mirpo
07.02.08,08:55
O svadbe som našla veľa príspevkov, ale ani v jednom to čo hľadám...:mee:
Chceli by sme sa brať 04.04.2009.:---
Včera som sa dozvedela, že cez pôst sa svadby v kostole nerobia.:eek: Viete mi k tomu niečo poradiť? Kedy sa nesmú robiť svadby v kostole? :confused:
A ešte jedna vec: Nie som ani krstená v kostole. Čo všetko musím urobiť, aby som sa mohla vydávať v kostole?:confused:
VladoaKatka
07.02.08,08:02
O svadbe som našla veľa príspevkov, ale ani v jednom to čo hľadám...:mee:
Chceli by sme sa brať 04.04.2009.:---
Včera som sa dozvedela, že cez pôst sa svadby v kostole nerobia.:eek: Viete mi k tomu niečo poradiť? Kedy sa nesmú robiť svadby v kostole? :confused: cez pôst a to od popolcovej stredy do veľkej noci a to je 40 dní.
A ešte jedna vec: Nie som ani krstená v kostole. Čo všetko musím urobiť, aby som sa mohla vydávať v kostole?:confused:ak nájdeš farnosť, kde budú ochotní vybaviť Ti výnimku, tak nič.Berú sa v kostele, aj keď sú rôzneho vierovyznania, naozaj záleží na farnosti.


Odpoveď máš v texte.
mirpo
07.02.08,08:12
Chceli by sme sa brať v Malackách a tam to asi tak ľahko nepôjde.
zitkova
07.02.08,08:16
Pokiaľ partner je krstený a má 1. sväté prijímanie tak môžeš mať svadbu v kostole, ale si musíš vybaviť dišpenz. Ak si chceš spraviť všetky sviatosti tak to trvá zhruba 2 roky (ale to väčšinou závisí od kňaza). Bližie info v prílohe. Inak na stánke www.mojasvadba.sk (http://www.mojasvadba.sk) sa dozvieš veľa vecí ohľadom svadby.
Dúfam, že aspoň trochu som pomohla.
tajnostkárka
07.02.08,08:22
Chceli by sme sa brať v Malackách a tam to asi tak ľahko nepôjde.
Pokiaľ viem tak v Malackách je vdp.Rusňák.V minulosti pôsobil u nás.Pokiaľ nieste pokrstená,stačí mu to aspoň 3mesiace pred svadbou oznámiť.Pripraví vás na všetky potrebné akty ako aj sedenia pred svadbou a krstom samotným.Tá svadba by sa naozaj nemala robiť v pôste,to je podľa katolíckej viery ale možno(no veľmi tomu neverím)by sa s tým dalo niečo robiť.Vyskúšaj sa porozprávať s dekanom,alebo kňazom.;)
VladoaKatka
07.02.08,08:24
4.4.2009 je týždeň pred veľkou nocou - to sa nedá presunúť?
Gabi03
07.02.08,08:27
mimotemy Môj názor: ten termín ste si zrejme vybrali kvôli peknému dátumu. Ale keď chcete mať sobáš v kostole, asi ste aj veriacimi. A tu by mala mať viera prednosť pred pekným dátumom na oznámení. :rolleyes: Ale to je naozaj iba môj názor.
mirpo
07.02.08,08:56
mimotemy Môj názor: ten termín ste si zrejme vybrali kvôli peknému dátumu. Ale keď chcete mať sobáš v kostole, asi ste aj veriacimi. A tu by mala mať viera prednosť pred pekným dátumom na oznámení. :rolleyes: Ale to je naozaj iba môj názor.

