fly
07.02.08,13:50
Dobry den,
mozte mi prosim vas poradit v nasledujucej zalezitosti:
kedze momentalne som dlhodobo mimo domova poprosil som sestru s jej manzelom, nech kupia byt s garazou formalne na seba. Nech byt s garazou stoja spolu ~ 1.5 MSKK. Kedze nam chybala cela hotovost vyuzili sme sestrine stavebne sporenie na sumu ~ 0.5 MSKK, t.j. v kupnej zmluve je napisane "sumu 1.0 MSKK kupujuci uhradil predavajucej v den podpisania zmluvy ..." a potom stavebna sporitelna doplatila 0.5 MSKK. Na byt nie je ziadna tarcha. Kupa prebehla (februar 2008)a sestra s manzelom maju v bezpodielovom vlastnictve tento byt s garazou.

Domov prichadzam august 2008, budem od sestry akoze kupovat byt (nechceme darovaciu zmluvu). Kedze predavajuca (sestra s manzelom) nesplni podmienku oslobodenia od dani, vychadzaju mi len dve moznosti (nepocitam darovanie) ako nemat zisk z predaja, t.j. neplatit dan:
1) sestra mi preda nehnutelnosti za 1 SKK. Jej zisk je "nulovy". Jedina moja nevyhoda je, ze ak by som tento byt chcel predat za trhovu hodnotu v nejakom blizkom casovom obdobi aj ja (t.j. nesplnim podmienku oslobodenia od dani), tak sa pravdepodobne "nedoplatim" obrovskej sumy, ktora by mi vysla.

2) sestra mi preda byt za 1.0 MSKK, t.j. za cenu aku to kupila minus to stav. sporenie. Problem je v tom, ze neviem, ci mozem zapocitat aj tych 0.5 MSKK za "kupnu cenu preukazatelne zaplatenu za nehnutelnost" ? V principe to nie je velky problem a kupim tu nehnutelnost len za ten 1.0 MSKK, t.j. sestra stale nebude mat zisk. Je nejaky rozdiel v kupe nehnutelnosti za trhovu cenu alebo za 1 SKK ??? (ak nepocitam podmienky danovej ulavy, t.j. 2 roky trvaleho pobytu alebo 5 rokov vlastnikom).

3) mozno existuju ine moznosti, viac optimalne ?!

- Bude vobec sestra s manzelom za tento rok 2008 podavat danove priznanie z prijmu z predja nehnutelnosti (ten bude nulovy) ? alebo ho nebude podavat vobec ?
- Danove priznanie za nehnutelnost budem podavat len ja ako buduci majitel bytu a garaze od augusta 2008 ? V tom istom roku budu majitelom bytu aj sestra s manzelom aj ja. Samozrejme, ze povinnost oznamenia vzniku/zaniku danovej povinnosti do 30 dni splnime.


Velmi pekne vopred dakujem a uvitam akekolvek ine moznosti optimalneho riesenia danej situacie.

Robert
fly
08.02.08,09:20
Nikto mi naozaj nevie poradit ?

Vdaka, Robert
Johanka
08.02.08,14:59
Sestra kúpila byt za 1,5 mil., nie za 1.0 (ak dobre rozumiem zadaniu). 0,5 mil. za ňu nezplatila stavebná sporiteľňa, SS iba poukázala jej peniaze. To je to isté, ako keby si si bral úver a tvrdil, že kúpnu cenu zaplatila banka a nie Ty.
Takže ak by Ti byt predala za 1,5 mil. ako kúpnu cenu si započíta 1,5 mil. základ dane bude nula Sk. Tento príjem a výdavok do DP uviesť musí, pretože do DP sa neuvádzajú iba príjmy od dane oslobodené.

K dani z nehnuteľnosti - DP sa podáva do 31.1. zdaňovacieho obdobia podľa právneho stavu k 1.1. zdaňovacieho obdobia. Tzn. že daň na rok 2008 platí ten, kto bol vlastník k 1.1.
fly
08.02.08,17:31
Vdaka za radu.
K tomu SS, realne sestra mala z toho uveru 0.5 MSKK nasporene 50%, zbytok 50% dostala vo forme uveru od stav. sporitelne (princip fungovania SS).
T.j. moze celu sumu vratane toho 0.5 MSKK uviest ako vydavok. To som rad, niekde som totiz cital, ze americka hypoteka (je to sice trocha iny druh uveru) sa nemoze zapocitavat do vydavkov preukazatelne zaplatenych za nehnutelnost.

Este raz vdaka, Robert
lethei
09.02.08,18:27
Myslím, že je to zbytočne prekomplikované. Sestra s manželom predajú nehnuteľnosti (byt a garáž) v cene, v akej tieto nehnuteľnosti nadobudli, teda v pomere 1:1. Sestra si podá daňové priznanie do 31.3.2009 (alebo jej manžel) za zdaňovacie obdobie roka 2008, ak sa táto transakcia uskutoční v auguste tohto roka. Ako príjem uvedie dosiahnutý príjem z predaja nehnuteľností a ako výdaj si uplatní kúpnu cenu za nehnuteľnosti uvedenú v pôvodnej, prvej, kúpnej zmluve. Z predaja týchto nehnuteľností nebude platiť žiadnu daň, samozrejme.
fly
09.02.08,20:07
Vdaka lethei za odpoved, presne tak som aj mal (a mam) v plane urobit. Potom som vsak narazil na to, ze "rozne hypouvery, stav. sporenia" nepatria do skupiny vydavkov preukazatelne zaplatenych za nehnutelnost.
No ale asi mate pravdu, ak kupim nehnutelnost tak pre dan zo zisku nie je podstatne, ci som platili celu sumu s uverom alebo nie (tak ci tak ten uver je moj a musim ho splatit)
Este raz Vam obom dakujem !