retko
07.02.08,15:46
Dá sa odstúpiť od zmluvy o tichom spoločníctve, ktorá bola uzatvorená pred cca 5 rokmi (na dobu 8 rokov), no dodnes pán podnikateľ neotvoril prevádzku resp. otvoril úplne niečo iné ? A nevyplatil ani halier. Hľadal som vzor výpovede zmluvy ale nič moc som nenašiel. Čítal som že výpoveď je možná podľa par.679 z rôznych dôvodov, no takýto prípad tam zrovna nie je spomenutý, maximálne tak d) ukončením podnikania, na ktoré sa zmluva vzťahuje, no ono as vlastne ani nezačalo. Možno sa pýtate prečo som toľko čakal, ale to by bolo na dlhú diskusiu.
Alebo sa to dá riešiť nejako inak ? Pán podnikateľ peniaze využil na prevádzku ktorá nepotrebovala ani polovičné náklady ako tá prevádzka ktorá mala byť vytvorená. Peniaze som pýtal vtedy hneď naspäť ale nejako to vtedy išlo do stratena. Teraz vraj nemá peniaze lebo musí splácať iné veci, no peniaze tam určite nejaké sú.
Treba taku zmluvu vypovedat alebo vlastne ani nie je platna ?
Je mozne ziadat nejaky urok za dlyku tej doby ?
Aký je najrýchlejší spôsob vyriešenia takejto situácie ?
vladenl
08.02.08,07:47
Váš problém nie je možné posúdiť dostatočne bez preskúmania predmetnej zmluvy o tichom spoločenstve. Najlepšie bude, ak pôjdete za advokátom - právnikom, ktorý Vám po preskúmaní zmluvy povie aké sú Vaše možnosti a šance na úspech. Možno Vás to bude stáť pár tisíc - záleží ako sa dohodnete, ale aspoň budete mať väčšiu istotu.

Z textu nie je ani len úplne jasné, či ide o zmluvu o tichom spoločenstve, keďže píšete, že pán podnikateľ neotvoril prevádzku (pričom zmluvu o tichom spoločenstve je možné uzavrieť iba s podnikateľom - živnostník, s.r.o., a pod.)

pozn. okrem spomenutého písmena d), môžete zmluvu aj vypovedať podľa písmena b) bez udania dôvôdu.

Ale ako som povedal, váš problém nie je možné riešiť formou porady.sk (môj názor), napríklad aj pre možnosť, že váš vklad už je dávno použitý, podnikatEľ mal vykázanú stratu a teda je aj možné že vaše tiché spoločenstvo už dávno skončilo...

S pozdravom
retko
09.02.08,20:19
Ano, jedna sa o podnikatela, ale prevadzku ktora bola predmetom ani len nesprevadzkoval (je tam teraz predajna s niecim uplne inym), preto si myslim ze mal vratit peniaze a zmluva by sa mala zrusit. A ak mal nejaku stratu tak nie z toho co bolo predmetom zmluvy. Skor by som povedal ze z toho co tam teraz je je zisk, ale peniaze idu na hypoteku a exekutorov.
No ved prave to ze neviem, pravnikovi zaplatim tisice a mozno z toho aj tak nikdy nic neuvidim, ked citam poradu a vidim kolko percent z vymozenej sumy beru exerutori.