Áno, termín je hlavne kvôli peknému dátumu. Kedy bude Veľká noc v r. 2009 som zistila až dnes, lebo tento rok je skôr, tak ma to nenapadlo.
Ja veľmi do kostola nechodím, ale priateľ - snúbenec, chce svadbu v kostole (i keď 1. sv. príjímanie nemá, ale krstený je), lebo je krajšia. Ja myslím, že aj úradný sobáš by bol pekný.
Je to len predbežný termín a nič sme ešte nevybavovali, dá sa zmeniť:)
Tweety
07.02.08,08:58
Odpoveď máš v texte.
Len doplním, že sa nerobia ani v adventom období.
durisovad
07.02.08,09:21
Viem z vlastnej skusenosti, ze Cirkev svata katolicka ma zvlastne predpisy. Moju vnucku nechceli pokrstit, pretoze rodicia neboli sobaseni v kostole. Otca zasa nechceli pochovat, lebo v poslednej dobe ho nevideli chodit do kostola /bol chory a stary/, az ked som apelovala na cirkevne prikazanie, ktore nariaduje mrtvych pochovavat, sa uvolili a obrad vykonali.
Neviem, ako dopadne svadba v kostole, asi to zalezi dost aj od knaza. Drzim vam palce, aby sa vam to podarilo.
maja7
07.02.08,09:23
O svadbe som našla veľa príspevkov, ale ani v jednom to čo hľadám...:mee:
Chceli by sme sa brať 04.04.2009.:---
Včera som sa dozvedela, že cez pôst sa svadby v kostole nerobia.:eek: Viete mi k tomu niečo poradiť? Kedy sa nesmú robiť svadby v kostole? :confused:
A ešte jedna vec: Nie som ani krstená v kostole. Čo všetko musím urobiť, aby som sa mohla vydávať v kostole?:confused:
v čase pôstu to je od Popolcovej stredy do Veľkej noci a včase adventu to je 4 týžne pred Vianocami sa katolíci majú zdržiavať zábav, a preto sa nedoporučuje v tomto čase ani svadba.
Gabi03
07.02.08,09:26
Viem z vlastnej skusenosti, ze Cirkev svata katolicka ma zvlastne predpisy. Moju vnucku nechceli pokrstit, pretoze rodicia neboli sobaseni v kostole. Otca zasa nechceli pochovat, lebo v poslednej dobe ho nevideli chodit do kostola /bol chory a stary/, az ked som apelovala na cirkevne prikazanie, ktore nariaduje mrtvych pochovavat, sa uvolili a obrad vykonali.
Neviem, ako dopadne svadba v kostole, asi to zalezi dost aj od knaza. Drzim vam palce, aby sa vam to podarilo.

Skôr by som povedala, že v najväčšej mier to závisí od kňaza. :)
tiny77
07.02.08,09:26
dobre si premysli, ci chces byt sobasena v kostole s veriacim muzom, pokial sama nie si o viere presvedcena. Teraz vyzera vsetko ruzovo, ale po rokoch manzelstva sa tento pohlad moze vyrazne zmenit. Cirkev ma svoje pravidla, a v postnom obdobi nerobi vynimky... Jezis v tomto obdobi trpel a krestanovi neprinalezi veselit sa pocas tohto obdobia. Datum svadby nema na stastne manzelstvo absolutny vplyv. Do buduceho roka by si, samozrejme ak si sama povedala Bohu svoje ano - mohla teoreticky i prakticky absolvovat nauky a prijat vsetky potrebne sviatosti pred manzelstvom.
Vela stastia.
Kazu
07.02.08,09:46
O svadbe som našla veľa príspevkov, ale ani v jednom to čo hľadám...:mee:
Chceli by sme sa brať 04.04.2009.:---
Včera som sa dozvedela, že cez pôst sa svadby v kostole nerobia.:eek: Viete mi k tomu niečo poradiť? Kedy sa nesmú robiť svadby v kostole? :confused:
A ešte jedna vec: Nie som ani krstená v kostole. Čo všetko musím urobiť, aby som sa mohla vydávať v kostole?:confused:


Svadby počas pôstu sa zvyčajne nekonajú, ale zrejme nie sú zakázané, lebo viem, že sa svatba konala. A nie je ani problém sobášiť sa v kostole ak nie si pokrstená. Stačí aby podmienky na sobáš v kostole spĺňal iba jeden so snúbencov. Ten chodí aj na tie predmanželské sedenia a ty ich absolvovať nemusíš. Akurát tam treba nejaké vyhlásenie o náboženskej výchove detí a pri sobáši ani nečítaš manželský sľub. No ale do 4. 4. 2009 máte času a času a ak ti to nevadí môžeš stihnúť aj krst, aj prijímanie s birmovkou a bude to v súlade s predpismi katolíckej cirvi. Ale ako vravím, dá sa to aj takto, aj keď to farári neradi vidia.
misomiso
07.02.08,10:04
Ja veľmi do kostola nechodím, ale priateľ - snúbenec, chce svadbu v kostole (i keď 1. sv. príjímanie nemá, ale krstený je), lebo je krajšia.

