Evča2
06.02.08,21:20
Dobrý deň,
som začínajúca účtovníčka, hoci mám znalosti z uct, prax je úplne niečo iné. Prosím Vás o radu: akým spôsobom by som mohla preúčtovať peniaze, ktoré dostane s. r. o. (má iba 1 zamestnanca, ten je konateľom tejto firmy a má zmluvu s inou firmou, v ktorej tejto zamestnanec-konateľ pracuje, prakticky jediný príjem tejto firmy je na základe faktúry, ktorú vystaví firme, v ktorej je zamestnaný) s účtu tejto s. r. o. na osobný účet konateľa. Nedá sa to cez účet 249 ako finančná výpomoc, alebo nedá sa to spraviť cez nejakú nenávratnú výpomoc.
Znie to dosť komplikovane, ale chcem to spraviť poriadne v súlade so zákonom o uct.
Ďakujem za pomoc
Evča
Zoltán Kovács
06.02.08,20:21
Dobrý deň,
som začínajúca účtovníčka, hoci mám znalosti z uct, prax je úplne niečo iné. Prosím Vás o radu: akým spôsobom by som mohla preúčtovať peniaze, ktoré dostane s. r. o. (má iba 1 zamestnanca, ten je konateľom tejto firmy a má zmluvu s inou firmou, v ktorej tejto zamestnanec-konateľ pracuje, prakticky jediný príjem tejto firmy je na základe faktúry, ktorú vystaví firme, v ktorej je zamestnaný) s účtu tejto s. r. o. na osobný účet konateľa. Nedá sa to cez účet 249 ako finančná výpomoc, alebo nedá sa to spraviť cez nejakú nenávratnú výpomoc.
Znie to dosť komplikovane, ale chcem to spraviť poriadne v súlade so zákonom o uct.
Ďakujem za pomoc
Evča

A čo tak vyplatiť mu zisk po zdanení?
Evča2
07.02.08,11:30
Vďaka za odpoveď. Ale on by si chcel peniaze z firemného účtu prevádzať mesačne na osobný účet, to by mi v účtovníctve asi nesedelo.
Zoltán Kovács
07.02.08,11:31
Vďaka za odpoveď. Ale on by si chcel peniaze z firemného účtu prevádzať mesačne na osobný účet, to by mi v účtovníctve asi nesedelo.

Záloha na budúci zisk sa nesmie vyplácať v zmysle Obchodného zákonníka.
Potom jedine účtovať ako poskytnutú pôžičku, a pri vyplácaní zisku urobiť zápočet. Ale okaté to bude aj tak.
Zoltán Kovács
07.02.08,13:37
249 je pasívny účet, teda tam sa účtujú prijaté finančné výpomoci a nie vydané.
Evča2
07.02.08,13:42
Ďakujem za odpoveď, ešte otázka: čo to znamená, urobiť zápočet pri vyplácaní zisku. A prečo by to malo byť okaté, veď daň a príspevok do RF odvedieme. Vďaka. Evča
Evča2
07.02.08,13:43
Aha, jasné, že mi to skôr nedošlo :-)
Zoltán Kovács
07.02.08,13:47
Ďakujem za odpoveď, ešte otázka: čo to znamená, urobiť zápočet pri vyplácaní zisku. A prečo by to malo byť okaté, veď daň a príspevok do RF odvedieme. Vďaka. Evča

Zaúčtuješ peniaze ako poskytnutá pôžička spoločníkovi. Pri rozdelení zisku on zase má pohľadávku voči firme. A vzájomným zápočtom sa to "anuluje".
Zoltán Kovács
07.02.08,18:18
Vďaka za odpoveď. Potom by som to ako poskytnutú pôžičku mohla zaúčtovať na 378? Iný účet ma už nenapadá.

Skôr 355 - Ostatné pohľadávky voči spoločníkom.
Evča2
07.02.08,18:52
Joj, ďakujem Vám veľmi pekne. Už mám v tom jasnejšie. Veľmi ste mi pomohli. Takéto špecialitky nás v škole neučili a prax je niečo iné. Ešte raz vďaka. Evča