adretti
07.02.08,15:48
Ahojte, mám taký problém, že jeden náš zamestnanec na budúci týždeň nastúpi do väzenia asi na 1 rok. Nič viac o tom neviem a ani nemám o tom ešte žiadny papier. Čo mám sním spraviť. Musím mu dať výpoveď, alebo môžem mu dať aj neplatené voľno. Čo v takomto prípade? To viem, že musím mu prerušiť sociálne poistenie, ale čo so zdravotnou poistením? Musím zaňho platiť celý rok, alebo bude platiť štát? Prosím Vás pomôžte, lebo musím tento problém doriešiť ešte tento víkend, ak utorok chcem odísť na dovolenku! :o Ďakujem!
jamis
07.02.08,14:54
Ak zamestnanec nastúpi do väzenia odhlásiš ho zo SP a ZP. V takomto prípade zaňho poistenie platí štát.
V prípade právoplatného odsúdenia je možne uvedenému pracovníkovi okamžite zrušiť pracovný pomer.
hanelie
07.02.08,15:00
§ 68
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.



zdroj: Zákonník práce / www.porada.sk
adretti
07.02.08,15:37
Takže, keď dobre rozumiem, nemusím sním ukončiť pracovný pomer,môžem mu dať neplatené voľno a nebudem musieť zaňho platiť nič. Iba odhlásiť ho z poisťovní,poprípade prerušiť sociálne poistenie. Ďakujem, že ste tak rýchlo odpovedali!
jamis
07.02.08,15:43
Ja osobne by som radšej ten prac. pomer rozviazala. Ak by ste oňho mali záujem aj po návrate z väzenia, ľahko ho zasa môžete zamestnať.

Ak by mal neplatené voľno do SP sa nahlasuje ako prerušenie a nie odhláška.
misomiso
07.02.08,15:45
Ale ved ANDRETTI nikde nepise, za bol odsudeny za UMYSELNY trestny cin.
adretti
07.02.08,19:38
Nepísala som, že bol odsúdený za úmyselný trestný čin, lebo nič o tom neviem iba toľko čo on hovoril, že na budúci týždeň ide do väzenia na 1 rok. Ale keď už ide do väzenia, tak asi bol aj odsúdený :( . Inak aj mne by bolo asi najjednoduchšie rozviazať sním pracovný pomer, ale to nechceme, takže asi ostáva neplatené voľno. Treba napísať niečo o tom, že zamestnanec bude mať neplatené voľno? Síce ani neviem presne na aký čas bude "potrebovať" neplatené voľno, lebo možno ten 1 rok mu aj skrátia.
misomiso
07.02.08,19:41
Ano, mozno pride skor. Nedavno sa jednemu podarilo utiect.
adretti
07.02.08,20:09
:D