Prepac ale ak si beriem uver od CSOB namiesto napr. od Slovenskej Sporitelne iba preto, ze maju krajsiu budovu, alebo mozno preto, ze za okienkom sedi krajsia slecna, tak som asi...

Sobas je sviatost. Sviatost v Bozom chrame je zmluva ako kazda ina a vyplyvaju z nej do buducnosti dost vazne dosledky. Absolvovat ju iba preto, ze "je krajsia" sa mi zda krajne nerozumne.
pivko
07.02.08,10:12
dobre si premysli, ci chces byt sobasena v kostole s veriacim muzom, pokial sama nie si o viere presvedcena. Teraz vyzera vsetko ruzovo, ale po rokoch manzelstva sa tento pohlad moze vyrazne zmenit. Cirkev ma svoje pravidla, a v postnom obdobi nerobi vynimky... Jezis v tomto obdobi trpel a krestanovi neprinalezi veselit sa pocas tohto obdobia. Datum svadby nema na stastne manzelstvo absolutny vplyv. Do buduceho roka by si, samozrejme ak si sama povedala Bohu svoje ano - mohla teoreticky i prakticky absolvovat nauky a prijat vsetky potrebne sviatosti pred manzelstvom.
Vela stastia.
Pokial viem tak na sobaš v kostele ti stači byť pokrstená v kostole./1.svete a birmovka sa aspoň v Košiciach nevyžaduje/
Kuzelnicka
07.02.08,10:23
Svadba pocas postu moze byt ale len v odovodnenych pripadoch napr. nevesta v 8 mesiaci a pod. A predpoklada sa ze po obrade nebude ziadna veselica ale len posedenie.
mirpo
07.02.08,10:43
Prepac ale ak si beriem uver od CSOB namiesto napr. od Slovenskej Sporitelne iba preto, ze maju krajsiu budovu, alebo mozno preto, ze za okienkom sedi krajsia slecna, tak som asi...

Sobas je sviatost. Sviatost v Bozom chrame je zmluva ako kazda ina a vyplyvaju z nej do buducnosti dost vazne dosledky. Absolvovat ju iba preto, ze "je krajsia" sa mi zda krajne nerozumne.

Svadba v kostole poteší viac i naše babičky,:--- hlavne tú moju, lebo potom by som do kostola musela častejšie
Tým slovkom krajšia som nemyslela len, že sa mu viac páči, ale aj že je to niečo viac ako na úrade.... neviem nájsť tie správne slová ako mi to povedal. Jednoducho budeme svoji aj pred Bohom...
misomiso
07.02.08,10:49
neviem nájsť tie správne slová ako mi to povedal. Jednoducho budeme svoji aj pred Bohom...

Pokial chces naozaj nieco viac a pokial naozaj tuzis uzavriet sobas pred Bohom, tak sa prosim nepytaj na Porade, ale u svojho knaza na vsetky podmienky, ktore treba splnit. Vsetko sa da, ak je uprimna snaha, aj krst sa da vykonat u dospeleho cloveka. Ibaze vtedy nesmie byt prvorady krasny datum...

