Šelinka
07.02.08,08:51
Ahojte,
prosím poraďte mi, sídlom našej s.r.o.-čky je rodinný dom v osobnom vlastníctve. Chceli by sme meniť staré okná za plastové, len výmena, žiadne väčšie zásahy do budovy. Ako to mám zaúčtovať, aby to bolo v poriadku?
prijatá faktúra 511/321 ?
ilona
07.02.08,10:05
V tom dome sídli aj s.r.o. aj bývate? Ak ho má s r.o. v prenájme,ako znie zmluva,kto prevádza opravy?
Šelinka
07.02.08,14:20
V tom dome sídli aj s.r.o. aj bývate? Ak ho má s r.o. v prenájme,ako znie zmluva,kto prevádza opravy?

áno, konateľ býva v dome, kde je aj sídlo firmy, v zmluve je takáto veta: "Nájomca je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť prenajímateľom potrebu nevyhnutných opráv na prenajatej nehnuteľnosti a tieto, alebo aj iné nevyhnutné opravy, im umožniť."
Môže byť faktúra vystavená na meno spoločnosti? A môže si to spoločnosť zaúčtovať ako opravu?
ilona
08.02.08,05:03
Určite by som nedala celú čiastku do nákladov,keď v tomto dome aj bývate.Použila by som nejaké %,ktoré určite obhájim pri kontrole.
Šelinka
09.02.08,14:54
Určite by som nedala celú čiastku do nákladov,keď v tomto dome aj bývate.Použila by som nejaké %,ktoré určite obhájim pri kontrole.

asi aké % ? A ako presne zaúčtujem došlú faktúru? :o Ďakujem
koňo
09.02.08,15:40
Vlastníkom budovy je sro alebo konateľ? Ak konateľ, potom podľa tej uvedenej vety zo zmluvy má povinnosť vykonať výmenu prenajímateľ a následne prípadne zvýšiť nájomné. Ak je vlastníkom sro, potom ide o plne uznaný náklad a následné prípadné zvýšenie ceny nájmu. S ohľadom na blízke osoby ide o citlivé vzťahy, ktoré by sa mali správať akoby išlo o cudzích.
Šelinka
09.02.08,18:24
Vlastníkom budovy je sro alebo konateľ? Ak konateľ, potom podľa tej uvedenej vety zo zmluvy má povinnosť vykonať výmenu prenajímateľ a následne prípadne zvýšiť nájomné. Ak je vlastníkom sro, potom ide o plne uznaný náklad a následné prípadné zvýšenie ceny nájmu. S ohľadom na blízke osoby ide o citlivé vzťahy, ktoré by sa mali správať akoby išlo o cudzích.

majiteľmi budovy sú rodičia konateľa a s tou zmluvou som to trocha doplietla, on nemá zmluvu o nájme, neviem ako je to možné. Vetu, ktorú som uviedla, je z inej zmluvy, ospravedlňujem sa, ja som to poplietla. Takže zmluva o nájme nie je.
Stefan2005
09.02.08,18:36
majiteľmi budovy sú rodičia konateľa a s tou zmluvou som to trocha doplietla, on nemá zmluvu o nájme, neviem ako je to možné. Vetu, ktorú som uviedla, je z inej zmluvy, ospravedlňujem sa, ja som to poplietla. Takže zmluva o nájme nie je.

Tak potom to máš jednoduché. Nemusíš o tom účtovať.
P.S. Ešte by bolo zaujímavé, koho je vlastne s.r.o.?
Šelinka
09.02.08,20:01
Tak potom to máš jednoduché. Nemusíš o tom účtovať.
P.S. Ešte by bolo zaujímavé, koho je vlastne s.r.o.?

Akože nemusím účtovať, však ja to chcem dať do nákladov, len zisťujem ako, aby to bolo správne. Má sa teda spísať nejaká zmluva?
S.r.o. je konateľova, ktorý žije s rodičmi, ktorí sú vlastníkmi budovy, ktorá je súčasne sídlom firmy.
Chcú meniť staré okná za plastové a konateľ ma požiadal, či by som to vedela dať do nákladov spoločnosti.
Poraďte mi s tým :(
koňo
09.02.08,20:22
V každom prípade treba uzavrieť nájomnú zmluvu.
Môžeš to účtovať do nákladov, ale daňová kontrola to bude spochybňovať, pretože zhodnocuješ cudzí majetok a nie si k akýmkoľvek výdavkom (na opravu alebo technické zhodnotenie)povinná ani podľa nájomnej zmluvy.
Platí sro nejaké nájomné?
Šelinka
09.02.08,20:45
V každom prípade treba uzavrieť nájomnú zmluvu.
Môžeš to účtovať do nákladov, ale daňová kontrola to bude spochybňovať, pretože zhodnocuješ cudzí majetok a nie si k akýmkoľvek výdavkom (na opravu alebo technické zhodnotenie)povinná ani podľa nájomnej zmluvy.
Platí sro nejaké nájomné?

