feri
15.03.05,20:13
Dobrý večer všetkým !
Prosím poradiť v nasledovnom !
Som daňovník,ktorý má príjem zo závislej činnosti+príjmy zo živnosti,kde som
platca DPH,a mám príjem z prenájmu vlastnej nehnuteľnosti,ktorý nie je v
obchodnom majetku,čiže prenajímam ho ako fyz.osoba-nepodnikateľ,spolu s
manželkou. Otázka je,či pri príjme z prenájmu vlast.nehnuteľnosti si môžem
uplatniť 25 % nepreukáz.výdavkov,keď pri príjmoch zo živnosti si uplatňujem
preukázať.výdavky a som platca dph.S kolegami si sporne vysvetlujeme,že keď mám príjmy zo podnikania a som platca dph,tak si nemožem uplatnitˇ pauš.výdavky 25 % z prenájmu vlastnej nehnuteľnosti,ktorú nemám v obch.
majetku ,a ktorú mám v bezp.vlastníctve.Manželka si može uplatniť pauš.výdavky z príjmu z prenájmu nehnutˇ,a ja mám príjmy z viacerých činností,a ja si nemôžem ?

:eek:
Vladimír Ozimý
15.03.05,21:07
Pre rok 2004 platilo ešte staré pravidlo, ak si uplatnujete výdavky skutočne preukazateľné tak si neuplatníte paušalne výdavky na príjem podla paragrafu 6 ods 1,2,3(a práve tento tretí je prenájom nehnuteľností), pretože v odseku 10 tohto paragrafu sa hovorí že ak si uplatníte paušalne výdavky na príjmy odsekoch 1,2,3(to znamená prenájom nie je vyčlenený). V roku 2005 už je to oddelené a vrátilo sa to do pôvodného stavu z pred roka 2004, to znamená že ak zo živnosti uplatňujete sktutočne preukazateľné výdavky tak pri prenájme si môžte uplatniť 25% paušálnych výdavkov...
feri
15.03.05,21:52
Vdaka za odpoveď !
Prosím po lopatisticky ,prečo si z príjmov z prenájmu si nemôžem odpočítatˇ
paušálne 25 % výdavkov za rok 2004,veď sa to netýka príjmov zo živnosti,ale
z príjmu prenájmu vlastnej nehnuteľnosti,čiže nie na DIČ. Díky
heluška
16.03.05,06:39
Pretože zákon je zákon.
Zuzina
16.03.05,07:10
A je to určite tak, že keď ako SZČO je platca DPH, môže si pri prenájme súkromnej nehnuteľnosti uplatniť tie paušálne výdavky?

Už sa tu spomínalo, že platcovstvo DPH sa vzťahuje na akúkoľvek pravidelnú činnosť, aj keď to nie je priamo podnikanie na živnosť.

Prosím, dajte vedieť, ako to je, potrebujem to vedieť.

Už som sa chystala aj napísať na DR SR. Asi to urobím.
Susan
16.03.05,08:10
V § 6 odst.10 sa píše"Ak daňovník, ktory nie je platitelom DPH, neuplatni preukazateľné výdavky, môže si uplatniť výdavky vo výške 25% z úhrnu príjmov uvedených v odseku 1-3.......
Vladimír Ozimý
16.03.05,08:16
no jasné že nesmie byť platiteľ ale ja z toho vychádzam keďže ide o súkromnú osobu. takže ak budete platiteľ DPH zo živnosti ale budete prenajímať majetok ako súkromná osoba môžte si uplatniť 25% výdavky(platí však od roku 2005).
feri
16.03.05,13:13
aký máte názor na to,že celý príjem prenájmu z nehnuteľnosti,ktorý máme
v spoločnom vlastníctve,prizná a zdaní manželka,ktorá nie je živnostníčkou,a tak ona by si mohla uplatniť 25 % pauš. nákladov.
ďakujem za názory !!
luebchenko
22.09.05,12:17
ferimu síce nikto neodpovedal, no DP za 2004 máme za sebou a pomaly, potichu, šuťomba sa nám blíži DP 2005. Takže i drobní živnostníci si začínajú (teda tí uvedomelejší :D) uvedomovať, že sa od nich bude očakávať nejaké účtovníctvo, dp a podobné otravné veci, začínajú hľadať nás, zbytočných perohryzov, ktorí za akési jednoduché vypísanie zopár formulárov budú od nich pýtať nehorázne peniaze a nebude im za to stačiť "modré z neba" od Figara :D. A jeden takýto nešťastník zakotvil i u mňa a pri preberaní jeho tohtoročných príjmov a možných výdavkov sme narazili na chatu kdesi v lone nádhernej slovenskej prírody, z ktorej sem tam dačo kvapne. Odpustite duši mojej literárnej tento dlhý úvod, dalej skúsim stručne zosumarizovať i na základe prečítaného isté veci konštatovať.

-szčo, neplatiteľ dph má príjmy podľa § 6 (1)b (vedie jedn.účto o preukázateľných výdavkoch), medzi živnosťou nemá prenájom nehnuteľností a má zároveň príjmy podľa § 6 (3) príjem z prenájmu chaty ktorá nie je v majetku firmy ale v osobnom vl. tohto podnikateľa - poskytuje len prenájom, bez služieb.

-treba sledovať tieto príjmy z prenájmu, či neprekročia 1,5 mil. lebo DPH!