Drzim palce do tohto rozhodovania o sobasi ale aj do manzelstva.
mirpo
07.02.08,11:00
Dátum bol vybraný predbežne a nebudeme na ňom trvať, to je jasné.
Na všetky prípravy máme ešte dosť času, len som chcela vedieť čo a ako. Keď som si tento týždeň chcela zistiť všetko potrebné za svadbu v kostole, dekan bol zaneprázdnený nejakými návštevami či čo, tak sme sa k nemu vtedy nedostali...
PS: Ďakujem všetkým za odpovede.
tiny77
07.02.08,11:08
Pokial viem tak na sobaš v kostele ti stači byť pokrstená v kostole./1.svete a birmovka sa aspoň v Košiciach nevyžaduje/
ano, ja viem ze nemusi mat ziadnu sviatost jedna zo stran, v tom prispevku bola moja rada o zvazeni tohto rozhodnutia. V kostole sa beru aj ludia s odlisnymi vierami. Potom sa ale musi urcit, kto bude vo svojej viere vychovavat deti.
zuzanka84
07.02.08,12:13
ahoj, my so snúbencom máme svadbu 19.4. a taktiez som len pokrstená a priatel má aj 1. sv. prim., takze nas pan farar z toho nastastie nerobi nejake problemy. hoci mi mierne naznacil, ci nechcem aj prijimanie, ale povedal, ze je to na mne. mame prist spolu so snubencom zopar krat na "naucenstvo" a bude to v poriadku. takze tiez si myslim, ze to vsetko zavisi id farara...
a podla mna aj datum, ktroy si zvolite je dolezity, jednoducho si musite povedat - tak a v tento den to chceme!!! tak to bolo aj s nami, otvorili sme kalendar, vedeli sme ze chceme jarne obdobie a obidvom nam padol pohlad na tento datum...uz sa neviem dockat:)drzim palce...:)
misomiso
07.02.08,12:35
ahoj, my so snúbencom máme svadbu 19.4. a taktiez som len pokrstená a priatel má aj 1. sv. prim., takze nas pan farar z toho nastastie nerobi nejake problemy. hoci mi mierne naznacil, ci nechcem aj prijimanie, ale povedal, ze je to na mne. mame prist spolu so snubencom zopar krat na "naucenstvo" a bude to v poriadku. takze tiez si myslim, ze to vsetko zavisi id farara...
a podla mna aj datum, ktroy si zvolite je dolezity, jednoducho si musite povedat - tak a v tento den to chceme!!! tak to bolo aj s nami, otvorili sme kalendar, vedeli sme ze chceme jarne obdobie a obidvom nam padol pohlad na tento datum...uz sa neviem dockat:)drzim palce...:)

Samozrejme, aj takto sa da, ale ja sa vam cudujem. Svetsky zastupca Boha - cirkev sa da rozne zmanipulovat, obalamutit, pripadne vyhladat toho "vhodneho" farara, a odrazu to ide aj cez pôst, bez prijmania a.t.d.

Ale aj tak vas nechapem. Chcete uzavriet zmluvu pred Bohom, teda v podstate zmluvu s Bohom. Neuvedomujete si, ze zo zmluv s Bohom pre vas vyplyvaju sice obrovske benefity a prisluby, ale aj rovnako zavazne povinnosti a zavazky. Problem je v tom, ze na tie Benefity (tykaju sa vecneho zivota) mozete pomyslat iba v pripade, ze budete plnit povinnosti, vyplyvajuce zo zmluvy. Ak si nieste isti tym, ze budete chiet plnit predovsetkym povinnosti, (z vyssie citovaneho prispevku to jednoznacne vyplyva) lepsie pre vas je ziadnu zmluvu neuzatvarat.

Je to presne to iste, ako so svetskymi pravnymi zmluvami. Ak nieco podpisujete, nemali by ste hladiet nie iba na vase vyhody vyplyvajuce zo zmluvy, ale predovsetkym na zavazky, ktore podpisujete (byvaju casto malym pismom), pretoze, ak uz nieco podpisete, byva zvycajne neskoro. A nic na tom nemeni ani fakt, ze vela ludi uvazuje sposobom "aj tak pravdepodobne ziadny Boh nejestvuje". To, ze ja si myslim, (nahovaram si) ze mozno ani nejestvuje, mi nic nepomoze. Napriklad ja som pred casom podpisal velmi neuvazene zmluvu s jednym nemeckym partnerom v anglictine, ktoru som si iba letmo precital. Navyse v zmluve stoji, ze suhlasim s tym, aby sa zmluva riadila nemeckym pravom a rozhodoval nemecky sud. Ta zmluva bola pripravena s pokusom ma vydierat (to nastastie nie je pripad zmluv s Bohom) a dal som uz dost penazi na nemeckych pravnikov, aby mi poradili, ako sa z toho dostat. Nastastie, ten text zmluvy bol nekvalitne prelozeny z nem. do angl., a tak to vyzera tak, ze kvoli jednemu slovu sa nebudem musiet (nastastie) zmluvou riadit. Ale ak by k tomuto omylu pri priprave zmluvy nedoslo, mal by som dost smolu. V tomto pripade by mi asi nepomohlo dufat, ze Nemecko neexistuje, alebo ze tam mozno Nejestvuju sudy, alebo ze ma ten dotycny neda na sud.

