tangel
07.02.08,11:12
Dobrý deň,
rada by som si overila jednu informáciu. Naša spoločnosť s.r.o. stavia novú predajňu, ktorá ešte nie je skolaudovaná. Avšak už sme začali odberať zemný plyn na jej vykurovanie, prišla nám aj faktúra. Ako ju mám zaúčtovať? Do nákladov podľa mňa ešte nemôže ísť nakoľko sa viaže k budove, ktorá nie je skolaudovaná. Zaúčtujem ju na 042 a potom bude tvoriť hodnotu obstarávacej hodnoty budovy? A je to takto isto aj s úrokmi k úveru, ktorý na túto budovu čerpáme, tiež sa musia účtovať na 042? Veľmi pekne ďakujem za názory.
andrej_rv
07.02.08,15:35
Náklady súvisiace s obstarávaním DHM do času jeho uvedenia do užívania sa účtujú na účet 042. Teda aj náklady na vykurovanie rozostavaného objektu. Najmä ak ide o "technologické vykurovanie" (aby sa dalo vnútri pracovať aj v zime, aby lepšie schli omietky, kvôli odskúšaniu funkčnosti vykurovacieho systému a pod.).
Čo sa týka úrokov z úveru, účtovná jednotka v náväznosti na § 19 ods. 3 písm. s) môže rozhodnúť, že do doby zaradenia DHM ich bude účtovať ako súčasť obstarávacej ceny na 042, ale rovnako môže rozhodnúť aj o ich účtovaní priamo do nákladov.