šošonka
07.02.08,17:04
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť, čo mám urobiť s pohľadávkou, ktorú viem, že už nevymôžem. Viem, že keď mám rozhodnutie súdu, môžem si ju v plnej výške odpísať, ale čo keď ho nemám. Ako to urobím v jednoduchom účtovníctve? Ako sa to dotýka dane z príjmov a má to vplyv aj na DPH - sme platci DPH? šošonka
Misicka21
07.03.12,10:55
Aj ja to chcem vedieť.
V PU mi účtovníčka povedala, že si mám vystaviť rovnakú faktúru - dobropis s rovnakým DPH a ona to odráta v DPH priznaní ale je to správne?? Môžem to tak urobiť aj v JU v inej firme.
emma01
07.03.12,11:44
Aj ja to chcem vedieť.
V PU mi účtovníčka povedala, že si mám vystaviť rovnakú faktúru - dobropis s rovnakým DPH a ona to odráta v DPH priznaní ale je to správne?? Môžem to tak urobiť aj v JU v inej firme.

Takýmto spôsobom to nemôžeš urobiť ani v PÚ ani v JÚ. Odpis pohľadávok rieši § 19 ods. 2 zákona o DzP.
Misicka21
07.03.12,12:07
hmm super účtovnícka firma, no nevadí.
no prečítala som toho veľa ale asi mi to nepáli :( o to DPH sme prišli??
jedná sa mi o cca 21000€ s DPH.
emma01
08.03.12,05:15
Zákon neumožňuje vrátenie DPH z titulu neuhradenia pohľadávky.
Dáša_
08.03.12,05:27
V podvojnom účtovníctve môžeš robiť opravné položky a tak vieš dostať pohľadávku aj do nákladov.

V jednoduchom účtovníctve to ale tak nejde. tam si mal vlastne pohľadávku už v nákladoch. Tam budeš rád, keď sa ti podarí jej zbaviť bez toho, aby si ju musel daniť (napríklad pri skončení živnosti).

kto je dlžník? nejaká fyzická osoba alebo nejaká právnicka? Treba pravidelne sledovať, či na danú firmu nebude vyhlásený konkurz.
Dáša_
08.03.12,05:32
Ešte k tomu vystavovaniu dobropisu - zažila som praxi taký prípad. Firma zobrala tovar a v podstate už v momente, ke´d ho brala, vedela, že ho nemá z čoho zaplatiť. Časť tovaru použila do nejakej svojej zákazky, ale zvyšok už nemala do čoho použiť, už neboli ďalšie zákazky.
Vtedy sa dodavateľ spamätal (mal echo, čo sa deje), nabehol do dlžníckej firmy a časť tovaru si vzal späť. A na túto časť tovaru potom vystavil dobropis. Čo bolo po účtovnej stránke v poriadku. Vrátilo sa čiastočne plnenie
Či to celé prebehlo aj po právnej stránke v poriadku, to som sa radšej nepýtala...
Misicka21
08.03.12,07:03
jedna firma bola zrušená a zopár sme riešili cez právnika.
No ideme si zobrať časť cesty domov :)
Dobre a ako sa toho zbavím?? "deletom" :)
Prečo to nemôže byť tak jednoducho, že urobím službu, vyfakturujem si ju a v prípade, že mi to objednávateľ nezaplatí tak si aspoň vrátim DPH, ktoré som už zaplatila štátu??
Dáša_
08.03.12,11:06
jedna firma bola zrušená a zopár sme riešili cez právnika.
No ideme si zobrať časť cesty domov :)
Dobre a ako sa toho zbavím?? "deletom" :)
Prečo to nemôže byť tak jednoducho, že urobím službu, vyfakturujem si ju a v prípade, že mi to objednávateľ nezaplatí tak si aspoň vrátim DPH, ktoré som už zaplatila štátu??

ako bola firma zrušená? konkurzom? výmazom? tu je to vlastne fajn, lebo na základe nejakého rozhodnutia napríklad súdu túto pohľadávku môžeš vyradiť.

A s právnikom bolo čo konkrétne riešené? Nejaké platobné rozkazy? Exekúcie?