Ak aj verim, ze NIEKTO NEJESTVUJE, tak s nim NEUZATVARAM ZMLUVY. Ak verim, ze jestvuje, tak ich uzatvaram iba vtedy, ak ich planujem dodrziavat. Ale preco niekto chce uzatvorit zmluvu, s Bohom, ked uz pri jej samotnom uzatvarani chce obist prakticky vsetky regule, mi ostava zahadou...
ludmilla
07.02.08,12:38
Svadba v kostole poteší viac i naše babičky,:--- hlavne tú moju, lebo potom by som do kostola musela častejšie
Tým slovkom krajšia som nemyslela len, že sa mu viac páči, ale aj že je to niečo viac ako na úrade.... neviem nájsť tie správne slová ako mi to povedal. Jednoducho budeme svoji aj pred Bohom...

Svadba v kostole by v prvom rade mala tešiť teba a tvojho snúbenca, nemala by si to robiť kvôli babičkám, to nie je ten správny dôvod. Hlavným dôvodom by mala byť otvorenosť a túžba po Božom požehnaní.
Farks
07.02.08,12:48
Pripojím k tejto téme aj svoju skúsenosť. Ja som sa dala pokrstiť keď som mala asi 15 rokov, naraz mi dali krst, sväté prijímanie a aj birmovku. Manžel krstený nie je. Čím sme si my museli prejsť, aby sme mohli byť sobášení v kostole nebolo také jednoduché. Asi mesiac sme museli chodiť každý piatok na hodinovú prípravu na faru. Keď sme to všetko absolvovali, tak sme sa mohli zosobášiť v kostole, ale len pod podmienkou, že obrad bude bez svätej omše. Farár sa tožil bál, že by málo ľudí prišlo na prijímanie. Nakoniec ho svokra bola uprosiť, aby sme to mali aj s omšou. Oféra bola v tomto prípade samozrejmosťou. Chcem len povedať, že v našom prípade by určite krst môj krst nestačil, dôležitá bola birmovka. Ono sa od toho cirkevného sobáša odvíjajú aj ďalšie následky. Keby sme nemali ten cirkevný sobáš, ani deti by nám nepokrstili. To bolo totiž pri ich krste podmienkou.
Takže držím palce!!!
Gabi03
07.02.08,12:54
Čím sme si my museli prejsť, aby sme mohli byť sobášení v kostole nebolo také jednoduché. Asi mesiac sme museli chodiť každý piatok na hodinovú prípravu na faru.

mimotemy Toto znelo veľmi nepríjemne, aspoň pre mňa. :( 1. Každý pár, ktorý chce mať cirkevný sobáš je "povinný" chodiť na takéto prípravy. Aj my sme boli minimálne 4x. 2. Ono to má aj nejaký účel, že tam treba chodiť. Nie je to preto, aby niekomu farári zabili 1 hodinu z týždňa.
silvia
07.02.08,12:58
My sme mali tiez svadbu v kostole. Ja som mala vsetky potrebne sviatosti, manzel bol iba pokrsteny. Pred svadbou sme boli asi 3-4 krat na nauke, potom mal manzel asi mesiac pred svadbou 1.sv.prijimanie a az mesiac po svadbe bol na birmovke - to uz nemusel, ale chcel. Bez problemov...
Farks
07.02.08,12:59
mimotemy Toto znelo veľmi nepríjemne, aspoň pre mňa. :( 1. Každý pár, ktorý chce mať cirkevný sobáš je "povinný" chodiť na takéto prípravy. Aj my sme boli minimálne 4x. 2. Ono to má aj nejaký účel, že tam treba chodiť. Nie je to preto, aby niekomu farári zabili 1 hodinu z týždňa.