-príjmy z prenájmu mu nevstupujú do VZ pre SP a ZP

-z príjmov z prenájmu si môže uplatniť bud paušál 25% a vedie evidenciu k predmetnej nehnuteľnosti oddelene od ostatného jednoduchého účtovníctva len o príjmoch a o zásobách (§6 odst.10 posl.veta), alebo postupuje podľa (§6 odst.11 a vedie pekne riadne účto - môže tu miešať účtovníctvo o živnosti s účtovaním ohľadom prenajímanej nehnuteľnosti alebo to treba sledovať dáko extra?

- DU ani živnost.úradu nič nemusí hlásiť, príjmy a výdaje len uvedie v príslušnom odd. DP za r. 2005

- ako preukáže vlastne príjmy? a čo povinnosť mať prípadne reg. pokladňu :eek:?

- do výdajov ku prenájmu chaty si môže zahrnúť veškeré výdaje s bežnou údržbou chaty? (energie, údržba, príp. rekonštrukcie?)

Na čo som zabudla moji rádcové? :)
luebchenko
22.09.05,15:50
ak to všetko sedí, aspoň mi tu dakto kliknite súhlas prosím prosím :) a čo s tou evidenciou príjmov, miešaním výdavkov na živnosť a na prenájom....? nikto nevie? dopadnem ako feri :(
Johanka
22.09.05,15:57
Do výdavkov môže dať aj takú srandu ako daň z nehnuteľnosti. Už sme tu preberali aj rekonštrukcie, ale neviem to nájsť. ERP určite nie, bola by dobrá nejaká " kniha hostí ", on si vystaví iba PPD. Ak by sa rozhodol viesť účto , doporučujem nemiešať to s účtom zo živnosti. K DPH - niekde sa tu písalo, že príjmy z prenájmu podľa § 6 ods.3 ZoDP sa do obratu nepočítajú a ja s tým súhlasím.
mončičak
22.09.05,16:07
Neviem ako to je ked zivnostnik prenajima nehnutelnost spolu s manzelkou, ale v nasi nemenovanovanej rek. oblasti to robia tak, ze to hodia na manzelky nepodnikatelky. ja prenajimam ako F.O takze platim vsetky dane. Minuly rok sa hovorilo, ze sa zrusi dan jak ja hovorim " s posteli" platit mestu za kazdou postel, osobu,noc podla vyhlasky mesta bohuyel k tomu nedoslo takze platime dal.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
KEJKA
22.09.05,19:11
a nie je od roku 2005 upravené, že nájomné - príjem sa pri bezpodielovom vl. manželov delia napoly? predtým sa mohli rozhodnúť dať to na jedného ale zmenili to.
STRELEC
22.09.05,19:49
a nie je od roku 2005 upravené, že nájomné - príjem sa pri bezpodielovom vl. manželov delia napoly? predtým sa mohli rozhodnúť dať to na jedného ale zmenili to.Pri nepodnikateľskom prenájme nehnuteľného majetku sa príjmy manželov plynúce z bezpodielového manželského majetku delia napoly, pokiaľ sa nedohodnú inak (§4 ods. 8 ZDP). Ak sa manželia dohodnú na nejakom inom pomere, v tom pomere "si podelia" aj náklady slúžiace na dosiahnutie .... príjmu.
"Dohoda" alebo "nedohodnutie sa" manželov je už vec konkrétnej situácie u manželov.
KEJKA
22.09.05,19:58
dakujem .
luebchenko
23.09.05,10:28
Dakujem za všetky reakcie :) takže ak je potrebné viesť evidenciu príjmov a výdavkov osve, ak dosiahne z tohto prenájmu stratu a z ostatnej živnosti zisk, poníži si daňovú povinnosť alebo nie?
Kveta
06.10.05,13:49
Veľmi rada by som odpovedala, / presnú odpoveď neviem / ale ja mám problém s prenájmom nehnuteľností, vlastne fakturáciou dodávky úžitkovej vody nájomcom.
Na pozemku so súborom budov a hál je vlastá studňa a vlastný rozvod vody. Chcem nájomcom FA nielen prenájom priestorov, ale aj dodávku úžitkovej vody. Zistila som, že na FA pitnej vody potrebujem živnosť. Prosím neviete mi poradiť, či potrebujem, prípadne aké doklady potrebujem, aby som mohla úžitkovú vodu faktúrovať ?
Viera
12.10.05,08:36
Tak o tom, že sa môžu manželia dohodnúť v akom pomere si príjmy z prenájmu dajú do priznania som presvedčená aj ja.
Chcela by som však vedieť, ako je to potom s posudzovaním príjmov plynúcich z bezpodielového manželstav z pohľadu DPH.
Pani Čierna vo včerajšom Trende píše, že by to malo byť na polovicu.
http://www.trend.sk/generate_page.php?page_id=56169

V prípade bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa dosahované príjmy delia v rovnakom pomere na každého z manželov. Ak ste v mesiaci september 2005 dosiahli spoločný obrat tri milióny korún, teda 1,5 milióna každý, do 20. októbra 2005 ste povinní zaregistrovať sa na miestne príslušnom daňovom úrade za platiteľov DPH.

Je to naozaj tak ?
IvkaH
12.10.05,09:01
Ak dosiahnem z príjmov z prenájmu zisk a z podnikania stratu, môžem si to kompenzovať? Platí to aj opačne?
KEJKA
12.10.05,09:32
nie, jedine ak nájom je súčasťou živnosti. Inak ide o dva druhy príjmov bez možnosti kompenzácie.