako boli ustne dohodnuti, ze taku sumu si ma fakturovat.
Podnikatel mu poslal na ucet sumu 10000sk, odvtedy sa s nim neda spojit ani telefonicky ani inak- vyhyba sa. Ako si mame vymict ostatok sumy?
Akceptoval fakturu, ked vyplatil z nej ciastku? Preco nevyplatil celu ciastku nijako ani pisom,ne, ani ustne neodovodnil. Dakujem za odpoved, je to pre nas velmi dolezite, je to podvodnik a klamar, nevieme, ako sui s nim poradit.
U živnostníkov je dosť "bežné" že platia faktúru po čiastkach. Termín splatnosti ste dohodnutý v zmluve nemali, takže ti neostáva nič iné, len poslať upomienku - a čakať. Ak sa neozve ani na upomienku, môžete to dať exekútorovi, kde ale tiež nie je záruka, že pohľadávka bude zaplatená...
alaya1
21.12.08,16:49
U živnostníkov je dosť "bežné" že platia faktúru po čiastkach. Termín splatnosti ste dohodnutý v zmluve nemali, takže ti neostáva nič iné, len poslať upomienku - a čakať. Ak sa neozve ani na upomienku, môžete to dať exekútorovi, kde ale tiež nie je záruka, že pohľadávka bude zaplatená...
ternim splatnosti a vyslka faktury bol dohodnuty ustne a bol uvedeny aj na fakture. Pisomna zmluva o praci nebola vyhotovena, bol to manzelov znamy, tak mu doveroval.
Jana.Zakutna
28.02.09,17:55
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Som zamestnaná v jednej firme ktorá za mňa platí odvody do soc. poistovne. Súčastne mám aj živnostenský list. Pri poslednom daňovom mi vznikla povinnosť platiť zo živnosti do soc. poisťovne. V socialnej poisťovni som sa bola informovať či musím platiť odvody aj napriek tomu že za mna plati zamestnávateľ keďže som sa medzitým zamestnala. Pracovníčka mi povedala, že ak za mňa platí zamestnávateľ tak nemusím. Ale ak chcem môžem a na konci roka mi to vratia. Tak pochopiteľne ze som neplatila. A vcera mi prišiel list zo sociálnej poisťovne samozrejme vyhražny že ak do 30 dni neuhradím nemalú čiastku tak exekútor, súd... Neviem mi prosím vás niekto poradiť, či mi naozaj vzniká povinnosť platiť ak za mňa platí zamestnávateľ?
veronikasad
28.02.09,17:58
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Som zamestnaná v jednej firme ktorá za mňa platí odvody do soc. poistovne. Súčastne mám aj živnostenský list. Pri poslednom daňovom mi vznikla povinnosť platiť zo živnosti do soc. poisťovne. V socialnej poisťovni som sa bola informovať či musím platiť odvody aj napriek tomu že za mna plati zamestnávateľ keďže som sa medzitým zamestnala. Pracovníčka mi povedala, že ak za mňa platí zamestnávateľ tak nemusím. Ale ak chcem môžem a na konci roka mi to vratia. Tak pochopiteľne ze som neplatila. A vcera mi prišiel list zo sociálnej poisťovne samozrejme vyhražny že ak do 30 dni neuhradím nemalú čiastku tak exekútor, súd... Neviem mi prosím vás niekto poradiť, či mi naozaj vzniká povinnosť platiť ak za mňa platí zamestnávateľ?
Aký je tvoj príjem zo zamestnania ?
Pre jednotlivé druhy poistenia sú stanovené maximálne vymeriavacie základy pre platenie odvodov.

Ak tvoj príjem za rok 2007 presiahol 12-násobok platnej min.mzdy bola si povinná do 8.7.2008 registrovať sa v SP ako povinný platitel.
Jana.Zakutna
28.02.09,18:40
K 1.7 som sa bola zaregistrovať. Za siedmy mesiac som si uhradila. A od 23. 7 som sa zamestnala. Bola som sa informovať v soc. poistovni, či mám naďalej platiť, napriek tomu že za mňa platí zamestnávateľ. Pani pri okienku mi povedala že nie.
Môj hrubý prijem zo zamestnania je 16 000sk.
mzdarka renca
28.02.09,19:18
K 1.7 som sa bola zaregistrovať. Za siedmy mesiac som si uhradila. A od 23. 7 som sa zamestnala. Bola som sa informovať v soc. poistovni, či mám naďalej platiť, napriek tomu že za mňa platí zamestnávateľ. Pani pri okienku mi povedala že nie.
Môj hrubý prijem zo zamestnania je 16 000sk.

A videla pani pri okienku tvoj výpis z DP k dani z príjmov FO za rok 2007?
Paula
28.02.09,19:22
To bolo okienko na vrátnici?:)
alaya1
25.03.09,06:32
Prajem Vam krasny den. velmi surne by som potrebovala pomoc ohladne vzoru tlaciva o dohode medzi podnikatelom a pracovnikom, ktory u neho pracuje na zivnost.
Jedna sa o to, ze pracovnik pracuje v spedicnej firme s autoopravovnou ako pracovnik prijmu, prijima vozidla do opravy, nakupuje dielce, vystavuje faktury a vybavuje korespondenciu.
Pracuje o podnikatela na zivnost a chcel by mat s tym podnikatelom pisomnu dohodu o svojej praci.
Hladala som v googliku vzor takej dohody, no nic som nenasla. velmi pekne prosim o pomoc. Uz neviem, kde by som sa s tym obratila.
Iwett
21.12.09,09:22
Dobrý deň, prosím nemá niekto taký nejaký výpočet koľko cca EUR musí mať živnostník viac na hodinu oproti zamestnancovi keď sú v sume zohľadnené odvody, dovolenky, sviatky...? Také porovnanie, koľko navyše na hodinu, aby sa rovnala suma pracovný pomer - živnosť?
Ďakujem
veronikasad
21.12.09,12:12
Dobrý deň, prosím nemá niekto taký nejaký výpočet koľko cca EUR musí mať živnostník viac na hodinu oproti zamestnancovi keď sú v sume zohľadnené odvody, dovolenky, sviatky...? Také porovnanie, koľko navyše na hodinu, aby sa rovnala suma pracovný pomer - živnosť?
Ďakujem
Na preplatenie dovolenky a sviatkov u živnostníkov zabudni.
Pri prechode na živnosť niektorí "zamestnávatelia" preplácajú živnostníkom cenu práce (doterajšia HM+odvody zamestnávatela). Keďže živnostník odvody do SP v prvom roku podnikania neplatí a do ZP len z minima - "ušetrí" (kým nebude chorý - potom zostane bez príjmu).
Iwett
21.12.09,13:27
Na preplatenie dovolenky a sviatkov u živnostníkov zabudni.
Pri prechode na živnosť niektorí "zamestnávatelia" preplácajú živnostníkom cenu práce (doterajšia HM+odvody zamestnávatela). Keďže živnostník odvody do SP v prvom roku podnikania neplatí a do ZP len z minima - "ušetrí" (kým nebude chorý - potom zostane bez príjmu).
Ďakujem Veronika, to všetko viem, len to som chcela vediet, akú sumu dá zamestnavatel zivnostnikom a aku na pracovny pomer, aby bol na tom rovnako. Takže vlastne cenu práce vydelím hodinami, aby firma vynaložila rovnaké náklady na živnostníka. Ďakujem