ludiger
07.02.08,17:04
dobrý deň,

chcel by som sa informovať či má zamestnanec nárok na odstupné a zamestnávateľ povinnosť vyplatiť odstupné, ak sa prevádzka na ktorej pracuje zatvára a ponúknu mu iné pracovné miesto.
napr.: firma vlastní aj reštaurácie, aj fast foody
pracujem momentálne ako riadiaca osoba v reštaurácii a chcú ma premiestniť ako riadiacu osobu do fast foodu, čo sa mne nepáči
mam informácie, že zamestnanci v iných reštauráciách odstupné po dohode dostali, ale nebolo to zohľadnené vo výpovedi


ďakujem za skorú odpoveď
Chobot
08.02.08,06:27
dobrý deň,

chcel by som sa informovať či má zamestnanec nárok na odstupné a zamestnávateľ povinnosť vyplatiť odstupné, ak sa prevádzka na ktorej pracuje zatvára a ponúknu mu iné pracovné miesto.
napr.: firma vlastní aj reštaurácie, aj fast foody
pracujem momentálne ako riadiaca osoba v reštaurácii a chcú ma premiestniť ako riadiacu osobu do fast foodu, čo sa mne nepáči
mam informácie, že zamestnanci v iných reštauráciách odstupné po dohode dostali, ale nebolo to zohľadnené vo výpovedi


ďakujem za skorú odpoveď

Pokiaľ s preradením nesúhlasíš, firma ti musí dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a v tom prípade máš nárok na odstupné aj výpovednú dobu.
wagner
08.02.08,09:46
Nikde som nenašla či zamestnávateľ je povinný písomne dať zamestnancovi na aké odstupné má nárok. U mňa nastal problém, že kolektívna zmluva vyššieho stupňa hovorí, že pokiaľ zamestnávateľ dá výpoveď pre nadbytočnosť, tak sa odstupné zvyšuje o jeden mesiac - teda nebudem mať trojmesačné ale štvormesačné odstupné. Zamestnávateľovi sa to nepáči a sú tendencie, že mi vyplatí iba trojmesačné. Čo s tým?
veronikasad
08.02.08,11:21
Nikde som nenašla či zamestnávateľ je povinný písomne dať zamestnancovi na aké odstupné má nárok. U mňa nastal problém, že kolektívna zmluva vyššieho stupňa hovorí, že pokiaľ zamestnávateľ dá výpoveď pre nadbytočnosť, tak sa odstupné zvyšuje o jeden mesiac - teda nebudem mať trojmesačné ale štvormesačné odstupné. Zamestnávateľovi sa to nepáči a sú tendencie, že mi vyplatí iba trojmesačné. Čo s tým?
wagner, uveď prosím § ZP, na základe ktorého si dostala od zamestnávateľa výpoveď

---------
Veronika
wagner
08.02.08,18:44
Je to § 63 ods.1, písm.b) ZP, nakoľko bolo dňa 28.1.2003 zrušené moje pracovné miesto.
wagner
10.02.08,16:38
Kto mi poradí s tým odstupným?
mariannak
10.02.08,16:59
pozri § 76 zák. práce. ak prac.pomer trval viac ako 5 rokov odstupné 3-mesač., ak máte kolektívnu zmluvu, že 4-mesač., tak 4-mesačné odstupné.
Chobot
10.02.08,17:06
Nikde som nenašla či zamestnávateľ je povinný písomne dať zamestnancovi na aké odstupné má nárok. U mňa nastal problém, že kolektívna zmluva vyššieho stupňa hovorí, že pokiaľ zamestnávateľ dá výpoveď pre nadbytočnosť, tak sa odstupné zvyšuje o jeden mesiac - teda nebudem mať trojmesačné ale štvormesačné odstupné. Zamestnávateľovi sa to nepáči a sú tendencie, že mi vyplatí iba trojmesačné. Čo s tým?

Je tá kolektívna zmluva vyššieho stupňa záväzná pre tvojho zamestnávateľa? Ak áno, tak ti patrí vyššei odstupné. Zamestnávateľ nemusí vo výpovedi uviesť výšku odstupného, pokiaľ tá vyplýva zo zákona alebo z kolektívnej zmluvy. Jedine, keby ti prisľúbil vyššie odstupné, tak by to tam museli uviesť.

Ak ti nedajú odstupné podľa vyššej kol. zmluvy, tak ti ostáva uplatniť si naň nárok jedine súdnou cestou.
wagner
10.02.08,17:07
To viem, len zamestnávateľovi sa nepáči, že mi musí dať štvormesačné odstupné. Preto potrebujem poradiť ako som uviedla v príspevku 3. Vie mi niekto poradiť?
wagner
10.02.08,17:08
To si ma teda nepotešil, ale asi sa súdu aj tak nevyhnem, nie len kvôli odstupnému. ďakujem za odpovede.