Economic
07.02.08,07:59
Veľmi naliehavo prosím o pomoc. Mám klienta vo Zvolene. Podnikal ako FO mal obrat cca 800 000,- za rok. Teraz získava lukratívnu zákazku, ktorá by mu mala zvýšiť obrat. Preto sa rozhodol založiť s.r.o. a chce byť plátca DPH. Požiadal o registráciu. No DÚ mu robí veľké problémy a vyzerá to tak, že ju nedostane. Poraďte čím argumentovať alebo ich na úrade presvedčiť, aby mu ju dali. Vopred ďakujem za odpoveď. Veľmi mu chcem pomôcť.
rconhopa
07.02.08,07:04
§ 4 ods. 5 zákona 222/2004

(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len „platiteľ“); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
janaGT
07.02.08,07:28
Veľmi naliehavo prosím o pomoc. Mám klienta vo Zvolene. Podnikal ako FO mal obrat cca 800 000,- za rok. Teraz získava lukratívnu zákazku, ktorá by mu mala zvýšiť obrat. Preto sa rozhodol založiť s.r.o. a chce byť plátca DPH. Požiadal o registráciu. No DÚ mu robí veľké problémy a vyzerá to tak, že ju nedostane. Poraďte čím argumentovať alebo ich na úrade presvedčiť, aby mu ju dali. Vopred ďakujem za odpoveď. Veľmi mu chcem pomôcť.

nevidím dôvod, aby mu DÚ robil problémy, dobrovoľná registrácia predsa nie je problémom
Economic
08.02.08,07:24
Ďakujem. Ani ja nevidím problém, ani zákon im nekáže robiť nejaké obštrukcie, no napriek tomu Zvolen vyžaduje pri každom registrovaní sa "Prílohu 1" a v tej prílohe je treba uviesť rôzne čísla. A firma ktorá začína, ešte nemá čísla. Dnes som s klientkou bola osobne prejednaní tejto veci a pracovníčka DÚ spísala protokol o prejednaní, kde ona "komisii" príslušnej na schválenie či bude alebo nebude plátca DPH, nás ako plátcov doporučila. Tak snáď to dobre dopadne.
Ajuška
08.02.08,15:17
Ďakujem. Ani ja nevidím problém, ani zákon im nekáže robiť nejaké obštrukcie, no napriek tomu Zvolen vyžaduje pri každom registrovaní sa "Prílohu 1" a v tej prílohe je treba uviesť rôzne čísla. A firma ktorá začína, ešte nemá čísla. Dnes som s klientkou bola osobne prejednaní tejto veci a pracovníčka DÚ spísala protokol o prejednaní, kde ona "komisii" príslušnej na schválenie či bude alebo nebude plátca DPH, nás ako plátcov doporučila. Tak snáď to dobre dopadne.

...pri registrácii novovzniknutej s.r.o. (platcu DPH) som dostala dve možnosti:
- počkať si, až na základe žiadosti vykoná DÚ kontrolu (síce veľmi netuším čo chcú vtedy kontrolovať) a na základe nej rozhodnú - čo môže trvať mesiac - dva,
- alebo v žiadosti uviesť dosiahnuté obraty (výška nie je rozhodujúca), na základe čoho sú povinní žiadateľa zaregistrovať...

Samozrejme že mi vyhovovala možnosť druhá - faktúrovala som práce ako neplatca DPH a následne podala žiadosť o registráciu, kde som tento dosiahnutý obrat uviedla. Osvedčenie som mala do 3 dní...:---... s vysvetlením, že tieto opatrenia majú zabrániť špekuláciám...:rolleyes:...
Zoltán Kovács
08.02.08,15:23
...pri registrácii novovzniknutej s.r.o. (platcu DPH) som dostala dve možnosti:
- počkať si, až na základe žiadosti vykoná DÚ kontrolu (síce veľmi netuším čo chcú vtedy kontrolovať) a na základe nej rozhodnú - čo môže trvať mesiac - dva,
- alebo v žiadosti uviesť dosiahnuté obraty (výška nie je rozhodujúca), na základe čoho sú povinní žiadateľa zaregistrovať...

Samozrejme že mi vyhovovala možnosť druhá - faktúrovala som práce ako neplatca DPH a následne podala žiadosť o registráciu, kde som tento dosiahnutý obrat uviedla. Osvedčenie som mala do 3 dní...:---... s vysvetlením, že tieto opatrenia majú zabrániť špekuláciám...:rolleyes:...

mimotemyPovažujem to za prekročenie právomoci. Zákon nikde neuvádza takéto povinnosti. Len úradníčkovia chcú byť dôležitý, a dať patrične pocítiť to občanovi. Pritom si neuvedomujú, že ich platy sú z našich daní. Ešte stále prežíva v niektorých úradoch postoj úradníka voči občanovi zo starých čias.
zuzu247
11.02.08,10:04
Ahojky, chcela by som sa spýtať, ak sa živnostník so živnosťou založenou v SR zaregistruje v SR ako dobrovoľný platca DPH, zasiahne toto aj jeho živnosť založenú v Rakúsku? Teda či aj pre túto živnosť bude platiť registrácia?:(
Ďakujem, krásny dníček.
JAJA11
15.02.08,20:58
Má niekto nejaký vzor na žiadosť o dobrovoľného platcu DPH? Čo všetko treba v žiadosti uviesť? :)
Zita5
15.02.08,21:05
Má niekto nejaký vzor na žiadosť o dobrovoľného platcu DPH? Čo všetko treba v žiadosti uviesť? :)