Nemala som v úmysle, aby to znelo nepríjemne. Keby som si mala vybrať, tak by som tým prešla znova. Cirkevný sobáš bol pre mňa veľmi dôležitý. Som veriaca, aj keď z toho môjho predošlého príspevku to asi necítiť. Chcela som len povedať, že ma veľmi na začiatku odradil ten prístup farára, do slova sme ho museli uprosíkať, aby nám vôbec ten sobáš povolil. Bral nás ako menejcenných za to, že manžel nemal krst. Nemuseli by byť tie podmienky také prísne.
Gabi03
07.02.08,13:00
Nemala som v úmysle, aby to znelo nepríjemne. Keby som si mala vybrať, tak by som tým prešla znova. Cirkevný sobáš bol pre mňa veľmi dôležitý. Som veriaca, aj keď z toho môjho predošlého príspevku to asi necítiť. Chcela som len povedať, že ma veľmi na začiatku odradil ten prístup farára, do slova sme ho museli uprosíkať, aby nám vôbec ten sobáš povolil. Bral nás ako menejcenných za to, že manžel nemal krst. Nemuseli by byť tie podmienky také prísne.

Tak teraz to už znie inak. :rolleyes:;)
VladoaKatka
07.02.08,14:22
Aj za našich čias sa išlo na pohovor k farárovi. Len to sa nekonalo ako teraz, že je tam niekoľko párov, my sme boli sami. ...a došlo k výmene názorov medzi farárom a mojim nastávajúcim. Nakoniec farár sa zamyslel a povedal:

"Už som tu mal takýchto neveriacich a ani som ich nezosobášil."

No mne nebolo treba viac, kopala som do neho pod stolom, aby prestal, no však si predstavte prípravy v plnom prúde, sviňa rozporcovaná, torty sa piekli celý týždeň, bolo to v piatok večer,už hostia o pár hodín mali nosiť dary, a my sme sa vadili s farárom.

Zosobášil nás a sme manželmi už viac ako 32 rokov.
misomiso
07.02.08,14:31
Nemuseli by byť tie podmienky také prísne.

??? preco prisne? Ved to, ze s.r.o. dostane pokutu z DU za to, ze poda jeden zdrap papiera o 1 prac. den neskor sa vam - uctovnikom - zda uplne normalne. X - krat som si tu precital "zakony treba dodrziavat". Minuly tyzden som prispel do statneho rozpoctu (alebo ktovie do akeho rozpoctu), pretoze merali na vjazde do BB. Je tam 80, isiel som iba 103, ale podla mna, vzhladom na pocasie a hustotu premavky by na tom mieste bola este aj 120 uplne bezpecna rychlost. Lenze problem je v tom, ze "podla mna".

Teda svetske zakony sa nam zdaju v poriadku (ved keby tu neboli, bol aby tu anarchia) a bozie a cirkevne zakony sa nam zdaju prisne? Pritom tie svetske zakony robil clovek, o ktoreho kvalitach mozno pochybovat (ved aj poslanci jazdia opiti 180 po dialnici) aku uctu mam potom chovat k zakonu premavke na cest. komunikaciach, ktory schvalia?

V pripade bozich zakonov to neplati - jednoducho, ak uzname, ze Boh je nas stvoritel a je nam nadradeny, tak tam vsetky debaty koncia. Rovnako ako male dieta alebo pes si nemusi uvedomovat, preco mu rodic/pan nechce prave v tu chvilu dovolit prebehnut cez cestu, a moze to vnimat ako obmedzovanie, ani clovek nemoze rozumiet vestkemu, co Boh ustanovil v ramci akehosi "navodu na pouzitie sveta".

A co cirkevne zakony? (Lebo o tie v tomto pripade ide.) No - tie tvoria tiez ludia, dokonca casto hriesni, a omylni. Niektori z nich mozno tiez piju, kradnu a obtazuju deti. Ale stale su to ludia, ktory boli ustanoveni Bohom, pravda ak prijmeme fakt, ze svatu cirkev zalozil Jezis Kristus. Ak chem byt clenom cirkvi (a to asi chem, ak chem mat sobas v kostole), nemalo by mi byt zatazko respektovat pravidla, ktore tito ludia nastavia.

