apo
06.02.08,21:06
Na ľubovolnej sweb stránke sa môžeme dočítať:

Tento obľúbený účtovný software si zakúpilo už desaťtisíce firiem v Českej republike a na Slovensku.

Pýtam sa: Ozaj sme si kúpili účtovný program?, alebo je to len akýsi druh licencie? To čo sa objaví pri inštalácii nečítam je to dlhý text v malom okne a keď mám pravdu povedať tak mu asi úlne ani neporozumiem.

Prečo rozoberám túto tému:
Mám účtovnú firmu. "Kúpil" som softvér a každý rok zaplatím za jeho vylepšenie a zapracovanie novej legislatívy. Po ukončení roka odložím všetky databázy svojich klientov SPOLU s verziou programu zodpovedajúcou času keď som ukončil účtovný rok. Takto môžem pokračovať každý rok a môžem si otvoriť ľubovolnú firmu v ľubovolnom účtovnom roku dozadu s verziou programu zodpovedajúcou času keď som vytváral účtovné databázy.

Problém nastane keď ku programu dokúpim modul napríklad sklady. V ten moment dostanem nový aktivačný kľúč a databázy s účtovným softvérom kompatibilným s databázami z minulých rokov nebudem môcť používať. Softvérová firma je solídna a má spätnú kompatibilitu. Ja sa domnievam, že spätná kompatibilita má svoje hranice. Ani Microsoft nemá spätnú kompatibilitu donekonečna. Ďalším problémom je, že v softe mám možnosť vytvárať vlastné tlačové výstupy, ale tieto moje výtvory nie sú modifikované novou verziou programu, takže ak by som softom z roku 2008 chcel tlačiť vlastným reportom, ktorý je súčasťou celého balíka dát z roku 2006 sa mi to nemusí podariť.

Som toho názoru, že softvérová firma mi znemožní schopnosť konverzie počítačových údajov do čitateľnej formy, ktorú mi dáva za povinnosť zákon o účtovníctve.

Dostal som sa k jadru problému:
1. Keď zaplatím za softvér a na webe sa dočítam, že so si ho kúpil mám časové obmedzenie na používanie softu, alebo je používanie časovo neobmedzené?
2. Ak som kúpil nejaký softvér pomocou ktorého som vyrobil databázy, môže mi autor softvéru oprávnene zabrániť používaniu tohoto produktu s tým, že mám použiť softvér vyššej verzie?

Prosím o radu.

apo
Zoltán Kovács
06.02.08,20:27
Dostal som sa k jadru problému:
1. Keď zaplatím za softvér a na webe sa dočítam, že so si ho kúpil mám časové obmedzenie na používanie softu, alebo je používanie časovo neobmedzené? Podľa mňa je to časovo neobmedzené.
2. Ak som kúpil nejaký softvér pomocou ktorého som vyrobil databázy, môže mi autor softvéru oprávnene zabrániť používaniu tohoto produktu s tým, že mám použiť softvér vyššej verzie? Autor môže argumentovať s tým, že nikoho nenútil zakúpiť vyššiu verziu programu. ďalšia vec, väčšinou v tej licencii je uvedené aj to, že za majetkové ujmy vzniknuté použitím daného softvérového produktu nezodpovedajú (mám na mysli napr. pokutu z DÚ práve z dôvodu chyby vytlačenia predpísaných zostáv).

Prosím o radu.

apo

................................................
apo
06.02.08,20:58
................................................

:confused:No ďakujem pekne.

apo
apo
06.02.08,21:04
................................................

