Gong
07.02.08,10:28
Ahoj, prosím Vás o radu v nasledujúcej veci, mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás na PP a zároveň pracoval na dohodu u iného zam. kde zarobil 10620Sk z toho zráž.daŇ bola 2020Sk, od tohto zam. mi priniesla potvrdenie, v ktorom mala len vyplnenú tabuľku: daň vyberaná zrážkou. Ja som mu taktiež vystavila potvrdenie. Teraz moja otázka, ja mu mám urobiť i ročné zúčtovanie? ale ako viem v roč.zúčtovaní sa príjem, z ktorého sa daŇ vyberá zrážkou neuvádza, nebolo by lepšie pre tohoto zam. aby si urobil daň priznanie a aby mu bola daň vrátená?
Moja druhá otázočka, šéfka mi priniesla od svojho otca starobného dôchodcu Žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov FO..., aby som mu to vyplnila, robil na PZ. Všetko mi je z tohoto tlačiva jasné, len v bode 2 - ne nezd.časť základu dane na manželku - nie som si istá či to mám vyplniť, jeho manželka je tiež starobný dôchodca a jej dôchodok je 7393Sk/mesiac. Okrem dôchodku iné príjmy nemala, neviem mám to vyplniť? a v 3 bode sa len uisťujem - na nezd.časť základu dane na daňovníka - to podľa mňa mu nevyplňujem lebo on dostával dôchodok 9432Sk/mesiac. Takže podľa mňa na to nemá nárok.
Ďakujem za radu.
Gong
Farks
07.02.08,09:37
Čo sa týka prvej otázky tak zamestnancovi by som odporučila podať DP typ A, aby sa mu zrážková daň vrátila.

Starobný dôchodca na nezdaniteľnú časť nárok nemá, ale čo sa týka jeho manželky myslím že keď sa od odpočitateľnej položky odpočíta dôchodok za celý rok, niečo by malo ostať, takže ten rozdiel sa dá uplatniť ako nezdantieľná časť na manželku.
ErikaOl
07.02.08,14:49
Ahojte,

u nás máme zamestnanú dôchodkyňu, ktorá poberá dôchodok. U nás pracuje v pracovnom pomere. 10 mesiacov jej bola vykázaná zrážková daň, len 2 mesiace jej bola vykázaná preddavková.
Ak som to správne pochopila, je pre ňu výhodnejšie si podať daňové priznanie?:confused: