stefania71
07.02.08,13:34
Dobrý deň prajem!
Od 01.01.2008 začínam účtovať rozpočtovú organizáciu. Na začiatok nechcem nič pokaziať a preto prosím o radu súviasiacu zo zakladaním dokladov.
Na konci mesiaca pri predpise miezd čo sa prikladá k účtovnému dokladu, a pri úhrade nabudúci mesiac, aký doklad mám vyhotoviť a čo k tomu priložiť.
Pri úhrade faktúr čo mám priložiť k výpisu. Na začiatok by mi to veľmi pomohlo. Ďakujem.
adi11
07.02.08,14:35
Dobrý deň prajem!
Od 01.01.2008 začínam účtovať rozpočtovú organizáciu. Na začiatok nechcem nič pokaziať a preto prosím o radu súviasiacu zo zakladaním dokladov.
Na konci mesiaca pri predpise miezd čo sa prikladá k účtovnému dokladu, a pri úhrade nabudúci mesiac, aký doklad mám vyhotoviť a čo k tomu priložiť.
Pri úhrade faktúr čo mám priložiť k výpisu. Na začiatok by mi to veľmi pomohlo. Ďakujem.
K predpisu miezd prikladám rekapituláciu, výkazy do poistovní a to isté pri úhrade nasledujúci mesiac.
Na bankovom výpise pri každej úhrade treba vypísať č. fa. a účel platby
skola
13.02.08,13:34
K predpisu prikladám iba rekapituláciu miezd, pri úhrade aj výkazy. Pri úhrade fa treba priložiť faktúru a kricý list
emili21
13.02.08,18:00
ja mám zase pokyny na ukladanie dokladov v RO od 01.01.08 takto: jeden šanón bankové výpisy, jeden šanón faktúry, jeden šanón interné doklady a jeden šanón všetko ostatné. Teda žiadne zakladanie faktúr k bankovému výpisu ako to bolo doteraz.
AntekaK
14.02.08,05:34
Pridam moj spôsob: faktúry zakladám zvlášť s krycím listom, objednávkou, dodacím listom, prípadne príjemkou a predkontáciou. Faktúry mám rozdelené na dvoje: jedny z rozpočtu, jedny za potraviny.
Bankové výpisy je ďalší šanón, zvlášť jedálenské, zvlášť výdavkový, zvlášť príjmový a extra SF, k bankovým výpisom prikladám platobné poukazy.
Predpisy miezd - k nim prikladám zostavu z Vemy S-08, k mzdám pri banke platobné poukazy, ktoré vyhotovujem v ostatných finančných dokladoch a jednu S-08.
Majetok, výdajky, tiež tie predpisy miezd mám v interných dokladoch.
A potom ešte pokladňu, tú mám tiež zvlášť.
stefania71
14.02.08,05:56
Ďakujm Vám pekne za rady, veľmi ste mi pomohli. Ešte by som sa chcela dozvedieť Váš názor ohľadom postupov účtovania, t.j. či doklady nahadzujete postupne podľa dátumov, alebo si vezmete napr. fa za určité obdobie, potom ostatné účtovné doklady atď. Ďakujem.
Katka 30
14.02.08,06:28
ja mám trošku inú otázku...peniaze za ŠKD,prenájom telocvične,triedy a ubytovanie hradené v hotovosti preberala ZRŠ a vkladala na príjmový účet. Účtovníčka účtovala predpis príjmu a príjem na PU....na školení nás upozornili,že to musí ísť cez pokladňu...vie mi niekto poradiť?
adi11
14.02.08,07:03
ja mám trošku inú otázku...peniaze za ŠKD,prenájom telocvične,triedy a ubytovanie hradené v hotovosti preberala ZRŠ a vkladala na príjmový účet. Účtovníčka účtovala predpis príjmu a príjem na PU....na školení nás upozornili,že to musí ísť cez pokladňu...vie mi niekto poradiť?
je potrebné dať do smernice, napr. smernica o obehu účtovných dokladov a v nej stanoviť ako sa bude postupovať, či za prenájom tel. budete faktúrovať alebo príjem pôjde priamo do pokladne a odtiaľ na pr. účet
sojciakova
14.02.08,07:10
Áno. Má to ísť cez pokladňu. Družinárky mi prinesú peniaze, ja ich prijmem na príjmový doklad. Vždy mi k tomu doložia menný súpis detí, ktoré zaplatili. Keď sa peniaze posielajú na bankový účet vystavím výdavkový doklad a pripnem k nemu potvrdenie z banky. Menný súpis si skopírujem 3 krát. Jeden k príjmu do pokladne, jeden k výdaju a jeden k príjmovému účtu. Je s tým robota, ale keď príde kontrolórka nemusím doklad hľadať.
Katka 30
14.02.08,07:41
veľká vďaka za rady,asi sa pýtam hlúposť,ale ako potom vyzerá predkontácia napr.ŠKD v pokladni a ako na PU?
emili21
14.02.08,08:27
ahojte,tiež sa pridám už k vyššie položenej otázke, na ktorú nik nereagoval a tiež by ma zaujímalo, či sa napr.bank.výpisy zo ŠJ účtujú denne podľa dátumov alebo stačí len na konci mesiaca zaúčtovať jednou sumou príjmy za stravné, zaplatené fa atď podľa vyúčtovania čo mi dá vedúca ŠJ? vopred ďakujem
sojciakova
14.02.08,08:55
Výpisy účtujem postupne ako chodia poštou, podľa dátumov.Zdá sa mi to prehľadnejšie a lepšie kontrolovateľné.Neviem, či sa to dá robiť aj naraz.
sojciakova
14.02.08,09:01
V pokladni mám analytiku - podľa starého 261 1 5-To je u mňa ty môžeš mať iné číslo. Na príjmovom účte 236 223 002 41- tú meniť nemôžeš. Je podľa fin.spravodajca 14/2004. Dúfam, že to robím dobre.
sojciakova
14.02.08,09:20
Katka 30 zle som to napísala. Ty sa pýtaš na toto:
Príjem do pokladne 261 1 5/315 1 5
Výdaj z pokladne 262/261 1 5
Príjem na príjmový 236 223 002 41/262
Predpis ŠKD 315 1 5/215
Takto som to robila podľa starého. Teraz to bude iné.
Podobne je to aj s nájmom, len 236 212 003 41. Ahoj
Katka 30
14.02.08,09:40
veľmi si mi pomohla,ešte raz ďakujem
mníška
14.02.08,09:52
Katka 30 zle som to napísala. Ty sa pýtaš na toto:
Príjem do pokladne 261 1 5/315 1 5
Výdaj z pokladne 262/261 1 5
Príjem na príjmový 236 223 002 41/262
Predpis ŠKD 315 1 5/215
Takto som to robila podľa starého. Teraz to bude iné.
Podobne je to aj s nájmom, len 236 212 003 41. Ahoj
Okrem týchto zápisov, predpokladám, že robíte na školách, sme museli odvádzať ŠKD zriaďovateľovi 219/236 7, a ten nám ich potom vrátil na výdavkový účet a tam sme ich použili na zariadení ŠKD napríklad na nákup pomôcok pre deti.
Ako to bude tento rok to ani veveričky netušia.Môžem sa spýtať aký program používate? Vďaka.
sojciakova
14.02.08,11:03
Áno mníška. Takto som to odvádzala, ale až keď sa mi nazbierala určitá suma na príjmovom účte- väčšinou štvrťročne a zriaďovateľovi som vždy napísala z čoho sa celková suma skladá.