Ešte raz. Ak je časovo neobmedzené požívanie softu tak prečo som obmedzený použití starej verzie. Tento problém sa stal aktuálnym teraz lebo táto progresívna firma sa motivovala aktiváciou ako má Microsoft. Lenže softvér Microsoftu nie je špecializovaný a jeho aplikácie sú úplne obecné neobmedzované legislatívou ako je to u účtovného softu. Zdá sa mi že je to zasahovanie do práv zákazníka.

apo
Zoltán Kovács
06.02.08,21:18
Ešte raz. Ak je časovo neobmedzené požívanie softu tak prečo som obmedzený použití starej verzie. Tento problém sa stal aktuálnym teraz lebo táto progresívna firma sa motivovala aktiváciou ako má Microsoft. Lenže softvér Microsoftu nie je špecializovaný a jeho aplikácie sú úplne obecné neobmedzované legislatívou ako je to u účtovného softu. Zdá sa mi že je to zasahovanie do práv zákazníka.

apo

Nikdo ťa nenúti kupovať novú verziu. Ak nekúpiš novú verziu, tak neobmedzene používaš soft, aj tebou vytvorené výstupy. A tu nastupuje tá zázračná formulka, že nezodpovedajú za prípadné škody, ktoré môžu vzniknuť použitím programu. Sice starým programom máš neobmedzené používanie, ale ten starý program už nezodpovedá legislatívnym zmenám, preto je reálne možná sakcia trebárs zo strany DÚ za nesprávne vedenú evidenciu.

Takže konec koncov si postavený do patovej situácie. Buď budeš mať starú verziu (bez upgrade) a donekonečna používať, ale následky vo forme sankcii znášaš ty, lebo pracuješ v neaktuálnom programe. Teda radšej sa zriekneš nekonečnej využiteľnosti a zakúpiš upgrade.
apo
06.02.08,21:35
Tu nejde o upgrade. Práve jeho vplyv mám ošetrený tým, že odložím celý adresár v ktorom je nainštalovaný soft s ovládačmi a aj databázami klientov za jeden rok. Takto každý rok budem mať jeden adresár s aktuálnym softom aj databázami a mojimi doplnkami, ktoré mi soft umožní vyprodukovať.

Problém nastane keď rozšírim licenciu napríklad o možnosť mať soft nainštalovaný na počítači mimo sieť. U mňa pripadá na ten účel notbook s ktorým môžem ísť ku klientovi a u neho priamo riešiť otvorené otázky. Alebo rozšírim soft o možnosť pracovať so skladmi, alebo elektronickou pokladnicou.

Tieto rozšírenia mi ODPÍLIA cestu späť ku databázam starým softvérom. V takom prípade mám možnosť do starých rokov naništalovať nový soft a tomuto sa chcem vyhnúť z predtým uvedených dôvodov.

apo
apo
06.02.08,21:37
Prosím vysvetli mi rozdiel medzi update a upgrade, aby sme sa navzájom rozumeli.

Ďakujem.

apo
Katabaticky
06.02.08,21:53
update je obnovenie udajov vramci programu cize zmeny v sadzabach dani zmeny legislativy a pod...

upgrade je samotna zmena kodu programu kedy moze prist ku zmene vzhladu funkcnosti prostredia uzivatelskeho a pod...
Katabaticky
06.02.08,22:07
Na ľubovolnej sweb stránke sa môžeme dočítať:

Tento obľúbený účtovný software si zakúpilo už desaťtisíce firiem v Českej republike a na Slovensku.

Pýtam sa: Ozaj sme si kúpili účtovný program?, alebo je to len akýsi druh licencie? To čo sa objaví pri inštalácii nečítam je to dlhý text v malom okne a keď mám pravdu povedať tak mu asi úlne ani neporozumiem.

nie kupujes si licenciu na pouzivanie programu preto je tvorca pravne nestihatelny v tejto zalezitosti

Problém nastane keď ku programu dokúpim modul napríklad sklady. V ten moment dostanem nový aktivačný kľúč a databázy s účtovným softvérom kompatibilným s databázami z minulých rokov nebudem môcť používať.
toto je chyba firmy ktora takyto produkto ponuka mala by integrovat nastroj na spatnu konverziu tvjich databaz do noveho formatu...
Softvérová firma je solídna a má spätnú kompatibilitu.
ak je solidna urcite tento nastroj vyda
Ja sa domnievam, že spätná kompatibilita má svoje hranice. Ani Microsoft nemá spätnú kompatibilitu donekonečna.
ako si prisiel na toto tvrdenie?