Ja to vnimam asi tak, ako keby som chel byt zamestnancom Mrkfosoftu v Blave. Ak by som chel byt ich zamestnancom, tak by som mal byt asi loajalny k celej firme nie? Nemal by mi byt autoritou iba Bill Gates, ale aj moj sef, na pobocke v Blave. A to, ze robi (regionalny sef) nieco zle? No - ak sa da, prispejem k tomu, aby to robil dobre, ale velke nadeje by som si nerobil. A ze niektore regule vo firme nastavene tvrdo? Preto ich mam obchadzat? Ved sa mozem predsa rozhodnut, ci budem v tej firme alebo nie? Tak preco tam aj chem byt, ale zaroven je mi zatazko vstat rano na osmu?
dubak138
07.02.08,19:08
O svadbe som našla veľa príspevkov, ale ani v jednom to čo hľadám...:mee:
Chceli by sme sa brať 04.04.2009.:---
Včera som sa dozvedela, že cez pôst sa svadby v kostole nerobia.:eek: Viete mi k tomu niečo poradiť? Kedy sa nesmú robiť svadby v kostole? :confused:
A ešte jedna vec: Nie som ani krstená v kostole. Čo všetko musím urobiť, aby som sa mohla vydávať v kostole?:confused:
počítam že si katolíčka u nás evanielikov sa dá pokrstiť aj pred svadbu a je jedno či je pôst alebo nie:D
monciatko
07.02.08,22:04
hu tak to su vsetko super nazory, myslim ze kazdy slobodny clovek sa musi rozhodnut kde a ako chce mat svadbu, ak je niekto katolik a zije riadnym cirkevnym zivotom tak bude mat svadbu v tom obdobi ked je nato cas. Ja mam muza moslima, on sa chcel sobasit s nasom katolickom kostole lebo vedel ze ja som veriaca, rok sme zhanali info ci takato moznost je a samozrejme ze aj s vinimkami to slo zrealizovat. ale bohuzial sme nenasli na celom slovenku knaza, ktory by tento sobas zrealizoval.Az nakoniec v mnichove nas na Katolickej misii na sobas pripravili a aj akt vykonali, ten ale dodnes nieje platny na slovensku.a cudujte sa mali sme sobas aj na urade a aj v Moschee(Mesita - moslimska kaplnka) a bolo to nadherne. smutne je ze do dnesneho dna som na Slovensku evidovana ako slobodna.aj ked mam 3 sobasne listy.
účtovník 007
08.02.08,06:01
mimotemy
Ja nevidím rozdiel medzi sobášom na jar alebo v zime. Sobášom pod starou hruškou- na úrade-v kostole-v mešite. Nevidím ani rozdiel v sľube pred farárom a starostom.
Manželstvo je hlavne o obrovskej zodpovednosti partnerov voči sebe a ešte väčšej zodpovednosti voči svojim potomkom. Ak by konečne začali ľudia chápať tento význam, neboli by potrebné ceremónie okolo sobáša.
(to myslím všetkých ľudí všeobecne, aby nedošlo k mylnému vysvetleniu.)
Gabi03
08.02.08,06:11
mimotemy
Ja nevidím rozdiel medzi sobášom na jar alebo v zime. Sobášom pod starou hruškou- na úrade-v kostole-v mešite. Nevidím ani rozdiel v sľube pred farárom a starostom.
Manželstvo je hlavne o obrovskej zodpovednosti partnerov voči sebe a ešte väčšej zodpovednosti voči svojim potomkom. Ak by konečne začali ľudia chápať tento význam, neboli by potrebné ceremónie okolo sobáša.
(to myslím všetkých ľudí všeobecne, aby nedošlo k mylnému vysvetleniu.)