Katka 30
15.02.08,05:35
Vyzbierané peniaze za ŠKD vám zriaďovateľ vrátil nad rámec schváleného rozpočtu?Upresnite mi to,nám zriaďovateľ nikdy peniaze za poplatky ŠKD nevracal naspäť.
sojciakova
15.02.08,06:38
Nám všetky príjmy, ktoré škola vyzbiera od rodičov a nájomné, vracia obec naspäť. Z toho potom financujeme ŠKD a ŠJ. Našťastie ešte nezistili, že to nemusia robiť, že si ich môžu nechať.Ak Vám obec prispieva na réžiu- energie,prevádzku potom to máte ešte lepšie ako my. Totiž aj keď na nás obec dostane viac, dajú nám len na mzdy+ pár korún na modernizáciu.Ostatné musíme utiahnuť z poplatkov od rodičov. Je to nespravodlivé, ale majú na to právo.
kvet
15.02.08,08:28
Vyzbierané peniaze za ŠKD vám zriaďovateľ vrátil nad rámec schváleného rozpočtu?Upresnite mi to,nám zriaďovateľ nikdy peniaze za poplatky ŠKD nevracal naspäť.

Právo RO na prekročenie rozpočtových výdavkov (t.j. aj vrátanie príjmov zriaďovateľo) vyplýva z ustanovenia § 23 ods. 1 zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Vzťahuje sa to len na príjmy, ktoré sú taxatívne vymenované v citovanom ustanovení.
stefania71
27.02.08,08:32
Po kolegyni som prevzala účtovanie roz.organizácie. Mala zaužívaný spôsob, že pri úhrade faktúry vyhotovovala IÚD, kde uviedla, náležitosi fa, ktorá sa uhradila a na základe ktorého bankového výpisu sa vyhotovuje, ďalej aj pri účtovaný bankových poplatkov, úrokov vyhotovovala IÚD. Je tento spôsob správny, alebo to mám robiť inak?
asma
27.02.08,12:17
dokady k faktúram - keď príde faktúra, tak ju zapíšem do modulu faktúry a vyhotovím krycí list a v module účtovníctvo vo vstupoch - dodávateľské faktúry - vznik záväzku - zaúčtujem krycí list (5xx/321). Potom si znovu v module dodávateľské faktúry vyhotovím k faktúre platobný poukaz, kde sú uvedené všetky údaje z faktúry, tento vytlačím a vytvorím z neho príkaz na úhradu do banky. K výpisu z banky si priložím platobný poukaz a úhradu zaúčtujem v module účtovíctvo - vstupy - dodávateľské faktúry - účtovanie úhrady faktúry.
K predpisu miedz si založím zostavu od mzdovej účtovníčky, kde je vidieť sumy, ktoré účtujem v predpise, k výdavkovému dokladu si priložím mnou vyhotovenú tabuľku za rozúčtovanie jednotlivých súm a účtujem natvrdo - tzv. in.účt.dokladom priamo v účtovníctve - vstupy.
Dúfam že je to zrozumiteľné.
stefania71
11.03.08,07:37
Prosím môžete mi poradiť? Napr. keď mi prídu podielové dane k bankovému výpisu mám nejaký doklad priložiť, môžem to robiť spôsobom, že tam priložím list z daňového úradu, alebo to môžem vyhotoviť v ostatných dokladoch. Akým spôsobom účtujete bankové výpisy? Zo zakladaním dokladov a čo kde priložiť mám väčší zmätok ako zo zaúčtovaním účtovných prípadov.
bef
11.03.08,08:56
Prosím môžete mi poradiť? Napr. keď mi prídu podielové dane k bankovému výpisu mám nejaký doklad priložiť, môžem to robiť spôsobom, že tam priložím list z daňového úradu, alebo to môžem vyhotoviť v ostatných dokladoch. Akým spôsobom účtujete bankové výpisy? Zo zakladaním dokladov a čo kde priložiť mám väčší zmätok ako zo zaúčtovaním účtovných prípadov.

Ja si zakladám každý druh dokladu zvlášť tj. bank.výpis+príkaz na úhradu, faktúry+krycí list, ID+prílohy, pokladňa+prílohy, cest. príkazy+prílohy .....
Zrovna minulý týždeň na školení nás upozornila školiteľka, že práve takýmto spôsobom sa majú zakladať doklady.

Pekný deň
renata77
12.03.08,06:45
Prosím, môžem to robiť nasledovným spôsobom, pri výpise z banky napr. uhradím členské, môžem k tomu doklad vyhotoviť doklad napr. v ostatných dokladoch, že ten bol vyhotovený na základe výpisu z banky č.....