Som toho názoru, že softvérová firma mi znemožní schopnosť konverzie počítačových údajov do čitateľnej formy, ktorú mi dáva za povinnosť zákon o účtovníctve.
prave pre tvoju povinnost zakonom by mali nastroj na konverziu ako solidna firma vydat (a samozrejme bezplatne) inak ich nemozme povazovat za solidnu firmu :)
Dostal som sa k jadru problému:
1. Keď zaplatím za softvér a na webe sa dočítam, že so si ho kúpil mám časové obmedzenie na používanie softu, alebo je používanie časovo neobmedzené?
to zalezi ci si si kupil casovo obmedzenu licenciu alebo nie
ci dana licencia zahrna upgrady alebo nie
ci tato licencia zahrna nejaky support alebo nie...
ale za neobmedzene pouzitie sa da povazovat pouzivanie aktualnej verzie bez naroku na upgrade a akykolvek support na neobmedzene casove obdobie a na to ak nieje urcene inak by si mal mat narok
2. Ak som kúpil nejaký softvér pomocou ktorého som vyrobil databázy, môže mi autor softvéru oprávnene zabrániť používaniu tohoto produktu s tým, že mám použiť softvér vyššej verzie?
nie nemoze ak to nieje priamo uvedene v zmule
alebo si nekupil casovo obmedzenu licenciu po ktorej vyprsani ti autor nemusi umoznit predlzit tuto licenciu na neupgradovany produkt...

apo

cerveno som samozrejme doplnal komentare

a este doplnim ze niektore veci som pisal vzhladom na cesky pravny system ale nepredpokladam diametralne rozdiely v tejto oblasti medzi ich a nasim pravnym systemom :)
Ľuboslav
07.02.08,06:19
Ja sa domnievam, že spätná kompatibilita má svoje hranice. Ani Microsoft nemá spätnú kompatibilitu donekonečna.
ako si prisiel na toto tvrdenie?

napriklad tuto:
http://www.microsoft.com/windows/support/endofsupport.mspx

dalo by sa diskutovat o tom co si kto vysvetluje pod pojmom spatna kompatibilita klazdopadne ak vyrobca dalej nepodporuje op sys znamena to ze aj vyrobcovia hardwaru prestavaju pisat ovladace pre dany op sys a aj ostatni producenti sofwaru uz vo svojich aplikaciach dany op sys nepodporuju. najmarkantnejsie je to samozrejme u hier ale rovnaky trend sa da bez problemov pozorovat aj pri kazdom inom softe. takze pre mna ako zakaznika/uzivatela z toho vyplyva len to ze ak vyrobca (microsoft) prestane zaplatovat op sys ktory pouzivam tak do 5 rokov (v niektorych pripadoch ovela skorej) uz na nom nic nespustim. tzn. z mojho pohladu (koncoveho uzivatela) nie je podporovana spatna kompatibilita - nech uz to znamena cokolvek.
Ľuboslav
07.02.08,06:31
Pýtam sa: Ozaj sme si kúpili účtovný program?, alebo je to len akýsi druh licencie? To čo sa objaví pri inštalácii nečítam je to dlhý text v malom okne a keď mám pravdu povedať tak mu asi úlne ani neporozumiem.

ten dlhy text v malom okne sa vola eula (end user licence agreement-ak si dobre pamatam) a v podstate v nom vyrobca softwaru (vacsinou) pise ze licenciu na pouzivanie sotwaru prenajima zakaznikovi na obmedzenu dobu a kedykolvek sa moze rozhodnut ju zrusit a taktiez nezodpoveda za ziadne pripadne skody ktore by mohli zakaznikovi v suvislosti s pouzivanim jeho softu vzniknut.