Prikladám
Dada
27.02.08,09:16
Mám skúsenosť z dneška. S. r. o. vznikla 23.2.2008, dnes išiel konateľ na daňový úrad zaregistrovať sa na dane, okrem iného aj na DPH, pracovníčka na DÚ mu robila problémy. Osobne som s ňou volala, tak mi vravela, že žiadosť môžu podať, ale mu ju zamietnu. Potom ju môže podať znova, ale treba priložiť zmluvy s odberateľmi, objednávky... že či budú vykonávať činnosť.
Tak to je pre mňa novinka toto....
janaGT
27.02.08,09:19
Mám skúsenosť z dneška. S. r. o. vznikla 23.2.2008, dnes išiel konateľ na daňový úrad zaregistrovať sa na dane, okrem iného aj na DPH, pracovníčka na DÚ mu robila problémy. Osobne som s ňou volala, tak mi vravela, že žiadosť môžu podať, ale mu ju zamietnu. Potom ju môže podať znova, ale treba priložiť zmluvy s odberateľmi, objednávky... že či budú vykonávať činnosť.
Tak to je pre mňa novinka toto....

je to fakt zvláštne, ja som registrovala na DPH jednu s.r.o. od 1.11.2007 a bolo to bez problémov. Ešte sa ma pýtala, že či nechce firma registráciu skôr, ale že to by musel prísť osobne konateľ.
Dada
27.02.08,09:22
je to fakt zvláštne, ja som registrovala na DPH jednu s.r.o. od 1.11.2007 a bolo to bez problémov. Ešte sa ma pýtala, že či nechce firma registráciu skôr, ale že to by musel prísť osobne konateľ.

Tak vidíš, jeden štát a na každom daňovom úrade chcú niečo iné. Tak nevieme, čo teraz.
iveta22
27.02.08,09:38
Vplyv na živnosť v Rakúsku registrácia na DPH v SR nemá.
miciki
27.02.08,13:48
Tak vidíš, jeden štát a na každom daňovom úrade chcú niečo iné. Tak nevieme, čo teraz.
Aj u mňa sa vyskytli v tejto dobe problémy s dobrovoľnou registráciou na DPH. Pracovníčka po telefonickom rozhovore mi oznámila, že je to nejaké protikorupčné opatrenie (aké konkrétne som sa nedopátrala)preukazovať činnosť firmy. Že to platí už asi rok.
Tak potom ako? Paragraf o povinnosti registrovať v Zákone o DPH už neplatí?
JAJA11
27.02.08,13:57
Aj u mňa sa vyskytli v tejto dobe problémy s dobrovoľnou registráciou na DPH. Pracovníčka po telefonickom rozhovore mi oznámila, že je to nejaké protikorupčné opatrenie (aké konkrétne som sa nedopátrala)preukazovať činnosť firmy. Že to platí už asi rok.
Tak potom ako? Paragraf o povinnosti registrovať v Zákone o DPH už neplatí?

V tomto štáte sa už asi pomaly prestaneme čudovať všetkému. Asi majú malý výber DPH, tak nech je čo najmenej tých, ktorí tu DPH si uplatňujú a chcú predávať ďalšiemu platiteľovi DPH. :o
chudaska
07.05.08,18:00
ahojte, volal mi klient, ktory este len zacne podnikat, mozno od juna, ma vo vyhlade priestory do prenajmu,ale najomca chce aby bol platca DPH, kvoli tomu aby nemusel pocitat koeficient DPH, ked sa zaregistruje ako zivnostnik, moze si dat hned ziadost na DU ako platca DPH, aj pokial este nepodnika, predpoklada obrat 60-80 tis. mesacne, cize za 12 mesiacov nedosiahne obrat 1,5 mil. Sk,ale chce byt dobrovolny platca DPH. Nemal by to byt hadam problem! Chcem vediet aj vas nazor, vdaka!!
azla
07.05.08,19:17
Dobrovoľná registrácia je možná.

Skús si prečítať názory na danú tému aj v priložených linkoch:
http://www.porada.sk/t40203-p2-dobrovolna-registracia.html
http://www.porada.sk/t75106-p2-dobrovolna-registracia-dph-kontroly.html
Economic
08.05.08,05:42
Naozaj pri dobrovoľnej registrácii na DPH doporučujem na daniarov byť dobre pripravený, to znamená, že v tej prílohe k žiadosti treba uviesť ročné predpokladané príjmy vyššie ako hovorí Zákon o DPH a mať aspoň zo 2 zmluvy s obchodnými partnermi, aj keď iba nejaké predbežné. Určite to zaváži k lepšiemu. A DPH prejde hladko. Ide im o to, aby subjekt naozaj vykonával zdaniteľné obchody preukázateľne. Zrejme majú veľmi veľa subjektov platiteľov dane a nestíhajú robiť kontroly ako by chceli. :o