Neplatí nájomné. Takže ak sa spíše nájomná zmluva, v ktorej sa napíše niečo také, že prípadné opravy, ktoré žiada konateľ, by hradila s.r.o.? Napr. kvôli lepšiemu vzhľadu, keďže sa v sídle spoločnosti stretáva s klientmi.
Stefan2005
10.02.08,10:42
Akože nemusím účtovať, však ja to chcem dať do nákladov, len zisťujem ako, aby to bolo správne. Má sa teda spísať nejaká zmluva?
S.r.o. je konateľova, ktorý žije s rodičmi, ktorí sú vlastníkmi budovy, ktorá je súčasne sídlom firmy.
Chcú meniť staré okná za plastové a konateľ ma požiadal, či by som to vedela dať do nákladov spoločnosti.
Poraďte mi s tým :(

V prvom rade si treba uvedomiť čo je to sídlo spoločnosti.

Sídlo je jedným z predpokladov založenia obchodnej spoločnosti. V praxi to môže byť od poštovej schránky na doručenie písomností až po honosnú administratívnu budovu.

Ako napísal koňo, základom je nájomná zmluva. Je pre mňa nepochopiteľné, ako ste bez nej mohli doteraz existovať (dávali ste aj náklady na sídlo firmy – napr. energie?); resp. doteraz konateľovi nechýbali náklady – veď náklady na prenájom ste mohli doteraz účtovať.

V nájomnej zmluve by sa v prvom rade mala vyšpecifikovať plocha prenájmu (ktorá by mala mať napr. náväznosť na daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti – viď §12 odst. 6 Ak stavba slúži na viaceré účely, na ktoré sú určené rôzne sadzby dane podľa odseku 2 a príplatok za podlažie podľa odseku 3, pomerná časť základu dane sa zistí ako pomer podlahovej plochy časti stavby využívanej na jednotlivý účel využitia k celkovej podlahovej ploche stavby – a to vo väčšine obcí sú sadzby na podnikanie iné) a na základe toho potom definovať nájomnú zmluvu.

Teda ak prenajaté sídlo spoločnosti tvorí napr. 1/3 rodinného domu, dalo by sa uvažovať o 1/3 nákladov na výmenu okien. V každom prípade treba najprv formálne dať na papier vzájomné vzťahy medzi vlastníkom budovy a firmou a zároveň mať na zreteľi, že daný vzťah bude predmnetom hlbšieho skúmania každej daňovej kontroly.
Šelinka
10.02.08,11:28
Ako napísal koňo, základom je nájomná zmluva. Je pre mňa nepochopiteľné, ako ste bez nej mohli doteraz existovať (dávali ste aj náklady na sídlo firmy – napr. energie?); resp. doteraz konateľovi nechýbali náklady – veď náklady na prenájom ste mohli doteraz účtovať.

Tiež nechápem, ako je to možné, že žiadna nájomná zmluva nie je spísaná. Nedávali sme energie do nákladov firmy a ak by sme si účtovali nájomné, tie príjmy by si konateľovi rodičia museli priznať pri podávaní priznania k dani z príjmov a museli by z toho odviesť daň, nie?
koňo
10.02.08,14:59
Áno a museli by sa predtým registrovať na DÚ, že poskytujú prenájom svojej nehnuteľnosti.
Ale pre sro by to bol náklad a aj ostatné náklady na prevádzku by sa dali (čiastočne alebo úplne podľa toho, ako by bola definovaná zmluva) účtovať a daňovo uznať.
Šelinka
10.02.08,15:50
[QUOTE=koňo;640227]Áno a museli by sa predtým registrovať na DÚ, že poskytujú prenájom svojej nehnuteľnosti.
Ale pre sro by to bol náklad a aj ostatné náklady na prevádzku by sa dali (čiastočne alebo úplne podľa toho, ako by bola definovaná zmluva) účtovať a daňovo uznať.[/QUOTE

Vedeli by ste mi, prosím, dať nejaký vzor takej zmluvy, aby sa mohli úplne náklady na prevádzku účtovať a daňovo uznať?
Platí to potom aj na opravy, že by sa uznala celá suma ako náklad?
Velmi by ste mi pomohli.
koňo
10.02.08,16:47
Nájomnú zmluvu nemám digitálnej forme.
Ak by bola cena v zmluve stanovená tak, že opravy a prevádzku časti, v ktorej sídli sro, hradí sro, potom by išlo o daňový náklad.
Šelinka
10.02.08,16:56
Ďakujem, volačo spíšeme.
Ale keby niekto mal takú zmluvu, pošlite mi prosiiim :o čím skôr.