O tomto by sa dalo polemizovať. :rolleyes: Mne napríklad záleží na takýchto chvíľach, aby som cítila, že som milovaná. (Samozrejme nielen na svadbe :D)
A potom v tých ťažkých chvíľach si môžem spomenúť na tieto chvíle a povzbudia ma. Sú to proste spomienky, ktoré nám ostatnú.
A to som teraz spomenula len jednu stránku veci. ;)
mirpo
11.02.08,05:51
V piatok sme sa dočkali.:) Dekan nám poskytol pár info a rovno nás stiahol na prípravu pred krstom a prijímaním...:eek: Keďže krsty robia na Veľkú noc, povedal, že to už nestihneme, ale že s nami bude robiť v apríli samostatné sedenia. Priateľ si musí dorobiť všetky sviatosti (myslela som že len 1 sv. prijímanie, tak neviem) a ja min. krst.
Na prípravu máme chodiť každý piatok:eek:
mirpo
24.04.08,10:58
Tak sa hlásim s novinkami.
Na prípravu chodíme stále každý piatok i keď teraz sme boli v stredu. :)
Budúci týždeň mám krst a obaja máme 1. sv. prijímanie a birmovku.
Len jedno ma veľmi prekvapilo... môj budúci manžel mi bude teraz krstným i birmovným otcom :D:eek::D Predtým som nepočula o tom, že by to takto šlo, keďže on vlastne ešte nemá ani prijímanie...
Ale už teraz si ma doberá... že rodičov sa má poslúchať :eek::D
Takže môj snúbenec mi bude krstným otcom a neskôr i manželom :D:eek::confused::D
maja7
24.04.08,11:08
Držím Vám obom palce, aby Vám to vydržalo, pripájam aj modlitbu za Vás. Čo sa týka toho krstného resp. birmovného otca, môžeš si určiť aj niekoho iného, napr. niekoho kto je už dlhšie praktizujúci katolík, katolíčka, aby Ti mohol /a/ byť v budúcnosti oporou.
mirpo
24.04.08,11:15
Držím Vám obom palce, aby Vám to vydržalo, pripájam aj modlitbu za Vás. Čo sa týka toho krstného resp. birmovného otca, môžeš si určiť aj niekoho iného, napr. niekoho kto je už dlhšie praktizujúci katolík, katolíčka, aby Ti mohol /a/ byť v budúcnosti oporou.
Ďakujem :)
Ja viem, že si môžem určiť aj iného, lenže moja "krstná" /je to mamina sestra a my ju tak voláme/ v stredu večer nemôže, lebo pracuje. Pán dekan nám odporučil, aby sme si boli krst. a birm. rodičmi navzájom, že nás to viac spojí... :---
PS: Deti majú krst 04.05.08 s arcibiskupom, ale my sme sa ako skupina dohodli, že to bude 30.04.2008 /lebo inak by sme sa tam nevmestili/ s dekanom.
charonme
24.04.08,15:48
1.) ak ide o "krasu" svadby, potom su tu aj ine moznosti ako rimskokatolicka cirkev: mame aj ine statom uznane cirkvi, mozno v zahranici sa da tiez nieco poriesit, alebo s priplatkom sa asi da urobit aj "uradna" svadba rovnako honosne aj hocikde a hociako
2.) ak ide o Boha, potom je na zvazenie, ci akurat rimskokatolicka cirkev je ta, na ktoru sa chces v tomto obracat. Okrem statom uznanych tu mame aj kopu inych (mensich) cirkvi, z ktorych niektora moze byt "Bohu blizsie" ako ine, ale to sa uz treba namahat s hladanim a zistovanim, co ucia.
bezradná
24.04.08,18:33
Tak sa hlásim s novinkami.
Na prípravu chodíme stále každý piatok i keď teraz sme boli v stredu. :)
Budúci týždeň mám krst a obaja máme 1. sv. prijímanie a birmovku.
Len jedno ma veľmi prekvapilo... môj budúci manžel mi bude teraz krstným i birmovným otcom :D:eek::D Predtým som nepočula o tom, že by to takto šlo, keďže on vlastne ešte nemá ani prijímanie...
Ale už teraz si ma doberá... že rodičov sa má poslúchať :eek::D
Takže môj snúbenec mi bude krstným otcom a neskôr i manželom :D:eek::confused::D
Krst dospelého je skutočne krásny. Mala som to šťastie zažiť(síce nie vlastný - ja som bola pokrstená ešte v perinke:---.) Moja kolegyňa mala deň pred svadbou krst a hneď aj 1. sv. prijímanie. Bolo to veľmi pekné.